Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 103 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 04 Sie 2016 08:27 

Rejestracja: 27 Mar 2014
Posty: 4038
złoty
correos napisał(a):
moje male miasteczko przezywalo najazd Francuzow, Hiszpanow, Portugalczykow podczas ŚDM
duze grupy nocowaly u wielu naszych sasiadow, bylo sporo okazji by "pogadac"
byli naprawde zdumieni jak bardzo tanio jest u nas, a juz absolutnym hitem byl meski fryzjer .. rownowartosci 2,40 Euro

dla niektorych kantorow, czas ŚDM to czas gdy PLN mial skokowy wzrost wartosci nawet do 3,30 PLN/EUR
kto mogl to zabezpieczyl walute nie tylko na wyjazdy w bardzo godziwym kursie

Co osoba, to inne zdanie.
Ja mam wrazenie, ze taniej jest w Portugali (kawa za pol euro, w PL trzy,cztery razy tyle, a pije sie ja dziesiątki razy cześciej, niż chodzi do fryzjera).Hiszpania wcale nie jakoś droższa od Polski.
Góra
 Profil Relacje PM off
d-t-x lubi ten post.
 
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
#2 PostWysłany: 04 Sie 2016 08:40 

jacek96 napisał(a):
[...]kawa za pol euro, w PL trzy,cztery razy tyle, a pije sie ja dziesiątki razy cześciej.

I to jest faktycznie ciekawe. Popyt na kawę wysoki, skłonność do picia kawy na mieście nieporównywalna z tą w Polsce, a ceny śmieszne. Może chodzi o podaż, konkurencyjność? Może dlatego w Polsce taka droga, że mamy kawiarnie sieciowe, z całym tym przemysłem napojów mleczno-kawowych, a nie nastawione na krótkie menu. Tam nie ma w środku żadnych tablic świetlnych, kasjera, sprzątaczki, kelnerki, baristy w wyprasowanym fartuszku, kuponów zniżkowych, ulotek promocyjnych, karty lojalnościowej, a często i wi-fi.
Góra
 PM off  
      
#3 PostWysłany: 04 Sie 2016 08:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
myślałem o otworzeniu kawiarni wiec sie wgryzłem w temat
u nas kawa jest jedna z drozszych w europie, w takim Paryzu porzadne espresso kosztuje 70-1,3 euro
wyszło mi ze mamy wysokie koszty stale, przede wszystkim chore czynsze
śledziłem żywot takich paru kawiarni, jedna na Szpitalnej za pow. bodajże 20m2 płacili 5k samego czynszu
to ile trzeba sprzedać kaw na czynsz, media,zus i pracownika?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 04 Sie 2016 08:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Wrz 2011
Posty: 2588
Loty: 371
Kilometry: 601 471
jacek96 napisał(a):
Ja mam wrazenie, ze taniej jest w Portugali (kawa za pol euro, w PL trzy,cztery razy tyle, a pije sie ja dziesiątki razy cześciej, niż chodzi do fryzjera).Hiszpania wcale nie jakoś droższa od Polski.

To jeszcze dorzuce swoje 3 grosze z ostatnich portugalskich obserwacji. Lody typu Algida/Nestle (impulsowe, ale nie lubie tej nazwy) w kazdym miejscu kosztuja tyle samo, cena jest nadrukowana na planszy, nie nakleja sie na nia dodatkowych naklejek z wyzsza cena. Niewazne czy to market czy pan z lodowka na plazy. A u nas kazdy orze jak moze.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 04 Sie 2016 09:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sty 2015
Posty: 1564
Loty: 314
Kilometry: 571 396
złoty
Anonymous napisał(a):
I to jest faktycznie ciekawe. Popyt na kawę wysoki, skłonność do picia kawy na mieście nieporównywalna z tą w Polsce, a ceny śmieszne. Może chodzi o podaż, konkurencyjność?


