Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 29 Gru 2013 17:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lis 2011
Posty: 698
Loty: 165
Kilometry: 305 966
złoty
Nie będzie to klasyczna relacja, bo takich tutaj pełno. Zresztą wartościowe one są zazwyczaj dla osób które tego doświadczyły.
Dlatego skupie się na kilku poradach, ale i własnych opiniach.
Może się komuś przydać przy planowaniu. Komentarze dotyczące religii są moimi własnymi i mam do nich absolutne prawo.


Na poczatek jeśli ktoś sądzi że tanimi liniami moze tanio zwiedzic Izrael to jest w błędzie. Tani jest tylko bilet lotniczy na tym się kończy.
Nie będe tutaj rozpisywał się na temat cen, ale jest po prostu drogo. Gdyby kogos to później interesowało, to udzielę informacji.
Tak tylko dla zrozumienia o czym pisze dam raptem kilka cen.

Kurs waluty ILS (n. szekel (Izrael)) na 24.12.2013 = 0,87zł.

Woda mineralna 1,5l - 8-10ils.
Coca Cola 1m5l - 8-10
Chleb - 10-20
Wszelkiej maści pity z falafelem - najtaniej znalazłem przy bramie Damasceńskiej - 7ild. Normalnie kosztują około 13-18.
Wszelkie kebaby - 18-25.

W różnych sklepach, rózne ceny. W różnych miastach tez może się rożnić. Nie ma sensu pisac, że ktos tam coś taniej znalazł, bo to są średnie ceny.

Na święta pojechałem z dziećmi (3 i 11). Dały radę.
Trasa.

1. Tel Aviv
2. Jerozolima
3. Jerozolima - Betlejem
4. Jerozolima (Wigilia)
5. Masada, Morze Martwe - Tiberias
6. Nazaret, Hajfa
7. Tel Aviv

Piatego dnia rano wypożyczyłem samochód, aby oddać na koniec w Tel Aviv. Naprawdę się opłacało. Komunikacja jest droga. Normalnie bilet komunikacji miejskiej kosztował 6,6 szekla. Przy trasie do Masady i później na północ (przy 4 osobach) absolutnie opłaca się wynająć samochód. Zdecydowanie polecam jednak nawigację. Szczególnie po Hajfie była mi potrzebna. Miasto przeogromne i masa ulic jednokierunkowych.

Powklejam troche zdjęć. Postaram się pokomentowac trochę pod nimi. Może komuś się przyda w planowaniu.

Tel Aviv. Na prawde fajne jest to, że przy tak dużym miescie mają taką dużą, piaszczysta plażę. Można wypocząć. Do tego place zabaw dla dzieci. Masa ludzi biega nad brzegiem lub jeździ na rowerze.
Image


Jerozolima Słynna Droga Krzyżowa... Via Dolorosa. Coż.. Gdzie ten mistycyzm? Gdzie ten Duch Święty?
Ot co jakis czas jakaś blaszka z numerkiem... nic specjalnego. No ale fajnie że byłem i widziałem na własne oczy.
Image

Jerozolima - Bazylika Grobu Świętego. Zdjęcie przedstawia miejsce, gdzie rzekomo złozone zostało ciało Chrystusa.
Mnie jednak zaciekawiło coś innego. Gdzie te tłumy? Tam na serio pusto było... na dzień przed Bożym Narodzeniem.
Image

Jerozolima - Bazylika Grobu Świętego. To jest dokładnie miejsce, gdzie rzekomo jest pochowany Jezus Chrystus.
Tam była kolejka... na jakies 10 minut czekania. Bo i ciasno tam i wchodzi się w zasadzie pojedynczo.
Image

Jerozolima - Bazylika Grobu Świętego. Ilu sadziło że Golgota (na zdjęciu) to jakies wzgórze?
Cóz... podobno ten kawałek skały to właśnie golgota na której zbudowano Bazylikę.
W zasadzie to do dzisiaj nie wiadomo czy tak jest na prawdę, czy to któreś ze wzgórz Jerozolimy.
Image

Ulice Jerozolimy. To standardowy widok.
W zasadzie pierwsze kilka spojrzeń może zadziwiac, później się człowiek przyzwyczaja.
Image

Służba wojskowa jest w Izraelu obowiązkowa także dla kobiet :)
Image

Ortodoksyjni Żydzi... Podobał mi sie ich widok. To dla nas nie jest typowe.
Po dwóch dniach przestałem się już nimi fascynować. Po prostu byli mieszkańcami jak każdy inny...
Image

Ściana płaczu Warto zobaczyć i to o różnych porach dnia. Można śmiało wejść do środka pod samą ścianę.
Oczywiście trzeba uszanowac spokój modlących się.
Image


Ulice starej Jerozolimy. Coś co mnie totalnie zaskoczyło.
Ciemno się już robi po 17 i w zasadzie życie umiera... to zdjęcie zrobione w absolutnym sercu Starego Miasta... po 19.
Zycie tam się budzi dopiero po 9. Zaskakujące...
Zdjęcie niczym z Harrego Pottera :p
Image


Betlejem. Banksy - Grafiki. http://pl.wikipedia.org/wiki/Banksy Ciekawe :)
Image
Image
Image

Mur oddzielający Palestynę od Izraela
Image


Słynne Osiedla Żydowskie - http://pl.wikipedia.org/wiki/Osiedla_%C5%BCydowskie
Image
Image


Betlejem - Pole Pasterzy. http://pl.wikipedia.org/wiki/Bajt_Sahur
Tutaj niby Anioł wezwał Pasterzy aby oddali pokłony Dzięciątku...
Image

Betlejem -Bazylika Narodzenia Pańskiego. http://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_N ... 5%84skiego
Dokładnie w miejscu na zdjęciu urodził się Pan Jezus... http://pl.wikipedia.org/wiki/Grota_Narodzenia
W Bazylice jest trochę ludzi w kolejce do tego miejsca. W dzień przed Wigilia było tam czekania na 30 minut.
Polecam więc wejść do środka Bazyliki i udać się do... wyjścia...
Nikt tam nie zaczepi, nie zapyta. W zasadzie wchodzi się bez kolejki.
Image


Bazylika Narodzenia Pańskiego. Miejsce gdzie niby stał żłobek.
Image


Betlejem - Mleczna Grota. http://pl.wikipedia.org/wiki/Grota_Mleczna
Ekhm... to tutaj niby Maryja uroniła krople mleka z piersi... koniecznie więc trzeba była tam zajrzeć.
Image


Wejście do Bazyliki Narodzenia Pańskiego.
Takie małe... podobno aby nie można było wjechac na koniach.
Image

Choinka w Betlejem
Image

Jerozolima. Getsemani. Góra Oliwna. http://pl.wikipedia.org/wiki/Getsemani
To tutaj podobno, dokładnie w tym miejscu a nie innym, Pan Jezus modlił się z Apostołami na dzień przed pojmaniem.
Image


Góra Oliwna. Cmentarz Żydowski. Na prawdę robi wrażenie. Jest to baaardzo duży cmentarz.
http://pl.wikipedia.org/wiki/G%C3%B3ra_Oliwna
Image
Image
Image


Miejsce grobu Maryi. Tuż obok Góry Oliwnej. Podobno Maryja wniebowstąpiła do nieba wg kościoła zachodu.
Kościół Wschodni zaś twierdzi że to jest dokładnie miejsce jej grobu. Coż... ile wiar, tyle wersji... kto ma racje?
Image


Żydzi... tak, ciekawi mnie ten temat. Lubiłem robić im zdjęcia...
Image
Image


Widok na Górę Oliwną ze Starego Miasta. (skala cmentarza)
Image


Stare Miasto Jerozolima o świcie.
Image
Image

Brama Damasceńska
Image

Image


Meczet Al-Aksa. http://pl.wikipedia.org/wiki/Meczet_Al-Aksa_w_Jerozolimie
Uwaga. Na teren muzułmańskiej części można wejśc tylko dwa razy dziennie.
7:30 - 10:30 i 13:00 - 14:00. Poza tymi godzinami zamykają dla niewiernych.
Niestety do meczetu nie można wejść. Tylko muzułmanie. Szkoda...
Podobno to jedno z najwazniejszych miejsc muzułmańskich zaraz po Mekkce i Medynie.
Jakoś nie zrobiło wrażenia. To juz Błekitny Meczet w Stambule (otwarty dla wszystkich) podobał mi się bardziej.

Image

Kopuła na Skale. http://pl.wikipedia.org/wiki/Kopu%C5%82a_na_Skale
Ładne. Bardzo ładne. Niestety tez nie można wejśc do środka...
Image

Image

Masada. http://pl.wikipedia.org/wiki/Masada
Moje osobiste the best of...
Uwielbiam przyrodę... duże przestrzenie.
Można wejśc pieszo. 29 szekli.
Można wjechac kolejką.
W jedną strone 54, w dwie 72 (o ile pamiętam)
To miejsce będę polecał każdemu.

Image
Image
Image
Image
Image
Image



Morze Martwe - Ein Gedi. To jest publiczna plaża, całkowicie za darmo.
5 kilometrów dalej (jadac od Jerozolimy) jest SPA.
Gdyby ktoś potrzebował... (oczywiście płatne i to słono jak woda w morzu Martwym)
Doświadczenie w pływaniu w tym Morzu Bezcenne...
Nie mam za wiele zdjeć, bo byłem zajęty pływaniem :)

Image


Nazaret. Bazylika Zwiastowania Pańskiego. http://pl.wikipedia.org/wiki/Bazylika_Z ... _Nazarecie
Szczerze... nic specjalnego...
Image
Image


Hajfa. Widok na Ogrody Bahai Hajfa jest ogromna, naprawde ogromna. Ładne widoki na panoramę miasta.
tylko czy warto jechac aż tak daleko aby to zobaczyć?
Sam nie wiem. Ja to nigdy niczego nie żałuję, ale to chyba jedyna atrakcja w tym mieście jak dla mnie.
Image
Image
Image

Tel Aviv. No i na koniec znowu Stolica. Tym razem wieczorowa porą.
Image
Image


Generalnie wyjazd udany. Pierwszy raz tak spędziłem świeta i nie żałuję. Z dala od szału zakupowego, gotowania i sprzątania.
Wszelkie Sanktuaria traktuję raczej "turystycznie". Obawiałem się jakiś dzikich tłumów, ale nic takiego nie było. W zasadzie to chyba nic mnie nie zaskoczyło (troche już widziałem), no może oprócz cen... jak pisałem drogo. Temperatura była w okolicy 18 stopni, ale w nocy było na serio zimno. Dwa koce to podstawa. Wyjazd na pewno udany.
Gdyby ktos miał jakies szczegółowe pytania to chętnie pomoge, tak i jak i mnie ktoś pomaga przy innych wyjazdach.

Jeśli ktoś zapyta ile mnie wyjazd kosztował to nie wiem dokładnie. Wróciłem wczoraj i nie spłyneły jeszcze wszystkie płatnosci. Trzeba jednak pamiętac że to wyjazd rodzinny na 4 osoby, a więc koszty całkiem spore. Mimo wszystko absolutnie warto było.
Co więcej, wielce prawdopodobne, że za rok w tym okresie znowu gdzies pojadę.
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez DAD 30 Gru 2013 21:41, edytowano w sumie 2 razy
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
#2 PostWysłany: 29 Gru 2013 21:07 

Rejestracja: 04 Cze 2012
Posty: 4253
Loty: 416
Kilometry: 938 579
złoty
Super! My właśnie jesteśmy w Hajfie. Niestety dziś padało, było ok 15c i ogrody były zamknięte ze wzgledu na mokre schody ;( czynne są 9-17.

My byliśmy jeszcze w Cezarei. Wstęp 40nis. Dość ładne starożytne ruiny, ale jak ktoś był we Włoszech, Grecji czy Turcji, to kapcie mu nie spadną z wrażenia :-)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 30 Gru 2013 00:46 

Rejestracja: 31 Sie 2011
Posty: 218
niebieski
napiszcie coś jeżeli wypożyczaliście samochód gdzie za ile w jakiej firmie , i jeszcze jedno co to za akcja jest z odprawą jeżeli ktoś leci wizzem z podręcznym :D
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 30 Gru 2013 07:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lis 2011
Posty: 698
Loty: 165
Kilometry: 305 966
złoty
wally napisał(a):
napiszcie coś jeżeli wypożyczaliście samochód gdzie za ile w jakiej firmie , i jeszcze jedno co to za akcja jest z odprawą jeżeli ktoś leci wizzem z podręcznym :D



No wiesz... przeciez to zalezy od samochodu... Firm cała masa. Wg mnie wielkiego znaczenie nie ma.
Ja miałem samochód z Budget. Za 3 dni zapłaciłem 104 USD. Samochód Mitsubishi - 5 drzwi, automat.


NIe ma żadnych akcji z podręcznym. Moja odprawa do Izraela trwała dosłownie około 30 sekund (4 paszporty). Nikt o nic nie zapytał. Nie odezwałem się nic wiecej oprócz "Dzień Dobry" i "Dziękuje".

W drodze powrotnej jest dłużej, ale jak powiedziałem że cały czas miałem bagaż na oku, to nie sprawdzali mi go wcale. Ci co mówili że zostawili w przechowalni, mieli skanowane. Ludzi z podręcznym kierowali od razu do Shuttle Bus.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 30 Gru 2013 11:53 

Rejestracja: 31 Sie 2011
Posty: 218
niebieski
wiesz chodzi o to czy rzeczywiście jest tak że odprawa odbywa się w terminalu nr 1 a odlot jest z terminalu nr 3 , czy jak ktoś ma tylko podręczny to jest tak samo ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 30 Gru 2013 11:57 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Lis 2011
Posty: 698
Loty: 165
Kilometry: 305 966
złoty
Aha. Nie wiem tego na pewno. Na bilecie jest napisane "Terminal 1". Ze mna ludzie w kolejce mieli bagaże podręczne (tylko) takze. Z 1 po kontroli jest podstawiony autobus wiec z transportem do 3 nie bedziesz miał problemów.


Sent from my iPhone using Tapatalk
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 30 Gru 2013 12:24 

Rejestracja: 29 Gru 2013
Posty: 13
Loty: 13
Kilometry: 23 814
Jechaliśmy z podręcznymi i procedura jest taka sama - z terminalu 1 bus na terminal 3, kontrola i powrót busem na terminal 1.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 30 Gru 2013 12:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Sie 2010
Posty: 4825
Loty: 307
Kilometry: 514 401
Ostrzeżenia: 1
HON fly4free
DAD napisał(a):
Na poczatek jeśli ktoś sądzi że tanimi liniami moze tanio zwiedzic Izrael to jest w błędzie. Tani jest tylko bilet lotnizy na tym się kończy.
Nie będe tutaj rozpisywał się na temat cen, ale jest po prostu drogo. Gdyby kogos to później interesowało, to udzielę informacji.
Tak tylko dla zrozumienia o czym pisze dam raptem kilka cen.


Bilety na luty zakupione, moze ta strona bedzie uzyteczna dla planujacych podroz.
Aktualne ceny w Izraelu.
http://www.numbeo.com/cost-of-living/co ... try=Israel
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 8 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 2 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group