Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 29 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Ljubljana i okolice
#1 PostWysłany: 17 Kwi 2013 19:57 

Z serii bylam - wrocilam : moze sie komus przyda:
- przylatujac do ljubljany fajne widoki sa po lewej stronie w samolocie.
-busy z lotniska do Ljubljany sa co godzine za 4.10 euro za osobe, mozna tez zalapac sie na transfer bus za 9 euro
-przy stacji kolejowej i autobusowej sa budy z jedzeniem, niektore czynne 24 h, kebaby, burki, pizza, falafel, co kto chce.
-czesto w supermarketach mozna kupic burki lub pizze i poprosic o podgrzanie w mikrofalii.
-zimna woda z kranu jest pitna, w Ljubljanie sa co jakis czas kurki z woda na ulicach
-kupujac bilet autobusowy lepiej przyjsc troche wczesniej i kupowac bezposrednio od kierowcy / nie zawsze sie da i nie mialam czasu analizowac co, jak i dlaczego / kupujac u kierowcy placimy za sam bilet, kupujac w kasie dworca doplacamy jeszcze za rezerwacje miejsca siedzacego, czego i tak nikt nie przestrzega bo kazdy siada gdzie chce a kierowca tej rezerwacji nie wymaga i nie sprawdza.
-bilety na pociag w weekend sa tansze bo jest tzw stawka turystyczna.Pociagi bardzo ok, wc bez zastrzezen.
-Wstep do jaskin szkocjanskich - bardzo warto!, wrazenie niesamowite, spod dworca jest darmowy busik do jaskin,ale trudno go skorelowac z godzinami pociagow i godzin wejsc do jaskini. mozna sie troche pokrecic kolo dworca i poszukac miejscowego ktory zawiezie za oplata pod jaskinie. w jaskiniach nie mozna robic zdjec.
-miejscowosci nadmorskie- Piran ladny, maly do obejscia w 1 h, busy spod dworca kolejowego z Koperu do Piranu za ok 3 euro, w Koper nie widzialam nic ciekawego ale to moze kwestia gustu.
- w Ljubljanie toalety ktore zlokalizowalam sa na dworcu pkp, przy moscie potrojnym oraz smoczym. sa tez pewnie w knajpkach przy rzece.
- supermarkety Spar i Mercator w bocznych uliczkach od placu Preserna
-jezioro Bled, najlepszy widok od strony zachodniej jeziora, oraz spod zamku, nie trzeba placic za wstep, mozna prawie obejsc zamek skrecajac w prawo przy glownej bramie.
-sa piesze wycieczki z przewodnikiem po Ljubljanie za ' free ' czyli napiwek co laska
 Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
5 ludzi uważa post za pomocny.

#2 PostWysłany: 29 Wrz 2014 09:39 
Awatar użytkownika

Loty: 48
Kilometry: 107 897
Słowenia jest na tyle mała, że w zasadzie wszystko jest Ljubljana i okolice :D
- Polecam również rafting na rzece Soča! :)
- I oczywiście wybranie się w góry - widoki nie do opisania... (jeśli ktoś będzie zainteresowany, mogę podać więcej szczegołów)
- Postojnska jama - bardzo ciekawa jaskinia do zwiedzenia
- Droga 50 zakrętów (w drodze do miejscowości Bovec gdzie znajduje się dużo firm, które organizują spływy kajakowe/rafting) - niezapomniane wrażenie! (chociaż nie do końca polecane dla osób z chorobą lokomocyjną... ;))

Generalnie... Przepiękny kraj! I chyba trochę za mało doceniany... :)
 Relacje PM off
3 ludzi uważa post za pomocny.

#3 PostWysłany: 05 Lis 2014 21:18 

jeśli chodzi o Bled to warto popłynąć łódką na małą wysepkę na środku

Ljubljana magicznie wygląda w zamglone wieczory, kiedy mgła unosi się nad oświetlonymi kanalami
Pacyfa uważa post za pomocny.

