Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 16 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Plan na Celebes
#1 PostWysłany: 22 Wrz 2019 12:41 

Loty: 23
Kilometry: 76 062
Cześć,

planuję w lutym Indonezję po raz trzeci. Tym razem chcemy uderzyć na Sulawesi. Ktoś z Was przerabiał trasę z np. SIngapuru albo KL samolotem do Makassar, potem na Tanah Toraja + Togiany? Nie wiem ile czasu przeznaczyć na tą trasę, całościowo będziemy mieć ze 3 tygodnie. Oprócz Sulawesi chciałbym skoczyć na Bali na 4, maksymalnie 5 dni.

Widziałem że AirAsia lata do Makassar z Kuala Lumpur, około 70$ za lot. Fajnie by było trafić na pogrzeb w Tanah Toraja, czy w tym terminie to realne? Czy to raczej łut szczęścia? Wiem że na Togiany można dostać się albo z Ampany albo z Gorontalo, ale na północny Celebes chyba czasu nie starczy. Jakieś rady-porady, czego unikać, co koniecznie zobaczyć? Z góry dzięki
 Relacje PM off  

Temat postu: Re: Plan na Celebes
#2 PostWysłany: 22 Wrz 2019 21:31 

niebieski
"Nie wiem ile czasu przeznaczyć na tą trasę"
To zależy co chcesz tam robić. Z Makassar do Rantepao przejazd busem trwa ok. 8-9 godzin. W Tana Toraja jest co robić więc sugerowałbym minimum 3 dni. To fajny teren do eksploracji nawet jeśli nie trafi się na sztandarowe zdarzenie czyli uroczystości pogrzebowe. Akurat większość tych uroczystości odbywa się w okresie od lipca do końca września, ale być może także i w lutym coś się znajdzie. Ciekawostką jest odbywający się co 6 dni "byczy" targ w Bolo (tuż przy Rantepao).Tana Toraja jest w sumie niezbyt dużą krainą więc łatwo ją spenetrować lokalnymi środkami komunikacji, a nawet częściowo na piechotę. Sporo jest wiosek, które zachowały tradycyjną formę architektury, kilka pełniących rolę skansenów czy półskansenów. Przy wioskach są cmentarze, z których część nadal kultywuje zwyczajowi umieszczania w specjalnych skalnych galeriach tradycyjnych figur tau tau,.np. wieś Londa - tutaj w dużej skalnej ścianie są dwie obszerne krypty grobowe, a nad kryptami galerie z tau tau:
Image
Ciekawe wsie z tradycyjnymi domami pełniącymi rolę skansenów choć nadal zamieszkałych to np, Palawa czy zupełnie blisko Rantepao położone Kete Kesu.
Image

Aby dostać się Rantepao na wyspy Togean trzeba pojechać do Ampany. To trochę długa trasa. Nam zajęło to prawie półtora dnia, ale znowu korzystaliśmy wyłącznie z komunikacji publicznej. Pierwszy etap to był przejazd z Rantepao do Poso. Jazda busem trwała ponad 16 godzin. Wyjechaliśmy o 8 rano, sporo czasu zajęło zbieranie pasażerów z różnych punktów miasteczka. A po drodze jeszcze była dłuższa przerwa na obiad. W Poso nocowaliśmy, a rankiem pojechaliśmy dalej małym busikiem do Ampany - 6 godzin. Tutaj znowu czekał nas nocleg bo jedyny prom na wyspy odpływał ok. 9 rano więc siłą rzeczy nie mieliśmy szansy na niego zdążyć. Przejazd z Rantepao można rozwiązać też w inny sposób - wynajmując samochód z kierowcą. Nie wiem ile to aktualnie kosztuje, ale dawniej nie była to kwota zwalająca z nóg. Zwłaszcza jak udało się znaleźć jeszcze kogoś do kompletu. Wtedy do Ampany można dotrzeć w jeden dzień.

