Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Dolomity pytanie
#1 PostWysłany: 06 Kwi 2023 07:46 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1883
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
Hej,

W czerwcu planuję krótki pobyt w Dolomitach. Jako bazę wypadową planujemy Bolzano (dojazd flixbusem z Bergamo) i mam pytanie czy w miejsca Val Funes oraz na początek szlaku dookoła Tre Cime di Lavaredo da się dotrzeć komunikacją miejską w czerwcu? Ktoś ma doświadczenie w tym temacie? Wiem, że szlak albo zaczyna się z parkingu na dole albo z parkingu na górze jeśli ma się samochód.
Będę wdzięczny za jakieś podpowiedzi ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wczasy w Egipcie: tydzień w 4* hotelu z all inclusive od 2005 PLN. Wyloty z 5 miast Wczasy w Egipcie: tydzień w 4* hotelu z all inclusive od 2005 PLN. Wyloty z 5 miast
10 dni w Tajlandii w sezonie za 3592 PLN. Loty z Warszawy + 4* hotel w Pattayi 10 dni w Tajlandii w sezonie za 3592 PLN. Loty z Warszawy + 4* hotel w Pattayi
 Temat postu: Re: Dolomity pytanie
#2 PostWysłany: 06 Kwi 2023 07:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 2036
Loty: 852
Kilometry: 1 931 024
platynowy
Do Tre Cime widziałem autobus, który nie stał w kolejce do opłaty, natomiast bardzo jednak polecam wynajęcie samochodu. We Włoszech są naprawdę niskie ceny, a tylko samochód da Ci możliwość objechania najlepszych punktów widokowych.
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Legion1 lubi ten post.
Legion1 uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Dolomity pytanie
#3 PostWysłany: 06 Kwi 2023 08:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1883
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
@cart zapewne to byłaby najlepsza opcja, ale póki co chcemy zorientować się jak z transportem publicznym bo zależy nam głównie na tych 2 miejscach (będziemy na miejscu 2,5 dnia jeśli chodzi o Bolzano)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Dolomity pytanie
#4 PostWysłany: 06 Kwi 2023 08:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sie 2013
Posty: 2036
Loty: 852
Kilometry: 1 931 024
platynowy
Zobacz moją relację sprzed kilku lat to nabierzesz ochoty na zobaczenie wielu innych miejsc :)
_________________
Moje podróże - piotrwasil.com

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Legion1 lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Dolomity pytanie
#5 PostWysłany: 06 Kwi 2023 09:03 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1883
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
@cart chętnie zerknę, ale nie mogę jej znaleźć ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Dolomity pytanie
#6 PostWysłany: 06 Kwi 2023 09:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7366
HON fly4free
Wyręczę @cart :)

dolomity-gory-z-calkiem-innej-planety,1506,154878
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Dolomity pytanie
#7 PostWysłany: 06 Kwi 2023 09:41 

Rejestracja: 17 Wrz 2015
Posty: 370
srebrny
Nastawienie się na Tre Cime di Lavaredo jest o tyle ryzykowne, że w czerwcu droga dojazdowa do Rifugio Auronzo potrafi być zamknięta. Można sprawdzić jak było rok temu, ale gdy ja byłem dwa lata temu, to 23 czerwca jeszcze nie otworzyli, choć w Internecie wszędzie są informacje, że otwierają pod koniec maja lub na początku czerwca. Wtedy, żeby dojść z Lago di Misurina, trzeba iść dodatkowe 7-8 km w jedną stronę z przewyższeniem 600 metrów.

W Val di Funes koniecznie do przejścia jest Adolf Munker Trail. Wspaniałe widoki.

Natomiast wybrałeś miejsca piękne, ale jednocześnie takie, gdzie bez auta jest chyba najdalej. Jak dla mnie najlepiej albo wynająć auto i wycisnąć z tych niesamowitych gór jak najwięcej, albo bez auta wziąć nocleg w Urtijëi i stamtąd możesz zapełnić 2,5 dnia równie pięknymi miejscami, jak te, które wybrałeś, bez żadnego problemu. Kupić karnet na kolejki i wjechać na Secedę (dla mnie najpiękniejsze miejsce, jakie widziałem w górach w Europie), tam zrobić sobie krótki szlak do Rifugio Firenze. Do tego wjazd na Alpe di Siusi. I pewnie jeszcze dałoby radę inne miejsca. Będąc tam tak krótko, bez sensu byłoby tracić tyle czasu na ogarnianie dojazdów na konkretny szlak, skoro w Val Gardena masz wszystko na wyciągnięcie ręki i wjazd kolejką. A po wjeździe szlaki z każdego miejsca stoją otworem.
Góra
 Profil Relacje PM off
Legion1 lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Dolomity pytanie
#8 PostWysłany: 06 Kwi 2023 09:55 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Maj 2011
Posty: 8990
Nvjc napisał(a):
Nastawienie się na Tre Cime di Lavaredo jest o tyle ryzykowne, że w czerwcu droga dojazdowa do Rifugio Auronzo potrafi być zamknięta. Można sprawdzić jak było rok temu, ale gdy ja byłem dwa lata temu,