#4 PostWysłany: 30 Lis 2014 22:39 

Jeśli chodzi o mnie, to polecam słoweńskie wodospady, w szczególności Pericnik, znajdujący się w okolicy Bledu. Jest niesamowity z tego względu, iż można go obejść "od tyłu" - inaczej niż większość tego typu cudów natury. Peleryna przeciwdeszczowa konieczna, bo nie wyjdziecie stamtąd susi :).
W okolicy Bledu warto odwiedzić Vintgar, czyli po prostu wąwóz, w którym woda wydrążyła skały. Kolor wody w rzece, podobnie jak w innych słoweńskich ciekach wodnych, jest niesamowity.
Przełęcz Vrsić w Alpach Julijskich to przepiękne miejsce widokowe i kolejne miejsce, które warto odwiedzić w tym kraju.
Podczas naszego pobytu niestety nie zdążyliśmy na autovlak, czyli pociąg, który zabiera na pokład samochody (na trasie Most na Soci - Bohinjska Bystrica), ale warto, bo pociąg pokonuje ładne krajobrazowo okolice; przez kilka minut przejeżdża się także przez tunel.
Jak wyżej wspomniano - również i ja polecam Skocjańskie Jaskinie - to trzeba zobaczyć!
Ze starych miasteczek warto wybrać się do Ptuja, Skofji Loki oraz Celje. Szczególnie to pierwsze miasto jest urocze - warto zwiedzić zamek. W Celje polecam zamek na wzgórzu - Stari Grad.
W okolicy Ljubljany można wybrać się na górę Smarną Górę - to kilka km od miasta, a widoki z góry zapierają dech w piersiach. Miejsce jest idealnym miejscem do uprawiania paralotniarstwa i... opalania się - na miejscu są dostępne leżaki :)
W ogóle Ljubljana to miasto, które potrafi zauroczyć. Ma swój klimat i warto pokręcić się uliczkami, szczególnie wzdłuż rzeki Ljubljanicy.
Piran - zupełnie inna sceneria, bo nad morzem, ale zdecydowanie polecam!
Koper - ładne miasto, choć nie tak urocze jak Piran.

Czego natomiast nie polecam?
Zamku Predjama - 9 euro za jego zwiedzanie to porażka, wystarczy zobaczyć go z zewnątrz - w środku nie ma nic ciekawego.
Maribor - nuuuuuda
2 ludzi uważa post za pomocny.

#5 PostWysłany: 09 Gru 2014 23:35 

Słowenia jest piękna - potwierdzam :) Kilka dni tegorocznych wakacji spędziliśmy w okolicach Bledu (więcej na blogu). Oprócz wyżej wymienionych polecam jeszcze jezioro Bohinj, Ukanc i jego okolice. Wodospad Slap - warto zobaczyć.

Wąwóz Vintgar dla mnie to must see tych okolic.

#6 PostWysłany: 21 Sie 2015 20:00 
Awatar użytkownika

Loty: 69
Kilometry: 138 669
niebieski
Słowenia faktycznie mocno niedoceniana. Generalnie traktujemy ją jako kraj tranzytowy do Chorwacji. A szkoda bo choćby wspominany tutaj Bled to prawdziwa perełka...

Image
Image
Image
Pacyfa lubi ten post.

#7 PostWysłany: 18 Paź 2015 01:23 

srebrny
Jak spożytkować 2 dni w Lublanie? Lądowanie w piątek wieczorem, dalsza droga w poniedziałek rano.

Co da się zobaczyć w 1 pełny dzień? Pytam na wypadek, gdyby trzeba było zbierać się w niedzielę.

#8 PostWysłany: 22 Paź 2015 22:52 

Na pewno warto zagubić się wśród uliczek Starego Miasta i dotrzeć na wzgórze zamkowe, z którego roztacza się piękna panorama miasta. Bardzo ładnie jest szczególnie w okolicy Placu Prešerena i Mostu Potrójnego nad Ljubljanicą.
Na odpoczynek od gwaru miasta proponuję Park Tivoli - całkiem przyjemne miejsce.
Jeśli chcesz zobaczyć coś niestandardowego (o czym nie piszą w przewodnikach), polecam AKC Metelkova Mesto - niezależne centrum kulturalne o nieco mrocznym klimacie.
Na drugi dzień warto wybrać się na Smartną Górę pod miastem, a wieczorem znowu powłóczyć się po wieczornej Ljubljanie.
Arekkk lubi ten post.
Arekkk uważa post za pomocny.

#9 PostWysłany: 23 Paź 2015 08:58 
Awatar użytkownika

A jak wygląda kwestia transportu publicznego np. z Ljubljany nad jezioro Bled?
 Relacje PM off  

#10 PostWysłany: 23 Paź 2015 10:59 

Loty: 214
Kilometry: 286 750
Dogodny dojazd zarówno pociągiem, jak i autobusem.
 Relacje PM off  

#11 PostWysłany: 23 Paź 2015 16:05 
Awatar użytkownika

Loty: 159
Kilometry: 188 593
niebieski
Boisfarine napisał(a):
A jak wygląda kwestia transportu publicznego np. z Ljubljany nad jezioro Bled?

