Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 39 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 16 Lip 2016 13:10 

Rejestracja: 19 Gru 2011
Posty: 241
Loty: 55
Kilometry: 95 625
niebieski
Na bieżącym wyjeździe do Portugalii strasznie się zamotałem. Widać że człowiek nie korzysta z autostrad. Przez przypadek wjechałem na autostradę odcinek A1 (przy wjeździe napis via verde, a na końcu bramki). Nie widząc nigdzie kwoty do zapłaty, nie wiedziałem czy mam wkładać kartę czy coś najpierw wcisnąć. Żona zobaczyła przycisk informacja i nacisnęła, myślą że pojawi się instrukcja zapłaty. Odezwała się przez mikrofon miła Pani i po moim zapytaniu że do końca nie wiem jak płacić, powiedziała żebym nacisnął zielony przycisk i że zapłacę bezpośrednio w wypożyczalni. Szlaban się otworzył więc wsiadłem i ruszyłem i dopiero wtedy zobaczyłem bilboard z kwotą z przodu 2,05 euro. Po wytłumaczeniu sytuacji w wypożyczalni uzyskałem informację, że nic nie mają w systemie i żebym zapłacił na poczcie na lotnisku.
Pan z poczty powiedział że za wcześnie i jeszcze nie ma w systemie. Ze zapłacę w kraju przez stronę poczty.
PO wpisaniu numeru rejestracyjnego samochodu na stronie http://www.ctt.pt/financas-e-pagamentos ... index.html nie pokazuje żadnych zadłużeń, mimo że minęło już prawie 3 dni. Coś źle robię, czy nie naliczyło opłaty?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Egipcie: tydzień w 4* hotelu z all inclusive od 2005 PLN. Wyloty z 5 miast Wczasy w Egipcie: tydzień w 4* hotelu z all inclusive od 2005 PLN. Wyloty z 5 miast
10 dni w Tajlandii w sezonie za 3592 PLN. Loty z Warszawy + 4* hotel w Pattayi 10 dni w Tajlandii w sezonie za 3592 PLN. Loty z Warszawy + 4* hotel w Pattayi
#2 PostWysłany: 16 Lip 2016 13:22 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8587
złoty
Zapewne za wcześnie jeszcze.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 16 Lip 2016 13:35 

Rejestracja: 15 Sie 2014
Posty: 15
A nie pytali w wypożyczalni, czy życzysz sobie urzadzenie rejestrujące opłaty na autostradach. Ja takie dostałem za kilka euro i obciążyli mi katre za autostrady na kolejne kilka euro, kwota niewielka, warto i bez formalnosci. Było to w Lizbonie styczen 2015, przejazdy na północ kraju
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 16 Lip 2016 13:51 

Rejestracja: 19 Gru 2011
Posty: 241
Loty: 55
Kilometry: 95 625
niebieski
Pytali, ale wychodziło około 120 złotych, a nie planowalem jazdy po autostradach.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 16 Lip 2016 13:55 

Rejestracja: 15 Sie 2014
Posty: 15
Widocznie, jak to bywa w wypożyczalniach, stawki biorą z sufitu, w jednej 5 euro, w innej 30e
Góra
 Profil Relacje PM off
rw30 lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 16 Lip 2016 14:19 

Rejestracja: 19 Gru 2011
Posty: 241
Loty: 55
Kilometry: 95 625
niebieski
Cytuj:
Zapewne za wcześnie jeszcze.

Powinny się chyba pojawić do 48 godzin, a minęło już prawie 3 dni. Po 5 dniach pisze że stają się przeterminowane. Gdybym był w Portugalii sprawdziłbym bezpośrednio na poczcie, ale niestety jestem już w kraju.

A co do stawki za urządzenie, cena była niska ale za każdy dzień wypożyczenia. A suma już była mniej zadowalająca. Zresztą gdybym się nie zamotał, zapłaciłbym normalnie gotówką, albo kartą.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 15 Sty 2018 19:29 

Rejestracja: 19 Mar 2017
Posty: 53
Czyli w Portugalii nie ma "klasycznych" opłat za autostrady jak w Polsce? Mam na myśli bramka na wjeździe + bramka na wyjeździe?

