Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 48 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3
Autor Wiadomość
#41 PostWysłany: 09 Sie 2022 21:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lip 2018
Posty: 2006
Loty: 176
Kilometry: 407 081
platynowy
Jadę właśnie 120-tką z lotniska do Foz i właśnie się skapnąłem, że brazyliską stronę wodospadów będę zwiedzał z dniu wylotu i logistycznie najlepiej byłoby już po zwiedzaniu nie wracać do centrum. Czy widział ktoś jakieś skrytki/przechowalnię bagażu na lotnisku?
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Urlop na Krecie za 1077 PLN. Loty SWISS z Warszawy + noclegi Urlop na Krecie za 1077 PLN. Loty SWISS z Warszawy + noclegi
Majówka w USA: Seattle + Bozeman lub Missoula od 2639 PLN Majówka w USA: Seattle + Bozeman lub Missoula od 2639 PLN
#42 PostWysłany: 09 Sie 2022 21:56 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7344
HON fly4free
Tu piszą, że szafki są też przy parku:

https://iguazufalls.travel/luggage-lock ... azu-falls/

A tu o szafkach na lotnisku IGU:

https://www.tripadvisor.com/ShowTopic-g ... arana.html

Osobiście jednak nie korzystałem.
Góra
 Profil Relacje PM off
benedetti lubi ten post.
benedetti uważa post za pomocny.
 
      
#43 PostWysłany: 11 Sie 2022 19:41 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lip 2018
Posty: 2006
Loty: 176
Kilometry: 407 081
platynowy
Update dotyczący poruszania się na własną rękę zbiorkomem w rejonie Iguazu, gdy lądujemy w IGU, a w zasadzie usystematyzowanie, gdyż większość informacji jest już zawarta w tym wątku.

Wodospady po stronie brazylijskiej

Po wyjściu z terminalu IGU kierujemy się na lewo i po kilkudziesięciu metrach wisi duża żółta tablica „Bus Stop”.

Image

Tu zatrzymuje się autobus nr 120. Robi on pętlę na trasie lotnisko->park po stronie brazylijskiej->dworzec w centrum Foz. Trzeba uważać na to, w którym kierunku jedzie autobus, ale jeśli jedziemy do centrum to nawet jeśli wsiądziemy na kierunek park, to prawdopodobnie i tak pojedziemy tym samym, bo po ok. 10 minutach zrobi on małe kółko w kierunku parku i zawrócić przez lotnisko do centrum. Bilet kosztuje 5 RLB i kupujemy go u kierowcy płacąc gotówką. Z moich obserwacji wynika, że jeździ on co 30 minut.

Szafki na bagaż dostępne są na lotnisku przy rampie na zewnątrz terminalu. Token kupimy w punkcie w terminalu umiejscowionym dokładnie naprzeciw szafek. Cena 35 RLB.

Image

Image

Wejście do parku kosztuje 107 RLB. Bilet można kupić na miejscu w punktach samoobsługowych, jednak lepiej zakupić go wcześniej, ze względu na wyznaczone konkretne godziny wejścia.

Image

Image

W parku też są szafki, są nieco mniejsze niż te duże na lotnisku. Token kupimy w kasie, w cenie 20 RLB.

Image

Szlak po brazylijskiej stronie jest krótki. Całość zajmie nie więcej niż 2 godziny.

Wodospady po stronie argentyńskiej


Z dworca w Foz do Iguazu jeżdżą autobusy do Argentyny.
Przystanek międzynarodowy umiejscowiony jest dość dziwnie, ponieważ znajduje się tuż ZA ogrodzeniem dworca.

Image

Image

Image

Image

Autobusy z napisem „Argentina” jeżdżą co 30 minut do dworca głównego w Puerto Iguazu. Za przejazd kasowali 20 RLB, płatność u kierowcy w gotówce.

Po drodze kierowca zatrzymał się tylko na kontroli u Argentyńczyków. Kierowcy się spieszą i każą się wpychać przed kolejkę czekających. Najlepiej więc przed kontrolą graniczną być jak najbliżej przedniego wyjścia i jak najszybciej kierować się do kontroli. Nie jestem pewny, ale wydaje mi się, że w obie strony kierowca nie zaczekał na wszystkich i musieli oni czekać na następny autobus. Po kontroli paszportowej przechodzi się jeszcze przez security.

