Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 44 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 01 Lut 2019 19:19 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3028
srebrny
@Maldo: Zaskoczyłeś mnie, bo za "moich" czasów dworzec był gdzie indziej. Ale faktycznie wszystkie autobusy z lotniska tam jadą, z różnymi numerami linii (a jako "1" wracają na lotnisko).
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu Miesiąc na Phuket za 4040 PLN. Loty z Warszawy (z dużym bagażem) i noclegi w 4* hotelu
Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów Bezpośrednie loty first minute do Nowego Jorku i Miami z Berlina od 1541 PLN. Dużo terminów
 Temat postu: Re: Heraklion Airport
#22 PostWysłany: 12 Lip 2021 16:18 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 19 Gru 2011
Posty: 5617
HON fly4free
Kilka słów w miarę świeżo po wizycie.
Lotnisko położone niezwykle blisko miasta, którego imię nosi. Dojście z buta do ścisłego centrum Heraklionu powinno zająć nie więcej niż 40-45 minut, wzdłuż całej trasy jest chodnik a okolica przez którą droga do miasta przebiega wygląda na całkiem normalną (czyt. bezpieczną).
Do centrum miasta w czasie ok. 15 minut zawiozą nas też miejskie autobusy, z których pokładu poczyniłem wyżej opisane obserwacje, a cena za jednorazowy bilet to zawrotne 1,1€. Bilety można nabyć w automatach na przystankach (uwaga nie każdy przystanek ma "swój" automat, ale na przystanku lotniskowym automat oczywiście jest), płatność w automatach tylko gotówką i jeśli dobrze pamiętam to tylko bilonem. Autobusy jeżdżą co kilka, maksymalnie co kilkanaście minut więc przynajmniej w ciągu dnia sprawdzanie rozkładów i dopasowywanie się pod jakiś konkretny kurs uważam za pozbawione sensu.
Co się zaś tyczy lotniska samego w sobie to napiszę tylko tyle, że odlatywałem z niego ostatniego dnia czerwca i w strefie odlotów był taki tłum i panował taki chaos, że jak zawsze do samolotu (lub autubusu dowożącego do samolotu) wchodzę na szarym końcu jako ostatni lub jeden z ostatnich, tak tym razem ustawiłem się karnie w kolejce gdy tylko ogłosili rozpoczęcie boardingu byle tylko jak najszybciej stamtąd uciec. Nie chcę wiedzieć co się tam dzieje w szczycie sezonu...
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Heraklion Airport
#23 PostWysłany: 19 Lip 2021 04:37 

Rejestracja: 31 Sty 2014
Posty: 3225
srebrny
Ktoś się orientuje jak wygląda dostęp do saloników na tym lotnisku. Z tego co widzę na stronie PP daje dostęp do "GOLDAIR HANDLING LOUNGE", ale tylko dla lotów non-schengen.
Na stronie LOT nie ma tego lotniska na liście - obawiam się , że nie mają podpisanej umowy z żadnym z saloników i pewnie też nie będzie dostępu do fast track.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Heraklion Airport
#24 PostWysłany: 19 Lip 2021 10:57 

Rejestracja: 15 Cze 2014
Posty: 34
Pytanie poboczne, ale żeby nie zaśmiecać zapytam tutaj.
Czy na lotnisku w Heraklionie odprawie się z kartą pokładowa na smartfonie ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Heraklion Airport
#25 PostWysłany: 19 Lip 2021 13:14 

Rejestracja: 24 Paź 2020
Posty: 501
Dostęp do FastTracka dla Goldów w HER jest. Saloniku brak.
Góra
 Profil Relacje PM off
SPLDER lubi ten post.
SPLDER uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Heraklion Airport
#26 PostWysłany: 27 Sie 2021 22:40 

Rejestracja: 26 Sty 2013
Posty: 426
Loty: 263
Kilometry: 327 709
niebieski
kemot napisał(a):
cena za jednorazowy bilet to zawrotne 1,1€. Bilety można nabyć w automatach na przystankach (uwaga nie każdy przystanek ma "swój" automat, ale na przystanku lotniskowym automat oczywiście jest), płatność w automatach tylko gotówką i jeśli dobrze pamiętam to tylko bilonem. Autobusy jeżdżą co kilka, maksymalnie co kilkanaście minut więc przynajmniej w ciągu dnia sprawdzanie rozkładów i dopasowywanie się pod jakiś konkretny kurs uważam za pozbawione sensu.
Co się zaś tyczy lotniska samego w sobie to napiszę tylko tyle, że odlatywałem z niego ostatniego dnia czerwca i w strefie odlotów był taki tłum i panował taki chaos, że jak zawsze do samolotu (lub autubusu dowożącego do samolotu) wchodzę na szarym końcu jako ostatni lub jeden z ostatnich, tak tym razem ustawiłem się karnie w kolejce gdy tylko ogłosili rozpoczęcie boardingu byle tylko jak najszybciej stamtąd uciec. Nie chcę wiedzieć co się tam dzieje w szczycie sezonu...

