Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Aktualizacja maj 2023 by @arturro

Lotnisko Sofia (IATA: SOF, ICAO: LBSF) (Летище София, nazywane również Враждебна [Vrazhdebna])

położone jest we wschodniej części miasta, około 5 kilometrów od centrum.

Lotnisko złożone jest z dwóch terminali - T1 i T2. Między terminalami przez całą dobę co 30-40 minut kursuje bezpłatny lotniskowy shuttle bus. https://sofia-airport.eu/en/access/tran ... huttle-bus
Terminal 1 - jest to stara część lotniska, obecnie obsługuje on tylko linie lotnicze WizzAir, easyJet oraz loty czarterowe (stan na maj 2023).

Terminal 2 - otwarty w 2007 roku, na nim odbywa się odprawa podróżnych korzystających z pozostałych linii.
Strona www lotniska https://sofia-airport.eu/en/


Terminal 1

Ta część lotniska obsługiwana jest tylko przez linie 84, 184 – obie odjeżdżają z ul. Gen Gurko (centrum).
Osoby chcące dojechać autobusem z centrum na lotnisko mają dwie możliwości:
- wysiąść na przystanku Р-Т Александрия [Restorant Aleksandriya] - pierwszy po zjeździe z blvd. Bruksel, wrócić do Бул. Брюксел [Blvd. Bruksel] i skręcić w prawo i iść prosto (budynek terminala będzie widoczny), odległość to ok. 800 metrów
- dojechać autobusem 84 do końca, tj. Terminal 2, i kontynuować podróż w kierunku centrum - Terminal 1 to trzeci przystanek.


Terminal 2

Terminal ten obsługiwany jest przez trzy linie autobusowe – 84, 184 (centrum) oraz 384 (Дружба 2 [Druzhba 2]) i metro - linię M4.

Autobusy z lotniska do centrum kursują od 5:00 do północy. Rozkłady można sprawdzić na stronie https://www.sofiatraffic.bg/en/transport/schedules.
Czas przejazdu wynosi co najmniej 30 minut. Koszt przejazdu 1,60 BGN https://www.sofiatraffic.bg/en/transpor ... 1393/fares

Bilety można kupić w automacie obok przystanku na lotnisku.
Można też użyć karty debetowej lub kredytowej w kasowniku wewnątrz pojazdu (1 karta na 1 pasażera) – w takiej sytuacji ceny przejazdów kumulują się do wysokości biletu całodziennego (4 BGN), a później jeździmy już „za darmo” (nadal należy jednak używać kasownika).

Metro – Terminal 2 jest krańcową stacją linii M4, kursującej przez osiedle Младост 1 [Mladost 1], centrum (Сердика [Serdika]) do dzielnicy Обеля (Obelya). Linia dzieli większość swej trasy z linią M1. Metro M4 zostało wydzielone w schemacie komunikacyjnym Sofii niedawno. Wcześniej do lotniska dojeżdżały niektóre kursy w ramach linii M1. Do tej pory można jeszcze w internecie (nawet na stronie sofiatrafic.bg) znaleźć nieaktualne informacje na ten temat.
Bilety dostępne są w automacie przed bramkami metra, cena jednego to 1,60 BGN i jest on ważny 30 minut od momentu wydrukowania (tzn. że przez 30 minut należy z niego skorzystać). Automaty wydają resztę - maksymalny akceptowany banknot to 10 BGN. Bilety na metro i autobusy są różne.
Na forach podróżniczych można znaleźć informację, że na bagaż o sumie wymiarów przekraczającej 140 cm należy kupić dodatkowy bilet. Jest jednak prawdopodobne, że ta zasada już nie obowiązuje (https://www.metropolitan.bg/en/informat ... egulations - w artykule 13 jest zapis o tym, że każdy pasażer metra może bezpłatnie przewozić do dwóch sztuk bagażu, nie ma wskazanych wymiarów).

Taksówki

Jedyną korporacją z licencją na usługi na terenie lotniska (i dworca kolejowego) jest OK Taxi. Tutaj oficjalny cennik: https://www.oktaxi.net/en
Postój legalnych taksówek jest po prawej od hali przylotów, przy przystanku autobusów 84 i 384. Jeśli ktoś postanowi wziąć taryfę z przed wyjścia z hali może się naciąć, bo krążą tam samochody do złudzenia przypominające te właściwe.
Legalne taryfy należą do korporacji OK Taxi Супертранс, samochody są żółte (jak prawie wszystkie w Sofii, z wyjątkiem Green Taxi),często oklejone są reklamami, jednego z banków, Fibank bądź Diners Club a numer telefonu to 973 21 21.

