Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 452 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 23  Następna
Autor Wiadomość
#321 PostWysłany: 30 Gru 2018 16:42 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2080
Loty: 150
Kilometry: 136 180
srebrny
Odświeżę trochę temat, bo z okazji końca roku zrobiłem małe podsumowanie wpływów na rachunku inwestycyjnym i okazało się, ze w tym roku z samych tylko dywidend posiadanych spółek wpadło ponad 40 tys. zł już po pobraniu podatku. Myślę, że z taką kwotą można dobrych kilka wycieczek zorganizować w ciągu roku. ;)
Więc dla młodszych uczestników forum taka rada - warto jak najwcześniej zacząć oszczędzać i kupować akcje spółek, zwłaszcza dużych, regularnie płacących dywidendę ze stopą (dividend yield) przynajmniej 3-4% (na GPW np. takich jak Bank Handlowy, PZU, Żywiec, Dębica, Santander itd). Ja zacząłem ponad 20 lat temu, kupując co miesiąc akcje za 200-300 zł, oczywiście w miarę wzrostu zarobków ta kwota rosła i dziś już przeznaczam wielokrotnie więcej, ale ziarnko do ziarnka i jak widać, można uzbierać w akcjach przyzwoity kapitał, a później cieszyć się sporymi wpływami z dywidend i wydawać je praktycznie bez uszczerbku dla stałego budżetu.
Zakładam, że z uwagi na dalsze regularne dokupywanie akcji, a także sam wzrost wartości spółek i nominalnie płaconych dywidend, za kolejne 10 lat regularne roczne wpływy z dywidend przekroczą 100 tys., co pozwoli na emeryturze trochę uniezależnić się od jałmużny z ZUSu. ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
10 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Urlop w Turcji: 7 dni w 5* hotelu z ultra all inclusive od 2219 PLN. Wyloty z 5 miast Urlop w Turcji: 7 dni w 5* hotelu z ultra all inclusive od 2219 PLN. Wyloty z 5 miast
Wycieczka do Sri Lanki od 3003 PLN. Loty z 3 miast + 4* noclegi (ze śniadaniami) przy plaży Wycieczka do Sri Lanki od 3003 PLN. Loty z 3 miast + 4* noclegi (ze śniadaniami) przy plaży
#322 PostWysłany: 30 Gru 2018 16:45 

Rejestracja: 20 Lis 2014
Posty: 3343
złoty
+1
https://strefainwestorow.pl/dane/dywide ... idend/2019

Wysłane przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#323 PostWysłany: 30 Gru 2018 16:49 

Chyba nikt przytomny na ZUS nie liczy. :D
W moim przypadku to na fajki by stykło... 8-)
Góra
 PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#324 PostWysłany: 30 Gru 2018 16:51 

Rejestracja: 20 Lis 2014
Posty: 3343
złoty
Pawlak się kiedyś wygadał w tej sprawie. Także nie liczcie na emeryture z ZUS.

Wysłane przy użyciu Tapatalka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#325 PostWysłany: 30 Gru 2018 17:13 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5130
srebrny
Milion złotych powinien dużo więcej generować niż 40k rocznie, realistycznie 2 razy tyle
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#326 PostWysłany: 30 Gru 2018 17:42 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2080
Loty: 150
Kilometry: 136 180
srebrny
@gorny77
Nie zgodzę się, że GPW to szulernia. Być może jeśli ktoś traktuje to spekulacyjnie, jak np. Forex, to tak jest. Ale warto wiedzieć, że kupując akcje na GPW (czy na innych rynkach) kupuje się część spółki, w szczególności część udziału w jej przyszłych zyskach, o ile spółka chce się nimi dzielić w formie dywidendy. Także instrument udziałowy to może być po prostu inwestycja na lata.
Ja odkąd wprowadzili podatek Belki nie sprzedałem na GPW ani jednej akcji, tylko dokupuję. I nie zamierzam ich sprzedać, pewnie kiedyś po prostu przekażę je w spadku moim dzieciom. Dlatego nie ma dla mnie znaczenia to, czy w danej chwili cena akcji spada, czy rośnie, ma znaczenie tylko to, czy spółka regularnie płaci dywidendę i czy jej nominalna wysokość z roku na rok rośnie. Nie zawsze tak jest, ale ostatnio coraz więcej można takich spółek znaleźć.
Myślę, że na forum można znaleźć wiele osób mających wielokrotnie większe aktywa, ja chciałem tylko pokazać młodszym forumowiczom, że regularne oszczędzanie nawet niewielkich kwot przez kilkanaście/kilkadziesiąt lat może naprawdę przynieść niezłe efekty. Bez podania kwoty pewnie nie zrobiłoby to na nikim żadnego wrażenia, a tak, to może chociaż kilka osób się zastanowi i zacznie podobnie oszczędzać nawet zaczynając od niewielkich kwot (jak ja), by za 20-30 lat również osiągać spore dochody z dywidend.

