Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.

[ 40 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Jak zacząć ?
#1 PostWysłany: 15 Sie 2017 20:53 

Witam,

jeśli zły dział, to proszę o przeniesienie.
Od kilku lat pobieżnie przeglądam newsy i forum. Raczej nie z chęci latania, po prostu lubię geografię (pierwszą poważniejszą książkę jaką przeczytałem od deski do deski był "Popularny Atlas świata" z 1978r, który dostałem na urodziny ;) ), podróże, turystykę, również poczytać relacje z podróży, pooglądać zdjęcia, itd...
Zawsze podróże kojarzyły mi się tylko z własnym autem, chodź korzystałem również z nóg, pociągów, kajaków, rowerów, wodolotów, autobusów, promów i diabeł wie czego jeszcze... Krótko mówiąc nigdy nie oderwałem się od ziemi :)
(Nie?)stety nadszedł chyba czas na starość by i tego spróbować... :)

Po przynudnym i długim wstępie zapytam wprost - od czego zacząć? Szukałem jakiegoś FAQ, gdzie można poczytać o najprostszych sprawach czy choćby odpowiedniego działu, gdzie zapytanie o najbardziej podstawowe rzeczy nie skończy się od razu koszem ...
Wspomoże ktoś jakimś linkiem?
Zaznaczam, że nie chodzi o sprawy związane z dokumentami, językami, sposobami płatności, wiedzą co warto a czego nie zobaczyć i doświadczyć.
Chodzi mi o to wszystko czym różnią się podróże lotnicze od pozostałych...
 Relacje PM off  

Temat postu: Re: Jak zacząć ?
#2 PostWysłany: 15 Sie 2017 20:59 
Awatar użytkownika

Loty: 169
Kilometry: 241 913
HON fly4free
Odpowiedzi na wszystkie pytania znajdziesz na naszym forum. To tylko 900 tysięcy postów w 85 tysiącach tematów.
 Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.

#3 PostWysłany: 15 Sie 2017 21:02 

srebrny
Trzeba po prostu zacząć. Najpierw bliżej i taniej. A zbiegiem czasu coraz dalej.
 Relacje PM off  

#4 PostWysłany: 15 Sie 2017 21:25 
Awatar użytkownika

Sam zaczynałem od PolskiegoBusa Praga, Wiedeń, Berlin, potem to już tak jakoś samo poszło.
 Relacje PM off  

#5 PostWysłany: 15 Sie 2017 21:30 
Król Ż
Awatar użytkownika

Loty: 209
Kilometry: 501 757
Eee u mnie pierwszy wyjazd na serio to Chile, bilet kupiony po 8 szotach Singletona po pracy. Polecam
2 ludzi lubi ten post.

#6 PostWysłany: 15 Sie 2017 21:35 

srebrny
Polecam lekturę forum :)
Zacznij od tego: jak-szukac-taniego-lotu-v-0-3-3,8,57900

#7 PostWysłany: 15 Sie 2017 21:54 

-- 15 Sie 2017 21:52 --

Dziękuję za odpowiedzi ale trochę nie o to chodziło.
Potrafię sobie znaleźć tani lot, komputerami bawię się 35 lat a z wyszukiwarek korzystam od 25 lat...
Potrzebuję bardziej praktycznych rad i wskazówek.
Nie wiem jakie są rodzaje biletów, na co uważać przy kypnie, jak się zachować na lotnisku,

-- 15 Sie 2017 21:54 --

przepraszam ale nie mogę edytować postów - mógłby administrator je połączyć?
ile wcześnij przyjechać na lotnisko, co po kolei trzeba robić na lotnisku?
 Relacje PM off  

#8 PostWysłany: 15 Sie 2017 22:01 
Awatar użytkownika

Ostrzeżenia: 1
platynowy
Maciej Loret napisał(a):
Po przynudnym i długim wstępie zapytam wprost - od czego zacząć? Szukałem jakiegoś FAQ, gdzie można poczytać o najprostszych sprawach czy choćby odpowiedniego działu, gdzie zapytanie o najbardziej podstawowe rzeczy nie skończy się od razu koszem ...
Wspomoże ktoś jakimś linkiem?
Zaznaczam, że nie chodzi o sprawy związane z dokumentami, językami, sposobami płatności, wiedzą co warto a czego nie zobaczyć i doświadczyć.
Chodzi mi o to wszystko czym różnią się podróże lotnicze od pozostałych...

Ja zaczynam od destynacji, obieram destynacje, kupuje bilety online, zamawiam hotele, najchetniej centralnie polozone, sprawdzam mozliwosci dojazdu do hotelu, etc.
Podroze lotnicze nie roznie sie od innych. np. pociagiem, samolotem jest z reguly szybciej i dalej. ;)
Dla mie samolot to tylko srodek transportu z A nach B, nawet jak lece taka klasa czy inna, to nie przywiazuje do tego az tak duzej wagi.
Wazniejszy jest dla mnie lepszy hotel, lepsze knajpy, czy jakies imprezy na miejscu.

