Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 21 Maj 2014 22:39 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Loty: 333
Kilometry: 438 946
Osoby które mnie znają, wiedzą ze ja do "normalnych" podróżników nie nalezę. Zawsze wybieram podróże, które podlegają szukaniu miejscowości na mapie jakieś dobre 30 minut (dla Greków to 1:30 godz). Tym razem to była majówka w Baku, w Azerbejdżanie.

Państwo mało znane ludziom/turystom, z powodu trudnej do zdobycia wizy. I tu mi pomógł drugi paszport który posiadam, grecki, i łatwy dostęp do Ambasady Azerbejdżanu w Atenach. Zarówno emailowo i telefonicznie. Ogromny też plus tej placówki to mniejsza biurokracja, z porównaniem innym placówkom. Wystarczył tylko dowód wpłaty, aplikacja, zdjęcia i rezerwacja z booking.com, i po 7 dniach wiza była już w moim paszporcie!

Teraz tylko zostało kupić bilety, żeby jako dotrzeć do Baku. Tutaj znów mi pomógł Wizzair, w kupnem tego pakietu lotów
Warszawa - Budapeszt
Budapeszt - Baku
Kutaisi - Lwów (który się przekształcił na Kijów)
no i nocnych pociągów Baku - Tbilisi i Kijów - Lwów

Co do noclegów. Hm, to był mały problem. Okazało się że laska z coucha, co miała mnie nocować, 3 dni przed moim przyjazdem zrezygnowała z "kanapy" dla mnie, w stylu ze zapomniała mnie poinformować. I tu ogromna cegła! Szukaj człowieku noclegu, w Baku. W mieście gdzie tylko 2 hostele na krzyż są!
Po wielu godzinach szukania w CS i noclegach w Baku, jako Deus ex machina, trafił mi Guest House Inn w Baku! http://www.bakuhostel.com/

2 noclegi, w 4os pokoju, za 44 AZN. Kontakt był bardzo dobry, miejsce też i cena też dobra.

I po wszystkim, po zbieraniu papierów, potwierdzeń, czas przyszedł, żebym odwiedził stolicę Ognistego Państwa

Załącznik:
10277173_10152368362144706_8213335453926927131_n.jpg
10277173_10152368362144706_8213335453926927131_n.jpg [ 33.21 KiB | Obejrzany 13874 razy ]
 Profil Relacje PM off  

#2 PostWysłany: 26 Maj 2014 19:40 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Postój w Budapeszcie był krótki i przyjemny (ciepło) i po 8 godzinach spaceru byłem już w lotnisku.

Załącznik:
Komentarz do pliku: Most Łańcuchowy
budapest.jpg
budapest.jpg [ 69.47 KiB | Obejrzany 13607 razy ]

Załącznik:
budapest 2.jpg
budapest 2.jpg [ 48.55 KiB | Obejrzany 13607 razy ]

Załącznik:
budapest 3.jpg
budapest 3.jpg [ 52.23 KiB | Obejrzany 13607 razy ]

dojechałem dość szybko (Metrem i potem autobusem), tak samo kontrole metali i paszportowe, i już siedziałem w teminalu do lotów poza Schengen.

O 21 nasz już zapraszali do "baraku" metalowego tanich linii (jako ze Terminal A, który był terminalem Low Cost, przestał działać po bankructwie węgierskich linii Malev) gdzieś koło pasu startowego. Tam druga kontrola paszportu i biletu, i już byłem pod gatem.
ku mojemu wielkiemu dziwieniu, lot był prawie pełny. Dużo młodych sportowców (szczególnie z Bałkanów) którzy lecieli do Baku na mistrzostwa kick boxingu.

Lot punktualnie wyleciał, i o 04:00 lądowaliśmy w Baku (różnica czasowa z Polski to +3 godziny). Godzina okropna, ale prawie wszyscy przewoźnicy z Europy o tej godzinie lądują.
Kontrola paszportowa. Bardzo gładka. Azerka, która sprawdzała mój paszport, szybko poszukała czy się znajduje pieczątka z Nagórskiego Karabachu, i po grecku mnie przywitała do Azerbejdżanu.