Na przystanku lotniskowym poza automatem bilety można nabyć w kiosku na przystanku, wtedy można obejść się bez bilonu. Teoretycznie autobusy linii numer 1 jeżdżą z częstotliwością co 10 minut, ale własne doświadczenia wskazują, że należy podchodzić do tego z pewnym dystansem. Co się zaś tyczy samego lotniska to w pełni podzielam powyższą opinię, natomiast mam pewne spostrzeżenie dotyczące informacji prezentowanych na ekranach w hali odlotów. Pomiędzy stanowiskami do odprawy linii Aegan a pozostałych linii na ścianie znajdują się niewielkie monitory, na których znajduje się więcej informacji niż na wielkich czarnych ekranach pod sufitem hali, co stwarza możliwość iż dowiemy się o numerze stanowiska nieco szybciej niż osoby oczekujące w innych miejscach hali. Daje to możliwość iż do check in ustawimy się jako jedni z pierwszych, co w kontekście tego, co napisał @kemot wydaje się istotne.
Góra
 Profil Relacje PM off
tarman lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Heraklion Airport
#27 PostWysłany: 04 Wrz 2021 20:07 

Rejestracja: 14 Sty 2014
Posty: 762
Loty: 139
Kilometry: 288 511
srebrny
Lądujemy o 21.55, czyli wyjdziemy z lotniska o 22.30 - 23.00. Czy o tej godzinie taxi to jedyna opcja, aby dojechać do centrum Heraklionu?
_________________
Relacje: Bali oczami początkujących turystów (2022).
Emeryci w podróży - Singapur i Malezja (2023), Algarve (2023)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Heraklion Airport
#28 PostWysłany: 05 Wrz 2021 09:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2012
Posty: 4065
HON fly4free
Przed pandemia byl.
Ew. taxi nie powinno byc drogie. A tak jak pisal @kemot - w najgorszym razie (budzetowo) z buta max 40-50min 4km:
https://www.google.com/maps/dir/Port+lo ... 98!1m0!3e3
_________________
navigare necesse est
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Heraklion Airport
#29 PostWysłany: 31 Maj 2022 15:10 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Lis 2012
Posty: 2240
Na stronie herakliońskiego KTEL wygląda na to, że linia 1 to nie jest linia lotniskowa, tylko "red line" po centrum. Coś się pozmieniało?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Heraklion Airport
#30 PostWysłany: 31 Maj 2022 16:31 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3028
srebrny
To nie tak. 1 to są wszystkie kursy pozostałych linii, które wracają na lotnisko, a 20 kursy pozostałych linii, które wracają do portu. Taka ich tradycja, a ten "cudowny" system do prezentacji rozkładów (od niedawna powszechny w Grecji) sobie z tym nie poradził. Więc po prostu trzeba szukać jako powroty linii nr 5,6,8,10,11,12,15,17,19 i 31. Tu jest mapka:
http://open.phototrans.net/20,1161,0.html

A rozkład zbiorczy jest tu (i nawet nie ma numerów linii, ak iedyś były):
http://astiko-irakleiou.gr/news.html?id=2167
Góra
 Profil Relacje PM off
wersus79 lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: [HER] Heraklion
#31 PostWysłany: 24 Cze 2022 13:00 

Rejestracja: 19 Mar 2015
Posty: 1601
Loty: 50
Kilometry: 65 501
złoty
Wizyta w HER 18-21 czerwca. Po porannym przylocie z Krakowa w landsidzie miliard ludzi. Podróżni w kolejkach do check-in mieszają się z wychodzącymi z hali przylotów. Zaraz po wyjściu z budynku witają nas tłumy przed stoiskami biur podróży dla turystów z wycieczek zorganizowanych. Budynek oraz strefa przed security nie są małe, ale liczba osób w nich przebywających stwarza - tak jak opisał kemot - wrażenie ogromnego chaosu. Dlatego w dzień wylotu postanowiliśmy być na lotnisku wcześniej, niż pierwotnie zamierzaliśmy. Obawiałem się dłuższego czekania w kolejce do security.

