Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 28 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 15 Gru 2022 21:09 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Cze 2014
Posty: 2876
HON fly4free
A wystarczy się przerzucić na elektryka, od kilku lat ładowanie EV jest niemal darmowe w całej EU, tylko nikt się tym nie chwali 8-)
_________________
https://youtube.com/@CamiloPardo
Góra
 Profil Relacje PM off
Gregggor lubi ten post.
 
      
Urlop na Krecie za 1077 PLN. Loty SWISS z Warszawy + noclegi Urlop na Krecie za 1077 PLN. Loty SWISS z Warszawy + noclegi
Majówka w USA: Seattle + Bozeman lub Missoula od 2639 PLN Majówka w USA: Seattle + Bozeman lub Missoula od 2639 PLN
#2 PostWysłany: 15 Gru 2022 21:43 

Rejestracja: 20 Lis 2014
Posty: 3354
złoty
Piszesz o starych teslach ?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 15 Gru 2022 22:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lip 2018
Posty: 2006
Loty: 176
Kilometry: 407 081
platynowy
Nie wiedziałem o tym promo i jak dzisiaj zobaczyłem kilkusetmetrowy korek przed stacją, to się mega przestraszyłem czy jakaś wojna atomowa wybuchła czy co? :shock: :shock: :shock:
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 15 Gru 2022 22:47 

Rejestracja: 26 Cze 2012
Posty: 1085
Loty: 155
Kilometry: 370 915
srebrny
nick napisał(a):
A wystarczy się przerzucić na elektryka, od kilku lat ładowanie EV jest niemal darmowe w całej EU, tylko nikt się tym nie chwali 8-)


Albo na pociąg. Też elektryczny i nie trzeba go mieć na własność, a ceny atrakcyjne;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 15 Gru 2022 23:05 

Rejestracja: 21 Sty 2015
Posty: 2139
Loty: 138
Kilometry: 282 808
HON fly4free
nick napisał(a):
A wystarczy się przerzucić na elektryka, od kilku lat ładowanie EV jest niemal darmowe w całej EU, tylko nikt się tym nie chwali 8-)

Podlicz koszt zakupu elektryka i benzyny i policz sobie na ile różnica wystarczy ci żeby jeździć i jeszcze zaoszczędzi :)
Pomijam już kwestię dostępności stacji.
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
#6 PostWysłany: 15 Gru 2022 23:08 

Rejestracja: 29 Cze 2015
Posty: 8552
złoty
I dodatkowo warto rozważyć ceny napraw, spadek wartości, trudność sprzedaży używanego.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 15 Gru 2022 23:10 

Rejestracja: 10 Lut 2022
Posty: 124
nick napisał(a):
A wystarczy się przerzucić na elektryka, od kilku lat ładowanie EV jest niemal darmowe w całej EU, tylko nikt się tym nie chwali 8-)

Zona ma Leafa i gdyby nie darmowe ladowanie w robocie to bylaby ostatnia rzecz jaka komus polecam. Przy -12 stopniach cala bateria wystarcza na +-110km. I to w wersji z pompa ciepla. Przez 8h laduje sie 40%, na dojazd do i z pracy uzywa 35-40%. Ansolutnie sie nie nadaje jako glowne auto, wbrew temu co nam eurokouchoz usilnie probuje zaaplikowac.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 15 Gru 2022 23:11 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3125
platynowy
No i nie będzie gdzie wlać diesla, co się go ze służbowego spuściło. Elektryki to same problemy.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 15 Gru 2022 23:13 

Rejestracja: 25 Mar 2010
Posty: 974
Loty: 31
Kilometry: 89 760
niebieski
@nick

To jak będzie i w Polsce można ładować elektryki "prawie za darmo" to daj znać :)
W zeszłym roku kumpel uparł się by na 2-tygodniowy objazd Katalonii i południowej Francji wynająć Renault Zoe. Tak przeklinającego go nigdy nie słyszałem ...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 16 Gru 2022 00:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Gru 2011
Posty: 1982
srebrny
@snooka
Ale że Renault Zoe slabe czy generalnie elektryk sie nie sprawdzil?
Bo ja mam zupelnie odmienne, pozytywne doswiadczenia z wypozyczania elektrykow na poludniu Europy. Polecam wynajem takiego auta wlasnie na przyklad w Barcelonie - w wielu katalonskich miastach sa bezplatne ladowarki miejskie lub przy supermarketach (np. Mercadony). No i wynajmujesz w pelni naladowany, a mozesz oddac prawie rozladowany ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 16 Gru 2022 00:32 

