Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 19 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 27 Lip 2020 08:29 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3125
platynowy
Ok, przekonałeś mnie, kupiłem bilety.

Ostatnie pytanie - namiot (pod którym nigdy nie byłem) i kółeczko czy hostel w Tromso i robić wypady z miasta?

Jeśli hostel to pod trasy lepiej centrum, czy może taką miejscówkę wybrać?

Zobacz obiekt MelisHome: Aurora Observatory na Booking! http://www.booking.com/Share-ZzcED5

Od 28 do 31 sierpnia tam będę, skupić się na Tromso, czy dorzucić Alta czy inne wioski?
Góra
 Profil Relacje PM off
cypel lubi ten post.
 
      
Boże Ciało w Egipcie: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2105 PLN. Wyloty z 3 miast Boże Ciało w Egipcie: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2105 PLN. Wyloty z 3 miast
Podróż na Okinawę za 3581 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi w 4* hotelu Podróż na Okinawę za 3581 PLN. Loty (z bagażem) z Warszawy i noclegi w 4* hotelu
#2 PostWysłany: 27 Lip 2020 08:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3700
srebrny
@Kothson słuszna decyzja, będziesz Pan zadowolony a jak nigdy nie byłeś w takich klimatach to w ogóle powinno Ci się podobać (mam nadzieję)
Ja bym wziął namiot i poszedł w dzicz
Mi się nie udało tego zrobić ze względu na śnieg ale chciałem się tutaj pokręcić, idealnie na 2/3 dni pętelka do zrobienia https://goo.gl/maps/eAGntH4ZTXZP2GDa7
https://ut.no/hytte/10705 i spanie na płaskowyżu, może trochę piździć :mrgreen:

Na Kvaloya nie byłem ale miejscówka wydaje się być idealna do połażenia po wyspie i górach jeśli nie chcesz brać namiotu.
Jeśli to ma być pierwszy samotny wypad pod namiot to właśnie Norwegia IMO jest doskonała.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Kothson lubi ten post.
Kothson uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 27 Lip 2020 14:16 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3125
platynowy
Właśnie chciałbym odpocząć od korpo przez te parę dni, surowe klimaty nie są problemem, zastanawiam się nad kwestią temperatury. Potrzebuję jakiegoś specjalnego namiotu / karimaty żeby przeżyć? I jak z ogniem, w grę wchodzi tylko butla z gazem, jak rozumiem zakaz ognisk? Czy są jakieś miejsca, gdzie można rozpalać?

Proszę o polecenie namiotu oraz karimaty w których przeżyję w norweskich warunkach, dla jednej osoby.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 27 Lip 2020 15:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3700
srebrny
namiot Ci styknie z deca podstawowy jakiś dwupowłokowy za 100 złociszy
nie używam karimaty, za dużo miejsca zajmuje, ja preferuję maty samopompujące, do poczytania https://www.skalnik.pl/blog/karimata-ma ... pompujaca/
weź pod uwagę wielkość pakunków i ich wagę
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Kothson uważa post za pomocny.
 
      
#5 PostWysłany: 27 Lip 2020 15:57 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3125
platynowy
Dzięki za rady, uważam je za bezcenne. To jeszcze tylko odpowiedz proszę jakie mas sposoby na ugotowanie wody na kawe czy podgrzanie kielbasy z polski. Masz może gdzieś fotkę twoich rzeczy z przygotowań do tego typu wyjazdów?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 27 Lip 2020 17:06 

