Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 69 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 06 Sty 2015 00:38 

Rejestracja: 06 Sty 2015
Posty: 8
Hej! Planuje swoją pierwszą podroż do Czarnogóry i kompletnie nie wiem jak sie za to zabrać :)
Przejrzałam już najciekawsze miejsca - Kotor, Budva, Dormitor i wiele wiele więcej. Wybieram się tam (nie)stety samolotem - na miejscu możliwość jedynie pociągiem/autobusem (brak prawka).
Interesuje mnie tak naprawdę wszystko - zdaje się na Wasze polecenia.
Mój budżet to ok 1200 zł - da radę?

Z góry dzięki! :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 06 Sty 2015 00:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Cze 2014
Posty: 2876
HON fly4free
Busiki pomiędzy miejscowościami to tania i dość osobliwa forma podróżowania po tych rewirach, pamiętaj tylko o jednej zasadzie - koło kierowcy siadasz by zapalić ;)
Ze stopem nie ma problemu, nigdy nie czekałem długo.
Jeżeli zdecydujesz się na trasę na południe (Bar) koleją, w cenie biletu otrzymasz mega widoki.
Rozważ zobaczenie południa, tuż pod Albańską granicą (Ulcinj), bez tego obraz Czarnogóry nie będzie pełny ;)
Północ to głównie nuda i kurorty dla leniwych.
_________________
https://youtube.com/@CamiloPardo


Ostatnio edytowany przez nick 06 Sty 2015 00:47, edytowano w sumie 2 razy
Góra
 Profil Relacje PM off
Arekkk lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 06 Sty 2015 00:46 

Rejestracja: 06 Sty 2015
Posty: 8
Zależałoby mi właśnie na tych "super widokach" - bałam się że bez samochodu nie ma szans :) gdzieś można dorwać jakieś godziny odjazdów, ceny, skąd dokąd itd?
Autostopem bezpiecznie? Nigdy tak nie podróżowałam
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 06 Sty 2015 00:58 

Rejestracja: 10 Gru 2013
Posty: 127
Loty: 328
Kilometry: 648 974
Dworzec autobusowy Podgorica, rozkład
http://busterminal.me/timetable
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
ofierzynka uważa post za pomocny.
 
      
#5 PostWysłany: 06 Sty 2015 01:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Cze 2014
Posty: 2876
HON fly4free
http://www.zcg-prevoz.me

to strona Czarnogórskiego PKP, jest również po angielsku. Na dworcach 100% PRL, bilet kupisz albo nie kupisz. Podobnie z jakąkolwiek informacją.
"Wars" składa się z kilku stolików z dziurą, na "barze" piwo 1L w butelce plastikowej za 2EUR dla słowian i 0.33 dla ludzików zza żelaznej kurtyny. W pewnym momencie patrzysz w okno, i chcesz w tym "Warsie" zostać na zawsze...


Jeżeli będziesz miała zamiar podróżować na stopa samotnie, miej świadomość, że lokalsi są z południa i znad morza i tym samym mają raczej "gorącą krew". Poza tym generalnie bez niebezpieczeństw, turysta to żywiciel całego kraju.

Trochę samodzielności na miejscu i nic nie muszisz planować 8-)
_________________
https://youtube.com/@CamiloPardo


Ostatnio edytowany przez nick 06 Sty 2015 01:04, edytowano w sumie 2 razy
Góra
 Profil Relacje PM off
arturro lubi ten post.
ofierzynka uważa post za pomocny.
 
      
#6 PostWysłany: 06 Sty 2015 01:01 

Rejestracja: 10 Gru 2013
Posty: 127
Loty: 328
Kilometry: 648 974
Proszę :)
Można kliknąć "pomógł" :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
ofierzynka lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 06 Sty 2015 01:02 

Rejestracja: 06 Sty 2015
Posty: 8
nick napisał(a):
http://www.zcg-prevoz.me

to strona Czarnogórskiego PKP, jest również po angielsku. Na dworcach 100% PRL, bilet kupisz albo nie kupisz. Podobnie z jakąkolwiek informacją.
"Wars" składa się z kilku stolików z dziurą, na "barze" piwo 1L w butelce plastikowej za 2EUR dla słowian i 0.33 dla W pewnym momencie patrzysz w okno, i chcesz w tym "Warsie" zostać na zawsze...


Jeżeli będziesz miała zamiar podróżować na stopa samotnie, miej świadomość, że lokalsi są z południa i znad morza i tym samym mają raczej "gorącą krew". Poza tym generalnie bez niebezpieczeństw, turysta to żywiciel całego kraju.