Rejestracja: 13 Lis 2018
Posty: 2871
złoty
Fajnie temat przeszedł na elektryki... Chętnie przeczytam kolejne opinie o wynajmie tego typu aut.
Z ciekawości, tydzień temu podpytałem w Hertz'u @ ARN jak wygląda oddanie elektryka u nich i powiedziano mi, że 20% może być zużyte. Niestety nie zapytałem ile by pobrali opłaty za zwrot wyładowanego.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 16 Gru 2022 01:05 

Rejestracja: 25 Mar 2010
Posty: 974
Loty: 31
Kilometry: 89 760
niebieski
@Gregggor

Braliśmy go w Barcelonie. Samochód sam w sobie fajny, ale z tym bezproblemowym ładowaniem to bym polemizował. Na miasto to fajny pomysł, ale na objazdówkę wybrałbym zdecydowanie blachosmroda.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 16 Gru 2022 01:21 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Gru 2011
Posty: 1982
srebrny
Chupacabra napisał(a):
w Hertz'u @ ARN jak wygląda oddanie elektryka u nich i powiedziano mi, że 20% może być zużyte. Niestety nie zapytałem ile by pobrali opłaty za zwrot wyładowanego.


W BCN w OK Rent a Car mowili, ze przy zwrocie bateria moze byc prawie na zero, byle bym dojechal do wypozyczalni ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 16 Gru 2022 04:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 22 Cze 2014
Posty: 2876
HON fly4free
Nie, piszę o niemal każdej ładowarce, którą widzisz na ulicy i dowolnym modelu auta ;) [quote="brzemia"]Piszesz o starych teslach ?[/quote]

Jeżeli mówimy o Leafach, Zoe i innych podsamochodach, to faktycznie można się zrazić, natomiast w przypadku auta z normalnym zasięgiem+ szybkie ładowanie naprawdę bez problemu można się poruszać po EU a także powoli i po naszym kraju nie odczuwając zbytnio różnicy, chyba że ktoś tak sobie poukładał życie, że nie ma czasu na ładowanie :D
Przykład: trasa że Szczecina do Neapolu EV zajęła mi 5 godzin więcej niż benzynowym - koszt paliwa zero.

Oczywiście głupotą jest kupowanie tego rodzaju auta biorąc pod uwagę choćby utratę wartości, ale także relatywnie niskie koszty leasingu czy wypożyczenia ( które przy odpowiedniej wiedzy z fly4free też może wynieść zero).

@snooka Można i to nie prawie za darmo, tylko za darmo od wielu lat, dałem znać na PW.
_________________
https://youtube.com/@CamiloPardo
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 16 Gru 2022 08:59 

Rejestracja: 31 Paź 2017
Posty: 317
Ale nienawidzę jak ktoś mnie do czegoś zmusza i rozumiem że muszę więcej płacić za diesla czy benzynę (chodź to jest nieuprawnione bo ostatecznie to elektryk bardziej zatruwa środowisko - nie? to proszę mi napisać co z tym się dzieje po?) ale proszę bez propagandy i poprawności na tym forum, przynajmniej
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 16 Gru 2022 10:19 

Rejestracja: 10 Lut 2015
Posty: 1979
niebieski
Swiderrr napisał(a):
nick napisał(a):
A wystarczy się przerzucić na elektryka, od kilku lat ładowanie EV jest niemal darmowe w całej EU, tylko nikt się tym nie chwali 8-)

Zona ma Leafa i gdyby nie darmowe ladowanie w robocie to bylaby ostatnia rzecz jaka komus polecam. Przy -12 stopniach cala bateria wystarcza na +-110km. I to w wersji z pompa ciepla. Przez 8h laduje sie 40%, na dojazd do i z pracy uzywa 35-40%. Ansolutnie sie nie nadaje jako glowne auto, wbrew temu co nam eurokouchoz usilnie probuje zaaplikowac.