Rejestracja: 09 Cze 2015
Posty: 167
Loty: 90
Kilometry: 124 797
Jeżeli się zdecydujesz na noclegi w miejscu, którym planowałeś to będziesz mieć dostęp do ugotowania wody lub przygrzania czegoś-jest dostępny czajnik i płyta kuchenna. Natomiast jeśli zdecydujesz się na namiot to palnik+kartusz, musisz mieć jakiś garnek niewielki do tego. W ubiegłym roku przejechaliśmy wzdłóż Lofoty z namiotem. Pogoda na północy Norwegii kapryśna, jest bardzo wilgotna i częściej pada niż nie pada. Mój śpiwór (do -20) był rozrywany, strasznie niektórzy marzli. Kup porządny jeśli się zdecydujesz. Jeżeli nie masz doświadczenia namiotowego to odradzam ten rodzaj noclegów, tym bardziej ,ze będziesz sam.Nasza ekipa bez harcerskich doświadczeń 2 osób poległa by zdecydowanie na łonie norweskiej natury-jednak trochę pojęcia trzeba mieć. I myślę że będąc sama w namiocie w głuszy nie zmrużyłabym oka. Ale Ty wybierasz.
Z Polski przywieźliśmy maszynkę do gotowania na wkręt. Kartusz kupiliśmy w Biltemie (maja tanie, na stacjach benzynowych mieli raczej na click i dużo droższe). w Tromso też jest: https://www.biltema.no/en-no/Stores-and ... rs/tromso/
W dużym markecie po drodze z lotniska do centrum też ponoć można kupić gaz, ale sklep w naszym wypadku był już zamknięty.
Życzę Ci aby spotkanie z daleką północą i jej przyrodą okazało się miłością od pierwszego wejrzenia :) (jak u mnie)
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 27 Lip 2020 17:42 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3125
platynowy
Dzięki za odpowiedzi, rady, pewnie również innym się przydadzą. Po obejrzeniu relacji cypla zdecydowanie się rozmarzyłem, uwielbiam naturę. Pomyślałem tylko ja, natura, woda ze strumyka i survival - doskonała odskocznia dla zmęczonego korpo 33 latka. Marttynna mnie trochę przystopowała, wymusiła rozsądne podejście i pokorę dla surowego klimatu, trudnych warunków i może dobrze, bo chociaż jestem twardy, trochę wierzchołków w życiu zdobyłem, to jednak faktycznie zdecydowanie brakuje mi doświadczenia, pewnie też w sprawach ekwipunku, przygotowania i jego użycia, wszystko dla mnie byłoby nowe.

Mam jeszcze parę dni na rozkminę, nie mniej bardzo dziękuję za odpowiedzi, niezależnie od podejscia, bardzo zachęciły mnie do tej wyprawy. Pewnie będzie to niezapomniane przeżycie, niezależnie tego czy wybiorę hostel czy namiot. Po powrocie dorzucę swoe fotki.
Góra
 Profil Relacje PM off
marttynna lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 27 Lip 2020 19:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3700
srebrny
Dla mnie Norwegia najlepiej smakuje pieszo pod namiotem. Dla @BooBooZB pewnie kajakiem a dla @NikodemFM rowerem. Auto, hotele to substytut ale spalinowcy też są zadowoleni, ja również ;)
Kolego @Kothson jeśli to ma być Twój pierwszy i ostatni wyjazd pod namiot to może faktycznie nie warto inwestować, nawet kilkuset złotych tylko kimnąć w hostelu. Ale powtórzę się, namiot to jest to.

@marttynna albo jesteście strasznymi piecuchami albo byliście wyjątkowo nieprzygotowani, że walczyliście o śpiwór -20°C albo jakieś shit mieliście z zawyżoną temp. na metce.
To naprawdę nie jest survival, masz ogień, wodę, żarcie, zdrowy rozsądek i tyle. A "niezmrużenia oka w głuszy" nawet nie komentuję.

Czy będziesz spał w hostelu czy w namiocie wody ze strumyka się napijesz jeśli zechcesz.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
Kothson uważa post za pomocny.
 
      
#9 PostWysłany: 27 Lip 2020 19:54 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3125
platynowy
@cypel z drugiej strony te kilkaset złotych i tak wydam na hostel, więc nie jest to kwestia kluczowa. Na plus że od początku idę swoją ścieżką, nie muszę wracać do hostelu po każdym wyjściu w góry.

Bać się nie boję, nawet w pojedynkę. Ewentualnie mam obawy, a są one związane z tym, że trafię w na prawdę fatalną pogodę, ekstremalnie niskie temperatury i opady deszczu i mnie to przerośnie. Wtedy ewentualny zakup hostelu z dnia na dzień pewnie mnie przerośnie.

Żałuję, że wcześniej gdzieś nie biwakowałem, nawet w Polsce. Miałbym przynajmniej zarys tego, czego mogę się spodziewać.

