Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 86 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 01 Kwi 2015 10:17 

Rejestracja: 15 Gru 2011
Posty: 922
niebieski
Wszystko wskazuje na to, że w te wakacje uda mi się zrealizować kolejne marzenie, a mianowicie spędzić w ramach urlopu kilka dni na Islandii. Stąd też pytania do "tambylców", podobnie jak w innych podobnych wątkach, które znalazły się w tym dziale. Może najpierw krótko - na Islandii będziemy w dwie osoby, przez 5 dni w czerwcu - od niedzieli rano do czwartku późnym wieczorem. Chcę wynająć auto i poświęcić te 5 dni na w miarę aktywne (acz nie wyczerpujące) zwiedzanie wyspy. Moje pytania na chwilę obecną sprowadzają się do takich:

1. Jaką proponujecie obrać trasę zwiedzania? Powiedzmy że przejazd dzienny 200-250km to raczej max, bo po drodze chciałoby się jednak jak najwięcej zobaczyć. Uwaga - jeśli coś wymaga długiego spaceru od parkingu to raczej odpada.
2. Jaki wziąć samochód? Czy warto brać 4x4 na lato, czy zwykła "yariska" jednak wystarczy? O tym żeby porządnie ubezpieczyć szyby słyszałem. Jaką wybrać wypożyczalnię? Ktoś ma coś sprawdzonego, korzystnego?
3. Jak nocować? Nastawiamy się na pobyt budżetowy, bo to Islandia, i tak szarpnie. Ale wolimy pokoje dwuosobowe (nawet jeśli ze wspólną łazienką) niż dormitoria. Da radę? Może jakieś Wimdu / Airbnb warto uruchomić?

Z góry dziękuję za porady. Relacji trochę czytałem, jeszcze więcej poczytam, ale jednak opinia "z pierwszej ręki" zawsze mile widziana.

Pozdrawiam!
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa Urlop w 4* hotelu (z wyżywieniem) na Costa Dorada za 2147 PLN. Wylot z Krakowa
Rejs (w kajucie z balkonem) z Barcelony przez Majorkę i Sycylię do Rzymu oraz loty z Krakowa za 2218 PLN Rejs (w kajucie z balkonem) z Barcelony przez Majorkę i Sycylię do Rzymu oraz loty z Krakowa za 2218 PLN
#2 PostWysłany: 01 Kwi 2015 10:27 

Rejestracja: 17 Lut 2014
Posty: 80
Loty: 74
Kilometry: 132 685
Na szybko:

4x4 myślę, że to dobry wybór, szczególnie jeśli będziecie chcieli jechać w interior.
My szyb nie ubezpieczaliśmy (szczerze mówiąc nie słyszałem o takiej potrzebie ;)). Jeżeli chodzi o noclegi to jeżeli lowcostowo to polecam namiot, lub spanie w aucie ;).

W 5 dni to bym objechał południowo-zachodnią część wyspy (wodospady, gejzery, trasę zakończyłbym na Vik). Stamtąd bym wrócił do Reykjaviku i pojechał trochę na północ na fiordy podobno mega warte zobaczenia, nam już czasu nie starczyło bo byliśmy na wyspie jakieś 72h.

Cena za nocleg w Reykjaviku rezerwowanego tego samego dnia 400 zł za pokój, cena obiadu ok.100 zł, także się zastanówcie czy jednak lepiej nie kupić zupek w proszku, a na miejscu nie dokupić butli z gazem i sobie samemu zapewnić pożywienia.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 02 Kwi 2015 14:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 15 Maj 2014
Posty: 137
Loty: 39
Kilometry: 102 845
ja jestem na etapie planowania majówkowego wyjazdu na islandię - z mojego researchu wynika, ze na 5 dni najlepsza trasa to:
1) albo Golden Circle do VIK + Fjordy Zachodnie
2) albo całe południe wyspy, az do lodowca Jokulsarlon: http://icelagoon.is/tours/
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#4 PostWysłany: 02 Kwi 2015 15:07 