Dzięki za info!
Generalnie wolałabym uniknąć autostopa, mimo że sama nie jadę, ale zobazymy jak wyjdzie :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 06 Sty 2015 01:24 

Rejestracja: 28 Sty 2013
Posty: 178
Loty: 62
Kilometry: 97 215
Nie wiem czego się bać. Przy dobrej pogodzie nigdzie nie trafił mi się tak dobry autostop jak właśnie tam, 5-10 min oczekiwania.

Kiedy planujesz się tam wybrać? Ceny (zwłaszcza kwater) w bardzo dużym stopniu zależą od sezonu. O trasy widokowe nie ma się co obawiać - dla mnie przejazd wzdłuż całego wybrzeża to była jedna, niekończąca się bajka. Natomiast autobusy nie są zbyt tanie, no i należy doliczać opłatę "dworcową" do ceny biletu. Uniknąć nie sposób, bo wejście na "perony" po wrzuceniu żetonu w bramce. Chyba że łapać autobus w trasie...

A kolej bajecznie tania, i obowiązują zniżki studenckie (ISIC).

Z własnej strony polecam wspinaczkę na Lovcen - jeśli tylko pogoda pozwoli. Co prawda droga z Kotoru długa, ale w nagrodę jeden z piękniejszych widoków w Europie. A już nawet po 1.5h wspinaczki w górę widoki są przednie ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 17 Kwi 2015 12:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Mar 2015
Posty: 321
Stopem i autobusami, można właściwie wszędzie. Raz mi się zdarzyła, z albańskimi gangsterami, bardzo chcieli mnie u siebie w kanjpie nocować ;)
A z Rijeki podwiózł stopem podrzucił uazem policjant :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 11 Paź 2015 15:43 

Czy ktoś ma doświadczenia z rent a car np. w Ulcinj i przejazd wybrzeżem do Kotoru ale powrót już inną trasą czyli eMką przez Njegusi i Cetynię do Budvy ?
Jak wygląda kwestia parkowania w Kotorze?
Góra
 PM off  
      
#11 PostWysłany: 11 Paź 2015 16:17 

Rejestracja: 14 Lis 2010
Posty: 578
Loty: 116
Kilometry: 151 005
złoty
w Kotorze z parkowaniem ciężko. Nawet parkingi płatne mocno obstawione (jest ich mało), a znalezienie darmowego miejsca graniczy z cudem.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 11 Paź 2015 16:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Mar 2013
Posty: 2921
Loty: 476
Kilometry: 1 136 630
niebieski
To chyba zalezy od pory roku. Ja bylam w maju i bez problemu znalezlismy miejsce na parkingu przy Starym Miescie. Nie pamietam ile kosztowal.
_________________
Carpe Diem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 11 Paź 2015 16:39 

Bezpłatnego parkowania nie brałam pod uwagę ;) , termin: wrzesień.
Góra
 PM off  
      
#14 PostWysłany: 03 Lut 2016 15:56 

Rejestracja: 09 Lip 2013
Posty: 308
niebieski
Jakby ktoś szukał informacji na temat wynajecia aut.
Byłem w 2015 w wakacje w czarngórze ze znajomymi i wynajeliśmy auta. W Budvie jakby ktoś szukał generalnie wydaje mi się że byłem we wszystkich wypożyczalniach i wynajęcie najtaniej nas wyszło citroena c3 i suzuki splash, i nissana micry.
Citroen był troche zajechany, tzn 60KM i miał koło 10 lat na karku, kosztował 20 euro za dzień. Splash i micra już były w miare swieże około 4 letnie, kosztowały po 25 euro za dzień, wszystkie autka miały klime, splash miał automat. Generalnie w wypożyczalniach nikt nie umie po angielsku, tam gdzie brałem auta tylko dowód, prawa jazdy wgl nie sprawdzali :P. Żadnych kart kredytowych nie chcieli, tylko 100 euro w zastaw za auto. Przy oddawaniu sprawdzili czy benzyny full, obeszli wkoło auto i oddali kaucje bez problemu :). Dodam że zrobiliśmy mała wycieczke z budvy drogą nad kotorem, do cetnieje, swiety stefan i z powrotem.
Droga nad kotorem to bajka, co zakręt to coraz lepsze widoczki (gotował swoim programie tam Makłowicz :) ). I jakby ktoś chciał wypożyczyć autko, to lepiej jednak wziąć coś lepszego niż 60KM, gdyż pod góre to pół drogi na 1 biegu jechaliśmy :P