No i po wyjściu z terminalu, zaczyna się polowanie hien na biednych ludzi. Polowanie kto kogo przewiezie do Baku. Ceny początkującie dla białego dzioba? 50 Manatów (albo po polskiemu 200 złotych) za przejazd 30 km, w państwie gdzie litr benzyny kosztuje około 2 PLN :o

Ja postanowiłem poczekać do pierwszego autobusu linii 116, który jedzie z parkingu pod lotniskiem, za 0.3 manatów, prosto do placu 28 May, koło hostelu. No i co robić 3 godziny? Przy wyjściu z lotniska, po prawej strony jest fajna kawiarnia. Herbata kosztuje około 0.3 manaty i jest bardzo dobra. Niestety hieny dalej atakowały (prawie godzinę), obniżając ceny jak dowiedzieli się ze znam turecki i rosyjski. Najszybsza cena, na którą mi proponowali to 15 manatów, ale ja dalej nie chciałem. Nic więcej nie potrzebowałem. Miałem WiFi, herbatkę i prąd żeby komórkę podładować.

O 7 już pożegnałem lotnisko i dotarłem do przystanku. 45 minut jazdy przez drogę imienia Heydara Aliyeva (się okaże ze on jest wszędzie, jak Kemal Ataturk w Turcji albo Jan Paweł II w Polsce), starym autobusem Daewoo, dotarłem do placu. Jak jest na całym Kaukazie, tak samo tutaj, się płaci przy wyjściu z autobusu.

Jako ze byłem zbyt wcześnie w hostelu, powiedzieli mi ze mogę wziąć prysznic i zostawić i pokój będzie gotowy o 11.

Po tej dobry radzie, już byłem gotowy na pierwsze zwiedzanie Baku. Pierwsze moje wrażenie? Dubaj Kaukazu. Wydać ze jak są petrodollary to ludzie szaleją. Tutaj jest to samo. Stare miasto i wokół tego wieżowce z szkła i platformy wokół morza Kaspijskiego.

Po chwili już byłem w promenadzie, i mogłem zrobić pierwszy spacerek, z widokiem słynych Flame Towers

Załącznik:
baku1.jpg
baku1.jpg [ 33.84 KiB | Obejrzany 13607 razy ]

Załącznik:
baku2.jpg
baku2.jpg [ 23.5 KiB | Obejrzany 13607 razy ]

zmieniłem widoki o 100% i byłem za murami Starego Miasta

Załącznik:
Komentarz do pliku: Most Elżbiety
baku3.jpg
baku3.jpg [ 42.08 KiB | Obejrzany 13607 razy ]

Załącznik:
Komentarz do pliku: Parlament
baku4.jpg
baku4.jpg [ 35.2 KiB | Obejrzany 13607 razy ]

Załącznik:
Komentarz do pliku: Promenada
baku5.jpg
baku5.jpg [ 67.8 KiB | Obejrzany 13607 razy ]

Załącznik:
Komentarz do pliku: Stare Miasto
Baku6.jpg
Baku6.jpg [ 45.11 KiB | Obejrzany 13607 razy ]

Około 12 już byłem w hostelu, i tam się dowiedziałem ze nawet w hostelu się targuje. No to ja też, po turecku się targuję, i za tą samą cenę (pokój 4 os i wspólna toaleta) dostałem pokój 2 os z własną toaletą. Tyle wygrać! Niestety już moje siły opadały i skoczyłem do łóżka na parę godzin.
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.

#3 PostWysłany: 26 Maj 2014 20:06 

Fajna relacja. Czekam na więcej.
 PM off  

#4 PostWysłany: 01 Cze 2014 21:41 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Wieczorkiem, jak już się trochę wyspałem, postanowiłem, uderzyć drugi raz na promenadę i na nowe miasto.