Jak z kwestią jedzenia, zazwyczaj bierzecie coś z polski czy robicie zakupy w tym sklepie po drodze? Kombinujecie jakimiś posiłkami liofilizowanymi, czy carpe diem i zwyczajnie lecąc do Norwegii wiecie że musi zabolęc i zaboli i się tym nie przejmujecie? Pytam o kwestię bagażu i jego objętości - namiot, gaz, śpiwór, ubrania, coś do higieny, mapy, gps, powerbank, latarka, garnek, kubek termiczny, pewnie za wiele miejsca nie zostaje? Tutaj chyba wygrywa się lecąc w duecie, jedna osoba bierze gaz druga garnek..
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 27 Lip 2020 20:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
-- 27 Lip 2020 19:56 --

cypel napisał(a):
Dla mnie Norwegia najlepiej smakuje pieszo pod namiotem. Dla @BooBooZB pewnie kajakiem a dla @NikodemFM rowerem. Auto, hotele to substytut ale spalinowcy też są zadowoleni, ja również ;)

Skoro o spaliniakach mowa, stąd już prosta droga do kampera. Uwzględniając po drodze różne wynalazki typu tent-on-the-roof, nakładane jak i wbudowane. Kiedyś pokazywałem fotki. Stanowczo zadowolony ;-)

I przychylam się do kwestii śpiwora na -20. Mam taki jeden puchowy na średnie -15 i przy 0, -5 trzeba rozpinać, bo w środku za ciepło. Ale tutaj kombinacja wielu rzeczy - od tego w czym się śpi, przez 'przewiewność' namiotu i wcześniejsze nawilgotnienie wszystkiego dookoła.

-- 27 Lip 2020 20:03 --

Kothson napisał(a):
Żałuję, że wcześniej gdzieś nie biwakowałem, nawet w Polsce. Miałbym przynajmniej zarys tego, czego mogę się spodziewać.

Może warto szybką nockę, dwie zrobić lokalnie, żeby przetestować?
I przy okazji - poczytaj relacje z Tromso i inne tematy, było tutaj kilka, w ciągu ostatnich last, w różnych opcjach, z bazą w mieście, z namiotem, na rowerach itd. I o różnych porach roku.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Kothson lubi ten post.
Kothson uważa post za pomocny.
 
      
#11 PostWysłany: 27 Lip 2020 20:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lis 2017
Posty: 716
Loty: 27
Kilometry: 45 291
Zbanowany
niebieski
-- 27 Lip 2020 20:34 --

cypel napisał(a):
Dla mnie Norwegia najlepiej smakuje pieszo pod namiotem. Dla @BooBooZB pewnie kajakiem a dla @NikodemFM rowerem. Auto, hotele to substytut ale spalinowcy też są zadowoleni, ja również ;)

Dokładnie tak ;) ale też częściowo promem :) kiedy pod koniec czerwca tego roku dojechałem rowerem na Nordkapp (rowerem ruszyłem z Rovaniemi) i po tylu dniach pod namiotem wsiadłem na prom Hurtigruten z Honningsvåg do Tromso to poczułem ulgę, że w końcu miało się jakiś czas dach nad głową, szczególnie, że praktycznie przez cały rejs padało. Taki smak Norwegii jak to określiłeś też jest super, żeby go poczuć z promu ;) ale rower oczywiście też musi być jak najbardziej ;) potem nim ruszyłem z Tromso na Lofoty. Jeszcze zrobię relację z tego wyjazdu na pewno ;)

-- 27 Lip 2020 20:39 --

@Kothson

Jakbyś jednak ostatecznie zdecydował się namiot to od siebie mogę polecić któryś z tych dwóch w tym temacie namiot-2os-strefa-zwrotnikowa-rownikowa,246,138042
Obecnie mam jeszcze inny, Wild Country Foehn 2
_________________
Rowerowe podróże i nie tylko: https://www.facebook.com/rowerowepodrozetuitam
Zapraszam do polubienia (:
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
Kothson uważa post za pomocny.
 
      
#12 PostWysłany: 27 Lip 2020 21:47 

Rejestracja: 09 Cze 2015
Posty: 167
Loty: 90
Kilometry: 124 797
@Kothson gazu do samolotu nie zabierzesz, musisz kupić na miejscu ( lub z odzysku się coś trafi ;)
_________________
Ciemność to Twój strach, światło jest wszędzie
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 27 Lip 2020 21:54 

Rejestracja: 19 Mar 2014
Posty: 1705
Loty: 630
Kilometry: 1 040 894
srebrny
No i ten (chyba) kultowy palnik:

https://www.pepper.pl/promocje/najlzejs ... 00t-284641

Bardzo polecam, zresztą za radą @cypel a gaz na kampingach ludzie sami często zostawiają
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Kothson lubi ten post.
Kothson uważa post za pomocny.
 
