Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 48 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 03 Mar 2019 22:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 4007
Loty: 457
Kilometry: 671 186
platynowy
Albo taki wątek był ale dawno i odjechał gdzieś głęboko albo może nie rozmawialiśmy na ten temat.

Na głównej Fly4free czasami są publikowane podobne rankingi ale dość często są one kopiowane z zagranicznych źródeł a tam jako benchmark robią 3* hotel i podobne temu restauracje..
Ja raczej uważałbym, że na koszyk cenowy powinien składać się nocleg w hostelu ze śniadaniem, przejazd z i do lotniska, koszt komunikacji (niekoniecznie bilet dobowy - backpackers lubi chodzić), obiad w barze lub knajpce dla lokalsów, woda i piwo w markecie, magnes na pamiątkę.

Jeżeli Polskę przyjąć jako 100 to jaki jest wasz subiektywny poziom cenowy w innych krajach ?

Szczerze mówiąc Polska jest jednym z najtańszych w Europie ale także i na świecie
Relatywnie drogie są u nas dobre hotele ale i hostele (w droższych krajach są w podobnych cenach a siła nabywcza jest znacznie, często wielokrotnie większa).
Ale praktycznie większość rzeczy jest na najniższym poziomie w Europie (poza dwoma krajami rozpoczynających listę poniżej).

70-80% Ukraina - dużo tańszy mocny alkohol, śmiesznie tania komunikacja miejska, do niedawna też pociągi (choć teraz podrożały znacznie), wstępy, jedzenie. Ja nie palę ale papierosy kosztują niemal nic.
80% Mołdawia - dużo tańsze wino, koniaki, transport - subiektywnie odrobinkę drożej niż na Ukrainie. Podobny poziom cen w Naddniestrzu, za wyjątkiem koniaków Kvint, które są śmiesznie tanie do jakości.
110-120% Portugalia - wspaniały stosunek cen do tego co oferuje ten kraj (a także jaką ma pogodę). Najlepszy w Europie wg. tego stosunku.
110% Rumunia - mimo, że biedniejsi od nas minimalnie wyższy poziom cen.
115% Węgry - dobra kuchnia w niezłej cenie, baseny termalne tańsze niż w Polsce i mnóstwo. Także picie wina w lokalu taniej niż u nas (bo u nas nie istnieją winiarnie).
120% Litwa - przez pryzmat Wilna. Prawie jak w Polsce tylko odrobinkę drożej.
120% Grecja - wakacyjne lokalizacje drożej (powiedzmy 140%), no ale ta reguła działa zawsze.
125% Słowacja - w zasadzie odnoszę to do cen, które widzę przejeżdżając przez Słowację (markety).
125% Hiszpania - taka trochę droższa Portugalia.
130% Włochy - dużo do zwiedzania, niezłe jedzenie jak ktoś lubi włoskie.
135% Niemcy - odnoszę to głównie do Berlina gdzie tania jest komunikacja i fastfood, ale i spanie znajdzie się niedrogo. Tanie supermarkety.
140% Łotwa - pribałtyka im dalej na wschód tym droższa.
140% Cypr - niedroga komunikacja, jedzenie znośnie, praktycznie brak hosteli.
145% Malta - tania komunikacja, niedrogie hotele, jedzenie także.
150% Chorwacja - kraj tak znany, że nie ma co pisać - cenowo IMO sporo droższy od Polski, w zasadzie chyba jeździmy tam tylko dlatego, że można samochodem z bagażnikiem jedzenia i bez języka.
160% Estonia - taka niemal już mala Finlandia ale tańsza. Niemniej w stosunku do Polski znacząco wyższe ceny.
160% Austria - znam tylko Wiedeń. Znośna komunikacja.
165% Luksemburg - najbogatszy kraj Europy (wg. zarobków per capita) a wcale nie aż tak bardzo drogi. Od niedawna gratisowa komunikacja.
170% Francja - tu byłem tylko w Paryżu i przejazdem przez południe. Markety mają ceny znośne (tam dałbym 130%) ale inne rzeczy już nabijają w górę.
175% Wielka Brytania - wprawdzie piesza jednodniówka po Londynie z tanim dolotem i dojazdem Easybusem wiele nie kosztuje, ale już jakieś zakupy (poza Primarkiem czy Poundlandem to duża różnica w cenie) . Duży plus za większość darmowych muzeów.
180% Belgia - tu podobnie jak w Wielkiej Brytanii - tyłek ratuje np. tanie Flibco, zjeść jeszcze można jako tako ale już nocleg drogi.
200% Holandia - najdroższy z krajów Beneluxu, drogie noclegi.
220% Dania - już zaczyna się poziom cen Skandynawii.
200-250% Finlandia i Szwecja - piękne krajobrazy ale drogo.
250-350% Norwegia - za wyjątkiem hamburgera w Macu, krewetek i tuńczyka w puszcze to cała reszta pioruńsko droga. W tym kraju przestaje mi się chcieć napić piwa.

