Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 54 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Glasgow
#1 PostWysłany: 30 Kwi 2013 11:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Kwi 2011
Posty: 1647
srebrny
W Glasgow jest bardzo fajne muzeum transportu (szukajcie pod nazwą Riverside Museum) z darmowym wejściem, lecz wypada coś wrzucić przy wejściu na utrzymanie.
W mieście jest też klimatyczna linia metra w kształcie koła i wąskimi peronami. Warto się przejechać.

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Majówka w USA: Seattle + Bozeman lub Missoula od 2639 PLN Majówka w USA: Seattle + Bozeman lub Missoula od 2639 PLN
Urlop nad Gardą za 1031 PLN. Loty do Włoch z Katowic, noclegi przy jeziorze i auto Urlop nad Gardą za 1031 PLN. Loty do Włoch z Katowic, noclegi przy jeziorze i auto
 Temat postu: Re: Glasow, Edynburg
#2 PostWysłany: 21 Maj 2013 00:26 

Rejestracja: 28 Gru 2010
Posty: 42
hej, jest sens leciec do Glasgow w sobote i wrocic w niedziele? Można tak zrobić przez Ryana i Wizz. Nie musi być super atrakcji, dla mnie wystarczy spacer po wybrzeżu, albo gdziekolwiek połazić. Czy da się tam znaleźć jakiś w miare niedrogi nocleg?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Glasow, Edynburg
#3 PostWysłany: 26 Lut 2014 23:24 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 30 Gru 2011
Posty: 5594
Loty: 169
Kilometry: 241 913
niebieski
W Glasgow, zgodnie z sugestią @koncentratora odwiedziłem Riverside Museum - świetna sprawa. W pełni interaktywne. Z czystym sumieniem można wrzucić do skrzynki sugerowane 3£.

Oprócz tego codziennie pn-pt o godzinie 10:30 i 14:30 jest bezpłatne zwiedzanie z przewodnikiem ratusza (City Chambers). Można nawet zasiąść w sali obrad Rady Miejskiej na fotelu przewodniczącego. Pani przewodnik mówi szybko i ze szkockim akcentem więc po 45 człowiek jest naprawdę zmęczony od słuchania :) Wszędzie pełno marmurów, złoceń, mahoniu, wielkie żyrandole, schody, itp. City Chambers "grały" w filmach dwa bieguny: Kreml jak i Watykan.
https://www.glasgow.gov.uk/index.aspx?articleid=3550

Jak Szkocja to whisky. Na terenie Lowlands są 3 destylarnie, z czego 2 koło Glasgow i jedna koło Edynburga. Planowaliśmy pierwotnie zobaczyć Glengoyne, jednak wizzair się spóźnił i czasu starczyło tylko na dojazd do Auchentoshan. Może położona mało malowniczo, na obrzeżach Glasgow, ale zaletą będzie łatwiejszy dojazd. Oczywiście najłatwiej samochodem, ale z centrum Glasgow jeździ autobus First 6 (kierunek Mountblow do ostatniego przystanku, potem 500 m spaceru). Zwiedzanie linii produkcyjnej (zacieranie, fermentacja, destylacja, leżakownia) codziennie o 10, 12, 13 i 15 trwa około 45 minut i potem około 15 minut na degustację w barze - nam się trafiła Auchentoshan Three Woods. Koszt zwiedzania 6£/os, ale warto. Zasadniczo nie jestem miłośnikiem tego trunku "pędzonego na myszach", ale byłem pod wrażeniem i degustacji i całej wycieczki. Ponadto pani przewodnik mówiła dużo lepszym angielskim niż jej koleżanka z City Chambers więc udało mi się zrozumieć niemal wszystko. Choć wcześniej warto przećwiczyć sobie słówka których na codzień nie używamy, żeby lepiej zrozumieć (np. barley - jęczmień, malt - słód, peat - torf, washtun, washback - kadzie, yeast - drożdże).
W sklepiku przy destylarni można zakupić whisky w cenie od 20£ do ponad 100£, jak i masę pamiątek z krówkami o smaku whisky włącznie.
http://www.auchentoshan.com/the-distillery/tours.aspx
_________________
Blbec je blbec a blbcem zůstane
Ja tu tylko sprzątam
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Glasow, Edynburg
#4 PostWysłany: 01 Wrz 2014 00:15 

