Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Wikipost
Dla potomnych ;-) - WIKI by Kara

Za zintegrowany transport w Londynie odpowiada instytucja Transport for London (TfL), na której stronie internetowej (https://tfl.gov.uk) można znaleźć następujące informacje:
1) interaktywny rozkład jazdy - https://tfl.gov.uk/plan-a-journey/
2) ceny przejazdów - https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/fares i https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/f ... s-and-tram
3) cena pojedynczego przejazdu - https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/f ... are-finder
4) karta Oyster (elektroniczna portmonetka, umożliwiająca także zapisanie biletu okresowego, np. tygodniowego, miesięcznego lub rocznego) - https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/oyster
5) używanie zbliżeniowych kart płatniczych zamiast Oyster (sugerowana rejestracja na stronie TfL) - https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/contactless
6) mapy - https://tfl.gov.uk/maps/
7) informacje o ewentualnych opóźnieniach lub zamknięciach - https://tfl.gov.uk/tube-dlr-overground/status/

Dzień pracy/ doba dla TfL zaczyna się od 4:30 i kończy o 4:29 dnia następnego. Przejazdy rozpoczynające się w godzinach szczytu (peak) są droższe od tych poza takimi godzinami (off-peak).

Użycie karty Oyster lub zbliżeniowej karty płatniczej zawsze będzie tańsze od kupna papierowego biletu (pojedynczego lub dziennego) na tę samą trasę w każdej taryfie.

Kartą Oyster lub zbliżeniową kartą płatniczą można zapłacić w systemie Pay As You Go (PAYG) za przejazdy m.in.:
- metrem,
- autobusem,
- pociągiem,
- DLR (lekką kolejką),
- Overground (koleją miejską),
- tramwajem.

Na te same środki transportu można też wykupić bilety papierowe:
- jednoprzejazdowy (cash single),
- dzienny (daily travel card), ważny od momentu skasowania do 4:29 następnego dnia; istnieje specjalna wersja grupowa dla 10 lub więcej osób.

Przejazd może odbywać się w obrębie 1 lub więcej z 9 stref. Oprócz autobusów - które mają stałą cenę za przejazd (obecnie £1,50) niezależnie od godziny, liczby przystanków czy stref - i tramwajów, wszystkie wymienione powyżej środki transportu lub ich kombinacje będą podawać cenę zależną od liczby stref, jakie obejmuje przejazd - liczone od strefy początkowego przystanku do strefy przystanku końcowego i pokazywane jako np. 1-2 w cenniku (patrz pkt. 2 powyżej).

Dla Oyster lub zbliżeniowej karty płatniczej istnieje dzienny maksymalny limit wydatków na przejazdy (daily cap), po przekroczeniu którego każdy kolejny przejazd w danej strefie lub kombinacji stref będzie darmowy. Dla zbliżeniowych kart płatniczych jest także maksymalny limit liczony od poniedziałku do niedzieli - również dla danej strefy lub kombinacji. Stawki limitów znajdują się w cenniku (patrz pkt. 2 powyżej). Więcej informacji o maksymalnych limitach można znaleźć tu: dla Oyster -
https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/o ... ce-capping i dla zbliżeniowych kart płatniczych:
https://tfl.gov.uk/fares-and-payments/c ... is-capping.

Okrojona wersja strony TfL dostępna jest także w języku polskim: https://tfl.gov.uk/travel-information/o ... ges/polski. Informacje o karcie Oyster i używaniu zbliżeniowych kart płatniczych znajdują się w tej broszurze: https://tfl.gov.uk/cdn/static/cms/docum ... polish.pdf.


Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 902 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 ... 46  Następna
Autor Wiadomość
#801 PostWysłany: 20 Lis 2019 17:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Maj 2018
Posty: 1735
platynowy
Wiele mozliwosci:
a) czemu £1 a nie £1.50?
czasami blokuje £1 zeby po kilku dniach sciagnac nalezna kwote, zauwaz ze koszt autobusu to £1.50 tylko za pierwszym, drugim i trzecim razem - potem juz sa za darmo, dlatego tez nie kasuje od razu a pod koniec dnia podliczy ile i jak jechales i skasuje odpowiednio ' dlatego jest opoznienie
b) czemu nie pobralo?
czasem widzialem zepsute kasowniki w autobusach, rzadko ale sie pojawiaja, jednego skasuje, jednego nie i kierowca nawet mówi zeby nie kasowac jak jest sporo ludzi
c) czemu £1.50 za 2 przejazdy?
jak drugi odbyl sie w ciagu 60 minut od pierwszego to jest on za darmo

Sprawdz po tygodniu jak sytuacja wyglada, ale powinno cie skasowac 4x £1.50 (zakladajac ze tego dnia co jechales 2x jechales z roznica wieksza niz 60 minut).


