Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 48 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna
Autor Wiadomość
 Temat postu: Bejrut express
#1 PostWysłany: 15 Maj 2022 18:11 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Jednodniówka (rozciągnięta) to nie był mój plan na ten wyjazd. Chciałem na krótko, ale jakoś dopiero po zakupie biletu zauważyłem, że między moim 15 a 17 maja jest 25h na miejscu, z czego jak to normalne w przypadku doby, sporo godzin nocnych.

Nie za bardzo wiem jak z tym czasem sobie poradzić, bo planów chodzenia przez 25h nie mam. Mój plan A to przespać się przed kontrolą paszportową, potem wymienić pieniądze i zacząć zwiedzanie.

Żeby nie było niewygodnie kupiłem nawet jakiś nocleg o nazwie budget single twin czy coś. Może będzie prąd, może będzie WiFi, może uda się wziąć prysznic wieczorem.

A propos prądu, byłem ciekawy jakie oni mają gniazdka. Internet odpowiada, że mają gniazdka takie na jakie się trafi. Chyba każdy typ jest możliwy. W razie czego mam powerbańkę

Plan A zakłada również kąpiel w morzu. Tu szansa na zmiany jest duża.

Na razie wiem, że od 7 być może jeździ autobus z lotniska. UBER kosztuje 80 USD po oficjalnym kursie, 5 po szarorynkowym. Taksówki zamawialne wcześniej kosztują 20 - 25 USD. Dużo jak na 15 minutową podróż.

W razie czego mogę próbować dotrzeć do miasta na piechotę. W sumie to nie mam przecież planu zwiedzania.

Jeśli chodzi o hotele to próbowałem skontaktować się bezpośrednio z kilkoma od gorszych do hiltona. Chodziło mi o to czy mogę zapłacić w lirach. Żaden mi nie odpowiedział, ale za to internet mówi, że hotelarze mają od roku prawo pobierania id cudzoziemców opłaty w walucie zagranicznej. Tak, że 90 USD za day stay w Hiltonie to nie będzie 6 dolarów po kursie czarnorynkowym. Chyba.

Sent from my SM-A525F using Tapatalk
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
jasiub uważa post za pomocny.
 
      
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem) Odkryj Deltę Mekongu: Wietnam i Kambodża w jednej podróży z Warszawy za 2900 PLN (z dużym bagażem)
 Temat postu: Re: Bejrut express
#2 PostWysłany: 15 Maj 2022 18:35 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3126
platynowy
pabien napisał(a):
Chodziło mi o to czy mogę zapłacić w lirach.


Bylem pare lat temu, ale jak widac sporo sie zmienilo. Wtedy nie mozna bylo placic w 'lirach'..
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Bejrut express
#3 PostWysłany: 15 Maj 2022 18:40 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Mnie to nie dziwi, ty zdajesz się zyć w innym niż mój świecie, gdzie wiedza to rzecz drugiej kategorii i drugiej potrzeby

Edit:

Ale w zasadzie to może zamiast kpić lepiej edukować

Tu z pomocą przychodzi np Wikipedia


Image
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Bejrut express
#4 PostWysłany: 15 Maj 2022 19:01 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22331
ليرة لبنانية co dosłownie znaczy Lira z Libanu lub po francusku livre libanaise, pochodzi od czasów osmanskich, kiedy walutą tam była osmaska lira / Osmanlı lirası, tłumaczone po angielsku jako funt.

Tak samo jak na funt angielski w Grecji, Turcji oraz krajach arabskich mawia się lira/sterlina.
Góra
 Profil Relacje PM off
5 ludzi lubi ten post.
3 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Bejrut express
#5 PostWysłany: 15 Maj 2022 19:17 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3126
platynowy
@pabien bylem w Bejrucie lata temu i podrozowalem po calym Libanie rowniez. Nikt nie uzywal 'lir' i w ten sposob nie nazywal waluty.