@michcioj
Oczywiście, że tak, nawet bez wielkiej filozofii np. z kupowania nieruchomości i ich wynajmowania dałoby się więcej wyciągać w skali roku. Ja przyjąłem taki model oszczędzania i szczerze mówiąc te 4-5%, choć czasem tylko 3%, a niekiedy 6% w skali roku w zupełności mi wystarczają. Ważne, że dywidendy z roku na rok rosną i jeśli tylko nie wydarzy się jakaś wojna, czy znaczący kryzys ekonomiczny, to jest nadzieja, że będą przez kolejne kilkanaście lat dalej rosły.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#327 PostWysłany: 30 Gru 2018 21:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Lip 2017
Posty: 1660
Loty: 70
Kilometry: 138 694
niebieski
@gorny77 i @sranda powiem tak, dla chcącego nic trudnego ustalić kim jesteście i gdzie mieszkacie. Ja z racji różnych moich zajęć, może i jestem przeczulony, ale pieniądz lubi ciszę, a złodziej wręcz odwrotne.

PS - sam popełniłem ten błąd "chwaląc" się zakupem sztabki i pytając o złoto w Indiach. Więc uczcie się na mojej głupocie :)
_________________
ODZYSK CZĘ!

Tęcza jest Ważnym elementem religii judeo-chrześcijańskich, kolorami czakr, symbolem dzieciństwa i różnorodności w jedności, kolorami siedmiu kontynentów, a nie tylko flagą ruchu LGBT (btw 6. kolorów zamiast 7.). Zależy mi tylko na tym, aby pamiętać o różnorodności znaczenia tęczy.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#328 PostWysłany: 30 Gru 2018 21:47 

Ty lepiej inwestuj w fundusze lokujące w złoto....
Wtedy zrozumiesz różnicę :roll:
Góra
 PM off  
      
#329 PostWysłany: 30 Gru 2018 21:54 

Rejestracja: 20 Lut 2012
Posty: 5130
srebrny
eskie napisał(a):
@gorny77 i @sranda powiem tak, dla chcącego nic trudnego ustalić kim jesteście i gdzie mieszkacie. Ja z racji różnych moich zajęć, może i jestem przeczulony, ale pieniądz lubi ciszę, a złodziej wręcz odwrotne.