Pociągiem musisz jechać z 1 przesiadką w Jesenice, co wydłuża podróż. Ja tydzień temu jechałem odwrotnie z Bledu do Ljubljany autobusem Alpetour (odjazdy co godzinę) za 6.30€ /OW.
 Relacje PM off
Boisfarine lubi ten post.

#12 PostWysłany: 23 Lut 2016 17:06 
Awatar użytkownika

Loty: 476
Kilometry: 1 056 407
srebrny
Jeśli to prawda, to w Słowenii istnieje raj!

http://etilicos.com/eslovenia-vai-inaug ... ialnetwork
krasnal lubi ten post.

#13 PostWysłany: 28 Wrz 2016 20:46 

niebieski
frukt8 napisał(a):
jeśli chodzi o Bled to warto popłynąć łódką na małą wysepkę na środku

Hej, mógłby mi ktoś powiedzieć, z którego miejsca na brzegu można popłynąć na tę wysepkę? Mimo wszystko nie zechce się nam obchodzić całego jeziora (10 km) w poszukiwaniu przystani ;)
 Relacje PM off  

#14 PostWysłany: 28 Wrz 2016 21:08 
Awatar użytkownika

Loty: 169
Kilometry: 241 913
HON fly4free
Pewnie z każdego, gdzie są łódki. My płynęliśmy z 46.359661, 14.098235.
Daliśmy jakiemuś facetowi kasę, ten nam odwiązał łódkę i popłynęliśmy. Czekał na nas przy powrocie, więc chyba właściciel :)
 Relacje PM off
dajkamienia uważa post za pomocny.

#15 PostWysłany: 28 Wrz 2016 21:44 
Redaktor F4F
Awatar użytkownika

dajkamienia napisał(a):
mógłby mi ktoś powiedzieć, z którego miejsca na brzegu można popłynąć na tę wysepkę?

Idąc w kierunku zamku (Blejski Grad), mijasz po lewej stronie kilka miejsc gdzie „stacjonują” łódki. Albo prościej, od Hotelu Jadran w lewo...
Czy warto? Warto (Cerkev Marijinega Vnebovzetja). Ale jeszcze „bardziej warto” iść na Grad, popatrzeć na wszystko z góry, a w zamkowej piwniczce samemu sobie nalać, zakorkować i zalakować wino. Polecam, szczególnie na prezent!
 Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.

#16 PostWysłany: 29 Wrz 2016 10:45 

niebieski
@‌OradeaOrbea‌ Serio tak się da z tym piwniczkami czy coś mnie wkręcasz? :)
@‌krasnal‌ A to się wiosłuje czy jest motorówka? I ile kosztuje taka przyjemność?
 Relacje PM off  

#17 PostWysłany: 29 Wrz 2016 10:56 
Awatar użytkownika

Loty: 169
Kilometry: 241 913
HON fly4free
Ja wiosłowałem, ale pewnie są też takie, które ciebie zawiozą. Na łódkę spokojnie wejdą 3, a może i 4 osoby. Co do ceny to zabij, nie pamiętam. Ale nie było jakoś super tanio.

Nie posiadasz wymaganych uprawnień, by zobaczyć pliki załączone do tej wiadomości.
 Relacje PM off
Arekkk lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.

#18 PostWysłany: 29 Wrz 2016 12:05 
Redaktor F4F
Awatar użytkownika

dajkamienia napisał(a):
Serio tak się da z tym piwniczkami czy coś mnie wkręcasz? :)

Serio serio. Grajsko klet de Adami. Przebierają Ciebie w strój mnicha, sam wybierasz z której beczki chcesz wino, sam wybierasz butelkę, nalewasz, korkujesz, lakujesz, wypisujesz certyfikat. I nie kosztuje to dwóch worków złotych monet ;). Lokalizacja: po prawej stronie na zamku (nie da się nie trafić) ;)
 Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.

#19 PostWysłany: 29 Wrz 2016 17:59 

srebrny
W sierpniu tego roku wypożyczenie łódki 4-osobowej na Jeziorze Bled kosztowało 15 EUR, a 6-osobowej - 25 EUR.
Po przekroczeniu godziny za każdą kolejną było bodajże 10 EUR.
Mi wystarczyła godzina na dopłynięcie do wyspy, 10 min spacer i powrót, ale wiosłowałem dość intensywnie. ;)
 Relacje PM off  

#20 PostWysłany: 19 Sty 2017 16:21 
Awatar użytkownika

Loty: 92
Kilometry: 113 999
Wie ktoś jak z Lubljany dotrzeć nad morze? Szczególności do jakiegos miasta z plażą? Jak patrze na Koper to brak plaż.
Piran jedyną opcja?

Image
 Relacje PM off  

[ 29 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 0 gości