Planuje wynajem auta, miejsce hotelu - Costa de Caparica. Planuje wycieczki do Lizbony i dalej w okolice Sintry/Cabo da Roca. Google maps podpowiada, że to odcinki płatne, jak wygląda opłata?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 15 Sty 2018 20:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
Są. Unikaj A33, na której jest elektroniczny pobór opłat. Pozostałe w okolicach Lizbony są opłacane "klasycznie".
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
rw30 lubi ten post.
Paolo_ uważa post za pomocny.
 
      
#9 PostWysłany: 20 Lis 2018 13:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Maj 2018
Posty: 123
Loty: 82
Kilometry: 191 577
Podbijam temat. 15 października oddałam auto do wypożyczalni w Faro (jeśli to ma znaczenie to Alamo) i do dzisiaj nie pobrało mi z karty opłaty za autostrady, tylko bezzwrotną kaucję za urządzenie, około 10e. Możliwe to, żeby tak długo czekać na rozliczenie? Już zaczynam się obawiać, czy wszystko w porządku, depozyt zdjęli dość szybko po powrocie do kraju.
_________________
Kate on the way na Instagramie
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 15 Sty 2019 15:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lis 2011
Posty: 370
Loty: 194
Kilometry: 459 857
niebieski
Witajcie, wybieram się niebawem autostradą z Lizoby do Fatimy samochodem wypożyczonym z firmy Centauro. Mam pytanie odnośnie autostrad - czy z Waszych doświadczeń w samochodach z wypożyczalni są zainstalowane urządzenia Via Verde? Jeśli tak, to kasę ściągają po oddaniu samochodu?
Czy na tej trasie można po prostu zapłacić gotówką? ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 15 Sty 2019 16:33 

Rejestracja: 08 Sie 2013
Posty: 1853
niebieski
Z tego co pamietam to sie nie da zaplacic gotowka. Mozna za to na MOPach karta kredytowa. A urzadzenie mozesz wypozyczyc: https://www.centauro.net/en/services/via-verde/
Góra
 Profil Relacje PM off
aarongeru lubi ten post.
aarongeru uważa post za pomocny.
 
      
#12 PostWysłany: 15 Sty 2019 17:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Gru 2012
Posty: 527
Loty: 239
Kilometry: 272 276
niebieski
Oczywiście, że na tej trasie można płacić gotówką!
Pamiętajcie, że automaty autostradowe w Portugalii, z jakichś przyczyn NIE przyjmują płatności popularną na forum kartą z Kantoru Aliora :-(
_________________
I have a dream: Poland free people's country!
Andora*Austria*Białoruś*Bułgaria*Chorwacja*Czechy*Dania*Estonia*Francja*Irlandia*Niemcy*Grecja*Gruzja*Hiszpania*Holandia*Mołdawia*Norwegia*Litwa*Łotwa*Portugalia*Rosja*Rumunia*Słowacja*Szwajcaria*Szwecja*Ukraina*Węgry*Wielka Brytania*Włochy
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
aarongeru uważa post za pomocny.
 
      
#13 PostWysłany: 16 Sty 2019 09:13 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Maj 2018
Posty: 123
Loty: 82
Kilometry: 191 577
aarongeru napisał(a):
Witajcie, wybieram się niebawem autostradą z Lizoby do Fatimy samochodem wypożyczonym z firmy Centauro. Mam pytanie odnośnie autostrad - czy z Waszych doświadczeń w samochodach z wypożyczalni są zainstalowane urządzenia Via Verde? Jeśli tak, to kasę ściągają po oddaniu samochodu?
Czy na tej trasie można po prostu zapłacić gotówką? ;)

Ja jeździłam w październiku po Portugalii wypożyczonym autem. Podczas wypożyczenia pytają czy będziesz korzystać z dróg płatnych, mówisz, że tak i płacisz (kartą kredytową)10e kaucji bezzwrotnej za urządzenie do naliczania opłat. Ponadto blokują Ci na karcie depozyt na rozliczenie autostrad. Jeżdżąc po Portugalii trzeba tylko podjeżdżac do odpowiednich bramek, które czytają to urządzenie, bo my raz zablokowaliśmy cały ruch na jednym pasie, bo źle podjechaliśmy, musiałam biec po kobietę do budki obok, ona musiała zostawić z kolei swój pas, gdzie też zrobił się zator, nas skasowała w gotówce i otworzyła bramkę. To była bramka dla Portugalczyków, którzy mają swoje osobne jakieś karty czy urządzenia do przejazdu przez bramki. Zdając samochód do wypożyczalni nie rozliczają Ci karty od razu. Mi rozliczyli dopiero po prawie trzech miesiącach.
_________________
Kate on the way na Instagramie
Góra
 Profil Relacje PM off
aarongeru lubi ten post.
 