Ogromny plus noclegu w Baku Hostel, to to że blisko znajduje się dworzec kolejowy (sieć kolejowa jest nawet dobra w Azerbejdżanie) na którym można odebrać bilety, po zakupie tutaj: http://railway.gov.az/index
3 klasa do Tbilisi, to koszt około 80 złotych

Ale wracamy do naszego tematu, i to jest nocne Baku. Ciekawe, w tym miejscu są różnice temperaturowe. W dniu temperatury mogą sięgnąć 30 stopni, a wieczorem to może być nawet 10 stopni, dlatego zalecane jest noszenia jakiejś kurtki albo sweterka.

Trochę zdjęć Baku, wieczorem.

Hillton

Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 70.83 KiB | Obejrzany 8204 razy ]

Pałać Prezydencki

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 66.14 KiB | Obejrzany 8204 razy ]

Stocznia

Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 55.47 KiB | Obejrzany 8204 razy ]

Flame Towers

Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 72 KiB | Obejrzany 8204 razy ]

Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 65.74 KiB | Obejrzany 8204 razy ]

Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 61.3 KiB | Obejrzany 8204 razy ]

Nowe Miasto

Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 87.28 KiB | Obejrzany 8204 razy ]
 Profil Relacje PM off
kaya lubi ten post.

#5 PostWysłany: 01 Cze 2014 21:54 
Awatar użytkownika

Loty: 1
Kilometry: 2 169
niebieski
Nie żebym się czepiał... ale Azerbejdżan to już jednak Azja ;)
 Profil Relacje PM off  

#6 PostWysłany: 01 Cze 2014 22:39 

Adżi napisał(a):
Nie żebym się czepiał... ale Azerbejdżan to już jednak Azja ;)

Faktycznie relacja powinna znajdować się w dziale "Bliski Wschód".

Szkoda, że wrzucasz posty tak rzadko, czekam na kontynuację.
 Profil Relacje PM off  

#7 PostWysłany: 01 Cze 2014 22:44 
Awatar użytkownika

srebrny
czuję, że będzie to jedna z ciekawszych relacji :) dobrze się zapowiada :)
 Profil Relacje PM off  

#8 PostWysłany: 05 Cze 2014 22:03 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Miałem plany żeby rano pojechać do Qobustanu i zwiedzić słynne petroglify. Niestety, opis na http://wikitravel.org/en/Qobustan był trochę "niepoprawny" i się okazało ze szukałem przez pół godziny, skąd odjeżdżają autobusy, do przystanku Oil Fields 20, gdzie z stamtąd odjeżdża autobus nr 195 do Qobustanu.

Jakoś ze mi się nie udało znaleźć, zacząłem przygotować się do planu B. Znaleźć kafejkę internetową, do przygotowania trasy. Fajna kafejka i tania, znajduje się na ul. Istiglaliyyat, obok poczty i naprzeciwko przystanku metra İçərişəhər. W przejsciu podziemnym znajduje się księgarnia z fajnymi pocztówkami (za pakiet 25! pocztówek zapłaciłem jedynie 3,5 Manaty)
znaczek do Polski to koszt 0.6 manatów. A, i pocztówka szła tydzień do Polski!

Po zbieranie informacji o dojazdach zwiedziłem na spokojnie Stare Miasto, w celu szukaniu pamiątek. I tu się przydała znajomość tureckiego! Od pamiątek to się roi tam, ale ceny dla "Hello my friend!" są 10 razy wyższe! Na przykład, mam koleżankę, co zaczęła kolekcjonować ode mnie kieliszki do wódki. W starym mieście, po chwili znalazłem jednego typka co ma te szklanki, i pytam się go po angielsku ile kosztuje. A on na dzień dobry, 10 manatów. Jak go potem spytałem czy to jest za cały set, czy za jeden, dostałem pozytywną odpowiedz na moje drugie pytanie. Po odpowiedzi mojej: Sen deli misin? Kukuruku? (Oszalałeś) pokazując palec na mózg, obniżył cenę do 5. No w sumie po 5 minutach, targowania się, kupiłem go za 2 manaty i symbolicznego grosza. Tak na szczęście na przyszłość ;P
Ceny do innych pamiątek: dywanik z napisem Azerbejdżan: 3 manaty, kapelusz-fez 1 manat, magnes 1 manat fajka wodna (dobra) około 25 manatów.

