Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
 Temat postu: Ukraina - Charków
#1 PostWysłany: 26 Mar 2014 16:09 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Cze 2011
Posty: 1508
Loty: 335
Kilometry: 498 640
Charków: relacja detaliczna

Dojazd taksówką z lotniska do centrum ( zamawiala sympatyczna pani z kiosku na lotnisku) 50 hr. Pytać o cene przed kursem, gdyz taksometrow nie bylo w taxi. W tym samym kiosku startery na telefon po prawie 30 zł. Darowałem sobie. Cena połączenia z Polską prawie 5 zł. Na lotnisku po Security Check można znaleźć gniazdka elektryczne i podładować to i owo, oraz darmowe Wifi (wymaga kliknięcia Confirm w przeglądarce).

W mieście kantory co krok. Ceny w nich dokladnie takie same: USD 10.20hr , euro 14.20hr. W skupie złotówek nie chcą. W niedzielę otwarte właściwie wszystko w centrum. Sklepy, knajpy... Również sporo 24h.
Konkretnie to jest spokój i cisza. Ludzie chodzą do kościoła i na spacery z dziećmi. Na placu Wolności spotkaliśmy kilkaset osób i flagi Rosji oraz Ukrainy. Kilka. Małych. Bezpiecznie. Weszliśmy w sam srodek. W tym tłumie ze setka policji, której w ogóle widać sporo. Podobno była kilkutysięczna manifestacja prorosyjska, ale o tym do wiedzieliśmy się od ekipy TVN24, która nawet robiła z nami wywiad. Ogólnie po 24h pobytu czujemy się bezpiecznie i spokojnie, nie ma tu żadnej wojny. Jak inni, mieliśmy dylematy i obawy, ale juz nie mamy. Zarelko i picie tanio. Np piwo 3 zł w lokalu, kawa 1-2zl, male kanapki i ciastka 1-3 zł. Pizza margherita 6zl. Przejazd metrem 1zl. Bilety na metro kupujemy w wiszących niebieskich automatach (bo są jeszcze kolorowe stojące do jakichś kart tam kart przejazdowych dla miejscowych). Przyjmują one banknoty. 1, 2 i 5 hr, monety 0,5 hr (niektóre naprzemiennie tylko monety 1hr). W Polsce najlepsza cena hrywny 31 gr w kantorze na stacji SKM W-wa lotnisko Chopina. Ceny przelicza się łatwo. Cena w hr x 1/3 i mamy cene w pln.

Delfinarium codziennie o 12, 15 .i 18. Nemo.ua jakby co. Dzis cena 120hr ale to niby taki pokaz piracki. Normalnie biorą 100hr. Za dodatkowe 100 mamy opcję duże foto z naszą łapą na delfinie. Za dodatkowe 500 możemy popływać z tymi przemiłymi zwierzątkami. Delfinarium jest w parku. Chyba najszybciej ze stacji Uniwersytet.

Gdyby kogoś, tak jak nas, naszło na to, że przez te kilka dni można gdzieś wyskoczyć z Charkowa, to można np do Połtawy. Początkowo po przyjeździe robi ona rozpaczliwe wrażenie, ale stopniowo polepsza sie. Dojazd z dworca (metro: Juznyj albo pivdiennyj vokzal) ale pociągi są rzadko. Dwa o 6 rano i następny o 16. Cena 115 hr w jedna strone. Jednak obok charkowskiego dworca kolejowego (piękny!), jest awtovokzal (znaczy dworzec autobusowy) i stoją na nim marszrutki. Jest ich tyle ze można iść w ciemno, bo jakaś będzie stać i czekać. Cena w jedna stronę 50hr. Jazda trwa 2h. Jeżdżą od rana do nocy co najmniej co 1 h, chociaż po 19 rzadziej.

Następnego dnia hrywna jeszcze tańsza. Dostalem 14.35 w banku za euro. W Połtawie w bankach przyjmuja złotówki. 3.38 hr za 1 zl. Całkiem dobra cena.