      
#14 PostWysłany: 17 Sty 2019 20:16 

Rejestracja: 19 Mar 2015
Posty: 1612
Loty: 50
Kilometry: 65 501
złoty
W listopadzie pożyczyłem samochód w Drive On Holidays - Car Hire Portugal. Przy płaceniu za auto przedstawiciel firmy zadał mi pytanie czy będę jeździł tylko po Lizbonie czy też poza miasto. Powiedziałem, że zamierzam jechać pod granicę hiszpańską. W takim razie muszę zapłacić za Via Verde Electronic toll device, że każde auto wyjeżdżające poza miasto ma zamontowane takie urządzenie. Za 3 dni zapłaciłem 5.55 EUR gotówką (1.5 EUR za dzień plus VAT).

Załącznik:
Via_Verde_Electronic toll_device.jpg
Via_Verde_Electronic toll_device.jpg [ 146.94 KiB | Obejrzany 12402 razy ]


Jeździłem od małego miasteczka do kolejnego, więc autostrada nie była mi do niczego potrzebna. Nie płaciłem za wyjazd z miasta przez most Vasco da Gama, bo ten jest darmowy (płaci się tylko za wjazd po tym moście). Do Lizbony wracałem od strony Fatimy bocznymi drogami, więc też można wjechać do miasta bez opłat. Cały czasy wyznaczałem trasę na google maps z funkcją "unikaj opłat i autostrad". W sumie tylko ostatni odcinek, Fatima - Lizbona mogłem pokonać autostradą. Bo według KALKULATOR-a zapłaciłbym za te 100 km 8,05 EUR, za to jechałbym bardziej komfortowo niż bocznymi drogami między tirami.

Z drugiej strony po co pytają gdzie będę jeździł (Lizbona czy poza miasto), skoro mając to urządzenie ani razu z niego nie skorzystałem. Wychodzi na to, że następnym razem mogę powiedzieć, że interesuje mnie tylko Lizbona i będę jeździł bocznymi drogami poza nią.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#15 PostWysłany: 18 Sty 2019 08:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Maj 2018
Posty: 123
Loty: 82
Kilometry: 191 577
My jeździliśmy bezpłatnymi drogami po południowym wybrzeżu, a następnie z Faro do Lizbony (po drodze zahaczając o Evorę). Natomiast z Lizbony do Fatimy i Porto jechaliśmy płatnymi, bo zależało nam na czasie, zwiedzaliśmy te dwa miejsca w jeden dzień.
_________________
Kate on the way na Instagramie
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 08 Maj 2019 19:35 

Rejestracja: 08 Maj 2019
Posty: 2
Ze strony i mapy:
https://gotoportugal.eu/en/toll-roads-in-portugal/
http://www1.estradas.pt/documents/10295 ... dffe69bde4

wynika, że na części autostrad (czerwone) są opłaty elektroniczne (4 sposoby płatności!), a na części (szare) opłaty biletowe.
Z opisu wynika, że w tych czerwonych nie ma możliwości opłacić w punkcie poboru opłat. Czy ktoś to może potwierdzić?

Tłumaczenie tego fragmentu:
Jeśli korzystasz z autostrad zarządzanych przez firmy Via Livre (A27 / A28 / A22) lub Ascendi (A24 / A25 / A17 / A29 / A13 / A41 / A42 / A4) bez wybrania jednej z 4 wyżej wymienionych opcji (Easytoll, Tallcard itp.), będziesz musiał poczekać na list wysłany do domu, i zapłacić opłaty drogowe oraz karę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 24 Cze 2019 23:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lip 2010
Posty: 3225
srebrny
-- 24 Cze 2019 20:41 --

postaram sie sprostować niektóre zawarte w tym wątku informacje czy też odpowiedzieć na pytanie kolegi powyżej:

1. (to nie sprostowanie, raczej potwierdzenie) tak, wszystkie autostrady w okolicach Lizbony z wyłączeniem fragmentu A33 można płacić tradycyjnie (kartą bądź gotówką), więc jeśli zamierzamy jeździć tylko po okolicach Lizbony, to naprawdę tego urządzenia Via Verde nie trzeba z wypożyczalni brać. Ja, poza tym tutaj wątkiem znalazłem w internecie taki artykuł: https://seasunvacation.com/2017/03/25/p ... tugal-map/ a w nim ten pliczek PDF: https://seasunrentals.files.wordpress.c ... tagens.pdf (czyli notabene ten sam plik który kolega w poście wyżej podlinkował). Plik jest z 2017 roku, ale wydaje się być jak najbardziej aktualny na dzień dzisiejszy - jeździłem w minionym tygodniu sporo po okolicach Lizbony, między Nazare a Sesimbrą, unikałem zaznaczonego w PDFie na czerwono odcinka A33 [a np. jechałem odcinkiem A33 tuż za mostem Vasco da Gama] i wszystko się potwierdza.
1a. czy A33 i jej podobne można zapłacić tylko przez Via Verde - prawdopodobnie tak, choć ja tego nie sprawdziłem. Ale nawet przy zjeździe na A33 na drogowskazie jest oznaczenie bramek 'zdalnych' / 'bezdotykowych', czyli coś musi być na rzeczy.
2.Karty płatnicze: żadna z moich dwóch kart płatyniczych [hiszpańska ING Direct / MasterCard, N26 / MasterCard, żadnej polskiej nie mam] nie działała na bramkach tam, gdzie samemu wkłada się kartę do czytnika, obie natomiast działały tam, gdzie kartę podawało się osobie siedzącej w budce. Czyli np na A5 (gdzie na niektórych bramkach są tylko automaty bez pracowników) warto mieć jakieś monety bądź choćby 'drobne' bankoty [żeby uniknąć wydania np 19 euro bądź więcej w monetach, chyba że ktoś lubi :) ]

w sumie tyle.

-- 24 Cze 2019 21:05 --

aarongeru napisał(a):
Mam pytanie odnośnie autostrad - czy z Waszych doświadczeń w samochodach z wypożyczalni są zainstalowane urządzenia Via Verde?



urządzenie jest zainstalowane we wszystkich samochodach, tylko nie we wszystkich jest aktywowane
_________________
"lepiej nie jechać i nie żałować niż jechać i żałować" - Tony Halik
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 04 Wrz 2019 09:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Cze 2016
Posty: 329
Loty: 56
Kilometry: 155 526
niebieski
A ja mam pytanie do osób które korzystały z takiego urządzenia Via Verde jak na foto. Czy podczas przejeżdżania przez bramę z zielonym napisem Via Verde urządzenie powinno wydawać jakiś dźwięk? Albo jakiś błysk, chociaż nie widzę żadnej ledki. Dodam jedynie że mam aktywowane w wypożyczalni "Toll Serwice" skasowali mnie 12 Eu za tydzień i kaucja 75eu. Moje urządzenie milczy pytałem mojego hosta czy to jest ok, powiedział że to "no problem" .

Załączniki:
IMG_20190904_084944.jpg
IMG_20190904_084944.jpg [ 262.14 KiB | Obejrzany 7601 razy ]
IMG_20190904_084915.jpg
IMG_20190904_084915.jpg [ 311.38 KiB | Obejrzany 7601 razy ]


Ostatnio edytowany przez czarny38, 04 Wrz 2019 09:52, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 04 Wrz 2019 09:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Cze 2012
Posty: 1368
Loty: 438
Kilometry: 626 851
niebieski
Na autostradach w automatach samoobsługowych działają tylko karty bez 3D, sprawdzałem 2-krotnie jadąc trasą Lizbona-Faro.
Góra
 Profil Relacje PM off
rw30 uważa post za pomocny.
 
      
#20 PostWysłany: 04 Wrz 2019 09:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2015
Posty: 1449
Loty: 110
Kilometry: 152 968
srebrny
czarny38 napisał(a):
Czy podczas przejeżdżania przez bramę z zielonym napisem Via Verde urządzenie powinno wydawać jakiś dźwięk? Albo jakiś błysk, chociaż nie widzę żadnej ledki.

Korzystałam z Via Verde i żadnych pików, czy innych dźwięków nie słyszałam. Wszystko było OK przy zdaniu auta i rozliczeniu opłat za przejazdy.
Góra
 Profil Relacje PM off
czarny38 lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 39 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group