Stacja metra İçərişəhər

Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 114.89 KiB | Obejrzany 8204 razy ]

Wejście do Starego Miasta

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 16.44 KiB | Obejrzany 8204 razy ]

Pamiątki z wujem Stalinem i ojcem Leninem

Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 19.46 KiB | Obejrzany 8204 razy ]

Punktem alternatywnym na ten dzień był Guz Qalasi albo Kamienna Wieża. Duma całego Baku, stoi tam od 12 wieku, i od 2000 roku wpisana na liście światowej kultury UNESCO. Wejście do niej kosztuje 2 manaty (normalny) i studencki 0,6 manatów. O legitkę to w ogóle nie pytają ;). Robienie zdjęć jest za darmo.
Wieża przeszła ogromną rekonstrukcję, ostatnie 2 lata, i naprawdę warto wejść do środka. Jest podzielona na parę piętr i na każdym jest inna tematyka związana z wieżą. Oczywiście wszystko multimedialnie, po angielsku, rosyjsku i azersku. Z pomocy dotykowych ekranów można się dowiedzieć dużo o historii tego niesamowitego miejsca.

Jak wieża pomagała astronomom

Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 72.69 KiB | Obejrzany 8204 razy ]

I na koniec, taras widokowy, na Baku

Flame Towers

Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 64.46 KiB | Obejrzany 8204 razy ]

Stocznia

Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 69.28 KiB | Obejrzany 8204 razy ]

Na wieży miałem okazje poznać grupę studentów z Uniwersytetu im Heydər Əliyev (jak zawsze ;P ) fakultetu Angielskiej Filologii. Oni zadowoleni, ze gadam po angielsku, postanowili że mnie wezmą na oprowadzenie starego miasta, i na lunch w zamian rozmową ze mną po angielsku. I tutaj mała rada. Azerki są PRZE-PIĘ-KNE, bogate (nie chodzi o kasę ;P ) i z przepięknymi oczami. Kto będzie chciał więcej info, to zapraszam za tydzień na spotkanie Fly4Free w Krakowie :)

Lunch, miał być w jakiejś restauracji, koło 28 May, i jako pogoda była wyśmienita, to wracaliśmy na nogach, przez promenadę.

Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 31.82 KiB | Obejrzany 8204 razy ]

Dotarliśmy do restauracji, i na szybki wzrok, zauważyłem ceny "zestawów obiadowych" na dzień. To koszt około 4 manatów, czyli około 16 złotych. W nim jest zupa, drugie danie, kola, kawa, ciasto i chleb. Czyli nie tak źle.

Rosołek ala Baku

Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 55.46 KiB | Obejrzany 8204 razy ]

Ciąg dalszy po ostatnich egzaminach w weekend :)
 Profil Relacje PM off
kaya lubi ten post.

#9 PostWysłany: 10 Cze 2014 23:26 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Po obiedzie włóczyłem z powrotem do starego miasta żeby odwiedzić pałać Shirvanshah (Şirvanşahlar sarayı), największy kompleks pałacowy w półwyspie Absheronskim. Pałać został zbudowany w 15 wieku, i od 2000 znajduje się na liście UNESCO.

Pałać składa się w 5 części: Główny Gmach, Divankhana (mały kamienny pawilon), Mauzoleum, Meczet Pałacowy i hamam pałacowy. Wejście, znowu studenckie to koszt 0,6 AZN i bilet na robienie zdjęć to 2 AZN. Tak jak wieża, pałac też jest świezo po rekonstrukcji i w pełni multimedialny. W każdym rogu znajduje się tablet z historią, wideo albo muzyką i zawsze w 3 językach (angielski, azerski i rosyjski)

Sala Króla

Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 94.72 KiB | Obejrzany 8204 razy ]

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 67.84 KiB | Obejrzany 8204 razy ]

Pisanie Koranu

Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 40.53 KiB | Obejrzany 8204 razy ]

Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 40.46 KiB | Obejrzany 8204 razy ]

Pawilon i Meczet

Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 86.19 KiB | Obejrzany 8204 razy ]

Łaźnie

Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 113.37 KiB | Obejrzany 8204 razy ]
 Profil Relacje PM off
kaya lubi ten post.