Jeden z forumowiczów zalecał mi wypełnić argentyńskie Migaciones, bo pisał, że chcieli od każdego. Było to o tyle dziwne, że na oficjalnej stronie ewidentnie widnieje informacja, iż nie dotyczy to osób przebywających w Argentynie mniej niż 24 godziny. Zrobiłem to jednak na wszelki wypadek, lecz musiałem wpisywać jakieś bzdury dotyczące miejsca pobytu. Ameryka Południowa - zawsze lepiej mieć backup. Ostatecznie, na granicy formularza nie chcieli. Nie dostałem też pieczątki. Strażnik jedynie wpisał moje dane do komputera.

Z dworca w Puerto do parku po stronie argentyńskiej autobusy jeżdżą co 20 minut i bilet kupimy w kasie Rio Uruguay.

Image

Od razu kupiłem bilety w obie strony, za co zapłaciłem łącznie 20 RLB. Można również płacić w peso, nie da się zapłacić kartą.
Autobusy do parku odjeżdżają ze stanowiska nr 11.

Image

Całość przejazdu z Foz do parku argentyńskiego zajmie ok. 1,5-2 godziny.

Rozkład autobusów powrotnych jesz raczej przybliżony, ale że autobusy jeżdżą często, to nie ma się za bardzo co tym przejmować.

Image

Opłata za wejście do parku to 4000 ARS. Można płacić kartą. Uwaga! Nie zadziałał mi Revolut, ale na 99% było to spowodowane wyłączeniem opcji płatności za pomocą paska magnetycznego. W każdym razie backup kartowy zdecydowanie wskazany.

Image

4-5 godzin to czas wystarczający na spokojne zwiedzenie strony argentyńskiej.

Podsumowując - da się zwiedzić stronę argentyńską nie posiadając żadnego peso w gotówce.

Powrót do Brazylii ze stanowiska nr 8.

Image

Image

Tym razem zapłaciłem 15 RLB. Prawdopodobnie był to inny przewoźnik. Wg kierowcy ostatni autobus do Foz odjeżdża ok. 20:00.
Kontrola po stronie Argentyńskiej dość dziwna. Strażniczka zaczęła szukać mojego nazwiska na wydrukowanej liście (prawdopodobnie lista osób wjeżdżających do 24h). Nie mogła/nie potrafiła mnie znaleźć i nie za bardzo wiedziała co ma zrobić. W końcu machnęła ręką i vamos.
Na kontroli brazylijskiej autobus również w tę stronę się nie zatrzymał. Nie mam więc żadnego śladu w paszporcie dotyczącego wyjazdu i wjazdu do Brazylii (przynajmniej u Brazylijczyków).
Na jakimś blogi czytałem, że pojawił się problem (ostatecznie pomyślnie rozwiązany) z wjazdem do Brazylii bez posiadania pieczątki wyjazdowej. U mnie wyglądało jak powyżej czyli zero kontroli w obie strony.

Na terenie obu parków dostępne jest dobrze działające Wi-Fi.

Dodam jeszcze tylko, że wodospady Iguazu są zjawiskowe i jest to miejsce absolutnie „must see”.
_________________
Image


Ostatnio edytowany przez benedetti 11 Sie 2022 20:32, edytowano w sumie 2 razy
Góra
 Profil Relacje PM off
13 ludzi lubi ten post.
16 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#44 PostWysłany: 11 Sie 2022 20:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 18 Sie 2011
Posty: 7344
HON fly4free
Żeś dał do wiwatu @benedetti.
Dać to, jako wiki i będzie pozamiatane (do czasu jakiejś radykalnej zmiany) :)
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
oskiboski uważa post za pomocny.
 
      
#45 PostWysłany: 13 Sie 2022 04:36 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 04 Sty 2014
Posty: 319
Loty: 229
Kilometry: 561 958
niebieski
Odnośnie jeszcze płatności za wejście po argentyńskiej stronie to mi 2 razy odrzuciło płatność kartą Alioru kantoru walutowego MasterCard, dopiero płatność kartą kredytową Visa przeszło.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
benedetti lubi ten post.
benedetti uważa post za pomocny.
 
