Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 26 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 16 Sty 2015 07:07 

Rejestracja: 17 Wrz 2012
Posty: 8
Witajcie,

Właśnie wróciłem z Nowej Zelandii z 3 tygodniowego pobytu. Poniżej kilka moich przemyśleń i porad. Może komuś się przyda

- jeśli planujesz spać pod namiotem lub w aucie/camperze/van to koniecznie pobierz a telefon aplikację Campermate. Ma mapy oraz inne przydatne informację na temat miejsc gdzie można przenocować. Aplikacja na smartphone ma mapę w wersji off-line wiec przydaje się nawet jeśli nie mamy internetu http://www.campermate.co.nz/

- polecam zakup lokalnej karty SIM. Można to zrobić na lotnisku. Do wyboru jest Verizon lub Spark. Za około 19 NZD można kupić rozsądny pakiet rozmów/SMS/internetu. Dodatkowo Spark ma dodatkowe 1GB dziennie internetu które można wykorzystać podłączając się do WiFi które udostępniane jest w budkach telefonicznych w całej NZ. Naprawdę w każdym nawet mniejszym mieście jest możliwość podpięcia się i korzystania z szybkiego internetu.

- wypożyczyliśmy campera / van z firmy http://www.luckyrentals.co.nz/ To najtańsza oferta jaką znaleźliśmy. Polecamy. Pomimo że auta nie nowe (nasza Toyota była z 1997 roku) to sprawują się bez awaryjnie. Przejechaliśmy 5.5 tyś km bez żadnych problemów. Mieliśmy pełne ubezpieczenie.

- można też wypożyczyć auto osobowe (widziałem nawet przypadki Toyota Yaris) i co noc rozkładać namiot na kempingu. Trochę mniejsza swoboda w wybieraniu miejsca do spania ale na pewno wychodzi taniej.

- najtańsze zakupy zrobisz w hipermarketach PAK'nSAVE To takie nasze Makro ale wchodzimy się bez karty itd.

- z atrakcji to najbardziej podobało się nam pływanie z delfinami w wodzie http://www.dolphinencounter.co.nz/

- na stronie http://www.bookme.co.nz/ można znaleźć bardzo dobre zniżki na atrakcje w NZ

Jak ktoś miał by jeszcze jakieś pytania to postaram się pomóc.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa) Wczasy na Rodos: tydzień w hotelu z wyżywieniem za 1840 PLN (wylot z Krakowa)
Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast Zbiór tanich lotów Ryanair od 118 PLN! Tylko świetne kierunki: Włochy, Chorwacja i Grecja z polskich miast
#2 PostWysłany: 16 Sty 2015 08:39 

Rejestracja: 02 Lis 2014
Posty: 577
Zbanowany
napisałbyś może o tym, co warto zobaczyć?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 16 Sty 2015 09:49 

Rejestracja: 18 Gru 2013
Posty: 882
złoty
Albo napisać jak kształtują się ceny ? Byłym wdzięczny za takie info.

Swoją drogą - czy tam naprawdę jest tak, że aż nie chce się wracać? Ilu spotykam ludzi, którzy tam byli - zawsze odpowiadają iż wracali z wielkim bólem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 16 Sty 2015 11:36 

Rejestracja: 26 Sie 2014
Posty: 1498
Naprawdę. :)

Ceny: nowa-zelandia-praktycznie,217,38976&p=325311&hilit=pack%27n%27save#p325311 albo http://www.numbeo.com/cost-of-living/co ... ew+Zealand (choć tu ceny owoców wydają mi się zaniżone).

Do listy supermarketów w poście albertracing dodałabym także New World. Pozwoliłabym też sobie skorygować nazwę operatora sieci komórkowej - nie Verizone, a Vodafone. Obie firmy - Spark i Vodafone - mają punkty sprzedaży na lotniskach w Auckland i Christchurch, i obie oferują karty pre-paid z specjalnymi pakietami dla podróżujących.