#10 PostWysłany: 06 Lip 2014 15:59 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Azerbejdżan kojarzy się z ogniem i ropą. Dlatego jeden z najlepszych przykładów sprawdzenie tego to zwiedzanie Yanar Dağ (Płonące skały), które się znajdują jakieś 30-45 minut jazdy komunikacją z Baku. Jak wiadomo, ogień jest bardziej widowiskowy wieczorem a nie w dzień, dlatego postanowiłem zwiedzić bardziej promenadę i Fame Towers, pojechać tam potem.

Na górkę na której znajdują się Flame Towers możemy się dostać albo na nogach albo darmową kolejką górską, która kursuje co 15 minut.

Po wyjściu z kolejki, po prawej strony zobaczymy Flame Towers,

Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 41.87 KiB | Obejrzany 8204 razy ]

i meczet dla poległych Otomańskich Turków, którzy zginęli w I Wojnie Światowej na terenach Azerbejdżanu.

Po prawej znajduje się Aleja Męczenników (Şəhidlər Xiyabanı). Męczenników którzy zginęli w wojnach Azerbejdzanu. Od wojny o niepodległość, w Dniach Marcowych, Czarnego Stycznia aż do wojny o Nagórski Karabach z Armenią.

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 91.76 KiB | Obejrzany 8204 razy ]

Cmentarz Turecki

Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 72.22 KiB | Obejrzany 8204 razy ]

Cmentarz Azerski

Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 55.81 KiB | Obejrzany 8204 razy ]

Monument Bohaterów

Obok Monumentu znajduje się balkon z przepięknym widokiem nad Zatoką w Baku

Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 48.49 KiB | Obejrzany 8204 razy ]

Plac Flagi (druga najwyższa na świecie,
po Duszanbe w Tadżykistanie

Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 84.09 KiB | Obejrzany 8204 razy ]

Nowe Baku

Jako że zbliżał się wieczór i się robiło ciemno, wsiadłem do Metra, w kierunku stacji Koroğlu. Dokładnie stamtąd odjeżdża marszrutka w kierunku Płonących Skał. Jak dojedziemy do Koroğlu, trzeba poszukać marszrutki nr 217. Może być ciężko ją znaleźć w chaosie który tam panuje,
Wysiąść na ostatnim przystanku. Koszt biletu 30 qapików.

99% o 18 "muzeum" będzie zamknięte, ale policjant - ochroniarz chętnie przyjmie opłatę za bilet (2 AZN) jako baksis-bahşiş (napiwek) ;)

Ciekawostką jest ze Yanar Dag zobaczył kiedyś Marco Polo, który nie znajdując wytłumaczenia dla tego zjawiska, określił to, co widział jako „płomienie znikąd”. Płonące wzgórze było celem pielgrzymek czcicieli ognia – zoroastrian, którzy przybywali w to miejsce z Iranu i Indii, co też, może w mniejszym stopniu, robią i dzisiaj.

To że płomienie pojawiają się akurat w tym miejscu ma swoją konkretną przyczynę. Tuż pod powierzchnią ziemi znajdują się złoża gazu i ropy, a więc przez szczeliny w piaskowcu wydobywają się etan i propan, które ulegając samozapłonowi, tworzą fantastyczne płomienie rozprzestrzeniające się na zboczach całego wzgórza.

Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 66.09 KiB | Obejrzany 8204 razy ]

Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 164.81 KiB | Obejrzany 8204 razy ]

Załącznik:
9.jpg
9.jpg [ 88.29 KiB | Obejrzany 8204 razy ]

Jako ze zaczęło się robić zimno, ciemno, rano musiałem wstać żeby pojechać do Qobustanu, no i po 15 minutach tam nic nie ma do roboty, wróciłem tym samym autobusem do Koroğlu,
i po drodze pozwiedzać pola naftowe.