Czego w sumie oczekiwac, jezeli ty nie wiesz jaki tam jest typ gniazdek, to tym bardziej nie masz prawa wiedziec nic o walucie;)

Widac ze lubisz koloryzowac, sprawiac zeby to co napiszesz bylo ciekawsze, niz jest w rzeczywistosci.

Pomoge ci zatem. Wychodzisz z lotniska, stoja taksowkarze, dajesz 20$ lub 25$ jesli chces dac zarobic i jedzies do prosto do Hamra - o kazdej porze, rowniez w nocy. Dywagacje na temat transportu, kwoty 80$ totalnie wyssane z palca - po co to komu?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Bejrut express
#6 PostWysłany: 15 Maj 2022 19:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Nadal nic nie rozumiesz. Podejrzewam, że porozumiewales się po angielsku. A lira po angielsku to funt co powyżej napisał @Zeus

A jeśli chodzi o wtyczki to swoją wiedzę biorę z internetu, tam można znaleźć różne informacje, ale najbardziej skrajna brzmi:

"In Lebanon the power plugs and sockets are of type A, B, C, D and G" I jakoś intuicyjnie wyczuwam, że właśnie może być prawdziwa

A gdybyś przynajmniej przeczytał ze zrozumieniem to co napisałem wcześniej, to byś zauważył, że research jeśli chodzi o ceny taksówek zrobiłem.

Cena 80 USD jest natomiast jak najbardziej realna. Tyle zapłacisz jeśli pojedziesz UBEREM z podpiętą kartą. I pewnie różnym kothsonopodobnym ignorantom takie rzeczy się zdarzają.

A po zwiedzaniu całego Libanu lata temu zostawiłeś na forum ślad, wiec z tymi latami temu i całym Libanem to jest do sprawdzenia

Proszę o podziękowania, że uratowałem Cię przed potencjalną wielką stratą (chyba, że nadal nie rozumiesz w czym rzecz)


Image


Dobra mam jeszcze chwilę to wytłumaczę tak. Według mojej wiedzy rozliczenia transakcji kartowych odbywają się po oficjalnym kursie, a ten wygląda tak

Image

Poproszę zatem o hau hau
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Bejrut express
#7 PostWysłany: 15 Maj 2022 20:52 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3126
platynowy
Tak wiem, wiem.

Ty zjadaczu rozumow nie byles w Libanie, ale wiesz jak wyglada tam transport i jak ludzie nazywaja walute.

Ja bylem w Libanie, ale nie wiem : - D

Wiem tyle, ze 80 dolarow to chyba kosztuje kurs, ale z lotniska do Baalbek. Dla taksowkarza czy kierowcy ubera 8 dych przy ich inflacji, biedzie, kryzysie zwiazanym z masowym naplywem uchodzcow z Syrii, to jakies kosmiczne pieniadze. Za tyle przewiezie Cie przez pol Libanu i to ze stopami, zebys mogl wysiasc, pstryknac zdjecie, a pozniej napisac pod nim brednie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Bejrut express
#8 PostWysłany: 15 Maj 2022 20:58 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22331
Przy obecnym kursie nie-bankowym, 110.000 to 4 do 5 USD. Warunek płatność do ręki a nie przez kartę.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Bejrut express
#9 PostWysłany: 15 Maj 2022 21:17 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Nie wiem jak się odnieść do tego, ze wypierasz informacje, która masz powyżej czarno na białym

Mogę tylko poradzić, abyś popracował chwilę nad analizą danych. Do tego bycie albo niebycie w Libanie nie jest potrzebne

@Zeus ja to napisałem w pierwszym poście. Tłumaczę teraz jak chłop krowie na miedzy, że jeśli użyjesz karty zapłacisz całkiem inną kwotę

Zresztą już kiedy @Kothson był w Libanie kursy zaczęły się rozjeżdżać, ale on chyba tego nie zauważyl, może stąd ten opór przed zrozumieniem w czym rzecz


Ostatnio edytowany przez pabien, 15 Maj 2022 21:25, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Bejrut express
#10 PostWysłany: 15 Maj 2022 21:21 
Król Ż
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Paź 2014
Posty: 6218
Loty: 474
Kilometry: 1 003 128
@kothson ja nie byłem w Australii a wiem,że mają dolary.. I jakie mają gniazdka.
_________________
Tolerancja kończy się tam, gdzie zaczynają się prawa człowieka
Góra
 Profil Relacje PM off
wr1981 lubi ten post.
 