Rejestracja: 04 Sty 2012
Posty: 3
Hm, wszyscy uparcie twierdzą, że w Glasgow nie ma nic ciekawego, a ja byłam tam kiedyś przez parę dni i wcale się nie nudziłam - chyba dobrze, że nie wiedziałam, że to takie nijakie miasto ;) Przyznam, że już dokładnie nie pamiętam wszystkich nazw albo czym gdzie jechaliśmy, ale spróbuję napisać cokolwiek dla tych, którzy jednak postanowią się tam wybrać:

- University of Glasgow - główny budynek to fantastyczny zamek, wyglądający jak Hogwart. W środku były jakieś wystawy dotyczące sławnych pracowników i ich osiągnięć, no i imponujące sale, ale w sumie nie za dużo do zwiedzania;
- The Necropolis - wiktoriański cmentarz na wzgórzach niedaleko katedry, pełen starych pomników i kaplic;
- w którymś parku są szklarnie z różnymi ciekawymi roślinami; chyba to był Queen's Park;
- Pollok Country Park - parę mil od centrum; pojechaliśmy tam głównie po to, by zobaczyć włochate krowy ;) Jest tam też pałac, a w nim muzeum - trafiliśmy nawet na jakieś darmowe oprowadzanie. Można dojechać pociągiem za funta czy dwa;
- z Glasgow można wybrać się na parogodzinną wycieczkę nad Loch Lomond. W okolicy jest mnóstwo szlaków pieszych. O ile pamiętam, pojechaliśmy pociągiem do Balloch i gdzieś tam sobie chodziliśmy. Na pewno byliśmy też na innej pieszej wycieczce, ale zupełnie nie umiem sobie przypomnieć, gdzie - może to było Milngavie? Gdzieś po drodze trafiliśmy tam nawet przypadkiem na destylarnię.

Nie będę się z nikim kłócić, że Glasgow jest ciekawsze od Edynburga albo dowolnego innego miejsca w Szkocji, bo przyznam szczerze, że byłam właściwie tylko w Glasgow, ale też nie jest tak, że zupełnie nie ma tam nic do zobaczenia. A nuż komuś się przyda ta lista.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Glasow, Edynburg
#5 PostWysłany: 22 Wrz 2014 15:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2013
Posty: 193
natka_m napisał(a):
Hm, wszyscy uparcie twierdzą, że w Glasgow nie ma nic ciekawego, a ja byłam tam kiedyś przez parę dni i wcale się nie nudziłam - chyba dobrze, że nie wiedziałam, że to takie nijakie miasto ;)


Nie wiem czemu wszyscy twierdzą że nie ma co zwiedzać. Wg mnie jest kilka fajnych miejsc choćby wspomniany The Necropolis i widok z tego cmentarza na katedrę.
Wg mnie będąc w Glasgow warto odwiedzić stadion Celticu (no chyba, że kogoś to nie kręci)- wycieczki po stadionie to koszt kilku funtów.
Stadion Rangersów to "stodoła" i jak ktoś zobaczy jak to wygląda z zewnątrz to aż nie uwierzy, że to jest ten stadion z LM :) Oba stadiony dzieli dosyć spora odległość także trzeba mieć zarezerwowane kilka godzin.
Obok Uniwersytetu Glasgow jest park uniwersytecki w którym można odpoczywać przy dosyć rwącym strumieniu. Akurat jak byliśmy w Glasgow to zaczepiliśmy jednego jegomościa aby zapytać się o drogę. Okazało się że jest to profesor uczelni. Gratis oprowadził nas po kampusie, opowiedział kilka ciekawych historyjek.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Glasow, Edynburg
#6 PostWysłany: 30 Wrz 2014 21:16 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Sty 2013
Posty: 146
Nie twierdzę ze w Glasgow nie ma co oglądać, zalezy tylko od ilosci czasu ktorym się dysponuje. Zalozyciel wątku leciał do Edynburga i mial 4 dni na zwiedzanie, w tej sytuacji GLA moim zdaniem nie ma sensu. Obecnie nie mamy juz takich swietnych połączeń z/do Edynburga więc jak ktos leci do GLA albo Prestwick na kilka dni to tez moze sobie odpuscic stolicę bo w Glasgow jest co oglądac, zaczynajac od Kelningrove Art Gallery & Museum.
_________________
photographer Scotland
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Glasow, Edynburg
#7 PostWysłany: 30 Wrz 2014 21:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2011
Posty: 597
niebieski
W ogole nie ma co porownywac Glasgow do Edynburga to jak porownanie malucha do Mercedesa
W Edynburgu moge bez konca wymieniac atrakcje, a w Glasgow na dwoch moje pomysly sie koncza
_________________
Proszę, wejdź i kliknij. Możesz pomóc innym :)
www.pajacyk.pl
www.wyklikajzywnosc.pl
www.okruszek.org.pl
www.pustamiska.pl
Góra
 Profil Relacje PM off
Wirecki1 lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Glasow, Edynburg
#8 PostWysłany: 14 Lut 2015 21:27 

Rejestracja: 16 Cze 2012
Posty: 8
Loty: 36
Kilometry: 27 318
Witam! :)

Wybieram się na jednodniówkę do Glasgow (przylot o 07.55, powrót 20.35). Poczytałem trochę wątek i w sumie nie wiem co robić. Patrząc na zdjęcia i atrakcje zarówno Glasgow jak i Edynburga zacząłem się zastanawiać nad tym czy nie darować sobie Glasgow i nie poświęcić tych paru godzinek w samym Edynburgu (ceny Citylink przez stronę megabusa są bardzo niskie). Licząc dojazdy w samym Edynburgu bym miał 5-6 godzin. Z drugiej strony bardzo mnie interesuje Muzeum Transportu w Riverside. Zdaję sobie sprawę, że te kilka godzin to i tak za mało zarówno na jedno jak i drugie miasto, ale kilka najważniejszych atrakcji na pewno da się zobaczyć. Co o tym myślicie? Polecacie jechać do Edynburga czy lepiej poświęcić cały dzień na Glasgow, a do Edynburga pojechać następnym razem na dłużej? (choć póki co się na to nie zanosi z przyczyn czasowych i finansowych)

Z góry dzięki za pomoc!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Glasow, Edynburg
#9 PostWysłany: 15 Lut 2015 19:09 

Rejestracja: 08 Gru 2014
Posty: 138
Zależy, co cię interesuje. Glasgow turystycznie w porównaniu do Edynburga wypada bardzo słabo. Typowe duże miasto, którego lata świetności przypadły na boom przemysłowy 100 lat temu. Mają tam katedrę, fajne klimatyczne prastare metro, ulice i budynki :o Jak na pierwsze miasto w UK, może być ciekawe. Jeżeli to nie pierwszy raz, można sobie darować.
Góra
 Profil Relacje PM off
kd5 lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Glasow, Edynburg
#10 PostWysłany: 15 Lut 2015 19:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Sty 2013
Posty: 146
Glasgow jest fajne; oczywiscie duzo zalezy od zainteresowan ale mysle cos znajdziesz dla siebie. Stadion Celtic, browar Tennentsa, West End i Kelvingrove Art Gallery na przyklad. Dalabym sobie spokoj z Edynburgiem jesli masz tylko jeden dzien;
_________________
photographer Scotland
Góra
 Profil Relacje PM off
kd5 lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Glasow, Edynburg
#11 PostWysłany: 15 Lut 2015 19:41 