Rejestracja: 22 Sie 2012
Posty: 663
Loty: 78
Kilometry: 201 975
niebieski
a rozważacie nocleg w aucie? my byliśmy w zeszłym roku i nocowaliśmy w aucie, dzięki czemu zaoszczędziliśmy na noclegach a oprócz tego, mogliśmy sobie na bieżąco modyfikować trasę. Czerwiec to dzień polarny więc nawet w nocy można jeździć jeśli sił Wam starczy ;) my nie mieliśmy auta 4x4, uważam, że o ile nie chcecie głęboko w interior wjeżdżać a przy takiej ilości czasu skupiłabym się na bardziej dostępnych atrakcjach, to nie ma sensu płacić za 4x4 ;)
co do atrakcji, to zdecydowaną większość masz przy głównej drodze
darmowe przewodniki możesz zabrać z lotniska a także ze stacji paliw oraz punktów inf. turystycznej - fajne, na bieżąco uzupełniane wydania, polecam :)
ja bym uderzyła jedynką na południe do Jökulsárlón, po drodze masa rzeczy do zobaczenia (np. wrak Dakoty, maskonury, wodospady, Hveragerði z gorącą rzeką) + np Golden Circle albo Glymur - można wielogodzinną świetną wycieczkę pieszą sobie tam urządzić, podobnie jak Hveragerði ...
możliwości jest wiele, na pewno przez 5 dni nie da się zobaczyć wszystkiego, ale to nic - teraz trochę poczujecie klimat Islandii i na pewno zapragniecie tam wrócić, już Ci zazdroszczę tego wyjazdu, my byliśmy 8 dni i też czuliśmy niedosyt :lol:
co do samochodu to braliśmy nie z wypożyczalni a od prywatnego gościa z carrenters - taniej niż w wypożyczalniach i bez depozytów itp., wzięliśmy toyote avensis w kombi, świetnie nadała się do spania, jazdy i spożywania posiłków, jeśli aura nie sprzyjała ;)
_________________
moje relacje:
http://www.fly4free.pl/forum/sztuka-ame ... ,212,81860
minirelacja-z-maxiwyspy-ilha-grande,212,96928&start=0
Góra
 Profil Relacje PM off
shiver uważa post za pomocny.
 
      
#5 PostWysłany: 02 Kwi 2015 15:18 

Rejestracja: 18 Lut 2013
Posty: 112
Fiordy Zachodnie to niewątpliwie najpiękniejsza część Islandii, ale jeśli w taki szybkim tempie to tylko 4x4, inaczej serio nie polecam.

Golden Circle mozna spokojnie zrobić w jeden dzień. Do tego np. pólwysep Snaeffel (podobno Islandia w pigułce, ale akurat tam nie byłam) albo południe wyspy.

Z Airbnb mam same dobre doświadczenia na Islandii, ale byłysmy w 4 osoby więc nie wiem jak cenowo wyjdzie przy 2.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
shiver uważa post za pomocny.
 
      
#6 PostWysłany: 02 Kwi 2015 23:40 

Rejestracja: 30 Maj 2012
Posty: 201
niebieski
Drodzy,
w równoległym wątku (a o krótkich wyjazdach na Islandię mamy tylko ...2 z czterech ogółem) trwa dyskusja na ten sam temat - od planów trzydniowych po pięciodniowe. Czy nie łatwiej rozmawiać w jednym miejscu? Może warto zajrzeć obok, zamiast zadawać to samo pytanie które ktoś przed chwilą zadał i ludzie odpowiadają... Czy zadając pytanie o 5 dni (i to zaokrąglone) nie było warto zajrzeć co ludzie mówią o trzech?