Po pierwsze:
Darmowego ładowania już nie ma w całej Europie - występuje tylko zjawiskowo krótko albo bardzo rzadko. Te czasy już bezpowrotnie minęły.
...co nie zmienia faktu, że jak ktoś nie robi codziennie ogromnych tras, to koszt przejechania 100 km to wciąż wynosi: od 0 zł (przy fotowoltaice) do np. 4-6 zł (G12w). Inne koszty eksploatacji również są zbliżone do "nic" lub "niewiele", bo konstrukcja prosta oraz nie ma mnóstwa płynów i rzeczy eksploatacyjnych. Natomiast bajeczki o "baterii do wymiany co 2 lata" to są... bajeczki. :lol:
Po drugie:
Jak masz coś niezorganizowane, nie wiesz jak ładować, co gorsza nawet nie piszesz jaki to Leaf (2 generacje a dodatkowo każda w co najmniej 2 wersjach bateryjnych - to tak jakbyś pisał, że "jeżdżę VW Golfem bez informacji czy to auto z 1979 roku czy z 2020 :lol: ) - to już twoja sprawa. Leaf 40 kWh (czyli prawie największa bateria) ładuje się ze zwykłego gniazdka siły do 100% w 4-5 godzin. Więc nie wiem, jaką sobie krzywdę zrobiłeś albo czego nie napisałeś/dopisałeś, że tylko 40% przez 8h. Może nie zainwestowałeś po prostu we własne gniazdko - nie wiem. Ale to nie jest norma - jeśli chodzi o ogół.

I tak wszyscy - również dzisiejsi sceptycy - będziemy jeździć EV.
Bowiem każda nowość, jeśli ktoś nie ma żadnych horyzontów myślowych, wyobraźni oraz wiedzy, jest odrzucana "nie bo nie". Tacy nie wiedzą i nie chcą wiedzieć, że te "spaliniaki" 100 lat temu były odrzucane, bo "hałaśliwe", bo "trzeba tankować, a koń to się sam nażre po drodze trawy". :mrgreen: :lol:
A trochę lat później - udawali, że tak nie mówili i sami kupowali te samochody. :lol: :lol:

I tak też będzie z wami, sceptykami. :mrgreen: :D
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
brzemia uważa post za pomocny.
 
      
#17 PostWysłany: 16 Gru 2022 11:34 

Rejestracja: 04 Gru 2017
Posty: 427
Loty: 188
Kilometry: 657 425
niebieski
@sanchopan
Faktycznie koszt ładowania dla przejechania 100 km wynosi 4-6 zł dla taryfy G12w (pomijam koszt przy fotowoltaice, bo takowej nie tylko nie mam ale nie zanosi się, bym miał ją mieć w najbliższych latach)? Dodatkowe zastanawiam się, jaka taryfa miałaby zastosowanie i ile by wyniósł szacunkowy koszt ładowania w przypadku użytkownika, który parkuje przed blokiem lub podziemnym parkingu a zatem chyba zmuszony jest do korzystania ze stacji ładowań? No i kwestia dostępności i czasu ładowania - jeśli by trwało tyle, ile tankowanie ( a więc kilka minut z zapłatą) to świetnie. Bo jeśli 20-30 minut samo ładowanie a do tego czekanie, gdy jestem zaledwie drugi w kolejce, to zdecydowanie niewygodnie dla mnie, nie mówiąc o wspomnianych 4-5 godzinach.