Dużo wskazówek - aczkolwiek z danymi do 2012 r. - jest na stronie http://www.naszanowazelandia.pl/

Mój subiektywny "Top 13" :)
1) rejs po Doubtful Sound,
2) "zaliczenie" Tongariro Alpine Crossing,
3) przejażdżka wzdłuż Ninety Mile Beach z rzutem oka na 2 oceany z Cape Reinga,
4) wycieczka rowerowa wzdłuż Otago Gold Mining Trail,
5) rejs po Bay of Islands (koniecznie z przepłynięciem przez Hole in the Rock) i popołudniowy spacerek po Russell,
6) spacer do/ z Cathedral Cove i wylegiwanie się w dołku na Hot Water Beach na półwyspie Coromandel,
7) jazda bez trzymanki wodną taksówką i wędrówki w Abel Tasman National Park,
8) przelot Sounds Air z Blenheim (albo Picton) do Wellington w wietrzny dzień,
9) konfrontacja z lodowcem (raczej Fox niż Franz Joseph) i wygrzanie kości w basenach termalnych,
10) objazd jeziora Wakatipu ze spacerem po Queenstown,
11) dolce far niente w Napier,
12) przedstawienie z tradycyjną kolacją (hangi) w wiosce maoryskiej,
13) łowienie (i jedzenie) homarów w Kaikoura.
Góra
 Profil Relacje PM off
no_pain lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 16 Sty 2015 11:56 

Rejestracja: 25 Gru 2014
Posty: 91
Loty: 232
Kilometry: 401 776
h3rlitz napisał(a):
Albo napisać jak kształtują się ceny ? Byłym wdzięczny za takie info.

Swoją drogą - czy tam naprawdę jest tak, że aż nie chce się wracać? Ilu spotykam ludzi, którzy tam byli - zawsze odpowiadają iż wracali z wielkim bólem ;)


Naprawdę, ja po powrocie przez chwilę rozważałam opcję rzucenia pracy i wyjechania na NZ, żeby wypasać owce ;)

Ze swojej strony powiem, że jest drogo. Tyle że my podróżujemy nie do końca low-costowo, bo śpimy zawsze w hotelach (pokoje 2-os. koniecznie z łazienką). Za wynajęcie samochódu z ubezpieczeniem (Toyota Corolla sedan 1.8 automat) na 2 tygodnie zapłaciłyśmy ok. 3000 zł.
Góra
 Profil Relacje PM off
maciass lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 16 Sty 2015 12:10 

Rejestracja: 18 Gru 2013
Posty: 882
złoty
Dzięki za linki, już czytam ;)

To nic tylko brać plecak i jechać :lol:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 16 Sty 2015 21:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lut 2013
Posty: 1649
niebieski
Jechać to się za bardzo nie da.

W końcu Wellington/Auckland/Christchurch/Queenstown to nie Sydney, gdzie można z Londynu prawie bezpośrednio autobusem dojechać: http://madventure.co.uk/uk-oz-overland-express/. Tylko ta cena...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 16 Sty 2015 21:48 

Rejestracja: 28 Lis 2011
Posty: 103
Ja też dopiero co wróciłem z Nowej Zelandii, z mojej strony mogę polecić:
- jeziora Pukaki i Tekapo,
- pingwinki małe w Timaru, mają gniazda na plaży w centrum miasta,
- pingwiny żółtookie w Curio Bay,
- całą Southern Scenic Route,
- kopalnia złota w Karangahake,
a oprócz tego wszystko co wymienili poprzednicy.
My wypożyczyliśmy Nissana Tiida w Ace Rentals, ceny konkurencyjne a samochody mieliśmy w bardzo dobrym stanie.
Jakby ktoś chciał to mogę odstąpić za free kartę sim Vodafone, opcja z internetem i darmowymi rozmowami na stacjonarne w Nowej Zelandii (info na priv)
Co do miast, nie więcej niż pół dnia na każde, szkoda czasu na nie.
Ceny niestety kosmiczne.
A tak ogólnie to polecam wszystkim, Nowa Zelandia jest cudowna.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 19 Sty 2015 11:50 

Rejestracja: 06 Gru 2011
Posty: 281
Loty: 2
Kilometry: 9 598
niebieski
Ja aktualnie jeszcze przez tydzień jestem w NZ (a jestem tutaj ponad pol roku), wiec chętnie pomocą ale z konkretnymi pytaniami, nie tymi w stylu "co warto", ale raczej " jak dostać się z A do B" etc.
Zjechałem całą NZ prócz Northland, rejonu Bay of Plenty oraz Abel Tasman.
Na wszystkie inne okolice pomogę.