Załącznik:
10.jpg
10.jpg [ 20.93 KiB | Obejrzany 8204 razy ]
 Profil Relacje PM off  

#11 PostWysłany: 20 Sie 2014 21:51 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Ostatni dzień w Baku i w nim największa atrakcja. Petroglify w Qobustanie. Qobustan to małe miasteczko niedaleko Baku, jakieś 1:30 godziny jazdy komunikacją miejską.

Jak ktoś mieszka w Baku Hostel, najlepszym sposobem będzie wziąć autobus linii 88 z ulicy 28th May (obok dworca)

Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 52.23 KiB | Obejrzany 8201 razy ]

i pojechać na ostatni przystanek Field 20, i potem drugi autokar 195, w kierunku Alat. Przejazd pierwszym autobusem to 0,3 AZN i drugim 0,8 AZN.

Po około 40 - 50 min jazdy mega interesującym autobusem

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 15.56 KiB | Obejrzany 8201 razy ]

po prawej strony zobaczymy tablice o Parku Narodowym Qobustan i jego petroglify

Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 87.48 KiB | Obejrzany 8201 razy ]

Z tego przystanku są 2 sposoby żeby dotrzeć do Muzeum i do petroglifów.
Jeden to taksówka (około 20-30 AZN za przejazd do Muzeum+Petroglify+-wulkany błotne),
albo ten kawałek 2.5km przejść na nogach.

Jako zwolennik chodzenia, a wielki przeciwnik taksówek, wybrałem drugą opcję i szedłem nóżkami aż do muzeum.

Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 85.93 KiB | Obejrzany 8201 razy ]

Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 92.19 KiB | Obejrzany 8201 razy ]

Po godzinie chodzenia, dotarłem do muzeum. Wejście do muzeum (bilet studencki) to 2 AZN, w cenie pozwolenie na robienie zdjęć. Muzeum, trzeba przyznać, robi wielkie wrażenie (w sumie jak wszystkie muzeum odwiedzone w Baku), interaktywne w którym bardzo łatwo można się dowiedzieć o morfologi Azerbejdżanu, historii petroglifów i o "tańcu regionalnym" :S

Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 94.85 KiB | Obejrzany 8201 razy ]

Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 77.49 KiB | Obejrzany 8201 razy ]

Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 85.4 KiB | Obejrzany 8201 razy ]

Na zwiedzanie muzeum warto przeznaczyć od godziny do 1:30 godziny, bo warto :)

Po Muzeum, najważniejszą atrakcją są oczywiście petroglify. Znajdują się one na wzgórzu, jakieś 1.5 km na górę, piechotką to jakieś 35-40 minut do góry.

Załącznik:
9.jpg
9.jpg [ 86.65 KiB | Obejrzany 8201 razy ]

I tu słynne petroglify

Załącznik:
10.jpg
10.jpg [ 117.33 KiB | Obejrzany 8201 razy ]

Załącznik:
11.jpg
11.jpg [ 151.4 KiB | Obejrzany 8201 razy ]

Załącznik:
12.jpg
12.jpg [ 57.55 KiB | Obejrzany 8201 razy ]

No i teraz powrót do Baku. I tu, jak Deus Ex Machina, znajduję, to znaczy oni mnie znajdują, wycieczka szkolna, jakieś podstawówki z Baku, co oferują mi przejazd do Baku, w zamian jak z dzieciakami porozmawiam po angielsku, a ja z uśmiechem: Tama, guzel & tessekler!

Całą drogę powrotną opowiadałem o Yunanistanie ( po azersku Grecja) no i o Lehistanie (Polska) a dzieciakom szczęki odpadały z zadowolenia. Powrót do Baku, i ostatnie zakupy pamiątek przed wyjazdem pociągiem do Tbilisi.
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.