Ostatnio edytowany przez Abcn, 13 Sty 2020 11:10, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament
Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast
#802 PostWysłany: 26 Lis 2019 14:51 

Rejestracja: 13 Kwi 2015
Posty: 1615
Loty: 56
Kilometry: 51 059
niebieski
Doładowywałem w weekend 2 oysterki, po 10 GBP każda, przy czym zapomniałem na koniec podsunąć je pod czytnik, tak że pieniądze mi pobrało z konta a karta nadal była pusta. Gość z obsługi metra powiedział że TFL powinien zwrócić kasę. Miał ktoś kiedyś taką sytuację ? Ile mniej więcej trzeba czekać na zwrot środków na kartę ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#803 PostWysłany: 27 Lis 2019 04:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Mar 2013
Posty: 1386
niebieski
Napisz reklamację, a jak nieuznana, to spróbuj chargebackiem wskazując na problemy techniczne na skutek których karta nie została doładowana. Nie pisz, że jesteś gapą.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#804 PostWysłany: 01 Gru 2019 15:34 

Rejestracja: 13 Kwi 2015
Posty: 1615
Loty: 56
Kilometry: 51 059
niebieski
Kravkrk napisał(a):
Doładowywałem w weekend 2 oysterki, po 10 GBP każda, przy czym zapomniałem na koniec podsunąć je pod czytnik, tak że pieniądze mi pobrało z konta a karta nadal była pusta. Gość z obsługi metra powiedział że TFL powinien zwrócić kasę. Miał ktoś kiedyś taką sytuację ? Ile mniej więcej trzeba czekać na zwrot środków na kartę ?
Równo po 7 dniach faktycznie przyszedł zwrot na revoluta.Nie musialem pisać żadnych reklamacji.

Wysłane z mojego moto g(6) przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#805 PostWysłany: 11 Sty 2020 22:15 

Rejestracja: 01 Lut 2016
Posty: 37
Za tydzień wybieram się na tygodniowe zwiedzanie Londynu i staram się ogarnąć kwestie komunikacji miejskiej. Jedziemy z 15-letnią córką. Przemieszczać się będziemy wyłącznie po 1-2 strefie. Po lekturze różnych forów (w tym tego wątku) wydaje mi się, że najpraktyczniej będzie nabyć 7-dniowe travelcard, ale jak o nich czytam to niektóre tematy nie są dla mnie do końca jasne - stąd prośba do bardziej doświadczonych o podpowiedź:
1. Jak się liczy wiek dziecka do nabywanej Travelcard - rocznikowo, czy po faktyczniej dacie urodzenia (córa jest z kwietnia 2004, więc do kwietnia 2020 ma jeszcze 15-lat, ale rocznikowo już 16)?
2. Czy, aby obowiązywała zniżkowa Travelcard dla 15-latka trzeba wyrabiać 11-15 Zip Oyster photocard (a więc trzeba mieć zdjęcie), czy po prostu wybiera się ulgową travelcard przy nabijaniu na Oyster w automacie?
3. Czy w automatach można kupić papierową travelcard na 7 dni, czy tylko jednodniowe? Jeśli tak, to czy jest jakakolwiek różnica między papierową, a tą nabitą na Oyster?

będę wielce zobowiązany za podpowiedzi praktyków.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#806 PostWysłany: 13 Sty 2020 11:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Maj 2018
Posty: 1735
platynowy
Po kolei,
1) W UK rocznik dziecka przy znizkach liczy sie troche inaczej niz w Polsce, od 1 wrzesnia do 31 sierpnia, tak ze w szkole dzieci w klasie sa urodzone pomiedzy tymi datami a nie tak jak w PL 1 stycznia - 31 grudnia.
Wiec twoje dziecko lapie sie na znizkowy bilet.
2) Tak, musisz aplikowac online, wysylajac zdjecie i placac oplate administarcyjna £15 ( https://tfl.gov.uk/fares/free-and-disco ... tcmp=55575 )
3) Papierowe sa bez sensu, sa drozsze, zajmuja duzo czasu na otwarcie bramek - ich jedyny sens jest taki ze latwiej sie rozliczyc z podrozy. Rowniez sa tylko jednodniowe i tylk ow jednym formacie - na strefy 1-6.