No właśnie, w Polsce nie ma dużego popytu na kawę, a jeśli jest to głównie na kawy smakowe. Pewnie przy dużym popycie łatwiej jest wszystko zbilansować. Można sprzedawać espresso po 2 złote, tylko czy znajdzie się odpowiednia ilość klientów, by lokal zarabiał. Z kilograma kawy mozna zrobić ponad 100 filiżanek napoju, doliczając koszty stałe etc. - przy odpowiedniej ilości sprzedanych zysk i tak byłby spory.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 04 Sie 2016 09:13 

@becek, ale to jest szerszy problem. Może sprzedaż kawy za 2,5 zł nie wystarczy na czynsz. Ale jak wchodzę do piekarni, a tam: chleb, bułki, powidła, hummus, pasty tureckie, soki świeżo tłoczone, LOTTO, to czemu nie uzupełnić o kawę? Nie o półlitrowy napój kawowy z truskawkową posypką, klonowym syropem i czekoladowymi wiórkami, a o:
- espresso
- czarną
- cappuccino
Druga sprawa, w Kijowie stoją z tymi kawami sprzedawanymi z bagażnika, kosztuje to śmieszne pieniądze, kolejki się ustawiają, interes się kręci. U nas albo nie ma kultury picia kawy na mieście u normalnych ludzi, albo nie wiem.

@igore nie wiem, podskórnie czuję, że jak postawię przyczepę z kawą przy biurowcach to na siebie zarobi, skoro burgerownie zarabiają. Ale póki nie postawię to mogę sobie gdybać.
Góra
 PM off  
      
#7 PostWysłany: 04 Sie 2016 09:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sty 2015
Posty: 1564
Loty: 314
Kilometry: 571 396
złoty
@Don_Bartoss Jeśli otworzysz przy biurowcu, w którym pracuje i będziesz sprzedawał espresso w cenie 2 PLN, to masz już jednego klienta :). Myślę, że przyczepa na siebie zarobi: jest mobilna i jeżdżąc możesz szukać klientów - szczególnie w weekendy, gdy biurowce stoją puste. Z lokalem nie będzie juz tak łatwo.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 04 Sie 2016 09:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Wrz 2011
Posty: 2588
Loty: 371
Kilometry: 601 471
Anonymous napisał(a):
U nas albo nie ma kultury picia kawy na mieście u normalnych ludzi, albo nie wiem.

Bo to obecnie modne pic kawe z kubeczka z bialo-zielonym logo i wlasnym imieniem :D
Ale tak jak mowisz o burgerach, z czasem oprocz butelkowanej koli zza Odry ludzie beda popijac kawe z przyczep.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 04 Sie 2016 09:23 

Rejestracja: 16 Sty 2011
Posty: 7863
HON fly4free
u nas jest kultura picia obrzydliwych zalewajek, w szklankach, w domu :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 04 Sie 2016 10:44 

Pawel_T napisał(a):
To jeszcze dorzuce swoje 3 grosze z ostatnich portugalskich obserwacji. Lody typu Algida/Nestle (impulsowe, ale nie lubie tej nazwy) w kazdym miejscu kosztuja tyle samo, cena jest nadrukowana na planszy, nie nakleja sie na nia dodatkowych naklejek z wyzsza cena. Niewazne czy to market czy pan z lodowka na plazy. A u nas kazdy orze jak moze.



To samo jest w Czechach z piwem w knajpie, dlatego tam knajpy są pełne lokalsów nawet na wioskach, skoro cena piwa jest niemal taka sama czy identyczna jak w sklepie.U nas to jest postawione na głowie.
Góra
 PM off  
      
#11 PostWysłany: 04 Sie 2016 10:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
nie ma bo kawa jest za droga
ja sam nieczęsto pije poza domem a jestem kawoszem
ciekawostka; różnica w cenie kawy na allegro a w sklepie może sięgać 100%-jak np. lavazza gold
co do sprzedawania kawy w sklepach/piekarniach-już tak jest tylko ze stoją tam ekspresy automatyczne a one dają słabą kawę(niski segment tych ekspresów)
ja mam w domu kolbowy i takie powinny być w tych miejscach ale one są drogie i wymagają wiedzy
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 04 Sie 2016 11:05 

