Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 102 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 29 Maj 2013 11:44 

Rejestracja: 14 Gru 2012
Posty: 100
Zbanowany
Na długi dystans polecam nocne autobusy. W autobusie jest około 25 miejsc, więc fotele są duże, rozkładane prawie na płasko. Można się spokojnie wyspać. Na szerokość autobusu 3 fotele.
_________________
nasz blog: http://www.tuitam.net
załóż bloga z podróży
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów
Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament
#2 PostWysłany: 17 Mar 2015 16:21 

Rejestracja: 29 Mar 2011
Posty: 253
Loty: 10
Kilometry: 28 060
niebieski
Polecam omijać Tehran, szalu nie ma-jest tlum, korek itp.

Metro-uwazajcie-bardzo tanie przejazdowki 5000 rials. Przejazdowki te sa "okresowe" jednak nikt nie wie ile podzialaja. Koleszka na bramce mówil ze 1day. Mieliśmy 2rodzaje biletow7day ticket i 3day ticket. Ja-1dnia pojezdzilem-2giego musialem kupic 3przejazdowki,
Kumpel-1dnia juz musial 2przejazdowki, a 3ciemu na 2dni 2wystarczyly. Los!!!

Taxi

Trzeba dogadać wczesniej ale dawaj odliczone bo zmieniaja cenę i zawyżają. W Tehranie natrętni i oszukują. W shariz przejazd kosztował 5razy mniej (ale wiadomo Tehran itp) ale uczciwi i porzadni. (tehran z lotniska 600000rials, z metro homeini do terminal bus south 200000rials ale nas nakrecil na 350tys)

Mając dużo bagazy i jadac w poludniu-zapomnij o metrze. Nie idzie sie wbić do środka. Ścisk mega. Taxi!

Autobus
Z dworca South Terminal (metro jaanoo terminal czy cos) odjeżdżają dalekobieżne busy.

Na 14.03

Autobus Vip Tehran-Shiraz (1100km) 560000 rials!!!

Waluty :)

Oni maja tomany i riale(oficjalnie).

1 toman(maja na myśli 100tomanow)=10000 rials

Mówiąc Np 2tomany maja na myśli 2tys co znaczy 20000 riali ;)

Ceny:
Woda ok 10-20000riali
Lody szafranowe-25000riali
Metro dniowka-5000riali
Yoghurt-10-20000riali.

Chlebek-1000-2000riali

Za mniej wiecej 3usd pyszna kolacja vege ;) dla 3os. I na śniadanie chleba zostaje hehe.

Ps. 1usd =33400 riali
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 24 Lis 2015 13:57 

Rejestracja: 29 Sie 2015
Posty: 4
@cyberpunk64
Dzieki! Sorry, ze zmieniłam Ci płeć...;)

A czy ktoś moze ma jakiś sprawdzony (lub chociaz zaslyszany) pomysł jak sie dostać optymalnie z lotniska w Teheranie do Kashan (4 osoby)?

cyberpunk64 napisał(a):
@ktototutajtaktupie

potwierdzam, to ten sam hotel, choc zdjecia sa lekko przekoloryzowane,
odnosnie ich polityki cenowej nie wypowiadam sie, zapewne cena zalezy od rodzaju pokoju - na miejscu mniemam, mozna jeszcze dokonac zmiany i ewentualnie negocjowac ceny
pisalam do nich, a zasadniczo znajomy z Afganistanu /w farsi/ na mejla ze strony tzn. Info@Ehsanhouse.com, choc potwierdzenie otrzymalam z mejla, ktorego podalam w wiadomosci i nawet dzwonilismy ze skype,
ogolnie byly problemy z odpowiedzia, a byl to hotel na pierwsza noc, ktora deklarowalam na lotnisku jako miejsce pobytu w Iranie i odpowiedz otrzymalam na 48h przed przyjazdem...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 24 Lis 2015 14:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
np autobusem?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 25 Lis 2015 10:29 

Rejestracja: 05 Lut 2011
Posty: 169
niebieski
Najprościej to wziąć taksówkę na dworzec południowy (Terminal-e Jonub) i stamtąd autobusem prosto do Kashan. My tak zrobiliśmy w tym roku i koszt taksi wyniósł 400 000 IRR. Plus jest taki, że nie musisz kombinować, tylko przesiadasz się z pojazdu do pojazdu. Mały minus też jest, gdyż pokonujesz część trasy dwa razy. Obok lotniska biegnie droga szybkiego ruchu Teheran - Isfahan i wygląda to tak, że jedziesz z lotniska IKA do Teheranu, a potem jadąc do Kashan wracasz tą samą trasą. Jeżeli natomiast chcecie pokombinować, to można zagadać z taksówkarzem, lub z kimś kto zgodzi się podwieźć, aby wyrzucił Was przy trasie i nie jechał do Teheranu. Plus jest taki, że autobus zgarnie Was po drodze, ale minusem jest odrobina kombinowania i szczypta emocji, bo mało który taksówkarz zgodzi się na taki kurs i pozostaje ta niepewność czy autobus na pewno się zatrzyma (jeśli będzie miał miejsca to na pewno się zatrzyma). Czytałem relacje osób, które docierały do Kashan drugim sposobem, więc da się na pewno.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 25 Lis 2015 10:40 