Ostatniego dnia euro juz po 14.60. Szybko spada hrywna. Przeliczyłem, że nie opłaca się tu wozić USD. Lepiej euro, albo kupić (ale tylko tanio) hrywny w Polsce. Masło kosztuje 7 zł az (cena w nocnym), mały chlebek 50 gr. Papierosy 1.50-5zl.

Ciekawa sprawa z biletami. Po kupieniu biletu w metrze w wiszącym automacie, wtykamy go w bramkę i przechodzimy. Biletu nie oddaje, wiec w sumie jeździmy bez biletu. Można się przesiadac do woli w metrze. W autobusie wsiada się przednim wejściem (ale to nie reguła) i podaje kasę kierowcy. On nie wydaje żadnego biletu. Ci ciekawe ci z tylu co wsiedli przez tylne drzwi, podaja kaskę do przodu. Przekazywałem kierowcy po kilkanaście hrywien nawet (stałem blisko). Ciekawe jak kierowca rozlicza się ze sprzedanych przejazdów...

Cena biletu autobus 119e z placu Swobody na lotnisko 3,5 hr. Jedzie się ze 45 minut. Odprawa na lotnisku szybka, nie ma zbyt wielu lotów (chyba tylko WAW). Nie wolno przenosić płynów ponad 100 ml (piszę o tym bo Ukraina to nie UE i bywają różne przepisy). Na lotnisku wódka tanio. Od 4eu. W hr tez przyjmują. W przepisach stoi że można przywieźć 1l wódki, nikt tego na Okęciu nie sprawdza.

Metro
Stacja uniwersytet to plac Swobody. Istoriczieskij muziej to cerkwie czolgi, Juznyj albo Pivdiennyj vokzal to dworzec kolejowy. Dostępne mapy metra w Charkowie zawierają stację metra Sovietska. Jest o tyle ważna, że dokonujemy na niej przesiadek. Jednak teraz nazywa się już Radianska. Więc proszę mieć to na uwadze.

Podsumowując: warto było. Nie samą Barceloną i Wenecją człowiek żyje :) Miasto naprawdę duże, sympatyczne i robi dobre wrażenie. Będę mile wspominać.

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image Image

Image Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
Kuba1976 uważa post za pomocny.
 
      
Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów
Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament Okołoweekendowy city break w Weronie od 1176 PLN. Loty Lufthansą z 4 miast + apartament
 Temat postu: Re: Ukraina - Charków
#2 PostWysłany: 26 Mar 2014 19:46 

Rejestracja: 31 Sie 2013
Posty: 219
piękna relacja. rozumiem, że wycieczkę odbyłeś w ostatni czasie?!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ukraina - Charków
#3 PostWysłany: 26 Mar 2014 20:47 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Cze 2011
Posty: 1508
Loty: 335
Kilometry: 498 640
Tak. Wróciłem dziś w nocy... Relacja zaś miała być detaliczna, a nie piękna, ale miło mi :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ukraina - Charków
#4 PostWysłany: 27 Mar 2014 09:50 

Rejestracja: 08 Maj 2013
Posty: 548
Loty: 368
Kilometry: 611 597
niebieski
Mi też się Charków bardzo podobał. Pamiętam tą nostalgię kiedy odjeżdżałem z Prospektu Gagarina na lotnisko...
Trafiłeś na całkiem niezłą pogodę. Jednak słoneczko i bezchmurne niebo robią swoje :-) My jak byliśmy w październiku to ciągle było szaro.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ukraina - Charków
#5 PostWysłany: 27 Mar 2014 21:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 3980
Loty: 451
Kilometry: 660 334
platynowy
Runo-88 napisał(a):
Mi też się Charków bardzo podobał. Pamiętam tą nostalgię kiedy odjeżdżałem z Prospektu Gagarina na lotnisko...
Trafiłeś na całkiem niezłą pogodę. Jednak słoneczko i bezchmurne niebo robią swoje :-) My jak byliśmy w październiku to ciągle było szaro.