Nie oceniłem Czech (2001, 2003), Bułgarii (2004, 2010, 2011), Turcji (2010) - ponieważ byłem tam na tyle dawno, że ciężko się wypowiadać.

Poza Europą wiele się nie włóczyłem ale postaram się ocenić kraje, w których byłem:

90% Indie - byłem tylko na Goa więc moje doświadczenia odnoszę do tego regionu. Tanie alko, dobre i tanie jedzenie, spanie niedrogo.
100% Gruzja -sumarycznie porównywalnie do nas, tanie lokalne jedzenie i alkohol, owoce.
110% Meksyk - znam ten kraj z jednodniowego stopa. Tania komunikacja, dobre i niedrogie jedzenie.
150% Singapur - duże zaskoczenie, ale pamiętajmy co jest w koszyku cen - sprawę cen ratują tanie food courty. Komunikacja też niezbyt droga.
150% Kuba - jak się nie da zrobić turystą płacącym w CUC to w CUP jest dobrze cenowo. Tani rum Havana Club. Podstawowe cygara w zerowej cenie (1 CUP).
160% Dominikana - o ile jesteśmy w miarę doświadczonym backpackersem to nas nie zrujnuje.
170% Zanzibar - duża rozpiętość cenowa między lokalsami a turystami - jak zbierzemy koszyk to wyjdzie tyle ile wyliczyłem.
200-250% Seszele - komunikacja w przystępnej cenie, w sklepach drogo, także jedzenie drogie.
200-250% Izrael - tutaj ważna jest znajomość miejsc gdzie można niedrogo zjeść. Komunikacja nieznacznie drożej.
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off
21 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wakacje w Chorwacji za 713 PLN. Loty do Dubrownika z Krakowa + apartament na 3 dni Wakacje w Chorwacji za 713 PLN. Loty do Dubrownika z Krakowa + apartament na 3 dni
Rodos: tygodniowe all inclusive w 4* hotelu od 2318 PLN. Wyloty z 2 miast Rodos: tygodniowe all inclusive w 4* hotelu od 2318 PLN. Wyloty z 2 miast
#2 PostWysłany: 03 Mar 2019 22:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 4007
Loty: 457
Kilometry: 671 186
platynowy
Porównałem poziom koszyka cen Polski do innych krajów w których byłem

Zdaję sobie sprawę, że istnieje (zwłaszcza w Azji) sporo tańszych miejsc ale nie wrzucam ich do porównania bo nie chcę strzelać z głowy.
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."


Ostatnio edytowany przez Tomo14, 04 Mar 2019 12:19, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 03 Mar 2019 22:34 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8588
złoty
I Singapur stawiasz na równi z Kubą?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 03 Mar 2019 22:51 

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 7797
złoty
@boots Bądź miłościwy ,nie psuj mu tematu bo jest jego .Napisz,gdzie masz inne zdanie i będzie o.k. ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
10 ludzi lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 03 Mar 2019 23:09 

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 7797
złoty
Bo to nie będą & ani naukowe dane, tylko jego i ew. innych subiektywne odczucia,którymi zechcą się podzielić.Twój punkt widzenia przyjmujemy do wiadomości z szacunkiem :)
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 03 Mar 2019 23:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2015
Posty: 4514
złoty
Tak się składa, że byłem ostatnio do 2 lat w prawie wszystkich tych krajach i jeszcze kilku innych i ogólnie zgadzam się z @Tomo14, że u nas jest szczególnie jeśli chodzi o jedzenie tanio, nie pokusiłbym się o takie zestawienie procentowe, ale ogólnie się mógłbym pod tym podpisać,
ostatnio wróciłem z Chile gdzie pkb jest niby jak u nas, a wyraźnie widać biedę, a ceny w marketach są o 50% wyższe niż u nas,
są oczywiście kraje tańsze jak np. Nepal czy Indie, goa jest szczególne i psuje prawdziwy obraz, a taki drogi zanzibar dla turystów jest tani dla miejscowych,
Ale patrząc okiem turysty coś w tym zestawieniu jest
P.S. byłem w Paryżu 3 dni temu i wcale nie musi być drogi, np ceny w Lidlu zbliżone do naszych niektóre, a szampan tańszy :lol:


Ostatnio edytowany przez kostek966, 04 Mar 2019 00:39, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 04 Mar 2019 00:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Paź 2011
Posty: 436
srebrny
Moja obiektywna i szybka, na poczekaniu wymyślona metoda naukowa ;).
Przykładowe zestawienie cen noclegu dla jednej osoby na losowo wybrany dzień 11.04.2019 w paru stolicach ew. znaczących miastach europejskich wg booking.com. Kryterium - najtańszy nocleg bez zwracania uwagi na opinię, położenie itd. Ceny w złotówkach. Zwykle było to miejsce na sali wieloosobowej bez śniadania.
Paryż - 82
Sosnowiec - 70
Barcelona - 62
Rzym - 62
Berlin - 58
Londyn - 50
Lizbona - 39
Wilno - 31
Praga - 25
Warszawa - 25
Wrocław - 25
Kraków - 18
Moskwa - 14
Zwracam uwagę na wysoka pozycję stolicy Zagłębia.
_________________
Image

Naprawdę pisze się razem. Naprawdę!
Zresztą zresztą też.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#8 PostWysłany: 04 Mar 2019 01:53 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lis 2017
Posty: 716
Loty: 27
Kilometry: 45 291
Zbanowany
niebieski
Poniżej moje zestawienie dla podróży z plecakiem, jak i na wyprawach rowerowych pod względem cen noclegów. Uwzględnione zostanie położenie, atrakcyjność, bliskość atrakcji turystycznych oraz odległość od centrum:

Cały Świat - 0 (noclegi na dziko w namiocie) :lol:

To jest dopiero prawdziwy backpackers :D
_________________
Rowerowe podróże i nie tylko: https://www.facebook.com/rowerowepodrozetuitam
Zapraszam do polubienia (:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 04 Mar 2019 02:04 

Rejestracja: 16 Lis 2011
Posty: 1798
niebieski
Zestawilbym to z indeksem PPI (PKB to bzdet) i może być fajne narzędzie do choćby psychicznego nastawienia się na warunki na miejscu:)

Wysłane z mojego XT1650 przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 04 Mar 2019 08:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Sie 2012
Posty: 1135
Loty: 392
Kilometry: 429 122
niebieski
Ciekawy pomysł, ze sporą liczbą krajów się zgodzę, ale wrzucę kilka takich, gdzie mam inne zdanie: (ale wiadomo, to tylko takie subiektywne cyferki dla zabawy)

115% Węgry - dla mnie bardziej jakieś 105%, wydawało mi się że że jednak restauracje były tańsze, nad Balatonem i w Budapeszcie codzienne wejście do losowej restauracji zupełnie nie nadwyrężało budżetu. Wydaje mi się, że pociągi i niektóre artykuły w sklepach są trochę droższe.
120% Litwa - wydaje mi się że tu również różnica jest niewielka w stosunku do Polski, max 110%
130% Włochy - jeśli Hiszpania to 125%, to Włochy to na pewno nie 130% :) według mnie kraj sporo droższy dla turysty, bliżej mu do Francji niż Hiszpanii. Daję 150%
145% Malta - tu znowu odniosę się do Włoch, no nie ma możliwości żeby Malta była sporo droższa od Włoch. :) Mimo że porównać oba kraje trudno. Transport, restauracje i hotele są bardzo przyjazne dla budżetu, jedynie ceny w marketach nieco rozczarowują. Dla mnie 115%.
200-250% Finlandia i Szwecja - tutaj chyba nieco zawyżony ranking, ceny noclegów są mocno średnie, a np. transport w Szwecji bardzo drogi, ale jednak nie odczułem żeby było aż tak bardzo mocno drożej niż np. we Francji. No i dałem radę w obu krajach zjeść niezłe posiłki za rozsądną cenę, co w Norwegii i Islandii jest nieosiągalne. Jak dla mnie bardziej 180-200%
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 04 Mar 2019 12:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 4007
Loty: 457
Kilometry: 671 186
platynowy
@NikodemFM