Jesli korzystasz z wyszukiwarek od 25 lat, to wrzuc w google "odprawa lotnisku". ;)

A jesli bedziesz mial nadal jakies obawy, to moze pojedz pierwszy raz na wycieczke zorganizowana. ;)
A jak u Ciebie ze znajomoscia jezykow, jesli mozna zapytac?

Szkoda czasu na forum, nie odpowiadam na pw!

Z Kiruny na Socotrę
Goryle
Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Stacja Arctowski, Bhutan, Burundi, magic Socotra etc.

Ostatnio edytowany przez cccc, 15 Sie 2017 22:04, edytowano w sumie 1 raz
 Relacje PM off  

#9 PostWysłany: 15 Sie 2017 22:04 
Awatar użytkownika

Loty: 169
Kilometry: 241 913
HON fly4free
pierwszy-lot,15,12483
pierwszy-lot-z-przesiadka-pare-pytan,225,54345
plus zalinkowane w tematach poradniki
 Relacje PM off  

#10 PostWysłany: 15 Sie 2017 22:12 

srebrny
Nikt nie będzie Cię prowadził za rękę. Masz problem, zadaj pytanie :)
Pewnych rzeczy nie przewidzisz. Nie napisałeś gdzie chcesz latać.
A na lotnisku, to zachowywać się zawsze przyzwoicie :D
krapio lubi ten post.

#11 PostWysłany: 15 Sie 2017 22:26 
Awatar użytkownika

Loty: 161
Kilometry: 298 375
niebieski
@Maciej Loret
spróbuję Ci odpowiedzić na pytanie "co po kolei trzeba robić na lotnisku"
Wbrew pozorom na lotnisku nie jest tak strasznie. podobnie jak w autobusie, tylko nazwy są takie dziwne, angielskie.

1. kup bilet (nie tłumaczę jak i gdzie, to to jak twierdzisz wiesz)
2. idziesz na dworzec: idź/pojedz na lotnisko. zwykle przyjmuje się ok 2 godzin przed planowanym odlotem (jeśli masz/wykupisz baraż rejestrowany (nadawany do luku) i 1-1,5h jeśli go nie masz/ nie dokupisz takiej opcji.
3. wydrukowanie biletu: odprawa (check-in). jak kupisz bilet tanich linii robisz to przez stronę www/aplikację w domu (przed punktem 2 :) lub w przypadku linii tradycyjnych idziesz na lotnisku do takiego stoiska z numerkiem. (tam tez się oddaje bagaż rejestrowany)
4. to nowość w porównaniu do autobusu. kierujesz się do "security", czyli czujący się ważnymi funkcjonariusze lotniska sprawdzą, czy nie jesteś terrorystą i nie chcesz wnieść na pokład samolotu niedozwolonych przedmiotów.
5. dalej jak na PKS-ie - idziesz na stanowisko (gate) skąd masz wejść do samolotu (nowością może być to że jeżeli lecisz poza strefę Schengen po drodze ktoś będzie chciał sprawdzić jeszcze Twój paszport)
6. jak już dotrzesz na swoje stanowisko (gate), czekasz spokojnie, aż obsługa zacznie wpuszczać do samolotu (czasem wypuszczają tylko z terminalu i dalej do samolotu podjeżdża się jeszcze autobusem). Przed wejściem sprawdzą jeszcze raz twój bilet (kartę pokładową i dokument tożsamości)
7. siadasz w samolocie na swoim miejscu (masz to napisane na karcie) i lecisz.

na temat każdego z tych punktów napisano już tysiące postów na tym forum i żeby dowiedzieć się więcej warto użyć funkcji "szukaj"

mam nadzieję, że coś pomogłem, a nie zagmatwałem :)
 Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.

#12 PostWysłany: 15 Sie 2017 22:36 
Awatar użytkownika

platynowy
Poza tym na lotniskach jest informacja, czy przy stanowiskach odprawy stoja czesto sympatyczne Panie, ktorym mozesz smialo powiedziec, ze lecisz pierwszy raz i nie wiesz co jest grane.
Jesli to pierwszy raz, to mozesz przeleciec sie np. z Wa-wy do Gdanska, moze bedzie latwiej. ;)

Z Kiruny na Socotrę
Goryle
Biegun lodołamaczem atomowym, Antarktyda, Stacja Arctowski, Bhutan, Burundi, magic Socotra etc.