A teraz co do twojego przypadku, podrozujac tylko w strefach 1-2 to najtaniej bedzie ci uzywac same autobusy. Zainstaluj aplikacje CityMapper ktora bedzie znajdowala ci najlepsze polaczenia autobusowe, siedzac w autobusie zobaczysz wiele ciekawych miejsc jak i koszt to £4.40 dla ciebie za caly dzien uzywania czyli lacznie £30.80 a dziecko majac karte 11-15 bedzie podrózowalo za darmo (koszt wydania tylko £15).

Jezeli chcesz karte na metro, to tu ma znaczenie kiedy bedziesz w Londynie, zwykla karta Oyster, debetowa, kredytowa jest opatrzona limitem ze TFL nie skasuje cie wiecej niz ich górny limit £36.10, ale jak jestes tydzien i chcesz zalozmy od srody do srody to kup w automacie karte Oyster, i tam zaznacz ze chcesz bilet tygodniowy. Tak samo bedziesz musial dokupic tygodniowy dziecku, twój koszt to bedzie £5 zwrotnej kacuji, £36.10 tygodniowy, £18.10 dla dziecka (+£15 za karte).

Sam nie wiem co bym wybral, zalezy gdzie bedziesz mieszkal, jak jakies 15-20 min do centrum autobusem to wybralbym opcje z autobusami, jak nie to metro..
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#807 PostWysłany: 13 Sty 2020 14:51 

Rejestracja: 01 Lut 2016
Posty: 37
Wielkie dzięki za podpowiedzi. Wyjaśnia się kwestia 1 i 3. Wciąż jednak mam trochę znaków zapytania co do kwestii 2...

W opisie procedury wystąpienia o kartę stoi napisane, że trzeba o nią wystąpić 4 tygodnie wcześniej, a ja w Londynie ląduję w najbliższy poniedziałek rano. Aplikowanie on-line w takiej sytuacji wydaje się bez sensu. Nie ma możliwości wyrobienia sobie takiej karty na miejscu? (ktoś pisał we wcześniejszych komentarzach, że tak zrobił, bodaj na dworcu Victoria)? Co mi pozostaje jeśli nie uda mi się załatwić photocard? Mogę kupić w automacie kartę ulgową nie mając Zip Oyster photocard i np. legitymować się jakimś dowodem tożsamości? Czy zostaje mi tylko normalna, "dorosła"?

Co do wyboru sposobu płacenia za transport. W Londynie będziemy od poniedziałku rano do soboty po południu. Zasadniczo zakładam poruszanie się autobusem (z przyczyn, o których wspominasz), ale parę punktów programu wymagać będzie ode mnie dość szybkiego przemieszczenia się - dlatego założyłem przejazd metrem. Nie wiem czy słusznie. Mieszkać będziemy na Sussex Gardens (Paddington), więc teoretycznie ~20min od centrum.

Z góry dzięki za info!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#808 PostWysłany: 13 Sty 2020 16:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lut 2014
Posty: 1049
Loty: 328
Kilometry: 456 296
niebieski
Jak się łapie na 15-latkę to na każdej stacji podczas kupowania zwykłej Oysterki poprosić obsługę - wbije na nią ważna przez 2 tygodnie zniżkę 50%.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
pslocins uważa post za pomocny.
 
      
#809 PostWysłany: 13 Sty 2020 17:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Maj 2018
Posty: 1735
platynowy
Ok to jak bedziecie poniedzialek - sobota to ty nie potrzebujesz tygodniowego bo zalapiesz sie na wbudowany automatyczny pon-niedziela capping (limit kasy pobranej przez TFL £36.10). Z kolei co do znizek dla dzieci to za bardzo sie nie znam bo nigdy nie uzywalem.
Góra
 Profil Relacje PM off
pslocins lubi ten post.
 
      
#810 PostWysłany: 15 Sty 2020 20:32 

Rejestracja: 01 Lut 2016
Posty: 37
paweł p napisał(a):
Jak się łapie na 15-latkę to na każdej stacji podczas kupowania zwykłej Oysterki poprosić obsługę - wbije na nią ważna przez 2 tygodnie zniżkę 50%.