Jak cos pisać pm.

Osobiście polecam kupować tani samochod zamiast wynajmować. Spokojnie znajdzie się w dużych miastach takie do jazdy za 500-700$, a później można sprzedać na pniu. Bez stresu z ubezpieczeniem etc.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 19 Sty 2015 18:59 

Rejestracja: 17 Wrz 2012
Posty: 8
Co do zakupu samochodu to jestem sceptyczny. Jeśli ktoś jest 2-3 tygodnie to przy sprzedaży może być problem. Każdy ma napięty plan i jak auto padnie to wszystko się może wysypać. A przecież auta bez awaryjne nie są. Potem jeszcze problem może być ze sprzedażą i co ... bilet kupiony, termin wylotu a auto nie sprzedane ....

Miejsca do kwestia indywidualna. Trzeba trochę poczytać i każdy coś dla siebie znajdzie.

Pensja minimalna w NZ to 14 NZD wiec dość wysoka.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 19 Sty 2015 19:39 

Rejestracja: 12 Mar 2013
Posty: 44
Loty: 119
Kilometry: 307 051
h3rlitz napisał(a):
Albo napisać jak kształtują się ceny ? Byłym wdzięczny za takie info.

Swoją drogą - czy tam naprawdę jest tak, że aż nie chce się wracać? Ilu spotykam ludzi, którzy tam byli - zawsze odpowiadają iż wracali z wielkim bólem ;)


Ja byłem dokładnie roku temu z promocji 4f4 i potwierdzam, że wraca się do zabieganej i zestresowanej Europy z wielkim bólem.
Moja ciotka mieszka blisko Wellington od 1991 roku i tam naprawdę jest dobrze.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 20 Sty 2015 01:19 

Rejestracja: 06 Gru 2011
Posty: 281
Loty: 2
Kilometry: 9 598
niebieski
Pensja minimalna w NZ to 14,25$ ale z podatkiem. Na rękę 12$ z groszem za godzine.

O aucie miałem na myśli fakt, iz jak kupisz takie za 500$, to nieraz jest to taniej niż jak za wyoozyczenie na 2-3 tyg. A możesz za to kupić kombi z materacem i spać za free gdzie chcesz lub na non powered site na kampingach za 13$.

W prawie każdym mieście są firmy które oferują gotówkę za samochód oczywiscie muszą na tym zarobić, wiec zapłacą Ci 300-400$, co i tak wychodzi dużo taniej niż wynajem.

Dodatkowo jak uda Ci się dorwać Diesela z oplaconyn podatkiem na kilka tys km, to w ogóle rzadzisz, bo różnica ceny paliwa w NZ jest znaczna:
Aktualnie Pb95 za ok 1,75$, a diesel 1.08$.
Za auto na diesela, trzeba płacić tutaj wczesniej podatek drogowy od przejechanych kilometrów "in advance". Co oznacza ze kupujemy z gory np 5tys km na dane auto i mamy kwit za przednia szybą. Jak wartość na liczniku zbliża się do tej cyfry to trzeba pomyśle o wykuopie nowego podatku. W rzeczywistisci nikt tęgo nie kontroluje, i to powszechne ze wszyscy jeżdżą bez wykupienia ww. Podatku, bez przegladu (WOF) oraz bez ważnych opłat REGo.

Zakup auta w NZ jest dziecinnie prosty: wyoelniasz formukarz na poczcie, placisz 9$/za change ownership i auto jest Twoje. Nie potrzeba zadnych umów, całegodnia w uurzędach, zmiany dokumentów, tablic etc.