w jaki sposob mozesz ustalic kim jest gornny i sranda ? jak ustalisz gdzie dokladnie ja mieszkam ?i jak sie nazywam ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#330 PostWysłany: 30 Gru 2018 21:54 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2080
Loty: 150
Kilometry: 136 180
srebrny
@eskie
To ciekawe, czy możesz proszę napisać co się stało po tej informacji, że kupowałeś sztabkę złota? Może być na priv.
Ja tak jak pisałem, nie uważam się wcale za jakiegoś tuza tu na forum. Myślę, że co najmniej kilkadziesiąt, jeśli nie kilkaset forumowiczów ma większe aktywa, a nawet znacznie większe, sam znam osobiście takie dwie osoby będące już kilka lat na tym forum. Na szczęście społeczeństwo się generalnie bogaci i to już nie są aż takie pieniądze, żeby obawiać się o bezpieczeństwo. Z pewnością wielu obecnych 40-50 latków ma większe oszczędności, chociażby np. na wirtualnym koncie w ZUS. ;)
Poza tym niczego nikomu nie ukradłem, do wszystkiego doszedłem sam pracą i systematycznością, dlatego chciałem się podzielić sposobem z młodszymi uczestnikami forum. Zwłaszcza, że spora część wzrostu aktywów to po prostu wzrost cen akcji w tym okresie, niektóre spółki w ciągu 20lat wzrosły o 200-300%, a nawet więcej. Dlatego też ważne jest, aby wybierać do regularnego kupna akcje dużych spółek, które regularnie płacą dywidendę i raczej nie powinny zbankrutować. Wtedy też szansa na wzrost ich kursu w długim terminie jest większa.
Poza tym jeszcze jedna uwaga - w ciągu tych 20 lat wiele było sytuacji, że życie kusiło, żeby uszczknąć mniej lub więcej z tych posiadanych akcji i sprzedać ich część, a to na lepszy samochód, a to na wyposażenie domu, czy inne mniej lub bardziej potrzebne duperele. Ale miałem żelazną zasadę, że niezależnie co by się działo, to są oszczędności na przyszłość i kiedyś zaprocentują. Więc akcji nigdy nie sprzedawałem i nie zamierzam też tego robić w przyszłości. I to też rekomenduję innym, a krótkoterminowa spekulacja na giełdzie na wzrost/spadek cen nie jest po prostu dla mnie, choć zapewne można byłoby wtedy dużo więcej zarobić w krótszym czasie.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#331 PostWysłany: 30 Gru 2018 22:05 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2080
Loty: 150
Kilometry: 136 180
srebrny
Sensem tego tematu jest podanie sposobu na posiadanie dodatkowego źródła dochodu na wyjazdy za 10-15 lat, więc starałem się to zrobić.
Może ktoś skorzysta, może nie... Akurat koniec roku skłania do refleksji i planów na kolejny rok, więc może akurat kogoś ten sposób zainspiruje.
Można też moje posty wykasować, jeśli administracja uzna, że nie dotyczą tematu, nie mam z tym żadnego problemu.
Góra
 Profil Relacje PM off
mashacra lubi ten post.
 
      
#332 PostWysłany: 30 Gru 2018 22:10 

Tu nie ma sensu pisania aż o takich pieniądzach i wyszło coś zgoła innego czy jak poczytać tak zostało to odebrane
Ot poniosło cię, chcesz był pisz
Góra
 PM off  
      
#333 PostWysłany: 30 Gru 2018 22:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Wrz 2012
Posty: 7695
Loty: 15
Kilometry: 58 252
srebrny
@sranda pomysł jak najbardziej zacny, ale pasuje do tematu "skąd brać pieniądze na podróże za 20 lat" ;)

Umiejętność nieprzejadania i odkładania środków na przyszłość, przydaje się nie tylko przy podróżach. Racjonalizacja wydatków, brak zakupów pod wpływem impulsu (no chyba, że to bilet) pomogą odłożyć na cokolwiek.

Jak na koniec każdego kolejnego miesiąca, po spłaceniu wszystkich zobowiązań masz co najmniej tyle co na początku to już dobry początek do optymalizacji. :D
_________________
Dancehall Masak-Rah
Junior Stress - Za Mało Cichej Wody W Rzece
ImageImage
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#334 PostWysłany: 30 Gru 2018 22:17 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2080
Loty: 150
Kilometry: 136 180
srebrny
Przepraszam @gorny77, ale spójrz na mój pierwszy post. To Ty zacząłeś następnie obliczać, ile trzeba mieć aktywów na takie dywidendy, podejrzewam, że bez tego większość osób nawet nie zwróciłoby na to uwagi, koncentrując się na samej kwocie dywidend i regularnym oszczędzaniu.
Rzeczywiście dyskusja poszła w złym kierunku i jak dla mnie posty od:
jak-odlozyc-pieniadze-na-podroze,18,8657&start=320#p1166760

są do skasowania
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#335 PostWysłany: 30 Gru 2018 22:42 