LonDynia napisał(a):
Ok to jak bedziecie poniedzialek - sobota to ty nie potrzebujesz tygodniowego bo zalapiesz sie na wbudowany automatyczny pon-niedziela capping (limit kasy pobranej przez TFL £36.10). Z kolei co do znizek dla dzieci to za bardzo sie nie znam bo nigdy nie uzywalem.


Super - dziękuję Wam obojgu za rady i informacje.

pozdrawiam!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#811 PostWysłany: 19 Sty 2020 13:09 

Rejestracja: 01 Lut 2016
Posty: 37
LonDynia napisał(a):
Zainstaluj aplikacje CityMapper ktora bedzie znajdowala ci najlepsze polaczenia autobusowe, siedzac w autobusie zobaczysz wiele ciekawych miejsc jak i koszt to £4.40 dla ciebie za caly dzien uzywania czyli lacznie £30.80

Dodatkowe pytanie - zainstalowałem sobie tę aplikację i zdaje się być darmowa. Jest tam wprawdzie jakaś opcja pro, ale wygląda że działa normalnie w wersji darmowej. Czy to jest czasowy dostęp darmowy, czy mówisz o płatności za jej używanie z innych przyczyn?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#812 PostWysłany: 19 Sty 2020 13:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Maj 2018
Posty: 1735
platynowy
@pslocins, apka darmowa, £4.40 to max dzienny koszt autobusow
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#813 PostWysłany: 19 Sty 2020 14:28 

Rejestracja: 01 Lut 2016
Posty: 37
LonDynia napisał(a):
@pslocins, apka darmowa, £4.40 to max dzienny koszt autobusow

No tośmy się dogadali ;) Dzięki jeszcze raz!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#814 PostWysłany: 21 Sty 2020 16:53 

Rejestracja: 11 Lis 2015
Posty: 457
niebieski
pslocins napisał(a):
LonDynia napisał(a):
Zainstaluj aplikacje CityMapper ktora bedzie znajdowala ci najlepsze polaczenia autobusowe, siedzac w autobusie zobaczysz wiele ciekawych miejsc jak i koszt to £4.40 dla ciebie za caly dzien uzywania czyli lacznie £30.80

Dodatkowe pytanie - zainstalowałem sobie tę aplikację i zdaje się być darmowa. Jest tam wprawdzie jakaś opcja pro, ale wygląda że działa normalnie w wersji darmowej. Czy to jest czasowy dostęp darmowy, czy mówisz o płatności za jej używanie z innych przyczyn?


Do planowania tras komunikacją miejską wystarczy Google Maps, który świetnie pokazuje autobusy w czasie rzeczywistym (z tym, że po Brexicie trzeba będzie się zastanowić co internetem).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#815 PostWysłany: 21 Sty 2020 17:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Maj 2018
Posty: 1735
platynowy
Widac ze CityMappera nie masz, szybsze, sprawniejsze, pokazuje miejsca na biezaco, za ile minut autobus bedzie na zywo, opoznienia pociagów, mozna wskazac palcem skad dokad, ile Uber kosztuje, ile by sie rowerem jechalo, czy nie lepiej z buta, na biezaco wie o utrudnieniach - ze np. linia nie dziala i wiele wiele wiecej.

A z internetem.. to predzej prezydent w Polsce sie zmieni i kto wie co bedzie?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#816 PostWysłany: 23 Sty 2020 13:23 

Rejestracja: 23 Sty 2020
Posty: 1
Dzień dobry,
Za tydzień wybieram się do Londynu. Chciałam się zapytać czy już poprawnie działa debetówka Visa mBanku przy opłacie za metro?
Rok temu miałam niemiłą przygodę i nie mogłam otworzyć bramki. Teraz chciałabym tego uniknąć.
Czy ktoś z Was ostatnio używał tej karty?
Dziękuję z góry za radę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#817 PostWysłany: 23 Sty 2020 13:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lut 2014
Posty: 1049
Loty: 328
Kilometry: 456 296
niebieski
Czasem wystarczy zarejestrować kartę na sr\tronie - https://account.tfl.gov.uk
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#818 PostWysłany: 03 Kwi 2020 00:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lis 2017
Posty: 716
Loty: 27
Kilometry: 45 291
Zbanowany
niebieski
Żeby to forum nie upadło od dyskusji tylko o koronawirusie w luźnych gatkach to polecam po Londynie poruszać się rowerem miejskim, który w porównaniu do polskich miast jest w bardzo dobrym stanie ;) wypożyczenie jest łatwe, zwrot tak samo, aczkolwiek warto mieć zainstalowaną aplikację z mapką stacji rowerów, żeby wiedzieć, czy stacja, do której chcemy zwrócić rower nie jest zajęta. Żeby wypożyczyć rower, trzeba uiścić opłatę 2 funtów za 24 godziny. Idealna opcja dla kogoś, kto leci na jednodniówkę. Później do 30 minut jazda jednym rowerem jest za free, każde dodatkowe 30 minut to dodatkowo 2 funty więcej. Można uniknąć dodatkowych opłat, zwracając rower po 25 minutach i wypożyczając go ponownie z tej samej stacji. Stacji generalnie jest bardzo dużo i praktycznie nie trzeba się martwić, że ugrzęźnie się gdzieś w martwym polu.