"Wiem że na Togiany można dostać się albo z Ampany albo z Gorontalo"
Co do wyboru miejsca skąd można się przedostać na Togean to oczywiście najlepiej jest z Ampany. Stąd odpływa codziennie prom do Wakai. Rejs trwa ok.4 godzin. Można też wynająć szybka łódź. Natomiast z Gorontalo prom pływa tylko 2 razy w tygodniu, a rejs trwa ok 12 godzin.

W Wakai trzeba sobie znaleźć łódź (albo ona znajdzie Ciebie), aby popłynąć dalej do celu - tutaj są różne możliwości, np. Kadidiri czy Bomba. My wybraliśmy Kadidiiri, ale niespecjalnie nam się podobało (dużo ludzi, tak zbyt imprezowa) więc po 2 dniach przenieśliśmy się na Malenge - i to był strzał w dziesiątkę.
 Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
tasiu uważa post za pomocny.

#3 PostWysłany: 23 Wrz 2019 15:21 

niebieski
W uzupełnieniu poprzedniej informacji dot. Malenge. Tam zatrzymaliśmy się w Losemen Malenge Indah - to kilka bungalows (w trakcie naszego pobytu było ich tylko 4, ale kolejny był w budowie) w dość odludnym miejscu - po przeciwnej stronie wyspy w stosunku do wioski o tej samej nazwie (Malenge). Do resortu trzeba dopłynąć łodzią choć możliwe jest też piesza wędrówka ścieżką przez dżungle w poprzek wyspy ścieżką do wioski, w której jest sklep.

Losemen Malenge Indah jest położony przy samej niewielkiej plaży (jeżeli uznamy, że ok. 100 metrów piasku to jest niewiele).W resorcie jest nieduża obsługa (kucharka, właściciel i jego pomocnik). Prócz noclegu w cenie było także całodzienne choć raczej skromne wyżywienie. Brodząc w płytkiej przybrzeżnej wodzie można przejść do sąsiednich niewielkich i bezludnych zatok. To miejsce jest świetne do snorkelingu. Przybrzeżna rafa była całkiem przyzwoita. Jeszcze lepsza rafa (jedna z najfajniejszych jaki zaliczyłem) była spory kawałek od brzegu w miejscu, który miejscowi nazywają - mocno na wyrost - atolem. Trzeba tam popłynąć ok. 20 minut łodzią, ale za to nagroda jest duża...
W Losemen Malenge Indah jest do wynajęcia o każdej porze dnia łódź. Prócz pływania do rafy zrobiliśmy także wycieczkę łodzią do wioski na wodzie Cyganów Morskich (Badjao) - polecam.

"Oprócz Sulawesi chciałbym skoczyć na Bali na 4, maksymalnie 5 dni."
Ostatni etap podróży po Sulawesi czyli jak znaleźć się na Bali - przynajmniej tak założyłem, że Bali ma wypaść na końcu Twojej podróży. Przejazd na oba lotniska skąd masz bezpośrednie połączenia lotnicze z Denpasar, czyli Manado albo Makassar, pochłaniają sporo czasu. Rozwiązaniem trochę uzależnionym od zasobów Twojej kieszeni jest lot łączony. W pobliżu Amapany jest mały port lotniczy w Luwuk. To ok. 4-5 godzin samochodem. Z Luwuk można polecieć do Makassar i tutaj przesiadając sie kontynuować lot na Bali. Trasę na całej długości obsługują m.in. tanie linie Sriwijaya Air i nieco droższe Garuda Air.

Podsumowując: na Tana Toraja plus Togean zakładając, że w pierwszym miejscu będziesz np. 3 dni, a w drugim co najmniej 4 plus przejazdy środkami lokomocji publicznej oraz wylot z Luwuk potrzebujesz według mnie 11-12 dni. Tak więc masz jeszcze zapewne luz do wykorzystania na Sulawesi ok. 2-3 dni. Możesz to dorzucić do obu planowanych pozycji, albo dołożyć jeszcze jeden punkt np. jeden z parków narodowych.
 Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
tasiu uważa post za pomocny.