      
#46 PostWysłany: 14 Sie 2022 00:59 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lip 2018
Posty: 2006
Loty: 176
Kilometry: 407 081
platynowy
Czyli faktycznie coś jest na rzeczy z problemem z płatnością. Też ostatecznie płaciłem Visą Getinu.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#47 PostWysłany: 20 Mar 2023 02:45 

Rejestracja: 12 Gru 2022
Posty: 28
Wszystko nadal działa tak jak opisał benedetti. Sprawdzone po obydwu stronach granicy kilka dni temu.
Z własnego doświadczenia tylko dodam, że do Argentyny z przystanku przy dworcu w Foz do Iguacu jeździ kilka (chyba 3) firm, ale rozkład jest jeden wspólny. Autobus o 8 rano pobrał 15brl. Za powrót busem Crucero del norte (ten co na zdjęciu, jeździ co godzinę) zapłaciłem 500ars, a więc około połowy tego co realami (chociaż to i tak groszowe sprawy). Za to Rio Uruguay za bilet do Parku pobrał 30 brl i tutaj też warto płacić w peso - koszt 1.200ars za RT.
Wstęp do Parku obecnie 5.500ars ale za chwilę i tak się pewnie zmieni.
Kontrole graniczne, szczególnie brazylijska, rzeczywiście dziwne. Jadąc do Argentyny bus w ogóle się na niej nie zatrzymał. Wracając jak najbardziej zrobił tam przystanek, kilka osób wysiadło po pieczątki, kierowca parę minut poczekał (ale nie wiem czy wszyscy zdążyli wrócić). Argentyńczycy już od kilku miesięcy nie stemplują paszportów (wlatywałem, wjeżdżałem i wpływałem), wszystko jest u nich w systemie, żadnych papierków się nie wypełnia. Szybko i sprawnie, wszyscy bez problemu załapali się na dalszą jazdę tym samym busem, chociaż tłumu nie było.
W busie rozmawiałem z brazylijskim przewodnikiem, który jechał odebrać jakąś małą prywatną grupę. Podobno brazylijskim celnikom po prostu nie chce się bawić w pieczątki dla indywidualnych turystów jadących na parę godzin na stronę argentyńską. Jak ma większą grupę to się jednak zatrzymują, mi radził w ogóle się tym nie przejmować i nie wysiadać.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#48 PostWysłany: 26 Mar 2023 01:13 

Rejestracja: 24 Maj 2013
Posty: 295
Loty: 139
Kilometry: 286 579
niebieski
Również potwierdzam przedmówcę. Sprawdzone 1,5 tyg temu.

Bilet z Foz do Puerto Iguazu (ARG) kupowane u kierowcy 15 BRL (żadnego zatrzymywania sie na granicy Brazylijskiej, tylko po stronie Argentyńskiej - bez pieczątek - kierowca czekał na każdego)
Biletu w Rio do Urugway do Parku po stronie Argenstyńskiej 30 BRL ( po 15 w każdą stronę) - wejście do parku niestety 5500 ARS, płacąc Curvą podzieloło mi to na 3 opłaty - i nie wiem czemu dostałem po tygodniu cashbacka na ponad 8 dolarów :)
Powrót do Brazylii ( Foz de Iguacu) kupowany w kasie Rio do Urugway za 15 BRL - kierowca zatrzymywał się po stronie Argetyńskiej (bez pieczątek) jak i Brazylijskiej - po stronie Brazylijskiej wywalil wszystkich 'nie brazylijczykow w tym mnie' , przyjal ludzi z przystanku co czekali, nie czekal na tych co wywalil ich z busa na kontrole tylko pojechal od razu. Zanim wróciłem na przystanek minęło około 15-20 min. Pisze by pokazać dowód szczepienia ( nie ma nic o negatywnych testach) ludzie pokazywali, ja nie - puścili mnie bez problemu :) Po powrocie na przystanek ludzie zamawiali ubera na granice/ kupowali bilety na inne autobusy co podjażdzały - ja czekałem bo wiedziałem że z dworca Purato Iguazu busy odjeżdzają co godzinkę - nie myliłem się kolejny bus przyjechał - sytuacja dokładnie ta sama, wyrzucił 'nie brazyliczyjów' do kontroli, a mnie zabrał jak pokazałem mu bilet wykupiony u nich na dworcu.


Autobusy po stronie Brazylijskiej do parku po stronie Brazylijskiej działają tak jak opisał benedetti, pod spodem wrzucał rozkład z dworca i z parku. Bilet 5BRl jak kupuja się u kierowcy 4,4 jak się ma ichniejszą kartę (lotnisko znajduje się 5-7 min jazdy busem od wodospadów po stronie Brazylijskiej - bus jedzie na całej trasie około 30 min).

Załączniki:
Komentarz do pliku: dworzec - wodospady
IMG_20230312_125550.jpg
IMG_20230312_125550.jpg [ 153.44 KiB | Obejrzany 379 razy ]
Komentarz do pliku: Wodospady - dworzec
IMG_20230312_135052.jpg
IMG_20230312_135052.jpg [ 109.62 KiB | Obejrzany 379 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 48 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group