#12 PostWysłany: 09 Wrz 2014 20:21 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Ostatnie godzin w Baku i w Azerbejdżanie przeznaczyłem za ostatnie zakupy pamiątek i zwiedzanie

Załącznik:
1.jpg
1.jpg [ 47.17 KiB | Obejrzany 8201 razy ]

Pole naftowe na morzu Kaspijskim

Załącznik:
2.jpg
2.jpg [ 57.19 KiB | Obejrzany 8201 razy ]

Zamiast krasnala lepiej mieć małe pole naftowe w ogrodzie

Załącznik:
3.jpg
3.jpg [ 97.8 KiB | Obejrzany 8201 razy ]

Stare Miasto

Załącznik:
4.jpg
4.jpg [ 90.11 KiB | Obejrzany 8201 razy ]

Stare Miasto

Załącznik:
5.jpg
5.jpg [ 96.7 KiB | Obejrzany 8201 razy ]

Stare Miasto

Załącznik:
6.jpg
6.jpg [ 85.93 KiB | Obejrzany 8201 razy ]

Stare Miasto

Załącznik:
7.jpg
7.jpg [ 55.04 KiB | Obejrzany 8201 razy ]

Załącznik:
8.jpg
8.jpg [ 64.03 KiB | Obejrzany 8201 razy ]

Port w Baku

I parę słów o Baku i Azerbejdżanie.

Naprawdę jest bardzo interesującym państwem tak samo jak miasto. Tylko jedyny problem to trudne do dostania wizy i brak tanich noclegów w Baku. Ale wszystko inne jest taniej niż w Polsce albo w podobnych cenach. Ale jak ktoś ma możliwości dostania wizy to warto tam pojechać i zwiedzić to dziwne państwo :)

Fin
 Profil Relacje PM off
wtak lubi ten post.

#13 PostWysłany: 09 Wrz 2014 21:26 
Awatar użytkownika

Loty: 122
Kilometry: 131 210
srebrny
Fajna relacja, dzięki. Szkoda że Azerbejdżan nie chcę się bardziej otworzyć na turystów znosząc wizy jak to zrobiła Armenia i Gruzja bo kraj jest na pewno interesujący.

Image
 Profil Relacje PM off
travellista lubi ten post.

#14 PostWysłany: 09 Wrz 2014 22:03 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

No ja robiłem wizę, w Azerskiej Ambasadzie, w Atenach , (to znaczy mój ojciec biegał z kwitkami), ale kontakt z konsulem był bardzo dobry. Odpisywał na maila w 2-3 godziny

No i mało biurokracji ;)
 Profil Relacje PM off  

#15 PostWysłany: 12 Wrz 2014 13:18 
Awatar użytkownika

Loty: 86
Kilometry: 135 679
niebieski
mi problem z wizą udało ominąć się podpinając pod projekt UE, finansowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki Azerbejdżanu. Byłem w Baku w trakcie obchodów święta Novruz co bardzo gorąco polecam (http://en.wikipedia.org/wiki/Novruz_in_Azerbaijan). Nigdy jeszcze nie udzieliłem tylu wywiadu ile w ciągu obchodów. Gdy lokalni dziennikarze zobaczyli mnie(blond Loki :) ) i to w towarzystwie blondynek, nie odpuścili nam przez następnych parę wywiadów. Byli zachwyceni że obcokrajowcy odwiedzili ich w tak ważnym momencie.

Image

#16 PostWysłany: 22 Lip 2016 20:17 
Awatar użytkownika

Odkopię stary temat, ale co tam! Nie ładują się zdjęcia :( Jest opcja re-uploadu? ;)
kaya uważa post za pomocny.

#17 PostWysłany: 02 Sie 2016 16:42 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

@kathrine0 zrobione ;)
Dzięki i przepraszam
 Profil Relacje PM off  

#18 PostWysłany: 02 Paź 2018 23:11 
Awatar użytkownika

Loty: 36
Kilometry: 121 016
Ciekawa relacja, od tego czasu dużo się zmieniło na szczęście. Hosteli i hoteli co nie miara :-)
Z reszta sprawdzę za kilka dni :-)
Dzięki za relację
 Profil Relacje PM off  

Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 18 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości