Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 11 Cze 2022 13:41 

Rejestracja: 11 Cze 2022
Posty: 5
Witam,
Planując podróż nie przemyślałem (nie do końca byłem świadomy), że może być problem z przekroczeniem granicy z Cypru północnego do południowego. Mianowicie powrót z Turcji chcieliśmy zakończyć na Cyprze płynąc promem do Kureni Lum Mersin lub Magusy i wrócić do Polski z lotniska w Larnace.
Pytanie jak musielibyśmy przejść przez granicę? Czy są z tym problemy?
Cała podróż ma wyglądać następująco: Polska - Bułgaria - Turcja - Cypr płn -> płd - Polska.
z góry dziękuję za pomoc.


Ostatnio edytowany przez Abcn, 11 Cze 2022 15:38, edytowano w sumie 1 raz
Literówka
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Egipt luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2406 PLN. Wyloty z 2 miast Egipt luksusowo: tydzień w 5* hotelu z all inclusive od 2406 PLN. Wyloty z 2 miast
Tanie loty do Turcji: Izmir z Warszawy od 387 PLN Tanie loty do Turcji: Izmir z Warszawy od 387 PLN
#2 PostWysłany: 11 Cze 2022 14:02 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 4005
Loty: 457
Kilometry: 671 186
platynowy
Sebastian Bolewski,
Normalnie.
Zero problemów, podobnie jak z przekroczeniem granicy w Nikozji.
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 11 Cze 2022 14:33 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22435
Νο, nie do końca. Dla Cypryjczyków (i dla UE), przekroczenie granicy w "TRNC" (Lotnisko Tynmpos/Ercan lub porty), to nielegalne przekroczenie granicy cypryjskiej, i mogą być problemy przy wylocie z LCA/PFO

http://www.mfa.gov.cy/mfa/embassies/emb ... Document#1

Ponieważ północna część wyspy znajduje się pod turecką okupacją wojskową, wszystkie punkty wejścia tam zostały uznane za nielegalne i zakazane dla wszelkiego ruchu morskiego i powietrznego. Należą do nich lotniska Tympos (tzw. „Ercan”) i Lefkonikos oraz porty morskie Famagusta, Kyrenia, Karavostasi i Xeros. Zakaz jest uznawany i egzekwowany przez rządy wszystkich krajów z wyjątkiem Turcji.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 11 Cze 2022 14:44 

Rejestracja: 11 Cze 2022
Posty: 5
Zeus ,

Tak właśnie wyczytałem, pytanie czy te problemy są faktycznie, czy przymykają oko na to. jakkolwiek głupio to brzmi.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 11 Cze 2022 15:04 

Rejestracja: 27 Lut 2014
Posty: 655
srebrny
Wiele osób przechodziło tę granicę i nie miało problemów, ale nikt nie zagwarantuje, że akurat nie będą Ciebie chcieli sprawdzić dokładniej na granicy.
Cypr nie należy do Schengen i w razie kontroli na granicy płn-płd będą wiedzieli, że przechodzisz nielegalnie, jak pisał wcześnie @Zeus.
Tak więc ryzyko znasz i sam musisz ocenić czy jesteś je gotów podjąć.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 11 Cze 2022 15:09 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22435
Najprawdopodobniej problem powstanie na lotnisku, jak zeskanują paszport i zobaczą ze nie przekroczyłeś legalnie granicy z Republiką Cypryjską. Najprawdopodobniej skończy na naganie lub "szkoleniu" przez pracownika - albo mandatem jak się trafi służbista.

Znam przypadki ludzi którzy bez problemu przekroczyli i takich co mieli spore problemy.

Jak masz to zrobić, to lepiej na lotnisku być 3h przed, na wszelki wypadek.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 12 Cze 2022 13:53 

Rejestracja: 11 Cze 2022
Posty: 5
bardzo dziękuję za odpowiedź. mam ogromny dylemat ponieważ bilety już kupione. jak duże są szanse otrzymania takiego mandatu i jaki może być wysoki. podróżujemy we dwie osoby. czy w razie czego skrucha i udawanie nieświadomego takiej sytuacji może pomóc? (wiem jak głupio to brzmi). czy istnieje ryzyko że nie wrócimy? że nie wpuszczą nas na samolot lub inne konsekwencje?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 20 Maj 2023 13:02 

Rejestracja: 20 Maj 2023
Posty: 1
Na czym się skończyło??
Bo planuję latem podobną podróż....
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 11 Gru 2023 22:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4570
Loty: 639
Kilometry: 792 498
HON fly4free
Skończyło się na zostawieniu zegarka w Fezie
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
 
      
#10 PostWysłany: 12 Gru 2023 10:07 

Rejestracja: 11 Cze 2022
Posty: 5
Skończyło się tak, że aby nie ryzykować z Turcji polecieliśmy na 3 dni do Izraela a następnie na z Izraela na Cypr akurat były loty w rewelacyjnych cenach więc dodatkowy kraj a przy okazji spokojna głowa :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 12 Gru 2023 10:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Wrz 2011
Posty: 2707
HON fly4free
Robiłem tę trasę kilka lat temu.
Oczywiście bezproblemowo.
Dla świętego spokoju wystarczy wziąć ze sobą dowód osobisty i paszport.
Na dowodzie podróżuje się na Cypr (Południowy), a na paszporcie do Turcji (i Cypru Północnego - aczkolwiek można również na dowodzie osobistym).
Wtedy na lotnisku w Larnace czy Paphos nie ma śladu że się było w "zakazanych" miejscach.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 12 Gru 2023 11:47 

Rejestracja: 02 Paź 2011
Posty: 804
niebieski
Kol. Garmond
Sposob malo blyskotliwy, bo nie ma tez sladu, ze sie do Cypru (poludniowego) w jakikolwiek sposob wlecialo/wjechalo, wiec od razu na granicy przy powrocie np. lotem z Paphos czy Larnaki widza, ze prawdopodobnie delikwent wczesniej przekroczyl granice z Cyprem Polnocnym na innym dokumencie. Ale czy cos z tym zrobia, to juz inna sprawa...
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#13 PostWysłany: 12 Gru 2023 12:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Wrz 2011
Posty: 2707
HON fly4free
Kol. Flus.
Chyba mnie Kolega nie zrozumiał.
Opisany przeze mnie sposób dotyczy podróży z EU do Cypru, a później przekroczenie granicy z Cyprem Płn. i ewentualna dalszą podróż do Turcji stamtąd.
Do Cypru można dotrzeć na podstawie dowodu osobistego.
Czy zostanie ślad po takiej podróży? Oczywiście: w systemie cypryjskiej Straży Granicznej.
Dalszą podróż do Cypru Północnego możemy kontynuować na paszporcie, którego później nie będziemy pokazywać służbom granicznym Republiki Cypru.

A Kolega ma inne doświadczenia z pokonywania tego odcinka?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 12 Gru 2023 14:33 

Rejestracja: 02 Paź 2011
Posty: 804
niebieski
Kol. Garmond,

Ja trzymalem sie tematu watku i podrozy przez Turcje i Cypr Polnocny do Cypru Pld. i pozniej powrot do Polski.
A Ty widze ni stad ni zowad piszesz o przeciwnym kierunku i jeszcze masz pretensje, ze zle Cie zrozumialem, samemu nie trzymajac sie tematu watku. Poza tym zawsze pozostanie slad w systemach granicznych i nawet w Twojej kombinacji przy ponownym przylocie mozesz zostac zapytany jak opusciles Cypr Pld i dlaczego nie zarejestrowales pobytu ponad 4 miesiace - bo nie beda znac daty opuszczenia Cypru Pld. i moga podejrzewac, ze przekroczyles ten okres 4-miesieczny.

Ja wole unikac potencjalnych problemow, wiec nie mam doswiadczen, i nie probowalem takiej kombinacji wiedzac, ze zgodnie z informacja Ministerstwa Spraw Zagranicznych Cypru wjazd z Cypru Pln. jest nielegalny: Natomiast w Twoja strone prawdopodobnie nie ma zastrzezen, stad tez nie miales problemow.

The legal points of entry to the Republic of Cyprus are the intenational airports of Larnaca and Paphos and the ports of Larnaca, Limassol, Latsi and Paphos, which are situated in the area under the effective control of the Government of the Republic of Cyprus. Entry to the territory of the Republic of Cyprus via any other port or airport in the area of Cyprus in which the Government of the Republic does not exercise effective control (Turkish occupied area) is illegal.

Nie twierdze, ze beda czekac jakies konsekwencje, byc moze nie, ale jesli trafi sie jakis nadgorliwy straznik graniczny przy wylocie z Cypru, to mozna sobie przez to zepsuc plany i stracic troche nerwow, a byc moze i pieniedzy tez.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 14 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group