Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 26 Sty 2022 13:49 

Rejestracja: 22 Lip 2015
Posty: 1001
srebrny
:lol:
To pewnie będzie pierwsza reakcja wielu osób. Częściowo muszę się z nimi zgodzić, ale wbrew pozorom nie jest, aż tak tragicznie, szczególnie jeśli chodzi o Honolulu i okolice. Jako, że wypożyczenie samochodu na Hawajach jest bardzo drogie, to warto rozważyć korzystanie z komunikacji miejskiej przez część urlopu. Wszędzie nie dojedziemy, ale część atrakcji możemy zaliczyć autobusem bez większych problemów.

Co do zasady bilety kupujemy u kierowcy za gotówkę, reszta nie jest wydawana. Bilet jednorazowy nie upoważnia do przesiadki. Wchodzimy przednimi drzwiami, wychodzimy tylnymi.


Oahu
Jako, że jest to najbardziej ludna wyspa Hawajów, komunikacja publiczna działa tu najbardziej sprawnie.

Koszt biletu jednorazowego:2,75$
Koszt biletu dobowego: 5,5$
Bilety jednorazowe kupimy u kierowcy za gotówkę, reszta nie jest wydawana. Bilety dobowe kupimy w sklepach sieci ABC za gotówkę.

Rozkłady jazdy i plany linii znajdziecie - tutaj
Z niewiadomych powodów na swojej stronie internetowej "The Bus" prezentuje nieaktualny schemat - z 2019 roku

Na lotnisko dojedziemy autobusem nr 20. Przystanki są na poziomie odlotów. Należy uważać, by nie pojechać w złym kierunku. Duże bagaże są zakazane w transporcie publicznym.

Zalety:
- Aplikacja np. Moovit pokazuje aktualne rozkłady i czasy przyjazdu "na żywo".
- Częstotliwość kursowania linii miejskich jest wysoka. Także linia w głąb wyspy kursują zazwyczaj co 1-1,5h
- Linii jest dość dużo, część z nich to linie ekspresowa
- Przestanki są w większości dobrze oznaczone i posiadają wiaty.
Wady:
- Część linii ma bardzo wiele przystanków, w większości na żądania, co może bardzo wydłużać czas przejazdu.
- Czasami autobusy się strasznie wloką ze względu na korki. Buspasy nie są popularne, dlatego THE BUS zachęca do wyrażania wsparcia ich tworzenia w social mediach.


Maui
Komunikacja składa się z kilkunastu linii, które mają po kilka-kilkanaście kursów dziennie. Transport między lotniskiem a głównym miastem jest dobry.

Koszt biletu jednorazowego: 2$
Koszt biletu dobowego: 4$
Bilety jednorazowe i dobowe kupimy u kierowcy za gotówkę, reszta nie jest wydawana.

Interaktywna mapa komunikacji miejskiej dostępna - tutaj
Rozkład jazdy dostępny - tutaj

Z lotniska do centrum przesiadkowego dojedziemy linią 35 i 40. Czas przejazdu ok. 15 minut. Jest ponad 20 kursów dziennie.

Zalety:
- Aplikacja np. Moovit pokazuje aktualne rozkłady i czasy przyjazdu "na żywo".
- Starają się jak mogą, rozkład opiera się na falach, autobusy o określonych godzinach zbierają się w centrum przesiadkowym co ułatwia przesiadki między liniami.
- Przestanki są w większości dobrze oznaczone i posiadają wiaty.
Wady:
- Nie we wszystkie miejsca dojedziemy autobusem, liczba linii i kursów jest dość uboga.


Big Island
Jest i to właściwie tyle. Korzystanie z komunikacji potrafi być bardzo problematyczne. Część linii ma 2-3 przejazdy dziennie.

Koszt biletu jednorazowego: 2$
- teoretycznie umożliwiają przesiadkę do 2 godzin.
Koszt 10 biletów jednorazowych w aplikacji: 15$
Bilety jednorazowe kupimy u kierowcy za gotówkę, reszta nie jest wydawana. Bilety dostępne także w aplikacji Moovit, gdzie zapłacimy za nie kartą. Mam wrażenie, że do aktywacji biletu potrzebny jest internet. Obecnie prowadzone są prace nad darmowymi biletami, ale nie wiem czy coś z tego wyjdzie.