Rejestracja: 15 Lis 2012
Posty: 248
Autobusy zatrzymują się na bramkach na autostradzie i to jest miejsce gdzie autobus na pewno się zatrzyma. Oszczędzamy czas na dojazd do Teheranu.
Jak się jeden taryfiarz nie zgodzi to następny pojedzie :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 11 Maj 2016 14:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Wrz 2013
Posty: 52
Loty: 282
Kilometry: 465 550
tabela kursów w kantorze na lotnisku z 29 kwietnia

również mam do wydania dwie karty SIM, jedna używana ostatnio w styczniu, druga w maju - odbiór w Gdańsku

ceny autobusów:
- Shiraz - Yazd - 300.000 riali za osobę (VIP)
- Yazd - Isfahan - 130.000 riali za osobę zwykły, 150.000 riali VIP
- Isfahan - lotnisko IKA - 275.000 riali za osobę (VIP) - przewoźnik Royal Safar, w piątki kursy o 9, 13:30 i 18; warto rezerwować wcześniej i uwaga: kupiliśmy bilety z tygodniowym wyprzedzeniem w Shiraz w agencji Iran Pyam, pani sprzedała nam bilety na kurs przewoźnika Hamsafar, który jak się okazało (w dniu wyjazdu) nie zatrzymuje się na lotnisku. Szczęście w nieszczęściu przyjechaliśmy na dworzec rano zostawić plecaki i mieliśmy czas zadziałać

Załączniki:
IMG_5067.jpg
IMG_5067.jpg [ 159.55 KiB | Obejrzany 4470 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 11 Maj 2016 16:26 

Rejestracja: 26 Sty 2013
Posty: 426
Loty: 263
Kilometry: 327 709
niebieski
Bilet z terminalu South- Isfahan (VIP) 325 000 riali,
Całodzienny bilet na metro w Teheranie 5000 riali (czyli bez zmian),
butelka 1,5l wody mineralnej 10000 riali,
nocleg Hotel Azadi Shiraz 1 500 000 riali/ pokój 4 os. z łazienką, śniadanie 70 000 riali/os.
Ebnesima Hotel Isfahan 40 dolarów/pokój za 2 osobowy pokój z łazienką, śniadanie w cenie
Dalan-e Behesht Hotel Yazd 1 500 000/ 4 os bez łazienki, śniadanie w cenie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 01 Lip 2016 08:32 

Rejestracja: 18 Paź 2014
Posty: 1
W październiku lecę z dziewczyną do Iranu na dwa tygodnie, wizy chcemy wyrobić na lotnisku, ale pojawia się pytanie co do planu podróży.
Lądowanie Tehran IKA na godzinę 00:25, średnio chciałoby nam się jechać o takiej godzinie do centrum, w podobnym czasie moglibyśmy zajechać przecież do Qom, które chcielibyśmy zobaczyć, a Teheran zostawić można na koniec w sumie.

1. Ile by wyniosła taksówka z IKA do Qom? Znalazłem tam hotel za 38 dolarów, strasznie drogo ale do wyrobienia wizy się przyda no i oszczędzi nam niepewności po męczącej podróży. Czy to ogólnie okey pomysł? Może ktoś ma namiary na tańszy pokój w okolicy? (z łazienką, najlepiej bez grzybów na ścianach itp)

No i tak, plan wycieczki, 14 dni: IKA-Qom-Kaszan-Isfahan-Jazd i okolice-Sziraz- VIP nocny do Teheranu i sam Teheran.

2. Trochę mnie martwi, że są to same miasta, mało w tym spokojniejszych okolic. Marzy mi się Ezmirghan, marzy mi się park narodowy, coś zahaczającego o spacery i przyrodę, spokój, ale trudno znaleźć coś pobliżu. Jakieś wskazówki?


ania.bo napisał(a):
Wiza na lotnisku kosztuje obecnie 75e. Nie było żadnego problemu z jej otrzymaniem -nie sprawdzali ubezpieczenia (choć wisiała kartka, że jest obowiązkowe), nie kazali wykazać rezerwacji hotelowej, tylko spytali o nazwę hotelu. Zdjęcia skserowali z paszportu.