Harmonogram na karcie pokładowej Wizzair informuje:
    7:45 przyjdź na lotnisko
    8:45 kontrola bezpieczeństwa
    9:30 wyjście
    9:45 zamknięcie bramki
    10:15 samolot odlatuje
Z hotelu wyszliśmy o 7 rano. Przystanek autobusu miejskiego nr 1 jest siedem minut spacerkiem, zaraz obok stacji benzynowej SHELL, obok Central Bus Station Heraklion - Lassithi Bus. Widać go na Street View. Kupiłem dwa bilety w automacie na 1.1 EUR każdy i czekamy.

Autobus przyjechał o 7:26, a na lotnisku byliśmy o 7:40. Kawka, kanapka, zwiedzanie zakamarków lotniska i do security podeszliśmy o 8:20. Mimo dużej kolejki, działających dwóch skanerów do walizek i jednej bramki do wykrywania metali kontrola zajęła może 15 minut. Także niepotrzebnie się człowiek stresował i dał zastraszyć Wizzairowi ;)

W airsaidzie milion ludzi. Jak nie ma gdzie usiąść polecam udać się na piętro koło Gate A1. Jest dużo miejsca, kawiarenka i można popatrzeć z góry jak uwijają się w security.

Co do samej kontroli bezpieczeństwa to są dwie na przeciwległych końcach budynku lotniska. Ta druga, we wschodniej części budynku może być tylko dla lotów non-schengen, ale będąc w strefie free duty (podobnej do tej na lotnisku w Budapeszcie) widziałem wiele osób z walizkami idących z tamtego kierunku. Nie sprawdziłem dokładnie, więc na 100% nie wiem.

Wysiadając z autobusu zapytałem kierowców jak komunikacja funkcjonuje między lotniskiem a miastem. Z lotniska do miasta jedziemy każdym autobusem, z miasta na lotnisko tylko jedynką. Przeglądając stronę przewoźnika miejskiego, to wygląda myląco, bo z mojego przystanku nr 136 praktycznie połowa autobusów o różnych numerach jedzie na lotnisko. Czyli w praktyce wygląda to tak jak opisał obibok. Na stronie autobusy mają swoje numery, a w realu podjeżdża na przystanek autobus z jedynką na wyświetlaczu.

Co do kart pokładowych wymagane są papierowe i takie mieli wszyscy pasażerowie. Jeden facet z rodziną miał karty na telefonie i przeszedł przez bramkę, ale ewidentnie zwolnił proces boardingu.

edit 1/

Tak jak napisał profesor poniżej, autobusy dalekobieżne odjeżdżają z przystanku za furtką/płotem po drugiej stronie ulicy. To jest firma obsługująca wschodnią cześć Krety: https://www.ktelherlas.gr/. Jadą z miasta z dworca PKS.


Ostatnio edytowany przez wersus79, 24 Cze 2022 14:14, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: [HER] Heraklion
#32 PostWysłany: 24 Cze 2022 13:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Paź 2012
Posty: 1183
niebieski
Na lotnisku HER w Wizz jest wymóg wydruku karty pokładowej (podobnie jak na wielu innych lotniskach) ale spokojnie można posługiwać się pdf na urządzeniu mobilnym.
Jeśli ktoś chce jechać w kierunku Malii to przystanek autobusowy jest na prawo od wyjścia z terminala, trzeba przejść przez furtkę oraz drogę. Tu jest budka gdzie można kupić bilety oraz uzyskać informację.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: [HER] Heraklion
#33 PostWysłany: 01 Wrz 2022 17:27 

Rejestracja: 16 Sty 2018
Posty: 29
Czy jest jakaś dopłata za posługiwanie się pdf w telefonie na lotnisku Heraklion? Lot wizzaira do Gdańska. Drukarki już nie ogarniemy do wylotu…
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: [HER] Heraklion
#34 PostWysłany: 24 Wrz 2022 09:06 

Rejestracja: 12 Lip 2020
Posty: 28
Witam, ktoś mi może podpowiedzieć jakim autobusem dostać się z Lotniska Heraklion do Kato Guwes do hotelu Gouves Bay Hotel ? to jest jakieś 16 km od lotniska , z tego co patrzyłem na google i na mapkę co kolega zapodał powyżej że powinien tam jechać autobus nr 12 , ze street view widać przystanek z napisanym numerem 12 , ale nie wiem czy to faktycznie tak działa. Dziękuje
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: [HER] Heraklion
#35 PostWysłany: 24 Wrz 2022 10:32 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Cze 2012
Posty: 1366
Loty: 434
Kilometry: 623 989
niebieski
Pdf normalnie działa, nigdzie nie trzeba chodzić i drukować kart.