#4 PostWysłany: 23 Wrz 2019 17:06 

Tak, Bali ma być raczej na końcu, bo to logistycznie wyjdzie najkorzystniej. Trochę się obawiam powrotu z Togianów na jakiekolwiek lotnisko- to będzie ze 2 dni drogi. Z Luwuk nie ma bezpośrednio na Bali z tego co widzę, wszystkie Sriwijaya Air są z przesiadką w Makassar, i wychodzi taki odcinek 22 godziny. Ciężki temat.

Jak załatwiać noclegi na Togianach? Nawet nie wiemy w jakim konkretnie terminie lecimy (wiem że luty), ładowałeś się na wyspy już z potwierdzoną rezerwacją? Bo tam na miejscu chyba nie ma za bardzo czego szukać, to nie Ubud czy Yogja. Booking, airbnb czy ich prywatne strony internetowe?

Zastanawiam się jak ugryźć trasę KUL/SIN/CGK- Makassar-Togiany-Bali, nie chciałbym spędzić tygodnia w drodze. Ale cóż, skoro inaczej się nie da.. ;)
 Relacje PM off  

#5 PostWysłany: 23 Wrz 2019 21:15 
Awatar użytkownika

Byłam na początku tego roku na Sulawesi dokładnie taką trasą o jakiej piszesz z Singapuru do Makasar. Potem Tana Toraja, Togiany a na końcu Manado i park narodowy Tangokoko z tarsjuszami. Trochę konkretów, w tym kontakt do przewodnika (jeżeli chcesz zobaczyć pogrzeb u Torajów) znajdziesz na moim blogu: www.lepiejdalej.com
Jest też post o Togianach i szczegóły dotyczące podróży promem. My popłynęliśmy w ciemno już na promie oferowano nam noclegi (właściciele pensjonatów podrózują nimi i tam przeprowadzają rekrutację). A jak nie na promie, to na przystani w Wakai czekały łódki płynące na konkretne wyspy. Na Kadidiri polecam Black Marlin z pysznym jedzeniem.
To prawda, że Togiany zabierają dużo czasu, w naszym wypadku prom jednego dnia sobie nie przypłynął, co ponoć nie jest rzadkością, więc nie planuj tu niczego na styk, bo jest to ryzykowne. My przez 3 tygodnie zrobiliśmy Sulawesi, a potem Kalimantan i Borneo.

#6 PostWysłany: 24 Wrz 2019 10:58 

niebieski
tasiu napisał(a):
Tładowałeś się na wyspy już z potwierdzoną rezerwacją?

Nie rezerwowaliśmy bo byliśmy w nieco dłuższej podróży i nie byliśmy w stanie dokładnie określić terminu przyjazdu. Jak przypłynęliśmy do Kadidiri to był problem z noclegami. Na Malenge popłynęliśmy we czwórkę z argentyńska parą poznaną na Kadidiri. W Losemen Malenge Indah była wolna tylko jedna chatka i losowaliśmy, które parze przypadnie. Los nam sprzyjał :D Wydaje mi się, że jak masz krótkie terminy i ograniczony czas na podróż to lepiej jest rezerwować nocleg.
 Relacje PM off  

#7 PostWysłany: 25 Wrz 2019 15:19 

@Ekspansja
Jak z netem na Togianach ?
 Relacje PM off  

#8 PostWysłany: 25 Wrz 2019 22:21 
Awatar użytkownika

Nie tylko z netem ale i z prądem jest kiepsko (jest tylko przez parę godzin). Na Kadidiri wi-fi nie było, jak się ma lokalną kartę to można (czasem) złapać sygnał jak się pójdzie na koniec pomostu, ale też to zależy od łutu szczęścia, zdaje się że w Wakai jest już normalny zasięg ale głowy nie dam.