Ehh, naprawdę cena skoczyła do 75? Szkoda.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 05 Lip 2016 14:34 

Rejestracja: 31 Lip 2013
Posty: 21
Loty: 176
Kilometry: 355 374
Cytuj:
1. Ile by wyniosła taksówka z IKA do Qom? Znalazłem tam hotel za 38 dolarów, strasznie drogo ale do wyrobienia wizy się przyda no i oszczędzi nam niepewności po męczącej podróży. Czy to ogólnie okey pomysł? Może ktoś ma namiary na tańszy pokój w okolicy? (z łazienką, najlepiej bez grzybów na ścianach itp)


@zurawiowy Nie sądzę, żebyś znalazł tanią taksówkę z lotniska do Qom - mają z góry ustaloną cenę 70-75 000 tomanów z IKA do centrum. Taką taksówką musielibyście się dostać na dworzec, stamtąd z łatwością znajdziesz tani autobus (Qom jest w połowie drogi do Kashanu, a za autobus do tego drugiego zapłaciłam 13 000), taksówkę prywatną lub współdzieloną (nazywa się "savari"). Co do rezerwacji hotelu do wizy, to polecam zrobić fake rezerwację na booking.com (ja zarezerwowałam w Ferdosi) - rezerwacja i anulacja jest bezpłatna.
Góra
 Profil Relacje PM off
zurawiowy uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Iran lądem
#11 PostWysłany: 01 Wrz 2016 22:03 

Rejestracja: 28 Sie 2016
Posty: 147
Czym byście polecali przebyć główne trasy (Teheran-Kashan-Esfahan-Yazd-Shiraz)? Mój rekonesans dostarczył takich opcji:
:arrow: pociągi - oficjalna strona pozostawia wiele do życzenia, ale ze wsparciem przyszedł mi http://www.iranrail.net/ - składy wyglądają jak dawne PKP, ceny ok, ale częstotliwość jazdy poraża. Czy są bezpieczne? I czy warto?
:arrow: autobusy - VIP wygląda "do rzeczy", ale jednak wygląd i ceny mało lokalne (przynajmniej te reklamujące się w necie)
:arrow: taksówki - słyszałam, że ktoś w ten sposób cały Iran objechał :shock: Jeśli dobrze rozumiem, np. do Persepolis to już specjalnie wyboru nie ma.
:arrow: autostop, na który się nie odważę

btw. czy można wysępić zniżki na legitymację studencką (tak w ogóle, niekoniecznie w środkach transportu)?

Dzięki.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Iran lądem
#12 PostWysłany: 01 Wrz 2016 22:19 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8849
Loty: 990
Kilometry: 952 329
platynowy
Jechałem pociągiem w Iranie 3 i pół roku temu, kiedy u nas nie było Pendolino, które nieco teraz zmienia obraz u nas. I powiem tak - PKP mogą się wstydzić. Przedział 4-osobowy, w cenie biletu herbata, soczki, woda, ciasteczka. Za przejazd z Teheranu do Yazd (czyli odległość porównywalna do Trójmiasto - Kraków) płaciłem równowartość 25 zł już z haraczem dla agencji, która kupiła nam bilety.
Autobusy VIP - o ile nic się dramatycznie nie zmieniło od tego czasu, to przejazd na dystansie 400-500 km kosztował ok. 15 zł.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Iran lądem
#13 PostWysłany: 01 Wrz 2016 22:35 

Rejestracja: 28 Sie 2016
Posty: 147
Sudoku napisał(a):
Autobusy VIP - o ile nic się dramatycznie nie zmieniło od tego czasu, to przejazd na dystansie 400-500 km kosztował ok. 15 zł.


OK. Czyli to nie ci: https://www.persiatravelmart.com/en/bus-and-train . A z jakich korzystałeś?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Iran lądem
#14 PostWysłany: 01 Wrz 2016 23:08 

Rejestracja: 20 Lis 2014
Posty: 32
Loty: 61
Kilometry: 85 678
Najpopularniejszym przewoźnikiem VIP jest bodajże firma Royal Safar, za przejazd na trasie Esfahan - lotnisko IKA (ok. 400 km) płaciłem w przeliczeniu około 8,5$. Zwykłe autobusy pomiędzy większymi miastami też dają radę (taki PB nie ma do nich startu jeśli chodzi o wygodę no i nie daje poczęstunków :D ), a przykładowo za trasę Teheran - Kashan trzeba było zapłacić jakieś 4$, Shiraz - Yazd 6$, a Yazd - Esfahan 5$ (ceny z lutego tego roku).