      
#14 PostWysłany: 27 Lip 2020 22:06 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3125
platynowy
Z ciekawości, jak długo pogotuję na jednym kartuszu? Na 4 dni wystarczy, czy kupuje się dwa?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 27 Lip 2020 22:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lis 2017
Posty: 716
Loty: 27
Kilometry: 45 291
Zbanowany
niebieski
Zależy co masz zamiar gotować. Ja osobiście tylko gotowałem wodę na herbatę i uwzględniając, że herbatę piłem 2 razy dziennie (rano i wieczorem) to tak na około 8-10 dni starczyła jedna butla. Na 4 dni raczej spokojnie jedna starczy
_________________
Rowerowe podróże i nie tylko: https://www.facebook.com/rowerowepodrozetuitam
Zapraszam do polubienia (:
Góra
 Profil Relacje PM off
Kothson lubi ten post.
Kothson uważa post za pomocny.
 
      
#16 PostWysłany: 28 Lip 2020 07:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3700
srebrny
@Kothson przy założeniu, że gotujesz 2 x dziennie, powiedzmy śniadanie woda na jakąś herbatę/kawę i obiadokolacja do zalania zupki czy jakiegoś liofa to 100 gramowy kartusz styknie Ci na 4 dni. Dla świętego spokoju możesz kupić 230/240 gram.
Ilość zużytego gazu zależy od jego energetyczności, temp. otoczenia, wysokości n.p.m. wiatru, palnika itd. w małym uproszczeniu. Ale zakładam, że będziesz spał praktycznie na poziomie morza a nie na wysokościach 3000/4000 m. n.p.m. w dodatnich temp. więc to pomijalne. Przy silnym wietrze trzeba osłonić palnik albo najlepiej gotować w namiocie.
Najlepsze są mieszanki propan/izobutan. Im więcej propanu tym lepiej. Najgorsze są z butanem. Ale znowu przy Twojej wycieczce i okolicznościach w jakich się znajdziesz nawet izobutan/butan się sprawdzi. Po prostu spalisz więcej mieszanki do zagotowania tej samej ilości wody.
Kartusz możesz też kupić w juli.

Co do temperatur, Tromso jest tak położone, że nie ma tam srogich zim, wiadomo ciepły prąd norweski robi robotę (lekcja geografii do odrobienia).
A w sierpniu panie to Ty będziesz miał pogodę jak ta lala :ugeek:
dane statystyczne dla Tromso z ostatnich 3 lat
Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 108.65 KiB | Obejrzany 3456 razy ]

Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 109.62 KiB | Obejrzany 3456 razy ]

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 110.66 KiB | Obejrzany 3456 razy ]
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#17 PostWysłany: 06 Sie 2020 14:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Wrz 2011
Posty: 2691
HON fly4free
Pytanie do znawców sprzętu: czy na incydentalne wyjazdy (np. do Norwegii) trzeba kupować jakiś lepszy namiot czy też prosta (tania) konstrukcja z Decathlonu wystarczy (namiot 2-osobowy)?
Np. takowy: https://www.decathlon.pl/namiot-arpenaz ... 57354.html
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 06 Sie 2020 15:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Lip 2012
Posty: 3700
srebrny
Namiot jest ok ale to jest dla 1 osoby a nie dla 2, no chyba, że 2 mikrusy.
Brałbym tego dziada https://www.decathlon.pl/namiot-mh100-2 ... 13471.html, nieco większy i lżejszy od tego co podlinkowałeś.
Ma jeszcze mikro przedsionek i dużą kieszeń na pierdoły, lepsza, nowsza konstrukcja od tego fresh/black i po podłodze 130x210 cm a nie 120x200 cm.
Ja mam tego namiotu,pierwszą wersję jak był zielony. Ten jest trochę cięższy od zielonego ale ma fajny patent, linke na ręcznik czy też suszenie.
Był ze mną na pustyni Negev, w Norwegii kilkakrotnie, za kołem podbiegunowym, na Spitsberenie i wielu innych miejscach. Przetrwał ulewy i srogie wiatry. Cena/jakość super.
_________________
"Ten, kto znalazł się za drzwiami, pokonał najtrudniejszy etap podróży" - przysłowie duńskie
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#19 PostWysłany: 06 Sie 2020 16:44 

Rejestracja: 19 Mar 2014
Posty: 1705
Loty: 630
Kilometry: 1 040 894
srebrny
Jak się sprawdzi tak samo jak palnik, który mi poleciles jakiś czas temu to będziemy zadowoleni

Edit:Ale chyba wezmę ten 3osobowy bo za wygodny jestem
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 19 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group