#9 PostWysłany: 15 Paź 2019 08:54 
Awatar użytkownika

Loty: 139
Kilometry: 287 127
Właśnie rano wróciłam z Indonezji, byliśmy niecałe 2 tygodnie na Sulawesi, polecam bardzo.
Do Rantepao najlepiej jechać nocnym busem z Makassar, opcja sleeper to wygodne (szerokie i długie) łóżka, za osobę płaciliśmy 210 000 (Bintang Prima). W jedną stronę pojechaliśmy wynajętym samochodem z kierowcą, cenowo przy 4 osobach wyszło podobnie (1 mln), ale dużo mniej wygodnie.
W lutym może być mniej pogrzebów, ale sama okolica jest na tyle ciekawa, że i bez tego nie będziecie się nudzić przez jakieś 3-4 dni. Nam udało się trafić na pogrzeb, zaprosiła nas pani prowadząca warung przy Kete'Kesu, nie braliśmy przewodnika.

Z Rantepao na Togiany pojechaliśmy przez Gorontalo, ta opcja wydawała mi się najwygodniejsza - nocny autobus do Makassar (można wysiąść na lotnisku), potem samolot do Gorontalo, tam zjedliśmy obiad i o 17 prom do Wakai (polecam klasę business, jest czysto i cicho, nikt nie pali, wg. mnie nie warto dopłacać do kabiny). Koło 6 rano byliśmy na miejscu, stamtąd łódka na Malenge ok. 2-2.5h.
Prom z Gorontalo pływa teraz 3 razy w tygodniu: w piątki, niedziele i środy 0 17 do Wakai oraz w soboty (o 19), poniedziałki (o 16) i czwartki (o 19) do Gorontalo. W pierwszy weekend miesiąca nie ma kursu w weekend. W lutym trzeba też wziąć poprawkę na to, że ze względu na pogodę promu może nie być lub może płynąc dużo dłużej.
Rozważałam też opcję z Ampany - można też rano polecieć z Makassar do Poso + samochód/bus do Ampany (ok. 4 godzin), tam nocleg i potem rano speedboatem na Togiany. Wtedy na miejscu jest się trochę później, ale za to odpada czekanie na prom z Gorontalo.

Nocowaliśmy w Bahia Tomini, rezerwowałam sporo wcześniej, bo zależało mi na tym konkretnym miejscu i nie żałuję. Mają tylko 4 domki, plażę z piękną rafą, a jedzenie najlepsze, jakie jedliśmy w Indonezji, do tego ilości nie do przejedzenia. Same domki też bardzo ładne i czyste, prąd jest dostępny przez całą dobę (energia solarna, a ładowanie sprzętów tylko przy włączonym generatorze, ok. 5 godzin dzienne). Teraz mieli pełne obłożenie, w zimie jest znacznie luźniej. Jeśli zależy Wam na konkretnym miejscu, to radzę jednak zarezerwować je wcześniej.
Internetu ani zasięgu telefonu na Malengie nie było, natomiast jeśli bardzo Wam zależy, to w Pulau Papan jedna osoba ma internet w nocy - można tam zawieźć telefon i rano odebrać z załadowanymi wiadomościami. Poza tym chyba w Kadodzie mieszka Szwajcarka, która może udostępnić dostęp do wifi w dzień.
W Wakai był zasięg telefonu, wiec i internet powinien działać.
 Relacje PM off
jaszon lubi ten post.

#10 PostWysłany: 22 Paź 2019 12:11 

@malgo1987
Witam
Mam pytanie jesteśmy na etapie kupna biletów lotniczych ( lecimy z Singapuru do Gorontalo), domyślam się że lecieliście Lionair ( bo chyba nikt inny tam nie lata ). Pytanie dotyczy bagażu podręcznego, który w Lionair jest mniejszy od typowego podręcznego.
Czy lecieliście nazwijmy to z małym podręcznym dozwolonym w cenie biletu bez wykupowania bagażu rejestrowanego ?
Czy może wykupowaliście bagaż rejestrowy ?
Być może mieliście typowy podręczny to w takim razie czy jest kontrola wymiarów bagażu przed wejściem do samolotu?
Z jednego pytania zrobiły się trzy, generalnie prosiłbym o garść informacji o bagażu podręcznym w Lionair, bo jak się do ceny biletu doda bagaż rejestrowy to cena przestaje być atrakcyjna i może rozważyć przynajmniej na części trasy innych przewoźników.
I na koniec jeszcze jedno ( już czwarte) pytanie o ochronę anty-malaryczną, czy łkaliście piguły czy też może stosowaliście tylko repelenty ?
Wdzięczny za info.
 Relacje PM off  

#11 PostWysłany: 22 Paź 2019 14:36 
Awatar użytkownika

Tak, zgadza się, lecieliśmy Lion Air (do Gorontalo dolecisz też na pewno Citilinkiem i Garudą).