Oczywiście nocowanie w namiocie jest za free, ale trzeba pamiętać, że o ile w Skandynawii jest to całkowicie legalne o tyle w innych krajach jest zabronione ale nie jest bardzo ścigane i są chyba kraje gdzie walą za to ostre mandaty. Także w namiot trzeba wliczyć ryzyko ;)
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off
NikodemFM lubi ten post.
 
      
#12 PostWysłany: 04 Mar 2019 13:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lis 2017
Posty: 716
Loty: 27
Kilometry: 45 291
Zbanowany
niebieski
@Tomo14

Wiadomo, tak tylko dla żartów zrobiłem takie zestawienie na szybko :D

Co do legalności spania na dziko to też zależy. Kiedy policja przyjedzie i zauważy 2 namioty, przy nich samochód z głośną muzyką, puszki po piwie, rozpalone ognisko w niedozwolonym miejscu oraz śmieci wokół to raczej nawet ja bym im wystawił mandat.

A drugi przypadek: ktoś sam lub w dwójkę podróżuje rowerem po Europie i rozbija się wieczorem, żeby się tylko przespać i rano pakuje namiot z powrotem. Dodatkowo śmieci zbiera ze sobą do namiotu po to, żeby wyrzucić je do najbliższego śmietnika, ogniska nie rozpala (jedynie używa palnika), nie pije alkoholu, nie hałasuje - ktoś musiałby być naprawdę bez serca, żeby takiemu komuś dać mandat.

W Europie podobno Austria i Włochy są najbardziej restrykcyjne w przepisach. W majówkę tam jadę z namiotem i się przekonam jak to będzie ;)
_________________
Rowerowe podróże i nie tylko: https://www.facebook.com/rowerowepodrozetuitam
Zapraszam do polubienia (:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 04 Mar 2019 14:22 

Rejestracja: 05 Lis 2018
Posty: 45
NikodemFM napisał(a):
@Tomo14

nie pije alkoholu,

To po co jedzie? ;)
Żeby nie było, napisałem tak:
NikodemFM napisał(a):
@Tomo14

Wiadomo, tak tylko dla żartów ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
NikodemFM lubi ten post.
 
      
#14 PostWysłany: 04 Mar 2019 14:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lis 2017
Posty: 716
Loty: 27
Kilometry: 45 291
Zbanowany
niebieski
@pepe3

Haha, to żeś powiązał obie sprawy... :D
_________________
Rowerowe podróże i nie tylko: https://www.facebook.com/rowerowepodrozetuitam
Zapraszam do polubienia (:
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 04 Mar 2019 15:43 

Rejestracja: 13 Lis 2018
Posty: 2902
złoty
Djorkaeff napisał(a):
130% Włochy - jeśli Hiszpania to 125%, to Włochy to na pewno nie 130% :) według mnie kraj sporo droższy dla turysty, bliżej mu do Francji niż Hiszpanii. Daję 150%


Jednak we Włoszech jest zasadnicza różnica czy się jest na północy kraju, czy na południu. I dla północy, typu Wenecja, dałbym 150%, dla Rzymu już około 130% a dla takiego Neapolu mogę nawet zejść do 100%.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 04 Mar 2019 15:48 

Rejestracja: 20 Paź 2018
Posty: 770
Zbanowany
Stasiek_T napisał(a):
Moja obiektywna i szybka, na poczekaniu wymyślona metoda naukowa ;).
Przykładowe zestawienie cen noclegu dla jednej osoby na losowo wybrany dzień 11.04.2019 w paru stolicach ew. znaczących miastach europejskich wg booking.com. Kryterium - najtańszy nocleg bez zwracania uwagi na opinię, położenie itd. Ceny w złotówkach. Zwykle było to miejsce na sali wieloosobowej bez śniadania.
Paryż - 82
Sosnowiec - 70
Barcelona - 62
Rzym - 62
Berlin - 58
Londyn - 50
Lizbona - 39
Wilno - 31
Praga - 25
Warszawa - 25
Wrocław - 25
Kraków - 18
Moskwa - 14
Zwracam uwagę na wysoka pozycję stolicy Zagłębia.