Odpowiadam Tobie tutaj, ale równocześnie wnioskuję by skasować ten wątek przenosząc posty do wspólnej dyskusji lub zaproś ludzi stamtąd tutaj, bo to naprawdę dzieli forum i wytraca energię, gdy się czyta pytanie na które się przed momentem odpowiadało w tak małym forum poświęconym Islandii. Kto szuka ten znajdzie, zamiast nowego wątku gdy tylko najdzie pytanie... Po prostu przez takie dublujące się pytania odechciewa się odpowiadać, skoro nie wiadomo na pewno czy pytający lubi czytać ;)



Nie jedź na fiordy zachodnie (tak są boskie!), chyba, że chcesz "zaliczyć" tylko je + rzut oka na Snafelness. Fiordy zachodnie są cudne! Byłem kilka razy i zawsze wracałem szczęśliwy, ale to dużo gorzej niż japońska wycieczka gnać tam w tę i z powrotem. Tam właśnie o to chodzi, że wszędzie jest daleko, górzyście, pięknie - zupełnie nie pasuje to do pośpiechu, który przy zmiennej pogodzie może skasować urok całej wyprawy jeśli będzie na czas.

Jeśli pierwszy raz to proponuję:
1 dzien: zakupy jedzenia, cały złoty trójkąt (Pigvellir, Gesir, Gullffos) a jeśli droga 52 na północ od Pigvellir bedzie otwarta to dla widoków warto dorzucić 22 km do skrzyzowania z 550 (i 22 z powrotem, pięknie, dość dziko, a w tym okresie jeszcze nigdzie w interior nie pojedziesz, bo pozamykane). Tanio przenocujesz Laugarvatn lub dorzucając kawałek drogi na powrót do ringu (1) i łapiąc kierunek na płd-wschód: w Selfoss. O tej porze roku ze spaniem nie ma problemu i ceny niewysokie, a 100% swiezosci rano pozwoliłoby w przypadku Twoich 5u dni skorzystac z wyspy pełniej. Piszę to świadomie mimo, że sam bardzo często na Islandii sypiałem/sypiam w aucie - ale tu masz konkretne uwarunkowania czasowe i "siłowe" - jak sugerujesz. Telefon z pytaniem o nocleg zajmuje 2 minuty (nie trzeba chodzic od drzwi do drzwi;), a /wiem to po Paniach z ktorymi nie raz podrozowalem;) / - dzien rożni sie pozniej jak się jest wyspanym i jak umywalka/ciepły napój wita rano, choćby co drugi dzien :) Awaryjnie auto i tak jest pod ręką w razie czego :)
2-4 dzień: drogą nr 1 (południem) - do zatoki Jokulsarlon i z powrotem, oglądając wszystko co można, atrakcji moc, liczac w obie strony to ok. 600 km - tyle ile chcesz zrobic w trzy dni.
5 dzień (zakładając, ze wróciłaś do Selfoss) : mając już zasmakowaną Isladnię (za duże słowo zasmakowaną, ale z czegoś już będziesz zdawać sobie sprawę) - wybór jednej góra 2 atrakcji spośród:
- spaceru z kąpielą w gorących źródłach Hveragerdi
- Reykiaviku
- Błękitnej Laguny (nie będę ostentacyjnie zniechęcał, choć przyjaciół nie wysyłam, jest sporo lepszych miejsc)
- objechania południowego półwyspu KONIECZNIE z pokonaniem drogi 428 - przepięknie, pusto, bo wszyscy gnają górą dalej, w sam raz na refleksyjne pożegnanie z wyspą, no i niedaleko już do lotniska, więc można pocieszyć się widokami do końca, nie martwiąc o spoźnienie.
Jeśli jesteś obieżyświatem lub naprawdę lubisz szybkie tempo to obserwuj czy otworzą drogę 208 (na starych mapach F208) - konkretnie polnocny odcinek od F26, tuż przed wylotem. Jesli otworzą zmien rezerwację ze zwyklego auta na 4x4 lub wypozycz na jeden dzien w hotelu przy poczatku drogi 208 i jedz do ... LANDMANNALAUGAR. Po tym bedziesz czul, ze byles na Islandii :) , mimo, ze dzielic Cie bedzie od tego jakies 7 tygodni dodatkowego pobytu ;)
Ale po szczegoly zapraszam do rownoleglego watku.