Gdzie znaleźć taką informację czy droga jest zamknięta? Na stronie schroniska https://www.rifugioauronzo.it/ chyba trwają jakieś prace serwisowe, bo wywalili index.html :D
Nvjc napisał(a):
Kupić karnet na kolejki

Są takie na sezon inny niż zimowy? Ostatnio nawet szukałem o tym informacji, ale wszędzie była mowa o karnetach zimowych lub jednorazowych wjazdach w lecie
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Dolomity pytanie
#9 PostWysłany: 06 Kwi 2023 10:00 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1883
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
@tropikey dzięki za link ;)
@Nvjc dzięki za info, ogólnie będziemy tam w dniach 8-11 czerwca więc sam jestem ciekaw jak będzie ze szlakami.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Dolomity pytanie
#10 PostWysłany: 06 Kwi 2023 10:28 

Rejestracja: 17 Wrz 2015
Posty: 370
srebrny
michzak napisał(a):
Gdzie znaleźć taką informację czy droga jest zamknięta? Na stronie schroniska https://www.rifugioauronzo.it/ chyba trwają jakieś prace serwisowe, bo wywalili index.html :D

W opiniach google były prawie codzienne opinie z tekstem "droga jeszcze zamknięta" ;) Ale najlepszym źródłem jest profil na Facebooku Consorzio Turistico Tre Cime Dolomiti. W zeszłym roku droga była otwarta 1 czerwca, a dwa lata temu już w czerwcu widziałem zdjęcia półtorametrowych tuneli śniegu na dojściu do Rifugio Auronzo. Czyli tak naprawdę loteria.

michzak napisał(a):
Są takie na sezon inny niż zimowy? Ostatnio nawet szukałem o tym informacji, ale wszędzie była mowa o karnetach zimowych lub jednorazowych wjazdach w lecie

Ja takiego karnetu nie brałem, bo wjeżdżałem tylko na Secedę, ale pamiętam, że był. Chodziło chyba o to: https://www.valgardena.it/en/summer-hol ... dena-card/
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Dolomity pytanie
#11 PostWysłany: 06 Kwi 2023 10:44 
Site Admin
Awatar użytkownika

Rejestracja: 29 Maj 2011
Posty: 8990
@Legion1 możesz jeszcze obczaić bilet na komunikację regionalną MobilCard w Południowym Tyrolu jeśli chcecie korzystać z tej formy transportu
https://www.suedtirol.info/pl/informacj ... iowy-tyrol
https://www.suedtirolmobil.info/en/tick ... recreation
https://www.suedtirolmobil.info/en/tick ... /mobilcard

Pod samo schronisko zazwyczaj jeździ linia 31
https://www.moonhoneytravel.com/rifugio ... toll-road/
Góra
 Profil Relacje PM off
Legion1 lubi ten post.
Legion1 uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Dolomity pytanie
#12 PostWysłany: 06 Kwi 2023 11:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1883
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
@michzak dzięki za linki, może się przydać i faktycznie jeździ 31, ale na stronce info, że od połowy czerwca więc może nas to nie urządzać jeśli zostaniemy przy opcji z komunikacją ;) więc może faktycznie podróż w to miejsce odpuścimy, zobaczymy.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Dolomity pytanie
#13 PostWysłany: 12 Cze 2023 09:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Cze 2012
Posty: 862
srebrny
Droga otwarta. A autobus to linia 444 z Toblach, chyba ma nawet całkiem niezłą częstotliwość bo na górze po południu 3 stały, ludzi mimo długiego weekendu w ościennych krajach nie było aż tak dużo jak się spodziewałem.
Wjazd na parking pod schronisko samochodem 30EUR

Mowa oczywiście o Tri Cime :)
_________________
Droit au but!

