Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 23 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2
Autor Wiadomość
 Temat postu: Re: Le béton brut
#21 PostWysłany: 23 Lut 2022 00:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Lip 2011
Posty: 522
niebieski
Świetna relacja i mega interesujący temat! Dzięki!
Góra
 Profil Relacje PM off
pabien lubi ten post.
 
      
Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Grecji: tydzień w 4* hotelu z all inclusive na Zakintos za 2299 PLN. Wyloty z 2 miast
Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN Afryka mniej znana: loty z dużym bagażem do Togo, Kamerunu i Liberii z Warszawy od 1494 PLN
 Temat postu: Re: Le béton brut
#22 PostWysłany: 12 Cze 2023 21:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Chciałem założyć nowy wątek, ale ponchwili zastanowienia doszedłem do wniosku, że mogę tutaj zadać to pytanie (ze wstępem)

Francja z wiadomości kojarzy nam się z Macronem, który chciałby być wielki, ale zostanie małym, najwyżej średnim i paleniem aut od czasu do czasu, a także koszmarnymi historiami o niezintegrowanych mniejszościach.

Ja, przy okazji pisania tej relacji trochę pojeździłem po tamtejszych no go zone i zauważyłem, że są one mitem. Domniemuję zatem, że nie tylko one. Mam też doświadczenia z Francją pozaparyską (i banlieuową), ale są one tak dawne, że mogą okazać się nieadekwatne.

Natomiast mam też relacje z drugiej, ale bardzo bliskiej ręki. Moja córka jakoś tak przypadkiem ostatnimi czasy często bywa w tym kraju. Początek nie był łatwy, bo po cudownych włoskich doświadczeniach. Jednak kolejne pobyty przynoszą praktycznie same pozytywne doświadczenia (poza doświadczeniem tamtejszych cen). I tak: wszędzie jest pięknie, ludzie przemili i ładni, zadbani. Po prostu elegancja Francja.

I Francuzi, wbrew stereotypom okazali się być super uprzejmi (niezależnie od koloru skóry), mimo że ona prawie nie zna francuskiego.

Doznała natomiast szoku, kiedy przekroczyła kreskę granicy i znalazła się w San Sebastian. To koniec elegancji brzydko, nieład, ludzie też wyglądają gorzej.

Próbowałem to wytłumaczyć tym, że Hiszpania po okresie świetności kolonialnej stała się biednym krajem, zaczęła się ponownie bogacić trochę wcześniej niż Polska, dzięki integracji z UE. Kapitał kulturowy jest tam niski, zbliżony do naszego, dbałość o przestrzeń niezbyt rozpowszechniona. Świetnym przykładem mogą być właśnie kurorty nadmorskie, nastawione na masową, intensywna turystykę. Mnóstwo wielkich budowli niskiej jakości, w przeciwieństwie do PL od czasu do czasu coś spektakularnego. Ogólnie jednak brzydko (oczywiście poza historycznymi centrami)

Jestem ciekaw Waszych spostrzeżeń i doświadczeń
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Le béton brut
#23 PostWysłany: 12 Cze 2023 21:51 

Rejestracja: 04 Cze 2012
Posty: 4253
Loty: 416
Kilometry: 938 579
złoty
przyznam szczerze, że mam dokładnie odwrotne wrażenia :D wróciłam z pobytu w Bilbao, San Sebastian i Bordeaux. i o ile Hiszpania mnie zachwyciła i już mogę wracać, tak Bordeuax jawi się jako brudne, zwłaszcza poza centrum. Okolice poza starym miastem niekoniecznie zadbane, z dziurawymi chodnikami i dalekie od francuskiej elegancji :) centrum ładne i klimatyczne, place i deptaki zbyt zabetonowane, mało zieleni. Znalezienie miejsca na kolację graniczyło niemal z cudem albo oznaczało czekanie w długiej kolejce (ponad 1h). Jednak w pintxos barach tego problemu nie było :)
Ceny to inna sprawa (choć i tak nie ma tragedii), ale tramwaj w Bordeuax to 1,5eur, a w Bilbao do 50 centów :)
Ogólnie oba regiony polecam, ale mnie troszkę Francja rozczarowała :) Za 2 tyg sprawdzę inny region :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 23 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group