Cóż , jest to kraj gdzie biurokracja na każdym kroku jest naprawde pro obywatelska.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 20 Sty 2015 15:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Sty 2013
Posty: 576
Loty: 268
Kilometry: 525 273
niebieski
Jakie to sa "kosmiczne" ceny, podacie jakieś przykłady z własnego doświadczenia? Jak byłem w 2009 to owszem było drożej niż w Polsce ale niewiele, głównie ceny atrakcji, paliwo było trochę droższe, noclegi na kempingach tanie, wypożyczenie auta 1400zł na 6 tygodni - śmiesznie tanie.. wtedy kurs był znacznie bardziej dla nas korzystny (2,1zł za 1NZD), ale czy poza tym ceny tak bardzo poszły w górę?

Poza tym jeśli chodzi o must-do w NZ to na pierwszym miejscu postawiłbym skok na bungee np. z Nevis Highwire Bungy - to aż grzech nie spróbować będąc w ojczyźnie skoków :) Jesli chodzi o szlaki to najlepszy moim zdaniem jest Milford Track, na Tongariro niestety napotkałem burzę śnieżną i nie widziałem dalej niż metr przed sobą ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 20 Sty 2015 22:44 

Rejestracja: 25 Gru 2014
Posty: 91
Loty: 232
Kilometry: 401 776
maciass napisał(a):
Poza tym jeśli chodzi o must-do w NZ to na pierwszym miejscu postawiłbym skok na bungee np. z Nevis Highwire Bungy - to aż grzech nie spróbować będąc w ojczyźnie skoków :)


A ja skok ze spadochronem w Wanace ;) widok nieziemski!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 23 Sty 2015 07:37 

Rejestracja: 06 Gru 2011
Posty: 281
Loty: 2
Kilometry: 9 598
niebieski
Dzisiaj przez przypadek w Pack N' Save dojrzalem karty startowe SIM 2 degrees za po przecenie na 5$. Opakowanie blister wiec wazy nic. Jak ktoś reflektuje to moge za free przywieźć do PL. Normalna cena 10$ bez żadnego kredytu. W razie zainteresowania proszę o info. Przywioze za free do Polski. Po 13.03.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 23 Sty 2015 08:20 

Rejestracja: 26 Sie 2014
Posty: 1498
@blantomat, karty 2degrees rozdawane są za darmo np. w hotelach albo biurach podróży...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 24 Sty 2015 08:43 

Rejestracja: 25 Sty 2012
Posty: 231
niebieski
Kara napisał(a):
@blantomat, karty 2degrees rozdawane są za darmo np. w hotelach albo biurach podróży...

Czekają na chętnego już w autobusie z lotniska do centrum. Leżą sobie na półeczce. Są gratis. W salonie sim kosztuje 2NZD.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 24 Sty 2015 13:19 

Rejestracja: 13 Sty 2015
Posty: 16
Wyjazd i mieszkanie w Nowej Zelandii to marzenie nie jednego z nas. To przepiękny kraj, w którym w ciągu 2 godzin możemy znaleźć się z górskiego stoku, poprzez tropikalną dżunglę na pięknej piaszczystej plaży z błękitną wodą. Kraj, w którym na pierwszym miejscu jest rodzina, a potem praca. Nie ma aż takiego wyścigu szczurów a ludzie są bardzo przyjaźni.
_________________
Podróże kształcą :) Kolejny cel - Japonia <3
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 28 Sty 2015 08:31 

Rejestracja: 06 Gru 2011
Posty: 281
Loty: 2
Kilometry: 9 598
niebieski
kubap1 napisał(a):
Kara napisał(a):
@blantomat, karty 2degrees rozdawane są za darmo np. w hotelach albo biurach podróży...

Czekają na chętnego już w autobusie z lotniska do centrum. Leżą sobie na półeczce. Są gratis. W salonie sim kosztuje 2NZD.

Nigdy. Je widziałem darmowej, wiec sorry.
Wszyscy narzekaliśmy że płacimy 10$ za sama kartę bez kredytu... Trudno - po fakcie :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 09 Mar 2017 17:21 

Rejestracja: 09 Mar 2010
Posty: 224
niebieski
Jaką kartę sim polecacie do korzystania z internetu?
https://www.2degreesmobile.co.nz/mobile/prepay - tanio nie jest
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 26 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group