Na taką trasę zabrałbym przyjaciela w końcówce maja, mając 5 dni i nie chcąc robić więcej niż 200 km dziennie.
Do tego z noclegami nie ma problemu - komfortowe schroniska lub naprawdę fajne farmy są jeszcze pustawe i TANIE (nie to co absurdalnie drogie hotele).
Rezerwując nocleg z dnia na dzień ma się wolność, a ta w zwiedzaniu Islandii jest ważna :) Kup u swojego operatora najmniejeszy pakiet internetowy i sprawdzaj pogodę(konkretnie gdzie ma padać) lub rób to w schroniskach albo na stacjach, mając drogę tam i z powrotem omijaj w daną stronę atrakcje przy których leje deszcz (wszak druga szansa jadąc w przeciwnym kierunku) lub zmień plany/kierunek (możliwe gdy nie masz zaklepanych młotkiem noclegów:)
Do tego planu nie potrzebujesz tez na pewno wielkiego auta z przybudowką (ceny! spalanie! i niekorzystne godziny odbioru/oddania) , wystarczy coś większego z rozkładanymi płasko tylnymi siedzeniami, ale używam ich tylko gdy po 3 telefonach nie znajdę taniego/sympatycznego noclegu w okolicy (w Twoim czasie raczej nie grozi). Drogi na tej trasie prawie wszystkie asfaltowe (z wyjątkiem wspomnianej 52 i 428, ale i te przejezdne i bez zakazu wypożyczalni, na tej drugiej ostrożnie, nie szalej - ze względu na nawierzchnię). Odradzam Ci Yarisa - trochę przesada - dobry na sam ring (1), ale to nie Gran Canaria ;) Weź chociaż auto z przyzwoitym przeswitem, a z ubezpieczen dokup Gravel Protection bez zastanowienia. Tak - mozesz nie stracic szyby w aucie przez cale zycie. Ale na Islandii szanse masz duzo wieksze niz gdziekowliek indziej w Europie, a jak stracisz (znam takich osobiscie) to zapamietasz na cale zycie :) Cena czyni cuda! :) a to akurat tanie i sensowne ubezpieczenie w odroznieniu od pozostalych zbytecznych. Inna sprawa, ze w mojej ulubionej wypozyczalni jest ono zawarte w cenie i to razem z SCDW... Z wypozyczalni mam za sobą kilka, porownujac poki co najlepiej mi bylo zawsze w niezawodnym i komfortowym bluecarrental.is , super nowe samochody, a ceny trudne do pobicia - takze kontakt i jego poziom, ale jesli wolisz starsze auta i jeszcze nieco tansze to znam tez nieco dobrych opinii o polskim icepole.eu (wreszcie jest strona). W blue car rental sami normalni ludzie i pełen profesjonalizm, zadnej tez upierdliwosci; za to u chłopaków od nas - wiadomo, dogadasz się po naszemu jeśli nie lubisz po angielsku, tyle, ze - przypomne, auta starsze i charakter bardziej niskobudzetowy, choc pracują na dobrą opinię (pewnie w koncu sam sprawdze;)

Nie zamęczysz się jazdą, wyjatkowo przemieszczanie się (jak już miniesz Reykiavik) jest atrakcją samą w sobie, nawet bardziej niż na Nowej Zelandii ;) Zapomnisz, że prowadzisz :) Nie rozciągaj dystansu na siłę, szczególnie o tej porze roku. Dalej i w środku wyspy robi się jeszcze wspanialej, ale odległości rosną, no i poczatek czerwca nie pozwoli jeszcze wjechać wszędzie gdzie by się chciało.