PS Zatrzymała nas policja (chyba rutynowo). Wypowiedzieliśmy parę słów po Polsku, policjant krzywo się spojrzał i pokazał żeby jechać :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 02 Mar 2016 18:12 

Rejestracja: 14 Sty 2013
Posty: 61
Cześć wybieram się do Czarnogóry na tydzień 14-21 kwietnia, lądujemy w Podgoricy.
Przeczytałem już kilka relacji i to forum. Mam jeszcze kilka pytań i proszę o rady lub mini plany podróży.
Głównie chodzi mi o to że będziemy poruszać się komunikacją, a informacji na ten temat dość mało...
Chcemy oczywiście zwiedzić wybrzeże i Kotor, oraz jeśli się da bezproblemowo też wejść na jakiś szczyt lub przynajmniej zwiedzić Czarne jezioro w Durmitorze.
To 7 dni więc czasu sporo, obawiam się trochę komunikacji, więc proszę osoby, które były i podróżowały w ten sposób o kilka rad jak zaplanować sobie trasę, gdzie znajdują się przystanki, gdzie zasięgać informacji.
Czy busiki które jeżdżą pomiędzy miejscowościami zatrzymują się po trasie, czy tylko sztywno na przystankach, chcę zaoszczędzić na noclegach i nie spać ściśle w Kotorze czy Zabijaku tylko gdzieś blisko obok (da się wyskoczyć i wskoczyć do busa na trasie, jak często jeźdzą?)
Na przykład czy z Kotoru do Herceg Novi moge sobie wyskakiwac z busa i wsiadać ponownie? a może jakieś bilety dobowe
Jeśli ktoś był, wie jak dojechać i poleca na przykład Park Biogradska Góra to również proszę o info jak dotrzeć.
Jezioro Szkederksie jakieś fajne miejsca busem?
Mauzoleum Njegošza na Górze Lovcen, da się busem lub jakoś rozsądnie piechotą
Ogólnie proszę o każde rady
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 04 Mar 2016 10:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2011
Posty: 1054
niebieski
skoman napisał(a):
Cześć wybieram się do Czarnogóry na tydzień 14-21 kwietnia [..]
Głównie chodzi mi o to że będziemy poruszać się komunikacją, a informacji na ten temat dość mało...
Chcemy oczywiście zwiedzić wybrzeże i Kotor, oraz jeśli się da bezproblemowo też wejść na jakiś szczyt[..]
Ogólnie proszę o każde rady


Hej,

Moim zdaniem dosyć ciężko Ci będzie ogarnąć takie założenia wyjazdu do Czarnogóry BEZ samochodu, jeżeli planujecie powłóczyć się po górach. Jeżeli natomiast meritum wycieczki to wybrzeże - nie widzę problemu.

Sprawa jest w miarę prosta, jeżeli chcesz się poruszać, nazwijmy to oględnie, "wzdłuż wybrzeża" - tutaj komunikacja publiczna jest dobrze rozwinięta. Czyli praktycznie od Igalo (patrząc od strony granicy z Chorwacją) można publicznymi busami zjechać cały kraj: mówię tutaj o Herceg-Novi, Peraście, o Kotorze, o Budvie, Barze itd. Cała trasa od Igalo do Baru (czyli de facto cała Czarnogóra wzdłuż wybrzeża i Boki Kotorskiej) jest robiona przez autobus w okoliach 3,5h. Mniejsze "skoki", typu Kotor-Budva jeżdżą naprawdę często. I tym bym się w ogóle nie przejmował.

Problem jest z górami, zwłaszcza przed sezonem. Komunikacja publiczna w tym przypadku (a już zwłaszcza pomysł, aby nocować "gdzieś obok") może nie dać rady: częstotliwość kursów plus miejsca do których jeździ.

Odnośnie pytania o hop-on-hop-off: możesz wysiadać na dowolnym przystanku na przykład na trasie z Kotoru do Herceg-Novi... ( na przykład w Peraście) ale za kolejny odcinek oczywiście musisz kupić kolejny bilet. Nie przypominam sobie, aby było coś w rodzaju "biletu dobowego" :). Busy raczej trzymają się przystanków bądź zatoczek, a nie stają gdziekolwiek (vide marszrutki w krajach dawnego Sojuza).
Góra
 Profil Relacje PM off
Bartek Krzemiński lubi ten post.
skoman uważa post za pomocny.
 