Plany linii i rozkład do znalezienia - tutaj
Informacja o transporcie z/na lotniska - tutaj

Zalety:
- Bilet kupimy przez aplikację.
- Aplikacja np. Moovit pokazuje aktualne rozkłady.
- Bilet jednorazowy ma taką samą cenę niezależnie od trasy. Możemy przejechać z Kony do Hilo w tej samej cenie co jeden przystanek.
- Mało osób podróżuje autobusami, więc jest wygodnie. Na niektórych liniach kursują autokary.

Wady:
- Przystanki nie zawsze są oznaczone. Nawet na lotnisku nie wiadomo dokładnie gdzie należy się kierować, aplikacja nie zawsze pokazuje dokładną lokalizację.
- Rozkład to tylko sugestia. Należy zakładać, że autobus odjeżdża z pętli 10 minut wcześniej niż według rozkładu.
- Linie i niektóre kursy mogą być odwoływane z powodu świąt, które nie zawsze są dla nas oczywiste. Co więcej może się zdarzyć dzień kiedy transport w ogóle nie działa, bo mają trening - info :lol:


Jutro postaram się dodać kilka sugestii wykorzystania siatki połączeń autobusowych na wyspach.
Góra
 Profil Relacje PM off
10 ludzi lubi ten post.
11 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
Wczasy w Grecji: urlop z wyżywieniem w 4* hotelu na Korfu za 2259 PLN Wczasy w Grecji: urlop z wyżywieniem w 4* hotelu na Korfu za 2259 PLN
Singapur i Bali za 3986 PLN. Loty z Warszawy + 13 noclegów Singapur i Bali za 3986 PLN. Loty z Warszawy + 13 noclegów
#2 PostWysłany: 26 Sty 2022 13:55 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Sty 2019
Posty: 1259
srebrny
Dzięki, przydatny post. Super jeśli osoby które mają już doświadczenie w zwiedzaniu wysp(y), podzielą się informacją w które ciekawe miejsca udało im się dojechać bez większych problemów komunikacją ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#3 PostWysłany: 26 Sty 2022 15:50 
Redaktor F4F
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Lis 2010
Posty: 6155
Loty: 228
Kilometry: 534 135
Oahu - busem dojechałem na plaże Waimānalo - przystanek (na żądanie) w okolicach stacji benzynowej - o tu --> https://www.google.com/maps/@21.3327853 ... 384!8i8192

Busem bez większego problemu dojechać można pod zatokę Hanauma Bay oraz na początek szlaku prowadzącego do Diamond Head
przystanek --> https://www.google.com/maps/@21.2679556 ... 384!8i8192

ps. ja przy poruszaniu się po wyspie używałem google maps i się sprawdzał.
_________________
Image

https://www.instagram.com/jiku_ty_dziku/ | Serduszka i piwo :D
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
ncn uważa post za pomocny.
 
      
#4 PostWysłany: 26 Sty 2022 17:11 

Rejestracja: 27 Lut 2014
Posty: 655
srebrny
Oahu (z tego co sam korzystałem):
#2 - pod podejście do Diamond Head
#20 - Pearl Harbor, lotnisko, Waikiki
#42 - Pearl Harbor, Waikiki
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#5 PostWysłany: 26 Sty 2022 19:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Maj 2012
Posty: 1671
Loty: 1
Kilometry: 122
niebieski
Oahu zjechałem autobusami prawie dookoła a na pewno wzdłuż i w szerz. Z waikiki jeżeli chcemy jechać na wschód lub na północ to trzeba się przesiadać w centrum jeżeli na południe to bez przesiadek. Jak ktoś rozważa komunikację to właściwie nie opłaca się jeździć na jednorazowych biletach tylko warto brać dzienny. Jako mapa doskonale sprawdzało się google szczególnie jak się jest online. W autobusach były dostępne mapki z trasami linii ale nigdzie nie znalazłem wszystkich na jednej mapie tylko zawsze wybrane z danego obszaru (tak było przed pandemią a teraz to nie wiem).