Rejestracja: 01 Kwi 2012
Posty: 3521
srebrny
odkladanie na spolki dywidendowe ma sens, chocby 200zl co miesiac. niskie ryzyko, wiec i zyski niezbyt wysokie, ale duza elastycznosc, bo mozna w zasadzie w kazdym momencie wycofac czesc sumy, o ile nie ma krachu na gieldzie i przeznaczyc na wyjazdy (co nie jest takie oczywiste w przypadku lokowania w jakies fundusze emerytalne albo nieruchomosci). sa spolki ktore regularnie placa lepiej niz lokata bankowa, a cena akcji w zasadzie stoi w miejscu (czyli nie spada) lub rosnie. oczywiscie przy drobnych kwotach nie ma co liczyc na mega zyski z dywidendy, ale lokujac regularnie raz kupuje sie drozej raz taniej wiec srednio w przypadku duzych spolek pownno wyjsc na plus, cena akcji powinna rosnac w dluzszym terminie. a te kilka czy iles tys odlozone, to zawsze cos.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#336 PostWysłany: 22 Lut 2020 08:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lut 2015
Posty: 566
Loty: 19
Kilometry: 49 323
niebieski
Już ponad rok od ostatniego postu w temacie, może ktoś znalazł nowe skuteczne metody na odkładanie na podróże :).
Obecnie np spółki Skarbu państwa na GPW szorują po minimach wiec w kontekście postu @ibartek ta opcja wydaje się być w dłuższej perspektywie atrakcyjna.
_________________
Jak mawiał Kosio "Kto podróżuje ten dwa razy żyje"
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#337 PostWysłany: 22 Lut 2020 09:31 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2865
niebieski
To nie w Polsce znowu (Chociaz u nas też były takie oferty) ale niektóre banki mają opcje, że od każdej wydanej kwoty robią zaokrąglenie i tę końcówkę przelewają na umyślne konto. Niby małe sumy, ale w skali roku uzbiera się już zauważalna kwota.
I się samo zbiera.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#338 PostWysłany: 22 Lut 2020 09:33 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2080
Loty: 150
Kilometry: 136 180
srebrny
@Dryblas
Spółki Skarbu Państwa w kontekście płacenia dywidendy są dość ryzykowne, zwłaszcza te z sektora energetycznego. Banki z większościowym udziałem SP też niekoniecznie muszą hojnie dzielić się zyskami, zresztą inne banki również z uwagi na zalecenia KNF.
Generalnie cena nie powinna być dla Ciebie głównym wyznacznikiem atrakcyjności spółki, ale płacona przez nią stopa dywidendy (ta oczywiście zależy od ceny, ale w długim terminie nie ma to większego znaczenia) i regularność jej wypłacania.
Na GPW, nie mówiąc już o rynkach zagranicznych, spokojnie można znaleźć przynajmniej kilkanaście spółek, które co najmniej od 10 lat płacą dywidendy ze średnią stopą rzędu 4-5%.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#339 PostWysłany: 22 Lut 2020 10:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lut 2015
Posty: 566
Loty: 19
Kilometry: 49 323
niebieski
@sranda co do dywidendy zgadzam się z tobą, jednak pozostaje otwarta kwestia że dużo niżej juz wartość spółek nie spadnie, a jest szansa że w okresie np jednego roku ich wartość zwiększy się o 10-20 % bo o powrotach na maksima raczej nie mamy co myśleć przez najbliższe kilka lat.
_________________
Jak mawiał Kosio "Kto podróżuje ten dwa razy żyje"
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#340 PostWysłany: 22 Lut 2020 10:41 

Rejestracja: 10 Maj 2013
Posty: 2080
Loty: 150
Kilometry: 136 180
srebrny
A tutaj pełna zgoda, że polskie spółki są niedowartościowane nawet w stosunku do spółek z regionu, nie mówiąc już o rynkach rozwiniętych.
I rzeczywiście ten rok może przynieść całkiem przyzwoite wzrosty na GPW pod warunkiem wszakże, że niezbyt wiele osób zdecyduje się przenieść pieniądze z OFE do ZUS. W przeciwnym razie stare OFE/nowe IKE będą musiały dalej sprzedawać akcje, żeby mieć środki na obowiązkowy 15% haracz dla budżetu...
Góra
 Profil Relacje PM off
Dryblas lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 452 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20 ... 23  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 5 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group