Nie trzeba zakładać konta, wystarczy mieć tylko kartę, która będzie zapamiętana po opłacie 2 funtów za 24 godziny. Dodatkowo obsługa menu jest również dostępna po polsku. Parę fotek tych rowerów:

Załącznik:
P1340629.JPG
P1340629.JPG [ 235.62 KiB | Obejrzany 4212 razy ]


Załącznik:
P1340630.JPG
P1340630.JPG [ 183.04 KiB | Obejrzany 4212 razy ]


Załącznik:
P1340631.JPG
P1340631.JPG [ 205.76 KiB | Obejrzany 4212 razy ]


Przy każdym wypożyczeniu pojawia się 5-cyfrowy kod, który jest potrzebny do odblokowania roweru. Kod jest jednorazowy, nowe wypożyczenie oznacza nowy kod ;)

Załącznik:
P1340774.JPG
P1340774.JPG [ 227.76 KiB | Obejrzany 4212 razy ]
_________________
Rowerowe podróże i nie tylko: https://www.facebook.com/rowerowepodrozetuitam
Zapraszam do polubienia (:
Góra
 Profil Relacje PM off
Raphael lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#819 PostWysłany: 21 Lut 2022 15:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 3980
Loty: 451
Kilometry: 660 334
platynowy
Nie byłem w Londynie od 2 lat, a komunikacją miejską nie jeździłem tam pewnie z 5.

Widzę, że obecnie nie ma co się już bawić z Oyster, tylko po prostu płacić w metrze zbliżeniowo kartą (Revolut czy Curve przechodzi bez problemu ?)
Jak system oblicza jaki jest koszt przejazdu (mijane strefy) ?
Odbijamy kartę na wejściu - czy w tym momencie pobierana jest opłata jak za 1 strefę i po odbiciu na wyjściu pobierana jest różnica między faktycznym kosztem przejazdu a kwotą minimalną ?

I drugie pytanie - mamy powrót w niedzielę ze Stansted, z tym że lecimy (4 osoby) o 2 różnych godzinach - dzieciaki o 8:15 do Łodzi, my o 10:45 do Modlina.
Bilet na National Express dla dzieciaków kupiłem na 5:15, ze Stratford na Stansted będą o 6:05 - zakładając, że nic się nie wydarzy, mają ponad 2 godziny do lotu - chyba będzie ok.
Ale potrzebują się dostać na Stratford z okolic metra West Acton - czytałem, że metro w Londynie nie chodzi w nocy, tymczasem zarówno Google jak i strona oficjalna transportu publicznego w Londynie wyszukuje połączenia na linii Central przez całą noc. Można zaplanować więc jazdę tym metrem w nocy ?
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#820 PostWysłany: 21 Lut 2022 16:17 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Maj 2011
Posty: 8990
Tomo14 napisał(a):
Widzę, że obecnie nie ma co się już bawić z Oyster, tylko po prostu płacić w metrze zbliżeniowo kartą (Revolut czy Curve przechodzi bez problemu ?)
Jak system oblicza jaki jest koszt przejazdu (mijane strefy) ?
Odbijamy kartę na wejściu - czy w tym momencie pobierana jest opłata jak za 1 strefę i po odbiciu na wyjściu pobierana jest różnica między faktycznym kosztem przejazdu a kwotą minimalną ?

1. Revolut jakiś czas temu dobrze działał
2. Tak samo jak w Oyster
3. Tak samo jak w Oyster, więc najpierw blokada wpada, a faktyczny koszt przejazdu schodzi na odbiciu (chyba że w autobusach, to tak jak w Oyster)
Góra
 Profil Relacje PM off
Tomo14 uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 902 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44 ... 46  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Google Adsense [Bot] oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group