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Dolomity pytanie
#14 PostWysłany: 12 Cze 2023 15:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1883
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
@kubus571 byliśmy dokładnie w piątek. Jechaliśmy busem. W drodze na parking był korek na godzinę stania (mieliśmy info od osób jadących aamochodem). W pewnym momencie bus miał asystę policji żeby dojechać na parking poza korkiem. Szlak mega, sporo ludzi było jak na początek sezonu, ale bez szalonych tłumów ;) karta mobilcard nie obejmuje autobusu jadącego na parking Tri Cime.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Dolomity pytanie
#15 PostWysłany: 12 Cze 2023 15:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Cze 2012
Posty: 862
srebrny
Sobota około 11ej max 15mnut stania, ale pewnie pogoda w piątek była lepsza, w sobotę "czasem słońce, czasem deszcz"
_________________
Droit au but!

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Dolomity pytanie
#16 PostWysłany: 12 Cze 2023 15:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1883
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
Może też kwestia godziny bo byliśmy około 10 rano ;) w piątek fakt pogoda zła nie była, ale konkretna ulewa pod koniec szlaku też się trafiła :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Dolomity pytanie
#17 PostWysłany: 13 Cze 2023 08:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 01 Wrz 2012
Posty: 1883
Loty: 262
Kilometry: 438 549
srebrny
Niestety post pod postem bo wczoraj nie było czasu się rozpisywać. Finalnie w Bolzano spędziliśmy 3 dni niepełne.
Trasa Warszawa-Bergamo (WIZZ)-Werona (pociąg)-Bolzano (Flixbus) i powrót Bolzano-Werona (Flixbus)-Bergamo (Flixbus)-Wrocław (FR)
Kupiliśmy karty 3 dniowe na południowy Tyrol tak jak podpowiedział @michzak i jest to dobre rozwiązanie jeśli korzysta się tylko z komunikacji miejskiej. Karta na 3 dni kosztuje 30 euro, ale trzeba pamiętać, że nie obejmuje pociągów dalekobieżnych typu IC i autobusów sezonowych i turystycznych. Takim autobusem jest wspominany 444 jadący na parking pod Tre Cime (nie zwróciliśmy na to uwagi bo nikt nie sprawdzał biletów i pojechaliśmy w jedną stronę nieświadomie myśląc, że karta obejmuje tą trasę również) i na powrocie okazało się, że bilet w jedną stronę kosztuje 14 euro/osoba ;)
Pierwszego dnia jako, że w Bolzano byliśmy przed 10 pojechaliśmy zobaczyć Val di Funes. Niestety przyjechaliśmy akurat w momencie gdy rozpętała się niezła ulewa z burzą więc spacerowania za dużo nie było. Ogólnie pustki w okolicy.
Załącznik:
IMG_20230608_155804.jpg
IMG_20230608_155804.jpg [ 266.08 KiB | Obejrzany 1054 razy ]


Dzień drugi jako, że mieliśmy calutki od rana do wieczora poświęciliśmy na podróż do Tre Cime. Dojazd komunikacją z Bolzano jest jak najbardziej realny, ale ciut czasochłonny. Z Bolzano ruszyliśmy o 7 rano, a na parkingu byliśmy chwilę po 10 (opisywana wcześniej sytuacja z korkiem spowodowała opóźnienie 20 min, ale gdyby nie eskorta radiowozu pewnie byłaby to godzina jak to w przypadku samochodów)
Na szlak weszliśmy o 10:45 (kawa przed), a zeszliśmy w ogromnej ulewie jakoś po 16. Szlak mega co tu dużo mówić ;)
Załącznik:
IMG_20230609_104935.jpg
IMG_20230609_104935.jpg [ 314.95 KiB | Obejrzany 1054 razy ]

Załącznik:
IMG_20230609_133918.jpg
IMG_20230609_133918.jpg [ 295.32 KiB | Obejrzany 1054 razy ]


Dzień trzeci to kręcenie się po Bolzano i wypad nad jezioro Carezza ;)
Załącznik:
IMG_20230610_123313.jpg
IMG_20230610_123313.jpg [ 310.22 KiB | Obejrzany 1054 razy ]


Krótko mówiąc Dolomity są cudowne. Wiem, że nawet zbytnio ich nie liznęliśmy i w związku z tym na 100% tam wrócimy na dłużej, ale cieszę się, że udało się zrobić szlak Tre Cime.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 17 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group