Nielegalne zaś mają logo np. CK Taxi Стилтранс (praktycznie takie same jak OK, trzeba się dobrze przyjrzeć, żeby zauważyć różnicę), reklamy (a w zasadzie pseudoreklamy) z logo Eibank lub Cibank (prawie Fibank), numer telefonu to 954 21 21. Stawki są jakieś dwa razy wyższe niż OK.

Logo OK Taxi można znaleźć na stronie http://www.adventureflair.com/taxi-bulgaria/ (by @krasnal).

Pociąg
Co prawda nie bezpośredni, ale osoby jadące z kierunku Plovdivu mogą skorzystać ze stacji kolejowej Искърско Шосе [Iskarsko Shose], która połączona jest ze stacją metra – czas jazdy z/do lotniska wynosi 5 minut. Na stacji Iskarsko Shose zatrzymują się wszystkie rodzaje pociągów.

Lotnisko nie jest obsługiwane przez autobusy dalekobieżne.


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 104 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna
Autor Wiadomość
#41 PostWysłany: 18 Kwi 2015 18:40 

@maciek88

Opcje są następujące:
- metro do stacji Serdika i tam przesiadka na tramwaj 5 (jakieś 300 metrów do przejścia) z przystanku Съдебна палата w kierunku Кб. Княжево; wysiadka na ЖК Красно Село
- autobus 84 do przystanku Плиска, a tam przesiadka na autobus 204 w kierunku ЖК Борово do przystanku Бул. Гоце Делчев
- metro do stacji Ун. Св. Климет Охридски (Uniwersytet) i tam przesiadka na trolejbus 2 w kierunku Бъкстон, wysiadka na Бул. Гоце Делчев
- metro do stacji Константин Величков i tam przesiadka w 83 w kiеrunku Зоопарка, wysiadka na ЖК Красно Село

Ciężko powiedzieć, która jest najlepsza. Jak masz mapy offline w telefonie, to w sumie bez różnicy. W trolejbusach i autobusach pojawia się informacja o przystankach, ale nie do końca można jej ufać.

Rozkłady znajdziesz na stronie http://www.sofiatraffic.bg/bg/transport/schedules ; są tam też mapki okolic każdego z przystanków.
Góra
 PM off
maciek88 lubi ten post.
maciek88 uważa post za pomocny.
 
      
Tygodniowy rejs po Karaibach i loty do Miami z Berlina za 5010 PLN Tygodniowy rejs po Karaibach i loty do Miami z Berlina za 5010 PLN
Lato w Grecji: Ateny i wyspa Egina za 440 PLN (loty z Katowic + prom) Lato w Grecji: Ateny i wyspa Egina za 440 PLN (loty z Katowic + prom)
#42 PostWysłany: 20 Kwi 2015 14:36 

Rejestracja: 12 Lis 2012
Posty: 335
niebieski
Jestem po wizycie w Sofii.

Z lotniska dostałem się do miasta metrem, stacja Serdika - praktycznie centrum miasta.

Bilet na metro - 1 LEV do kupienia w automatach przed wejściem - gotówka lub karta.
Można też w okienku gdy wolimy kontakt "face to face".

Mała uwaga odnośnie biletów - kupiłem 2 szt. od razu na powrót następnego dnia i bilet był nieważny, tzn. kupujemy bilet w tym dniu w którym podróżujemy, bo na bilecie była data podróży. Może da się też inaczej (z jutrzejszą datą - nie wiem).

Podróż metrem całkiem w porządku, stacje wyraźnie zaznaczone (bułgarski i angielski). Nie było problemu ze znalezieniem odpowiedniej. Przy powrocie jedynie trzeba uważać na rozgałęzienie Mladost 1 (albo 3 - nie pamiętam), bo musiałem opuścić metro i poczekać na następne.

Po centrum poruszałem się na nogach, da się obejść ale zakwasy są :)

panlukasz, dzięki za wszystkie wskazówki.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#43 PostWysłany: 20 Kwi 2015 16:16 

Linie rozdzielają się na Mladost 1 w kierunku lotniska i, wkrótce, Business Parku i dalej do Sofia Ring Mall.
Góra
 PM off  
      
#44 PostWysłany: 20 Kwi 2015 20:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Kwi 2012
Posty: 1843
Loty: 266
Kilometry: 487 169
niebieski
Siemion napisał(a):
Jestem po wizycie w Sofii.

Z lotniska dostałem się do miasta metrem, stacja Serdika - praktycznie centrum miasta.