Rejestracja: 16 Cze 2012
Posty: 8
Loty: 36
Kilometry: 27 318
Dzięki wielkie za odpowiedzi :) Bardzo lubię klimatyczne stare miasta, ciekawe zabudowania, ale przyroda, góry, stare zamki też jak najbardziej :) vamamama A byłeś może w tym Riverside Museum? Wiesz ile mniej więcej czasu trzeba by poświęcić na jego ogólne zwiedzanie, tzn. tak, żeby zobaczyć wszystko, ale nie zatrzymywać się długo przy każdym modelu?

I jeszcze takie ważne dla mnie pytanie: czy zarówno w Glasgow jak i w Edynburgu da się poczuć ten "szkocki" klimat?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Glasgow, Edynburg
#12 PostWysłany: 15 Lut 2015 20:17 

Rejestracja: 08 Gru 2014
Posty: 138
"Klimatyczne metro" miałem na myśli miejską kolejkę podziemną:) Samo miasto (jak dla mnie, w porównaniu z innymi miastami w UK) nie posiada żadnego klimatu. Sporo zabudowań "z epoki", ale wszystko to jakoś tak chaotycznie porozrzucane.
Góra
 Profil Relacje PM off
kd5 lubi ten post.
kd5 uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Glasgow, Edynburg
#13 PostWysłany: 15 Lut 2015 21:02 

Rejestracja: 24 Lut 2014
Posty: 56
Loty: 223
Kilometry: 582 918
Jezeli chodzi o muzemum transportu to spokojnie mozna tam poswiecic 2 godzinki.
Na Twoim miejscu skupilbym sie na Glasgow i darowal sobie Edynburg, odwiedzil go kiedy indziej i na dluzej.
Co do Glasgow to polecam Glasgow Cathedral a tuz za nim The Necropolis. Szybki spacer na George Square (ktory to w filmie The World War Z robil za Filadelfie) tuz obok jest The City Chambers. Pokrecilbym sie ulicami Buchanan Street wpadl na Merchant City. WZialbym metro na West End (stacja Kelvinhall) stamtad jest blisko zarowno do Kelvingrove Art Gallery jak i do wsponianego Muzeum, tuz obok masz The Tall Ship at Riverside. Na West Endzie cos bym przekasil jak starczy ci czasu skocz do Botanic GArdens. Pzdr z Glasgow
Góra
 Profil Relacje PM off
kd5 lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Glasgow, Edynburg
#14 PostWysłany: 15 Lut 2015 21:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Sty 2013
Posty: 146
nie bylam w Riverside i ogolnie rzadko do Glasgow zagladam, bylam w zeszlym roku 2 razy w ramach pracy i obiecalam sobie ze wroce na calodniowa wycieczke ale jakos nie wyszlo. Co rozumiesz przez ten klimat szkocki? Glasgow wydaje mi sie bardziej szkockie, w Edynburgu masz typowe 'szkockie' atrakcje dla turystow. Jak gory i zamek to raczej Edynburg ale czasu troche malo.
_________________
photographer Scotland
Góra
 Profil Relacje PM off
kd5 lubi ten post.
kd5 uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Glasgow, Edynburg
#15 PostWysłany: 16 Lut 2015 00:12 

Rejestracja: 16 Cze 2012
Posty: 8
Loty: 36
Kilometry: 27 318
Wielkie dzięki za wszystkie podpowiedzi! :)

Bardzo mi pomogliście i rzeczywiście chyba skupię się jednak na samym Glasgow, żeby na spokojnie pochodzić i też na chwilkę przysiąść, coś zjeść czy się napić :) Ale na pewno nie ma opcji, żeby nie powrócił też do Edynburga, ale fakt, rzeczywiście lepiej poświęcić mu więcej czasu.

Jeszcze raz wielkie dzięki!