Lecieliśmy tylko z podręcznym, ja plecak 28l + mały plecaczek podręczny, mąż 40l (nie był wypakowany do pełna) + dość duży plecak na aparat, o ten: https://www.amazon.com/AmazonBasics-Bac ... TMMYM9JG92

Nasze większe bagaże na początku były poniżej 7kg, później wzięliśmy jakieś rzeczy do znajomych i było trochę więcej (chyba maks. 8,5kg). Czasem kładliśmy je na wadze, ale nikt odczyt nie patrzył, zawsze bez problemu dawali nam zawieszki Cabin Baggage. Nikt też nie sprawdzał nam wymiarów (a w sumie odbyliśmy 5 lotów Lionair). Na mniejsze plecaki nikt nigdy nawet nie spojrzał.
Z płynami na lotach lokalnych też nie ma problemu, wnosiłam wodę, arak i inne napoje.

Dodatkowo znajomi mieli jeden bagaż 10kg, który ważył zależnie od ilości zapakowanych w nim butelek między 11 a 14kg i też nigdy nie było problemu. Natomiast widziałam, że Indonezyjczykom sprawdzali wagę i czasem musieli coś dopłacać.

Nie stosowaliśmy żadnej profilaktyki antymalarycznej, repelentów też nie za wiele, bo komarów praktycznie nie było, z naszej czwórki gryzły tylko mnie ;). Może rozważałabym to w Raja Ampat, ale na pewno nie tutaj - z tego, co słyszałam od naszych gospodarzy, malarii w turystycznych miejscach na Togianach już praktycznie nie ma. Ale oczywiście decyzja należy do Ciebie.
 Relacje PM off  

#12 PostWysłany: 24 Paź 2019 08:57 

@malgo1987
Serdeczne dzięki za info
 Relacje PM off  

#13 PostWysłany: 30 Paź 2019 16:57 

@malgo1987
Jeszcze jedno pytanie chodzi o zakup biletów na prom i bus ?
W prawdzie nasza marszruta jest trochę inna od waszej, ale w części się pokrywa.
Czy bilety na prom i nocnego busa kupowaliście szybciej przez www. czy też już na miejscu ?
 Relacje PM off  

#14 PostWysłany: 30 Paź 2019 18:06 
Awatar użytkownika

Wszystko na miejscu, prom bezpośrednio przed wypłynięciem w porcie, autobus z Rantepao chyba dzień wcześniej.
 Relacje PM off  

#15 PostWysłany: 08 Lis 2019 19:12 

Sporo tej logistyki jak na 3 tygodnie na miejscu, gdzie jeszcze chciałbym wcisnąć Ubud. A może zamiast lecieć najpierw z Denpasar do Makassar (czyli jak narazie chcę zrobic), wystartuję z Singapuru do Gorontalo, następnie Togiany, i powrót południem do Makassar, potem dopiero do Ubud. Na luty nie widać żadnych tanich lotów tym Lion Airem, wszystko po 700-1000zł za odcinek, na dodatek z przesiadką. Ciężki temat ;)
 Relacje PM off  

#16 PostWysłany: 05 Mar 2020 17:57 

Byłem, zwiedziłem z przygodami, niespodziewanymi sytuacjami Singapur-Gorontalo-Togiany-Tentena-Rantepao-Makassar-Kuala Lumpur-Singapur. Wkrótce napiszę parę słów co i jak.
 Relacje PM off  

[ 16 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 1 gość