      
 Temat postu: Re: Bejrut express
#11 PostWysłany: 15 Maj 2022 21:38 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3126
platynowy
Najpierw o lirach, gdzie nikt lir w Libanie nie uzywa. Nikt nigdzie. Wszyscy na narodowa walute mowia funt. Ceny w sklepach, ceny w restauracjach, ceny na straganach oznaczane sa w LBP (Lebanese Pound).

Pozniej jakies szerokie rozkminy o transporcie w Libanie. Nie wiadomo komu i po co. Jak bylo tak jest od dziesieciu lat. Z lotniska OW taxi - 15$ jak goscia przegadasz, 20$ - zwyczajowa oplata, 25$ - jak on ciebie przegada.

Dobrze ze nie dotrwalem do momentu, w ktorym opiszesz jeszcze szerzej ile kosztuje odcinek pokonany busem. Juz teraz ci napisze, ze 10 000 LBP. U kazdego kierowcy tyle samo. Tylko nie zamieniaj tego na kune chorwacka, tajlandzkiego bata i bitcoina.

A tymczasem ja koncze, liczylem na garsc wspominek z tego przepieknego, a zarazem zagmatwanego kraju, a zrobiles z tej relacji futurystyczny esej - dla mnie za duzo ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Bejrut express
#12 PostWysłany: 15 Maj 2022 21:54 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Zostawiam @Kothson na boku. Dla niego raczej ratunku nie ma, nie zrozumie i już. W sumie to smutne, ja bym wolał abyśmy mieli speczeństwo mądre, ale już dla niektórych polityków byłaby to sytuacja niezwykle niekomfortowa. Może dziewczyna, którą bał się brać do Bejrutu jakoś mu pomoże?

Dziś chyba jest puerwszy lot do Bejrutu po przerwie sezonowej. Przy odprawie nie dostałem karty pokładowej musiałem udać się do okienka. A w okienku widzę, że Pani ma problem, ale nie chce się nim podzielić.

Zauważyłem, że na naszej stronie gov jest mowa o formularzu, którego już nie ma, ale to nie to.

W pewnym momencie Pani pyta mnie czy byłem w Izraelu i nerwowo poszukuje pieczątek (chyba i tak by nie znalazła, nie wiem nie znam się - pacz Kothson ja naprawdę nie mam problemu z napisaniem, że czegoś nie wiem, ale wyraźnie ma.problem z zostawieniem cię na boku tej historii). Potem pyta które to szczepienie choć jest 3/3, bo właśnie dziś mija 6 miesięcy od mojej trzeciej pieczątki, ale w Libanie wymóg, z tego co przeczytałem jest 3 szczepienia lub mniej niż 6 miesięcy po drugim. Udało się i jeszcze na jakąś rybę załapałem się w salonie, ale już nie na Prosecco bo to ewidentnie piranny napój.
Góra
 Profil Relacje PM off
7 ludzi lubi ten post.
sko1czek uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Bejrut express
#13 PostWysłany: 15 Maj 2022 21:56 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22331
Pieczątki z Izraela nie dostaniesz, ale zawsze mogą został z przejść granicznych z Izraela do Jordanii/Egiptu.
Góra
 Profil Relacje PM off
pabien lubi ten post.
pabien uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Bejrut express
#14 PostWysłany: 15 Maj 2022 22:01 
Król Ż
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Paź 2014
Posty: 6218
Loty: 474
Kilometry: 1 003 128
W sumie by dokończyć temat to napisałem do mojej psiapsi rodowitej Libanki
Cytuje:

„I jak pojedziesz do Libanu i powiesz ze chcesz zapłacić „pound” to nikt nie będzie wiedział o co chodzi”
_________________
Tolerancja kończy się tam, gdzie zaczynają się prawa człowieka
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Bejrut express
#15 PostWysłany: 15 Maj 2022 23:07 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3126
platynowy
pabien napisał(a):
Może dziewczyna, którą bał się brać do Bejrutu jakoś mu pomoże?