Ostatnio edytowany przez cccc, 15 Sie 2017 22:40, edytowano w sumie 1 raz
 Relacje PM off  

#13 PostWysłany: 15 Sie 2017 22:40 

cccc napisał(a):

Jesli korzystasz z wyszukiwarek od 25 lat, to wrzuc w google "odprawa lotnisku". ;)

O! Pierwsza cenna uwaga... :)

cccc napisał(a):

A jesli bedziesz mial nadal jakies obawy, to moze pojedz pierwszy raz na wycieczke zorganizowana. ;)

Trochę droga ta nauka... ;)
Szukam tańszego sposoby...

cccc napisał(a):

A jak u Ciebie ze znajomoscia jezykow, jesli mozna zapytac?

Trochę znam angielski (podobno B1), ale nigdy z tym nie miałem większych kłopotów za granicą.

@krasnal - dziękuję siadam do czytania.

@jekyll - jestem zwolennikiem wędki a nie rybki. A kierunek nieważny, z wymagań jeśli już coś musi być to niska cena, najlepiej z Bydgoszczy i tu powrót (ewentualnie Poznań czy Gdańsk), do zrealizowania od piątku wieczorem do niedzieli wieczorem.
 Relacje PM off  

#14 PostWysłany: 15 Sie 2017 22:44 
Awatar użytkownika

platynowy
Moze za duzo strachu na poczatek, ale jak poszukasz to znajdziesz wszelakie informacje. ;)
Maciej, a nie masz fajnej kolezanki, ktora ma jakies doswiadczenia i z Toba sie gdzies przeleci, tylko nie od razu w kosmos? :D
Pozdr.

Z Kiruny na Socotrę
Goryle
 Relacje PM off  

#15 PostWysłany: 15 Sie 2017 23:46 

cccc napisał(a):
Moze za duzo strachu na poczatek

Strachu, to ja mam w nadmiarze... Może jednak lepiej okrętem podwodnym? Prznajmniej bezpiecznie...

cccc napisał(a):
ale jak poszukasz to znajdziesz wszelakie informacje. ;)

Przeg)ądam linki podane kilka postów wyżej, jest tam sporo cennych dla mnie informacji.

cccc napisał(a):
Maciej, a nie masz fajnej kolezanki, ktora ma jakies doswiadczenia i z Toba sie gdzies przeleci, tylko nie od razu w kosmos?

Ze względu na mój staż małżeński i możliwość trafienia na to forum przez moją pierwszą żonę - nie potwierdzam ale i nie zaprzeczam.

Ostatnio edytowany przez krasnal, 16 Sie 2017 07:00, edytowano w sumie 1 raz
Poprawienie cytowania
 Relacje PM off
cccc lubi ten post.

#16 PostWysłany: 15 Sie 2017 23:53 

HON fly4free
@cccc Jak fajna i doświadczona to może być kosmos ;)
 Relacje PM off
cccc lubi ten post.

#17 PostWysłany: 15 Sie 2017 23:58 
Awatar użytkownika

platynowy
@miriam, jeszcze bardziej Cie lubie za te odzywki. :D
Boje sie tylko, ze jak za bardzo namieszamy koledze, to w koncu nigdzie nie poleci.

Maciej Loret napisał(a):
Strachu, to ja mam w nadmiarze... Może jednak lepiej okrętem podwodnym? Prznajmniej bezpiecznie...

Wlasnie chcialem zaproponowac lot paraboliczny:

loty-paraboliczne,191,107247&p=887351&hilit=Loty+paraboliczne#p886502

Fajna sprawa, tam jest wszystko zorganizowane, taniej od lodzi podwodnych i moze wyjsc nawet taniej, niz z kolezanka. :D

Dobrej nocki.

Z Kiruny na Socotrę
Goryle

Ostatnio edytowany przez cccc, 16 Sie 2017 00:22, edytowano w sumie 1 raz
 Relacje PM off
miriam lubi ten post.

#18 PostWysłany: 16 Sie 2017 00:21 

platynowy
@Maciej Loret

za niecale 200zl mozesz poleciec na weekend do Londynu. w sam raz na przetarcie, bez urlopu. wyloty piatek wieczorem lub sobota rano.

http://www.azair.eu/azfin.php?tp=0&sear ... mit=Search
 Relacje PM off  

Temat postu: Jak zacząć ?
#19 PostWysłany: 16 Sie 2017 00:37 
Site Admin
Awatar użytkownika

Na przetarcie szlaku polecam zrobić jakiś lot krajowy, np GDN-WAW lub GDN-KRK/WRO :) wszyscy po polsku będą mówić, wiec nie będzie problemu z dogadaniem sie, lotniska sa położone blisko centrów (w sensie łatwo dojechać) a w razie wtopy czy większych problemów jest pare możliwości powrotu nie-samolotem :)

Wysłane z iPad za pomocą Tapatalk
 Relacje PM off  

#20 PostWysłany: 16 Sie 2017 01:41 
Król Ż
Awatar użytkownika

Loty: 209
Kilometry: 501 757
A za jakis czas zapraszam do swojego watku o uzaleznieniu ;)
cccc lubi ten post.

[ 40 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)

Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: CommonCrawl [Bot] oraz 6 gości