I jeszcze przestroga dotycząca lotniska, jeżeli ktoś ląduje późno i ma plan na styk na autobus to warto mieć też jakąś alternatywę. W nocy jest tam pusto i nie za bardzo jest co złapać jak sie nie ma netu. Uwaga na ostatnie autobusy (późnym wieczorem) bo mogą mieć skróconą trasę.
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
ncn uważa post za pomocny.
 
      
#6 PostWysłany: 02 Lut 2022 14:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Sty 2019
Posty: 1259
srebrny
Mam zaplanowaną podróż do Oahu i zastanawiam się nad wybraniem się na jeden dzień na którąś z pozostałych wysp archipelagu. Czy któraś z nich ma na tyle dobrze rozwinięty transport publiczny, że uda się ten w ten jeden dzień zorganizować podróż po wyspie?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#7 PostWysłany: 02 Lut 2022 17:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Maj 2018
Posty: 2877
platynowy
Kauai, ale skoro bedziesz lecial tam na 1 dzien to warto zainwestowac w wynajem samochodu. Komunikacja miejska stracisz 3x tyle czasu i 2x mniej zobaczysz
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
ncn lubi ten post.
ncn uważa post za pomocny.
 
      
#8 PostWysłany: 06 Lut 2022 14:57 

Rejestracja: 22 Lip 2015
Posty: 1001
srebrny
No dobra, czas coś napisać o konkretnych trasach. Jako, że już kilka osób wspomniało o Oahu, a mój post przez przypadek skasowałem przed wysłaniem, to zaczną od Maui.

Autobusem po Maui
Nie jechałem wszystkimi liniami, ale mam wrażenie, że niektóre z nich mogą się przydać w turystycznym zwiedzaniu wyspy. Należy pamiętać, że niestety Hana Road czy wulkan i okolica są niedostępne komunikacją publiczną. Cała wschodnia część to wielka biała plama na mapie.
Załącznik:
2022-02-06 (2).png
2022-02-06 (2).png [ 75.63 KiB | Obejrzany 2858 razy ]

Czarne kółka symbolizują linie autobusowe którymi nie jechałem. Było ich więcej, ale trasy się pokrywały, dlatego ich nie zaznaczam.
Czerwone to miejsca, do których jechałem autobusem, ale uważam to za stratę czasu.
Zielone to dobry pomysł na wycieczkę autobusem.
Pomarańczowy to miejsce, którego nie odwiedziłem (tylko przejeżdżałem), ale wydaje mi się, że może niektórym podpasywać.

Linia nr. 10
Pojedziemy do resortów, centrów handlowych i na plaże. Jedną fajną rzeczą w USA jest to, że nawet jak stoi Hilton przy plaży, to wzdłuż wybrzeża jest ścieżka po której ma prawo iść każdy. Choć początkowo miałem mały problem żeby się dostać na plażę, to potem było już ok.
Załącznik:
2022-02-06 (3).png
2022-02-06 (3).png [ 387.06 KiB | Obejrzany 2858 razy ]
Na mapie zaznaczyłem przystanek autobusu. To chyba pętla, więc możecie też tutaj wsiadać jadąc w drugą stronę. Obok przystanku jest centrum handlowe z kilkoma luksusowymi markami jak ktoś ma ochotę. Linia zielona poprowadzi Was do publicznej drogi do plaży. Przy plaży będzie też łazienka i poidełko jak ktoś potrzebuje. W tamtym miejscu zaczyna się plaża. Ile będziecie chcieli spacerować to już wasz wybór. Pamiętajcie jednak, że nie zawsze można łatwo wydostać się do drogi, bo chodzenie po terenie hotelowym jest "teoretycznie" tylko dla gości. No to teraz kilka zdjęć z nad wody.
Załącznik:
IMG_6504 (Kopiowanie).jpg
IMG_6504 (Kopiowanie).jpg [ 673.95 KiB | Obejrzany 2858 razy ]
Załącznik:
IMG_6509 (Kopiowanie).jpg
IMG_6509 (Kopiowanie).jpg [ 698.95 KiB | Obejrzany 2858 razy ]
Załącznik:
IMG_6511 (Kopiowanie).jpg
IMG_6511 (Kopiowanie).jpg [ 768.08 KiB | Obejrzany 2858 razy ]
Załącznik:
IMG_6512 (Kopiowanie).jpg
IMG_6512 (Kopiowanie).jpg [ 609.9 KiB | Obejrzany 2858 razy ]
Załącznik:
IMG_6514 (Kopiowanie).jpg
IMG_6514 (Kopiowanie).jpg [ 643.33 KiB | Obejrzany 2858 razy ]
Załącznik:
IMG_6519 (Kopiowanie).jpg
IMG_6519 (Kopiowanie).jpg [ 509.97 KiB | Obejrzany 2858 razy ]
Załącznik:
IMG_6524 (Kopiowanie).jpg
IMG_6524 (Kopiowanie).jpg [ 467.34 KiB | Obejrzany 2858 razy ]
Żaby nie było, to plaży jest tam kilka i większość jest szersza niż ta na zdjęciu. Można spokojnie położyć się plackiem i opalać.
Osobiście doszedłem, aż do małej przystani. W linii prostej, to ponad 3 km, idąc wzdłuż wybrzeża ze 4. Jako, że autobus jedzie właściwie cały czas wzdłuż wybrzeża, to jak dojdziecie to drogi i będziecie iść wzdłuż niej, to w końcu dojdziecie do jakiegoś przystanku. Odległości między nimi nie są jakieś duże, więc po jakiś 5-10 minutach dojdziecie do któregoś. Od przystani jest ok. 500m do przystanku idąc w lewo lub ok. 400m idąc w prawo. Zawsze też można wrócić na pętle.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#9 PostWysłany: 24 Maj 2022 16:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Maj 2012
Posty: 1671
Loty: 1
Kilometry: 122
niebieski
Uzupełniając informację o opłatach za komunikację miejską na Oahu.