Pozdrawiam!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Glasow, Edynburg
#16 PostWysłany: 27 Lut 2015 01:07 

Rejestracja: 03 Maj 2014
Posty: 537
Loty: 199
Kilometry: 289 509
Ostrzeżenia: 1
niebieski
go_big napisał(a):
W Glasgow i w Edynburgu autobusy odjeżdżają z dworców autobusowych. Są tam tablice informacyjne i numerowane bramki :) Na bilecie będziesz miał numer autobusu, który będzie wyświetlony na czole pojazdu.

No i tradycyjnie - koniec języka za przewodnika :)

Rozumiem, ze aby dostac sie z lotniska w Glasgow do dworca to musze zakupic bilet autobusowy - jaki najlepiej i jaka jest jego cena?
Megabus do Edynburga odjezdza z dworca autobusowego? Jak długo trwa czas dojazdu z lotniska do dworca bo nie wiem jaki bilet zakupic :) I tak wezme 30 min zapasu.

Pozdrawiam i dzieki za informacje
_________________
Flights: 106
Kilometers: 132896
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Glasgow, Edynburg
#17 PostWysłany: 28 Lut 2015 02:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Maj 2012
Posty: 1782
srebrny
Poczytaj sobie tutaj o opcjach dojazdu z lotniska do centrum Glasgow:

z-do-centrum-miasta,1273,21321&start=40

Opcja najtańsza to:
autobus 747 Airport - Buchanan Bus Station (podróż trwa coś powyżej godziny, nie pamiętam dokładnie, bilet kosztuje niecałe 5 funtów
"megabus" do Edynburga - z wyprzedzeniem kupisz od 1.50GBP

Opcja szybsza:
autobus 500 Airport - Buchanan Bus Station Single 6.50, open return do 28 dni 9 GBP
(http://www.firstgroup.com/ukbus/glasgow ... etable.php)
"megabus" do Edynburga - z wyprzedzeniem kupisz od 1.50GBP

Opcja najwygodniejsza, opłacalna, jeśli wracasz na lotnisko Glasgow w ciągu 28 dni to Return combined ticket to Edinburgh za 18 funtów.
_________________
http://arturro.fly4free.pl/blog/1455/z- ... te-dunaju/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Glasgow, Edynburg
#18 PostWysłany: 28 Lut 2015 05:26 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Cze 2013
Posty: 193
Warto dodać, że jak nie masz wyliczonej kwoty na bilet w autobusie to nie dostaniesz reszty dlatego warto mieć trochę drobniaczków :)
Ja tak miałem, jechaliśmy w 3 i zapłacić musieliśmy 20F mimo, że 1 bilet <5F.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Glasgow, Edynburg
#19 PostWysłany: 01 Mar 2015 22:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Maj 2012
Posty: 1782
srebrny
Tak jest w 747. I w komunikacji miejskiej w Edynburgu. W 500 kierowca wydaje reszte.
_________________
http://arturro.fly4free.pl/blog/1455/z- ... te-dunaju/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Glasgow, Edynburg
#20 PostWysłany: 07 Kwi 2015 12:42 

Rejestracja: 05 Lip 2012
Posty: 704
Loty: 7
Kilometry: 31 319
niebieski
Podwyżka cen biletów w Edynburgu od 19 kwietnia 2015 r.:
Za http://lothianbuses.com/news/article/fare-changes-from-19-april

Cytuj:
Airlink Single £4.50
Airlink Return £7.50
Adult DAYticket £4.00
Family DAYticket £8.50
Student Ridacard (1 week) £15.00
Student Ridacard (4 week) £45.00
Student Ridacard (Direct Debit) £40.00
Student Ridacard (Annual) £525.00
Adult Ridacard (1 week) £18.00
Adult Ridacard (4 week) £54.00
Adult Ridacard (Direct Debit) £50.00
Adult Ridacard (Annual) £630.00
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 54 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group