Bilet na metro - 1 LEV do kupienia w automatach przed wejściem - gotówka lub karta.
Można też w okienku gdy wolimy kontakt "face to face".

Mała uwaga odnośnie biletów - kupiłem 2 szt. od razu na powrót następnego dnia i bilet był nieważny, tzn. kupujemy bilet w tym dniu w którym podróżujemy, bo na bilecie była data podróży. Może da się też inaczej (z jutrzejszą datą - nie wiem).



panlukasz, dzięki za wszystkie wskazówki.

To nawet nie jest tak, że bilet wazny na dzien kupienia, bilet wazny joest na stacje kupienia. Kupilem na Serdice ale nie moglem skasowac gdzies indziej (panlukasz jakies doprecyzowanie?)


Akurat ciezko znalezc jakis fun w Sofii. Nie wiem co moze przyniesc ucieche. miasto w duzo gorszym stanie niż Wawa, miejsc do clubbingu tez nie znalazllem, kuchnia bulgarska spoko,ale wiekszosc to pizzerie i jakieś lokale z kuchnia antylokalną. Sofia to taka Wawa z 15 lat temu...kilka zdan o Sofii na bloku za kilkanascie dni.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#45 PostWysłany: 20 Kwi 2015 21:12 

Amiii... Bilety można skasować 30 minut od momentu zakupienia, przy czym nie próbowałem używać na stacji innej, niż zakupienia, więc nie wiem. A i strona Gradska Mobilnost milczy.

Co do clubbingu i rozrywek to zależy, co kto lubi. Imprezownia to generalnie Studentski Grad, dyskotek do wyboru do koloru, przy czym większość oferuję chalgę, czyli pop-folk. Elektronika na przyzwoitym poziomie do dostania w Jałcie [drogo] naprzeciwko Uniwersytetu i Culture Beat [średnio drogo] w NDK. Na piwo lubię wyskoczyć do Flip-Flopa na Oborishte. Dla zainteresowanych jest jeszcze "tęczowe" ID przy Vitosha.

W sezonie letnim alkohol konsumuje się głównie w parkach - przy NDK, Zaimov, Cristal, przy Teatrze Ivan Vazov.
Góra
 PM off
arturro lubi ten post.
 
      
#46 PostWysłany: 26 Sie 2015 19:27 

Rejestracja: 18 Wrz 2013
Posty: 330
niebieski
Czy lecąc Wizzem z bagażem podręcznym z Malmo (20:10) i lądując w Sofii o 23:50 jest szansa, że zdąży się na ostatnie metro do centrum? Ktoś to przerabiał?
Jakie są inne opcje, ile kosztuje taksówka?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#47 PostWysłany: 02 Wrz 2015 17:58 

Rejestracja: 09 Sie 2011
Posty: 64
Jak wygląda komunikacja w nocy?

Jestem w Sofii około 21, chciałbym się trochę poszwędać (jest bezpiecznie?) i coś zjeść, a następnie koło północy skoczyć na lotnisko i przeczekać do porannego lotu do Dortmundu. Jest to możliwe?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#48 PostWysłany: 02 Wrz 2015 19:30 

W Sofii nie ma komunikacji nocnej. Pozostaje Ci łapać ostatnie 84.

Centrum jest bezpieczne, generalnie miasto też, choć wieczorem nie zapuszczałbym się w okolice Pirotskiej czy uliczki przy dworcu kolejowym.
Góra
 PM off
Lambert uważa post za pomocny.
 
      
#49 PostWysłany: 08 Wrz 2015 20:09 

Rejestracja: 09 Sie 2011
Posty: 64
Łukaszu, orientujesz się jak wygląda sprawa z noclegiem na lotnisku? Jest otwarte 24h/doba?
Można się zdrzemnąć przed lotem?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#50 PostWysłany: 08 Wrz 2015 20:40 

Nie wiem, nigdy nie byłem tam wcześniej niż okolice 5 rano, ale opinie na http://www.sleepinginairports.net/list. ... e8rTm7t3Dc mówią, że działa i można się kimnąć.
Góra
 PM off
Lambert uważa post za pomocny.
 
      
#51 PostWysłany: 22 Wrz 2015 21:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Maj 2012
Posty: 853
Loty: 249
Kilometry: 471 990
niebieski
Cytuj:
Postój legalnych taksówek jest po prawej od hali przylotów, przy przystanku autobusów 84 i 384,
ale jeśli ktoś postanowi wziąć taryfę z przed wyjścia z hali może się naciąć, bo krążą tam
samochody do złudzenia przypominające te właściwe. Legalne taryfy należą do korporacji OK
Taxi Супертранс, samochody są żółte (jak prawie wszystkie w Sofii, z wyjątkiem Green Taxi),
często oklejone są reklamami, jednego z banków, Fibank bądź Diners Club a numer telefonu to
973 21 21.