Ile jest miejsc noclegowych w Sosnowcu a ile w Pradze?
_________________
Uważać na forumowych prawników, którzy bez umowy czy przyrzeczenia chcą jakieś pieniądze!

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 04 Mar 2019 16:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Maj 2018
Posty: 1735
platynowy
Wg mnie to jedynie mozna porownac jezeli ktos mieszkal w pewnym kraju dluzej.

W Lodnynie taki najgorszy fryzjer gdzie nozyczek i miotly sie nie uzywa to koszt 50zl. W Polsce w malym miescie koszt dobrego fryzjera to 12zl. Zatem pi razy drzwi Polska jest 4 tansza od UK. Ostatnio bylem w Tajlandii i w centrum turystycznym nie moglem znalezc fryzjera ponizej 50zl - zatem Tajlandia jest porównywalna cenowo do Londynu.

Ale tak powazniej to wiekszosc krajów na swiecie jets tansza niz Polska, wiekszosc krajow w Afryce, Ameryce Poludniowej, Azji, Oceanii. .. tylko tez zalezy gdzie trafimy - jak ktos leci do Kenii i bedzie nocowal w jakichs normalnych motelach to bedzie tanio ale jak zrobi 5* dwu tygodniowe safari w jeepie z klimatyzacją poprzedzone wejsciem na Kili to wyjdzie na to ze Kenia jest drozsza od Norwegi z 10 razy.


Ostatnio edytowany przez Abcn 09 Kwi 2019 17:28, edytowano w sumie 2 razy
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 04 Mar 2019 16:49 

Rejestracja: 12 Sty 2015
Posty: 2131
niebieski
Zgadzam się z osobami twierdzącymi, że w Polsce jest bardzo tanio. Tak, ceny rosną, ale nie tak szybko, jak pensje. W którym europejskim kraju (oprócz Czech) napijecie się piwa na Rynku dużego miasta za 6-8 zł? A takie ceny są w Poznaniu. Moimi kolejnymi pasjami, są jedzenie i wino. Często bywam w restauracjach i winiarniach. Za 150 zł za 2 osoby jestem w stanie świetnie zjeść (co najmniej 2-daniowy obiad) i wypić butelkę wina. To ledwo 35€. Głupia pizza we Włoszech kosztuje około 10€ i więcej (nie piszę tu o miejscówkach dla backpackersów), u nas - choć trzeba sprowadzać składniki, to koszt rzędu 30 zł. A lepszej pizzy niż w Poznaniu nie jadłem w żadnym, włoskim mieście.
Komunikacja miejska także kosztuje śrubki.
Góra
 Profil Relacje PM off
kostek966 lubi ten post.
 
      
#19 PostWysłany: 04 Mar 2019 17:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2014
Posty: 748
niebieski
LonDynia napisał(a):
Ale tak powazniej to wiekszosc krajów na swiecie jets tansza niz Polska, wiekszosc krajow w Afryce, Ameryce Poludniowej, Azji, Oceanii.... tylko tez zalezy gdzie trafimy - jak ktos leci do Kenii i bedzie nocowal w jakichs normalnych motelach to bedzie tanio ale jak zrobi 5* dwu tygodniowe safari w jeepie z klimatyzacją poprzedzone wejsciem na Kili to wyjdzie na to ze Kenia jest drozsza od Norwegi z 10 razy.


Oceania tańsza od Polski? I to jeszcze większość krajów, których? Australię i NZ odrzucam na początku. Fidżi, Nowa Kaledonia czy Tonga też nie są tańsze. Tam każde wyspiarskie państwo będzie droższe z prostego powodu. Większość rzeczy wymaga sprowadzenia. Może Papua-Nowa Gwinea choć i tu nie jestem pewien.
Góra
 Profil Relacje PM off
d-t-x lubi ten post.
 
      
#20 PostWysłany: 04 Mar 2019 17:17 

Rejestracja: 12 Sty 2015
Posty: 2131
niebieski
One są może tańsze dla lokalsów, nie dla bankomatów z Europy. Papuas nie odróżnia, czy ma do czynienia z bogatym Niemcem, czy biednym Polakiem. Wszystkich goli po równo.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 48 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 7 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group