Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 46 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
#41 PostWysłany: 02 Maj 2021 22:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lip 2018
Posty: 2005
Loty: 174
Kilometry: 402 672
platynowy
[Dzień 18]

Prognozy pogody są bardzo złe. Odpuszczam więc jazdę w kierunku Andalsnes i ruszam na południe.

W parku narodowym Dovrefjell robią króciótki trekking do punktu widokowego Snøhetta. Schronisko typowo w nowoczesno-norweskim stylu. Super!

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Następnie jadę w kierunku Folldal i idę na spacer w jedno z moich ulubionych miejsc na ziemi, u podnóża gór Rondane. Te lasy z tymi mchami są po prostu magiczne. Do tego można sobie pozbierać grzyby, które rosną tam w ogromnych ilościach. Tam akurat występuje cała masa kozaków.

Image

Image

Image

Image

Nie mogę się oprzeć wrzuceniu fotki sprzed paru lat:

Image

Tym razem byłem sam i nieco starszy, więc się nie wygłupiałem. :P Oczywiście efekt robi perspektywa, bo w rzeczywistości nie jest to tak niebezpieczne na jakie wygląda. :P No i poza tym wtedy miałem spadochron. ;)

Tu z kolei, chyba jeden z najbardziej magicznych widoków w całej Norwegii.

Image

Image

Jadę dalej. Robi się późna godzina, ale wykorzystuję długi dzień i wjeżdżam w góry Jotunheimen. Walczę z czasem i prognozą pogody. Następnego dnia nie będzie już nic widać.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Noc spędzam pod samym lodowcem.

Image
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
10 ludzi lubi ten post.
 
      
Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu
Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów
#42 PostWysłany: 03 Maj 2021 00:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lip 2018
Posty: 2005
Loty: 174
Kilometry: 402 672
platynowy
[Dzień 19]

Pogoda niestety zgodnie z przewidywaniami się zepsuła.

Image

Image

Jadę dalej.

Image

U podnóża Jotunheimen leży miejscowość Skjolden, z której roztaczają się widoki, które na mnie robią magiczne wrażenie. Zdjęcia jednak tego nie oddają. Trzeba tam być i poczuć ten klimat.

Image

Prognozy pogody na kilka kolejnych dni są dla tej części Norwegii fatalne. Jedyna szansa, żeby było lepiej to ucieczka na południe. Podejmuję więc decyzję o przebukowaniu promu o dwa dni wstecz. Odpuszczam dalszą penetrację kraju i kieruję się już prawie bezpośrednio do Kristiansand.

W okolicy Lærdal znajduje się tunel o długości 25 km! :)

Image

Image

Pod wieczór dojeżdżam do płaskowyżu Hardangervidda.

Image

Image

Przy wodospadzie Vøringfossen została niedawno zamontowana niesamowita platforma widokowa, dzięki której zdecydowanie lepiej można wodospad oglądać. Z tego co słyszałem, w tym miejscu zdarzały się tragiczne wypadki osunięcia ziemi wraz z ludźmi, którzy podeszli zbyt blisko przepaści…

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Na wieczór dojeżdżam w okolice Odda.

[Dzień 20]

Ostatnie podrygi Hardangervidda…

Image

i ruszam drogą nr 9 , która wiedzie do Kristiansand.

Image

Wieczorem wsiadam na mój ulubiony prom HSC Fjord Cat linii Fjord Line, który pokonuje trasę z Kristiansand do Hirtshals w zaledwie 2 godziny i 15 minut. Katamaran ten dzierży rekord średniej prędkości z jaką pokonano Ocean Atlantycki.

Image

Image

Na promie przypominam sobie znów o Covid, ale tylko z powodu rozlepionych informacji. A może jeszcze kogoś widziałem w masce... Nie jestem pewny. ;)

W Danii wszyscy kierowani na kontrolę. U mnie sprawdzanie dokumentów i w drogę...

Późną nocą dojeżdżam do Christiansfeld na południu Danii.

[Dzień 21 - ostatni]

Rano idę na krótki spacer po miasteczku, którego zabudowa wpisana została na listę dziedzictwa UNESCO.