Natomiast mam wątpliwości co do innych kosztów i czy to będzie nic lub niewiele? Opony zimowe, wymiana opon 2 razy w roku, serwis klimatyzacji, ubezpieczenie - to odpada, czy kosztuje "symboliczne grosze"?. Opony, powiedzmy 500-550 zł za sztukę (co przecież wystarczy na 4-5 lat), to na pewno żadne pieniądze i kulturalny człowiek na poziomie, jak my forumowicze fly4free, bez problemu taki wydatek ponosi i w swoim budżecie go nawet nie zauważy - tu zgoda - ale patrząc na tzw. średnią krajową, nie jestem przekonany, że to nic lub prawie nic.
Na pewno unikniemy takich kosztów jak wymiana oleju silnikowego i filtra (co 20-30 tys. km), wymiany świec co 60 tys lub więcej, filtra powietrza (ale fitr kabinowy tzw. przeciwpyłkowy chyba niekoniecznie?). Brak płynów ? Hm, rozumiem, że odpada olej silnikowy i ciecz chłodząca ale jak rozumiem z Twojej teorii nie ma też płynu hamulcowego (nie wiem - nie znam się na elektrycznych :D ) i płynu do spryskiwacza, gdyż te kwestie załatwia instalacja elektryczna? W tym przypadku nie żartuję, bo skoro w samolocie B787 (konstrukcja z pierwszej dekady XXI wieku) są elektryczne hamulce, to w samochodzie projektowanym 10 lat później też mogą być, nieprawdaż?
Tarcz i klocków również się nie wymienia, jak rozumiem (we wspomnianym Dreamlinerze tarcze się niestety zużywają ale klocków nie ma - hamulce wielotarczowe), problemu z luzami w zawieszeniu, amortyzatorami tez nie ma w elektrycznych?
Jeśli tak to w przybliżeniu wygląda, to może faktycznie ciekawa alternatywa z punktu widzenia może nie tyle kosztów ile bezproblemowej eksploatacji. Bo koszt to mniejszy problem, płacę i sprawa załatwiona. Dla wielu większy kłopot to problemy techniczne, konieczność jazdy do serwisu, umówienie terminu, naprawa, wymiana i brak samochodu itd..
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 16 Gru 2022 11:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 17 Sie 2011
Posty: 1260
Loty: 308
Kilometry: 415 800
srebrny
To już chyba można przenieść do luźnych…
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#19 PostWysłany: 16 Gru 2022 11:54 

Rejestracja: 27 Lut 2015
Posty: 408
niebieski
Kothson napisał(a):
No i nie będzie gdzie wlać diesla, co się go ze służbowego spuściło. Elektryki to same problemy.
Przelewanie kW jest prostsze niż paliwa przy pomocy rurki.
Należy tylko posiadać w domu ładowarkę dwukierunkową.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
sanchopan lubi ten post.
 
      
#20 PostWysłany: 16 Gru 2022 12:22 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Sty 2012
Posty: 4146
Loty: 1
Kilometry: 282
platynowy
Zaprawdę powiadam Wam że za jakies 3-4-5 lat nie bedziecie miec już innego wyboru w salonie samochodowym, bedą same elektyki (nowe). :roll:
To widać po prośbach kwotacji, które dostajemy: 95% koncernów samochodowych prosi o rozwój i prototypy silnikó elektrycznych i wanien do celi akumulatoró (ze startem produkcji w 2025..26..)
O blok silnika pies z kulawą nogą nie zapyta.
Teoretycznie od 1.01.2035 w UE urząd nie zarejestruje auta z silnikiem spalinowym (w tym czasie w Ameryce polnocnej 61% bedzie musialo być elektrykami :) )

Ja już skupuje po wsiach Passaty w gnojówce.. wkładam do szopy.. i czekam. Odpalam co kwartał jak Amerykanie wozy bojowe w liczbie kilkuset zbunkrowane w norweskich magazynach.

Bo wiecie taki elektryk.. to ani EKOlogiczny :) ani EKOnomiczny.. :evil: < zbajerowali ekoJulki, jedno wielkie kłamstwo. Pójdziesz wieczorem na protesty antyrządowe (jakikolwiek to by niebył wtedy rząd) wstajesz i jeszcze przed poranną dwójką zablokują ci wirtualne pieniądze.. i nie uciekniesz bo zablokują ci elektryka :D
Wtedy ja idę do szopy odpalam Passata !! :lol: :lol:
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 28 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 11 gości


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group