Udało się i jeszcze na jakąś rybę załapałem się w salonie, ale już nie na Prosecco bo to ewidentnie piranny napój.


Moze i Ty sobie kogos znajdziesz, wtedy w samotnosci tej ryby nie bedziesz musial jesc? Bedziesz mogl podzielic sie wrazeniami z bliska osoba, a nie tylko z kolkiem wzajemnej adoracji ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Bejrut express
#16 PostWysłany: 15 Maj 2022 23:16 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22331
Dziś są wybory parlamentarne we Libanie więc jutro może być wesoło
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Bejrut express
#17 PostWysłany: 16 Maj 2022 06:23 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
O wyborach wiem
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Bejrut express
#18 PostWysłany: 16 Maj 2022 06:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Przylecialem, przespałem się chwilę na lotnisku - łatwo nie jest, bo ono jest strasznie gadatliwe i poszedłem szukać kogoś kto mi wymieni pieniądze. W pierwszym barze się udało, choć żeby mieć pewność zaproponowałem atrakcyjny kurs 25000 ll za USD przy wymianie 20. Kawa kosztuje 7k, innych cen nie sprawdzałem, miasto się na razie budzi. A spacerek do centrum okazał się przeżyciem niezwykłym. Nie byłem przygotowany na to miasto. Jeszcze nie wiem jak je się je, ale jest fascynujące.

No i przewody elektryczne wchodzą tu na zupełnie inny level

Na początek, jeszcze na lotnisku kuszą Grecy

Image

Potem już są inne obrazki. Do centrum idzie się aleja Imama Chomeiniego

Image

A tu trochę drutów. Są i takie w gęstych zwojach jednak ta wersja robi na mnie większe wrażenie.

Image

Image

Rano na ulicach widziałem dużo ludzi czekających na coś. Początkowo myślałem, że może na pracę, ale widzę że tu stopa bezrobocia jest niewielka. Może na po prostu czekali na transport do pracy?

Że zdjęć jeszcze lokalną siłownia

Image

libanska odpowiedź na KFC (widziałem coś podobnego także w Czeczeni)

Image

oraz witryna sklepu z bielizną damską. Jak widać można bez zbędnej seksualizacji

Image

Niech będzie jeszcze Koko cute, nie wiem co to, ale jest cute

Image
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
oskiboski uważa post za pomocny.
 
      
 Temat postu: Re: Bejrut express
#19 PostWysłany: 16 Maj 2022 07:21 

Rejestracja: 20 Paź 2019
Posty: 3126
platynowy
pabien napisał(a):
Początkowo myślałem, że może na pracę, ale widzę że tu stopa bezrobocia jest niewielka.


Stopa bezrobocia wzrosła z 28% w lutym 2020 roku do 40% w listopadzie 2020 roku. W maju br. stopa bezrobocia nieznacznie spadła do poziomu 35%

https://warsawinstitute.org/pl/liban-kr ... spodarczy/

Ogółem, stopa bezrobocia w Libanie w maju 2021 roku osiągnęła 35%

https://ine.org.pl/kryzys-spoleczny-lib ... eskalacji/

...

Faktycznie utopia ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
 Temat postu: Re: Bejrut express
#20 PostWysłany: 16 Maj 2022 07:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 31 Sie 2012
Posty: 4546
Loty: 634
Kilometry: 780 222
HON fly4free
Dziękuję za tę informację - czyli moje spostrzeżenie było prawidłowe, tylko google jakieś dziwne dane o bezrobociu wyszukuje, w sumie mogłem pomyśleć. Tlumaczy mnie wczesna godzina i zmęczenie

Jednak nadal sczekam na hau hau
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
sko1czek uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 48 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group