Rejestracja: 09 Mar 2014
Posty: 3592
srebrny
Przyczyną jak zwykle jest lenistwo i chciwość. :D
Sieciówki wybierają produkty wysokomarżowe, bo nie muszą wtedy szukać wielu klientów - żyją z wąskiej grupki hipsterów którzy kupią to latte za 15-20 zł, bo "trza bywać". Wyjaśnienie z wysokością czynszów mnie nie przekonuje, bo kawa w Costa w Londynie przy Trafalgar Square kosztuje niemal tyle samo co w Warszawie (wcale nie w najlepszej lokalizacji).
Góra
 Profil Relacje PM off
Pawel_T lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 04 Sie 2016 11:09 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5134
srebrny
jacek96 napisał(a):
Hiszpania wcale nie jakoś droższa od Polski.

chyba sobie zartujesz.
nie dosc ze drozej (wiekszosc rzeczy) to jeszcze zarabia sie o zgrozo mniej.

porownaj chlopie tutaj:
www.numbeo.com
Góra
 Profil Relacje PM off
scomin uważa post za pomocny.
 
      
#14 PostWysłany: 04 Sie 2016 11:15 

Rejestracja: 09 Mar 2014
Posty: 3592
srebrny
I tak ogólnie: kawa jest droga, bo Polska jest droga (w stosunku do lokalnych zarobków). Im więcej latam po świecie tym widzę to lepiej. :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 04 Sie 2016 11:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Sie 2010
Posty: 4825
Loty: 307
Kilometry: 514 401
Ostrzeżenia: 1
HON fly4free
singielka_1976 napisał(a):
To samo jest w Czechach z piwem w knajpie, dlatego tam knajpy są pełne lokalsów nawet na wioskach, skoro cena piwa jest niemal taka sama czy identyczna jak w sklepie.U nas to jest postawione na głowie.


Na glowie postawione jest uznawanie czlowieka z 0,21 promila za niegodnego posiadania prawa jazdy, w Czechach dopuszczalna zawartość alkoholu we krwi wynosi 0,0 promila ale moze tam policja nie urzadza masowego "dmuchania" i mozna zaliczyc kufel odpalic Skode i dojechac do domu.

Cena np 12 PLN za kawe jest dla mnie z sufitu i skutecznie zniecheca bym regularnie pijal poza domem.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 04 Sie 2016 11:23 

Rejestracja: 24 Sie 2014
Posty: 20
nie bez znaczenia na cenę kawy jest tez pewnie 23% Vat, podczas gdy na inne napoje tylko 8
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 04 Sie 2016 11:26 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22331
Mam takie deja vu, bo o kawie kiedyś gadaliśmy tu.

Dla mnie problem nr1 jest to, ze Polacy nie umieją pić kawę.
Przepraszam za to, ale w Polsce nie daje się mleka do kawy, ale kawy do mleka (tak samo jak z Whiskey).
Uwielbiam to, jak znajomy patrzą na mnie krzywo, jak oni biorą flatwhity albo latte żeby się obudzić (dla mnie to smakuje jak kakao) a ja podwójne espresso.

Kultura kawowa w Polsce ma sporo do przejścia. Mam nadzieje ze otworzą takie lokale jak w Grecji albo we Włoszech które specjalizuję w kawie, i ceny mają przystępne, a nie delikatesowe...
Góra
 Profil Relacje PM off
d-t-x lubi ten post.
 
      
#18 PostWysłany: 04 Sie 2016 11:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
żeś Grekiem pojechał :lol:
a skąd ma być ta kultura picia jak przez 50 lat PRL pijało się zalewajkę, jak była
kawę ziarnista kupowało się spod lady, a codzienna "zbożówka" to bliżej miała właśnie do kakao niż do prawdziwej kawy
to i nawyk pozostał

a wy na tych wyspach to wtedy kroiliście szmal na frycach popijając sobie espresso
i tak wam zostało tylko fryce się skonczyly
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
#19 PostWysłany: 04 Sie 2016 11:39 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22331
Jakie espresso.
Wypraszam sobie.

Capuccino Freddo!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 04 Sie 2016 11:40 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5134
srebrny
becek jakie fryce ??
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 103 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 6 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group