@bipi555 polecam apkę Moovit
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: [HER] Heraklion
#36 PostWysłany: 26 Wrz 2022 10:02 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3028
srebrny
@bipi555: Ale czemu 12? 12 to autobus miejski, a to jest dość daleko w regionie. Trzeba pojechać KTEL-em, ale nie analizowałem tej części, więc nie wiem, które tędy jadą.
https://www.ktelherlas.gr
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: [HER] Heraklion
#37 PostWysłany: 26 Wrz 2022 13:58 

Rejestracja: 19 Mar 2015
Posty: 1601
Loty: 50
Kilometry: 65 501
złoty
@bipi555

Wychodzisz z lotniska i udajesz się do TEJ lokalizacji. Zaraz obok jest przystanek autobusów międzymiastowych (PKS). Zatrzymują się na nim autobusy jadące z Heraklion (ΗΡΑΚΛΕΙΟ) na wschód wyspy. Wsiadasz w każdy, który podjedzie, ponieważ każdy z nich przejeżdża blisko Twojego hotelu. Wysiadasz na przystanku nr 13.

W każdym autobusie, którym jechałem w czerwcu był kierowca i steward, który ogarniał pasażerów (sprzedaż biletów, bagaże do luku bagażowego i mniej więcej kontrolował przystanki, gdzie kto ma wysiąść). Kierowca sam się nie zatrzyma na przystanku, tylko na żądanie. Byłem świadkiem jak steward się zgapił i nie zatrzymał autobusu na odpowiednim przystanku. Ludzie musieli wysiadać na kolejnym i wracać z buta, więc trzeba liczyć na siebie. Pierwsze duże miasto na Twojej trasie to CHERSONISOS. Musisz sobie rozpracować rozkład jazdy na stronie https://www.ktelherlas.gr/en/ po nazwach miast, które napisałem i zapoznać się z trasami autobusów (mapy są w wynikach wyszukiwań). Podsumowując transport autobusowy na Krecie jest bardzo sprawny.
Góra
 Profil Relacje PM off
obibok lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: [HER] Heraklion
#38 PostWysłany: 29 Wrz 2022 20:19 

Rejestracja: 12 Lip 2020
Posty: 28
Dziękuję za info , kalkulując jednak na 4 osoby dorosłe stwierdziliśmy że chyba bardziej będzie się opłacać wynająć samochód 140 euro od soboty do soboty w Athens cars , z lotnisk na lotnisko zobaczymy .
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: [HER] Heraklion
#39 PostWysłany: 21 Lip 2023 12:21 

Rejestracja: 08 Paź 2013
Posty: 369
Loty: 372
Kilometry: 907 939
niebieski
Uwielbiam Grecję . Kretę i samych mieszkańców , ale ...lotnisko HER jest prawdopodobnie nr 1 ( albo w czołówce ) najgorszych portów lotniczych .
Gdy czekam na lot to staram się zostać w mieście jak najdłużej tym bardziej , że autobus nr 1 jeździ często i bez opoznień.
Aktualne minusy portu :
- brak klimatyzacji lub działa bardzo słabo ( sauna na całego )
- brak wolnych miejsc siedzących
- brak działających kontaktów by naładować cokolwiek
- wifi nie daje rady :)
- plansza kierująca do saloniku prowadzi do ściany i windy i ...koniec ( nikt tego nie zmienił od co najmniej 4 lat jak obserwuję ) a przecież wiadomo , że salonik znajduje się tylko w części Non Schengen .
- na podłodze walają się śmieci , kawałki jedzenia i jest po prostu brudno .
Plusy :
- Naprawdę nie wiem jak oni to robią , ale od czterech lat jak tu bywałem systematycznie nigdy nie było kolejek do kontroli bezpieczeństwa nawet w szczycie sezonu , dnia i godzin .
-Nawet po dużym opóźnieniu (Aegean miał opóźnienie z Aten ponad 2h ) wylądowałem po 2.30 w nocy i czekał na mnie transfer do hotelu w umówionym kiosku / stanowisku .
Generalnie rada jest taka , że jak musicie czekać na lot to róbcie to w mieście a do HER przyjeżdżajcie jak najpóźniej .


Ostatnio edytowany przez savoj, 21 Lip 2023 13:26, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: [HER] Heraklion
#40 PostWysłany: 21 Lip 2023 12:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 11 Sty 2018
Posty: 1698
Loty: 261
Kilometry: 277 323
złoty
@savoj

Eee no, Lotnisko HER ma swój klimat ;) Taki powrót do przeszłości. Osoby szukające starych miejsc powinny odwiedzić HER.
Ja nawet przetestowałem te telefony na ścianie przy kontroli bezpieczeństwa bo jak pozywała instrukcja czyta każdą kartę płatniczą/kredytową ale zonk, nie zadziałało... :D
_________________
Image
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 44 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group