      
#17 PostWysłany: 04 Mar 2016 12:12 

Rejestracja: 26 Sie 2014
Posty: 42
skoman napisał(a):
Chcemy oczywiście zwiedzić wybrzeże i Kotor, oraz jeśli się da bezproblemowo też wejść na jakiś szczyt lub przynajmniej zwiedzić Czarne jezioro w Durmitorze.

Jezioro Szkederksie jakieś fajne miejsca busem?

Mauzoleum Njegošza na Górze Lovcen, da się busem lub jakoś rozsądnie piechotą
Ogólnie proszę o każde rady


Odnośnie Durmitoru - noclegowo radzę trzymać się Zabljaka, bo tam jest po prostu najwięcej kwater i najłatwiej coś znaleźć. Poza miasteczkiem niekoniecznie będzie taniej, a z komunikacją nie ma tam szału. W samych górach spodziewałabym się zdecydowanie zimowych warunków, więc możliwość podziałania zależy głównie od waszego doświadczenia, pogody i sprzętu - ale dla samego Czarnego Jeziora i mostu nad Tarą zdecydowanie można się tam wybrać :)

Odnośnie Jeziora Szkoderskiego to najłatwiej będzie chyba dostać się do Virpazaru (choćby pociągiem z Baru) i tam sobie skombinować rejs stateczkiem albo po prostu się pokręcić po okolicy.

Jeśli zaś chodzi o mauzoleum - jedyny pomysł, jaki mi przychodzi do głowy, to złapanie busa Kotor-Cetinje i poproszenie kierowcy, by się zatrzymał przy drodze do mauzoleum (i tak będzie parę km do przejścia). Nie mam pojęcia, jak często jeżdżą takie busy, ani jak wyglądałby w takim wypadku powrót. Na piechotę też się chyba da, ale to bardzo duże przewyższenie (bodajże 1700 m, startujesz z 0) i kilometrów też sporo. I jeśli chodzi o moją, prywatną opinię - to nie warto. Widok nie jest aż tak super, by tracić cały dzień na kombinowanie z busami albo drałować X godzin pod górę. Lepiej wyjdźcie szlakiem na twierdzę w Kotorze (nie po murach) i jak wam będzie jeszcze mało, to możecie pocisnąć nim aż do momentu, gdy szlak przecina się z drogą do Cetinje (pi razy oko na wysokości 1000 m). Przebieg szlaku widać na street view :) Widoki z drogi (szlakiem szłam tylko do twierdzy, nie wiem, jak on wygląda w dalszej części) rewelacyjne, lepsze od tych z mauzoleum :)
Góra
 Profil Relacje PM off
skoman uważa post za pomocny.
 
      
#18 PostWysłany: 18 Mar 2016 10:59 

Rejestracja: 14 Sty 2013
Posty: 61
Dzięki za wszytskie podpowiedzi!
Może ktoś jeszcze napisać coś o wypożyczaniu rowerów np w parkach lub wkoło zatoki Kotorskiej?
Myślę też nad wycieczką do Dubrownika, skąd jeżdżą jakieś PKSy? skąd najlepiej ruszyć?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 29 Mar 2016 16:58 

Rejestracja: 14 Sty 2013
Posty: 61
Baszka

"Odnośnie Jeziora Szkoderskiego to najłatwiej będzie chyba dostać się do Virpazaru (choćby pociągiem z Baru) i tam sobie skombinować rejs stateczkiem albo po prostu się pokręcić po okolicy".

Możesz coś więcej napisać? bo widzę że te rejony moga być mega atrakcyjne. wieesz może czy są i gdzie takie stateczki? lub jakies forma wypożyczalni rowerów. Bardzo podoba mi się ta okolica i zastanawiam się jak ją zwiedzić bez auta.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 31 Mar 2016 10:25 

Rejestracja: 26 Sie 2014
Posty: 42
Przyznam, że ja miałam do dyspozycji auto (i akurat fatalną pogodę tego dnia), więc po prostu objechałam jezioro Szkoderskie dookoła - co jest zresztą niesamowitym przeżyciem :)
Ale z tego, co wiem, to jak podjedziesz do Virpazaru to oferta sama Cię znajdzie - problemem są tylko ceny. Jak gdzieś kiedyś szukałam informacji o cenach tych stateczków, to ponoć były jakieś za 5-6 e/os (oczywiście w takim wypadku jest to wycieczka grupowa), ale to było z 3 lata temu. W Virpazarze można tu wynająć rower http://outdoorandmore.me/en - 5e/2h albo 10e/doba. Ostrzegam tylko, że okolica nie jest bynajmniej płaska :)
Góra
 Profil Relacje PM off
skoman uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 69 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group