Najłatwiejsze ale nie najtańsze jest poruszanie się korzystając z biletów jednorazowych za 2.75$ za które zapłacimy przy wejściu u kierowcy. Dla dzieci od lat 6ciu są bilety ulgowe za 1.25$, młodsze jadą za darmo.

Jeżeli mamy w planach więcej niż jeden przejazd zdecydowanie bardziej opłaca się zakup karty Holo. Kiedyś były bilety dzienne dostępne u kierowców ale od jakiegoś czasu już ich nie ma.

Aby skorzystać z taryfy dziennej należy zainwestować 2$ w kartę Holo na którą można potem doładować środki na bilety. Zasada jest tak, że ładujemy na kartę dowolną kwotę większą lub równą 2,75$ (na "bilet dzienny" potrzeba 5.50$) i za każdym razem podczas wejścia do autobusu odbijamy kartę. Po pierwszym i drugim odbiciu (pierwszy i drugi przejazd) każdorazowo schodzi 2.75$, każde następne odbicie (przejazd) tego samego dnia jest już za darmo (ale kartę trzeba odbić). Nie ma problemu aby na kartę nabić np 11$ i jeździć przez dwa dni, system nie pobierze więcej niż 5.50$ dziennie. Karty możemy kupić i naładować w sklepach np ABC (nie we wszystkich), 7eleven i kilku innych ale tylko za gotówkę. Bardzo wygodnie i błyskawicznie (bez zakładania konta, podajemy tylko numery z karty) kartę można też doładować online płacąc kartą debetową lub kredytową.

Trochę inaczej wygląda sytuacja z kartami dla dzieci. Niestety nie można ich kupić we wspomnianych sklepach. Aby skorzystać z dziennej taryfy ulgowej trzeba wyrobić imienną kartę dla dziecka i potem najłatwiej ją doładowywać online. Dla osób przebywających w okolicach Waikiki najbliżej kartę można wyrobić w punkcie Satellite City Hall w Ala Moana Center. Cała procedura jest szybka i wymaga jedynie dokumentu potwierdzającego wiek dziecka. Przejazdy z tą kartą wyglądają analogicznie jak przy normalnej karcie czyli pierwsze 2 przejazdy danego dnia za 1.25$ każdy a potem następne za darmo.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie aby odbijać tą kartę nawet wtedy gdy mamy zaplanowany tylko jeden przejazd danego dnia. Wtedy zejdzie nam z karty wartość równa pojedynczemu biletowi.
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 9 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group