W nocy korzystałem z usług OK Taxi. Nie było żadnych problemów. Dwie umówione taksówki stały już 10 minut wcześniej pod hotelem. Dowóz na lotnisko 13 leva z centrum Sofii [zgodnie z licznikiem]

Od siebie dodam ulotkę OK Taxi:

Załączniki:
12033363_907491005953206_572015347_n.jpg
12033363_907491005953206_572015347_n.jpg [ 84.38 KiB | Obejrzany 8367 razy ]
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Mario21 lubi ten post.
 
      
#52 PostWysłany: 22 Wrz 2015 22:17 

Rejestracja: 09 Sie 2011
Posty: 64
O 4 w nocy z Hostel Mostel na lotnisko według licznika 17 lv (OK Taxi).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#53 PostWysłany: 20 Paź 2015 22:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 08 Lut 2014
Posty: 162
Loty: 106
Kilometry: 194 017
Lambert napisał(a):
Łukaszu, orientujesz się jak wygląda sprawa z noclegiem na lotnisku? Jest otwarte 24h/doba?
Można się zdrzemnąć przed lotem?


Lotnisko (przynajmniej Terminal 1) jest otwarte nocą. W głównej hali check-in znajduje się kilkanaście ławek, na których można się położyć. Nocowałem tam kilka dni temu. Było spokojnie i bezpiecznie.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#54 PostWysłany: 21 Paź 2015 02:50 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 483
niebieski
jako ze jestem swiezo po wikendzie w Sofii, dorzuce troche praktycznego info :)

jest shuttle bus (darmowy) miedzy T1 a T2, mnie sie udalo pojechac nim w drodze powrotnej na lotnisko :D wyszedlem z metra na T2 i akurat byl gotowy do odjazdu :) wedlug stronki lotniska https://www.sofia-airport.bg/en/passeng ... r-terminal w godzinach 19:00-7:00 mozna go zamowic, ale osobiscie po przylocie (19:30) zrobilem sobie spacer z T1 na T2, droga jest prosta orientacyjnie i zajela mi spokojnym krokiem ze 20 minut, idzie sie prosto, na skrzyzowaniu skreca w lewo i idziemy proooosto az zobaczymy T2 lekko po lewej stronie :geek:

bilety na komunikacje miejska :P korzystalem z jednorazowych (1 BGN) na metro, jak bylo juz wspomniane - dzialaja do pol godziny od zakupu. natomiast w niedziele postanowilem troche wiecej pojezdzic po Sofii roznymi srodkami transportu i zakupilem bilet calodniowy na "wszystko" na stacji Serdika, choc jest wiele punktow w ktorych taki bilet (4BGN) mozna nabyc, lista tu: https://www.sofiatraffic.bg/en/transpor ... evozni/p/1 bilet taki wyglada podobnie jak jednorazowy tylko jest bialego koloru i ma dwa kody kreskowe a nie jeden :geek: wrzucilbym fotke ale nie potrafie :lol: ok, do rzeczy - pani ktora ten bilet mi sprzedala ostemplowala go trzykrotnie datownikiem na 18.10.2015 a ja dodatkowo upewnilem sie ze dziala na metro, autobusy, trolejbusy i tramwaje - pani powiedziala - "na wszecko" :) ruszam na stacje metra, wkladam bilet do czytnika - jakies info na wyswietlaczu (umiem czytac cyrylice) ale blyskawicznie znika i czerwona lampka, hm... moze cos nie tak z bramka mysle sobie, probuje obok, to samo :? po prawej otwarte przejscie dla niepelnosprawnych, przechodze myslac ze zobacze czy dalej bedzie dzialac ten super bilet :| drugie podejscie na innej stacji metra, no kurde - to samo - bilet nie dziala :shock: ide do okienka i mowie do pani ze "zakupil ja biljet a on nie rabotajet" :D na to pani skanuje kod na bilecie czytnikiem i mowi cos do mnie po bulgarsku czego nie do konca rozumiem, ale orientuje sie wtedy ze taki calodniowy bilet przed kazdym przejazdem metrem trzeba "aktywowac" u pani w kasie na stacji metra :ugeek: bilet do czytnika - bramka sie otwiera :D :D :D przez cala reszte dnie podroze metrem bezproblemowe (po uprzednim kazdorazowym kliknieciu czytnikem przez pania w kasie), w pozostalych srodkach komunikacji z kontrolo sie nie spotkalem ale domyslam sie ze wtedy patrza na wstemplowana date na bilecie. na przystankach T/bus/T-bus wyswietlacze podajace najblizsze odjazdy z danego przystanku w czasie rzeczywistym (dziala - sprawdzone kilkukrotnie), natomiast informacja o trasie tylko w cyrylicy :) schemat komunikacji miejskiej widzialem na przystanku tylko raz - pod glownym dworcem kolejowym, ale byl on chyba z 2009 i totalnie nieaktualny. sama komunikacja miejska funkcjonuje (moim zdaniem) bez wiekszych problemow, choc odbiega nieco od EUropejskich standardow :mrgreen:

na T1 darmowe wifi (departures, na przylocie nie sprawdzalem), duty free "szopping" zarowno na 'arr' jak i na 'dep' (jak w norwegii), ceny do EU i poza roznio sie nieznacznie (jest tanio 8-) )

podsumowujac, jak juz ktos wspomnial - Sofia to taka Warszafka 15 lat temu, ale ... tam jest to: https://en.wikipedia.org/wiki/Vitosha :twisted: wiec jakbysmy byli w ... Bielsku-Bialej :ugeek:
Góra
 Profil Relacje PM off
Mario21 lubi ten post.
 
      
#55 PostWysłany: 21 Paź 2015 05:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Maj 2012
Posty: 1791
srebrny
_Pi0tr_ napisał(a):

Lotnisko (przynajmniej Terminal 1) jest otwarte nocą. W głównej hali check-in znajduje się kilkanaście ławek, na których można się położyć. Nocowałem tam kilka dni temu. Było spokojnie i bezpiecznie.


Oba terminale są otwarte całą dobę. Lepsze warunki do przekimania są na T2 - polecam kanapy w zamkniętym przez noc barze - przynajmniej do czasu aż przyjdzie poranna obsługa. Na T2 jest czynny całą noc mały supermarket. Jest picie, jedzenie, piwo, alko. Ceny do 2x większe niż w regularnych bułgarskich sklepach. Czyli i tak niezłe:)

Na T1 najspokojniej można podrzemać w zakamarkach na 1. piętrze.
_________________
http://arturro.fly4free.pl/blog/1455/z- ... te-dunaju/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#56 PostWysłany: 23 Paź 2015 19:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Wrz 2012
Posty: 2871
Loty: 119
Kilometry: 174 534
srebrny
autobus miejski 1 lev, całodniowy 4 lev
przewóz z lotniska do centrum - 3 euro,
taxi do centrum - 7,5 euro lub 15 lev ,
można płacić w Euro wydają w levach w taxi
na tydzień temu:)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#57 PostWysłany: 20 Lip 2016 15:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Kwi 2014
Posty: 184
Loty: 118
Kilometry: 205 856
Obecnie cena biletu na komunikację miejską to 1,6 BGN
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#58 PostWysłany: 06 Wrz 2016 00:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Wrz 2016
Posty: 107
Loty: 99
Kilometry: 100 598
radzio666 napisał(a):
jako ze jestem swiezo po wikendzie w Sofii, dorzuce troche praktycznego info :)


Dzięki, bo się niedługo wybieram i właśnie miałem dopisać info o tym darmowym wahadłowcu między terminalami (warto byłoby zaktualizować wpis na początku wątku).

A jak to wygląda w praktyce, bo widzę na stronie SOF, że to jest taki busik chyba 9-osobowy: jeśli na dany przejazd się nie "zmieścimy", to trzeba czekać 30 minut na kolejny, czy może tam stoi więcej niż 1 busik?
_________________
My FlightRadar24

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#59 PostWysłany: 12 Wrz 2016 03:42 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 483
niebieski
stal tylko jeden, ale zawsze mozna to zamowienie busa uskutecznic o ktorym wspomnialem, moze przyslo nastepny bus poza rozkladem ??

info do sprawdzenia
Góra
 Profil Relacje PM off
Mario21 lubi ten post.
 
      
#60 PostWysłany: 22 Wrz 2016 22:59 

Rejestracja: 15 Lis 2014
Posty: 1411
Loty: 212
Kilometry: 376 518
srebrny
Shuttle bus między T1 a T2 jest jeden, większy niż 9-osobowy (około 15 miejsc siedzących) i jeździ też po 19.
Góra
 Profil Relacje PM off
Mario21 lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 104 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5, 6  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group