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Trasa przez Niemcy jest fatalna. Non stop korek. 500 km do granicy z Polską pokonuję ze średnią prędkością 80 km\h… Wrażeń z jazdy nie poprawia również zachowanie kierowców, którzy ciągle jadą na zderzaku. Nie wiem czy oni się tego od Polaków nauczyli, ale wysoka kultura jazdy u naszych zachodnich sąsiadów to już w tej chwili jest mit… Efekt taki że po przekroczeniu granicy w Świecku poczułem ulgę. Piękna autostrada, pusto, eleganckie polskie stacje i MOPy :D

Wycieczka dobiegła końca. W 21 dni pokonałem 10 tys. km. Północna Norwegia wraz z Lofotami jest piękna a wspaniała pogoda tylko to uwypukliła. Moimi ulubionymmi miejscami w Norwegii pozostaja jednak nadal rejony na południe od Trondheim takie jak Rondane, Jotunheimen, Hardangervidda oraz oczywiście przepiękne fiordy i klimatyczne i nowoczesne miasta. Było super, cieszę się, że pomimo epidemii udało się ten wyjazd zrealizować i mam nadzieje, że w tym roku, pomimo niesprzyjających okoliczności również uda mi się zorganizować i zrelacjonować jakąś ciekawą eskapadę. :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
20 ludzi lubi ten post.
tropikey uważa post za pomocny.
 
      
#43 PostWysłany: 03 Maj 2021 07:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7342
HON fly4free
Świetna wyprawa, doskonała relacja i piękne zdjęcia! Serdecznie dziękuję, bo kolejny raz dostałem impuls, by udać się wreszcie w tamtym kierunku. Gdyby tylko ktoś jeszcze dał mi gwarancję, że trafię na takie same warunki pogodowe, jak Twoje (za wyjątkiem tych kilku mocno pochmurnych dni pod koniec) :D
Góra
 Profil Relacje PM off
benedetti lubi ten post.
 
      
#44 PostWysłany: 03 Maj 2021 12:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lip 2018
Posty: 2005
Loty: 174
Kilometry: 402 672
platynowy
@tropikey Dziękuję. :) Ech, gdyby tam ktoś mógł dać gwarancję pięknej pogody... Ja byłem 3 razy. Za pierwszym (przełom lipca-sierpnia) było średnio, choć z perespektywy czasu uznałbym teraz tamtą podogę za stosunkowo dobrą. Za drugim razem pech. 2 tygodnie deszczu na początku sierpnia, a zaraz po moim wyjeździe przez 2 tygodnie patelnia... Tym razem wielkie szczęście, żeby na samej północy trafić na taka podogę. Niestety ciągle nie mogę się wstrzelić w okienko pogodowe w środkowej Norwegii, która ja dla mnie jest absolutnie najpiękniejsza a na tej wyprawie prawie całkowicie pominięta.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
tropikey lubi ten post.
 
      
#45 PostWysłany: 12 Lip 2021 20:06 

Rejestracja: 10 Maj 2014
Posty: 1743
Loty: 106
Kilometry: 170 376
niebieski
Super relacja :D A wyjazd ... zazdroszczę i aż mam ochotę wskoczyć w samochód i pojechać Twoimi śladami :mrgreen:
_________________
http://ineedatrip.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off
benedetti lubi ten post.
 
      
#46 PostWysłany: 09 Sie 2021 13:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2014
Posty: 1039
srebrny
O wow, bajeczne widoki! Dobrze,że są jeszcze konkursy, bo relacja mi jakimś cudem umknęła.. Lofoty zawsze były na mojej liście, ale dorzuciłam właśnie północną Finlandię latem :D Dzięki!
_________________
Moje relacje:
Włochy - Liguria / Indonezja / Malmo+Kopenhaga / Dublin / Sri Lanka+Malediwy / Maroko / Amsterdam / Kaukaz / Wyspy Owcze
i: https://www.instagram.com/ola.javv/


Ostatnio podbity przez olajaw, 09 Sie 2021 13:39
Góra
 Profil Relacje PM off
benedetti lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 46 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group