Co do zniżek na legitymację to zapomnij, co więcej jako zagraniczny turysta za wejście do atrakcji zapłacisz kilkukrotnie więcej niż miejscowi, chyba że będziesz szedł z grupą poznanych Irańczyków i chwilowo zapomnisz o znajomości angielskiego. Wtedy możesz zgrywać znajomego z innego miasta oprowadzanego przez miejscowych, tylko że do tego trzeba mieć też odpowiednią aparycję, typowy nordyk nie da rady :D
Góra
 Profil Relacje PM off
asmowscy uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Iran lądem
#15 PostWysłany: 01 Wrz 2016 23:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Lip 2013
Posty: 475
Loty: 93
Kilometry: 149 830
niebieski
Przeciętny pociąg klasy naszego TLK:
https://24242.fly4free.pl/zdjecie/19343/
Image
https://24242.fly4free.pl/zdjecie/19349/
Image

Do tego w środku zapakowane słuchawki do podpięcia się w pociągu i oglądania filmu, miła obsługa itd.
Polecam.
Góra
 Profil Relacje PM off
JIK lubi ten post.
asmowscy uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Iran lądem
#16 PostWysłany: 02 Wrz 2016 10:17 

Rejestracja: 28 Sie 2016
Posty: 147
WOW :shock: Na stronie iranrail zdjęcia wyglądają znacznie inaczej.
Dlaczego zamawialiście przez pośredników? Żeby mieć bilet z wyprzedzeniem, czy nabycie go na miejscu (na miejscu +przez internet) to taki problem?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Iran lądem
#17 PostWysłany: 02 Wrz 2016 10:38 

Rejestracja: 25 Sie 2011
Posty: 8849
Loty: 990
Kilometry: 952 329
platynowy
Przez internet raczej ciężko (kiedy kupowałem te 3 lata temu było to w ogóle niemożliwe).

Na miejscu może być ciężko z dostępnością, gdyż sieć kolejowa nie jest mocno rozbudowana, a bilety są udostępniane do sprzedaży jakieś 2 tygodnie przed terminem. Zatem kupno z dnia na dzień może być trudne.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Iran lądem
#18 PostWysłany: 02 Wrz 2016 12:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Bardzo chciałem przejechać jakiś odcinek pociągiem, ale nie udało mi się. Albo pociąg był o złej godzinie, albo dworzec gdzieś za miastem. W przypadku autobusów było łatwiej. Wystarczy znaleźć właściwy dworzec. Bilety z jednym wyjątkiem kupowałem przed odjazdem. Zawsze były. A to był sierpień. Bilety autobusowe mogą być sprzedawane z dostawą do domu/hotelu bez dodatkowej opłaty.

Komfort i tempo jazdy jak opisywano wielokrotnie wysokie. Zwłaszcza w autobusach VIP. Między większymi miastami autobusy odjeżdżają często. W przypadku nietypowych połączeń znacznie rzadziej.

Do Persepolis (prawie czyli Marvdasht) można dojechać współdzieloną taksówką lub minibusem (to pierwsze to 50000 Riali, drugie nie wiem, ale mniej). Odjazd niedaleko dworca autobusowego w Shiraz - w stronę rzeki. Dalej trzeba się dogadać Pewnie można za kolejne 50K do Persepolis. Ja zapłaciłem 100.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Iran lądem
#19 PostWysłany: 02 Wrz 2016 13:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Lip 2013
Posty: 475
Loty: 93
Kilometry: 149 830
niebieski
Planując trasę na dłuższy pobyt sprawdź faktycznie odgległości. Łatwo się zgubić w "skali" kraju.
Przykładowo z Teheranu do Shiraz jest ok 950km, czyli mniej więcej tyle co np. ze Szczecina do Brukseli albo z Rzeszowa do Bukaresztu.
A z Tabriz do Bandar Abbas to już ok. 2000km - jak z Kielc do Aten...

W górskich - wschodnich i północnych - regionach tempo przejazdów autobusami mocno spada.

Autokary są faktycznie wygodne i można w nich spać i się nawet wyspać, ale dobrze wiedzieć przy planowaniu że to są często przejazdy po 6-10 godzin...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Iran lądem
#20 PostWysłany: 02 Wrz 2016 14:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2016
Posty: 684
asmowscy napisał(a):
:arrow: taksówki - słyszałam, że ktoś w ten sposób cały Iran objechał :shock: Jeśli dobrze rozumiem, np. do Persepolis to już specjalnie wyboru nie ma.
Dzięki.


A kto bogatemu zabroni?
Ale wybór masz zawsze. Nie pamiętam dokładnie bo to już parę lat temu było ale na pewno da się to ogarnąć transportem publicznym. Na pewno jechaliśmy zwykłym ichniejszym autobusem z Sziraz. Nie pamiętam tylko jak z końcówką. Trzeba było wysiąść zdaje się w sąsiedniej wiosce (skrzyżowaniu?) i stamtąd jakieś busiki/marszrutki czy shared taxi łapać pod bramę. Tam w końcu masy Irańczyków próbują się dostać. Na pewno w necie da się znaleźć szczegóły.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 102 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group