O przepraszam - jak byliśmy na cmentarzu w Piatichatkach to było słoneczko.
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ukraina - Charków
#6 PostWysłany: 28 Mar 2014 08:39 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Cze 2011
Posty: 1508
Loty: 335
Kilometry: 498 640
Runo-88 napisał(a):
Trafiłeś na całkiem niezłą pogodę. Jednak słoneczko i bezchmurne niebo robią swoje :-) My jak byliśmy w październiku to ciągle było szaro.


To prawda, 3 słoneczne dni i ponad 20 stopni w marcu, to jednak dużo szczęścia. Chodziliśmy w podkoszulkach.
Zdumiewające (dla nas) że tubylcy byli nadal zapakowani w kurtki i swetry, niektórzy szaliki, było naprawdę ciepło. Pani od której wynajmowaliśmy mieszkanie tłumaczyła mętnie, że oni o 7 rano wychodzą do pracy, jednak "porządnie ubrani" byli dokładnie wszyscy i nikt nie trzymał kurtki w rękach chociażby. A mi było gorąco po założeniu (niezapiętej) koszuli na podkoszulek.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ukraina - Charków
#7 PostWysłany: 30 Mar 2014 09:42 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Lut 2012
Posty: 984
Loty: 635
Kilometry: 703 614
niebieski
Byłem w tym samym czasie. Lecieliśmy widocznie tymi samymi rejsami. Potwierdzam, że jest całkowicie spokojnie (nawet bliżej rosyjskiej granicy, - mnie z powodów prywatnych zaniosło do Sum i pod samą prawie rosyjską granicę - byłem we wsi oddalonej od granicy o 20 km). Ludzie starają się żyć normalnie, choć nastroje nie są najlepsze. Ale absolutnie nic złego się nie dzieje. Jeśli ktoś ma wykupione bilety i zastanawiał się nad ich zamianą lub przepadnięciem to nie warto. Warto się spakować i jednak polecieć.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ukraina - Charków
#8 PostWysłany: 30 Mar 2014 10:06 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 10 Sty 2012
Posty: 13
Ja właśnie jestem w Charkowie , słoneczko świeci , za 1e możemy już kupić 15,50 hrywny :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ukraina - Charków
#9 PostWysłany: 30 Mar 2014 17:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2012
Posty: 736
niebieski
Wzrusza mnie ta ukraińska uczciwość, jeśli chodzi o rozliczanie się z kierowcami w marszrutkach i podawanie przez cały busik kasy :) I piszę to zupełnie bez ironii. W dodatku kierowca trzyma kasę na wierzchu, bo wydaje w trakcie jazdy, a często zdarza mu się opuścić busik na chwilę, bo skoczy np. do toalety.
_________________
Żyję dla takich chwil, kiedy bierzesz haust powietrza i krzyczysz: chwilo, proszę, bądź wieczna!
Eldo
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ukraina - Charków
#10 PostWysłany: 30 Mar 2014 17:27 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Maj 2012
Posty: 1782
srebrny
...a bywa i tak jeszcze, że potem podają resztę przez cały autobus.
_________________
http://arturro.fly4free.pl/blog/1455/z- ... te-dunaju/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Ukraina - Charków
#11 PostWysłany: 30 Mar 2014 22:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Lip 2012
Posty: 736
niebieski
arturro napisał(a):
...a bywa i tak jeszcze, że potem podają resztę przez cały autobus.


No tak jest :) I żaden kierowca nie zwraca uwagi na wysokie dominały, tylko wytrwale wydaje tę resztę i nie komentuje ;)
_________________
Żyję dla takich chwil, kiedy bierzesz haust powietrza i krzyczysz: chwilo, proszę, bądź wieczna!
Eldo
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 11 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 3 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group