Ostatnio edytowany przez Artycjusz, 03 Kwi 2015 00:08, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 02 Kwi 2015 23:59 

Rejestracja: 06 Maj 2012
Posty: 77
KONIECZNIE TREKING PO KERLINGAFJOLL I ALFTAVATN !!! IMO najpiękniejsze miejsca na Islandii, a byłem tam ponad miesiąc :)

Fiordy jak fiordy, można je zobaczyć w innych miejscach na świecie, a te dwa wymienione powyżej są bardzo charakterystyczne dla Islandii i pokazują kontrastowo różny wulkaniczny krajobraz wyspy :)

Image

Image


Ostatnio edytowany przez maksiu, 03 Kwi 2015 00:07, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#8 PostWysłany: 03 Kwi 2015 00:04 

Rejestracja: 30 Maj 2012
Posty: 201
niebieski
@Maksiu
przyjacielu, cudowne miejsca! Ale On chyba pyta o taki szybki strzał na Islandię, jak sam zaznacza bez takich spacerów ;)
Masz rację, a przy miesiącu to obowiązkowo - więc zdecydowanie nie na taką 5odniową okazję. Nie mieszajmy mu, bo jak byłeś miesiąc to wiesz, że najpierw trzeba nauczyć się żyć z pogodą, i ze sobą samym w obliczu tego co dookoła, a potem można korzystać z trekingów ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
shiver lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 03 Kwi 2015 00:12 

Rejestracja: 06 Maj 2012
Posty: 77
W sumie zależy od nastawienia, ja zdecydowanie wolałbym zobaczyć w 5 dni tylko te dwa miejsca, które naprawdę stanowią o unikalności i pięknym zróżnicowaniu Islandii, niż zajmować się komercyjnymi atrakcjami turystycznymi (typu Golden Circle, Fiordy), które IMO nie są czymś wyjątkowym, poza tym jak dużo dają dają zarobić lokalnym mieszkańcom :P

Zresztą zapach siarki z Kerlingafjoll będę pamiętał do końca życia :P
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 03 Kwi 2015 00:22 

Rejestracja: 30 Maj 2012
Posty: 201
niebieski
Masz absolutnie rację :) Ja też. Ale nie o tym pisałem. Sugerowałem byśmy nie licytowali się co jest ładnego i co widzieliśmy tylko odpowiedzieli na jego pytanie: Co ktoś z jego wyjściowymi danymi może zrobić w te niecałe 5 dni :) ? Nie walmy więc offtopicu, bo fotki piękne, tylko dyskusja o tym co się komu podoba niepotrzebna. Jak gość nie moze spacerów to nie śmiećmy, mam takich fotek z Islandii parę tysięcy i to własnych, pewnie podobnie jak Ty, ale on prosi o plan na pięć dni, nie o spacer dla niespacerujacych. Jak byłeś miesiąc (ja byłem tylko kilka razy po 1-3 tyg.) to zaproponujmy mu jakies alternatywy. Pojedzie na krotko. Wroci nienasycony i wtedy zateskni za KERLINGAFJOLL I ALFTAVATN. A ja i tak Ci podpowiadam, ze jeszcze sa tam rzeczy porownywalnie piekne jesli nie piekniejsze i jesli korci Cie kolejny miesiac to poczekajmy czy Hekla nie da czadu, czy Askje przywrocą i włączą drogi wokół Bardarbungi ;) A jakby juz miał liznąć podobnych klimatów w ciągu pierwszej pięciodniówki to prędzej podczas leniwego rzutu okiem w Landmanalaugar lub małoprawdopodobnego wypadu superjeepem na Laki :)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 03 Kwi 2015 19:35 

Rejestracja: 15 Gru 2011
Posty: 922
niebieski
Dzięki Wam za opinie. Na pewno wykorzystam. Moja żona ze względów zdrowotnych nie może dużo chodzić a wycieczka nie może być zbyt wyczerpująca. Dlatego tylko 5 dni i dlatego bez nastawienia na trekking ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 03 Kwi 2015 19:59 

Rejestracja: 30 Maj 2012
Posty: 201
niebieski
Jeśli mniej chodzenia to południe jak najbardziej. Odległości od parkingów do atrakcji to od 0-100 m :)
A atrakcje od siebie od 10 do 60 min jazdy autem. A i te 60 min. to trzeba się mocno postarać, żeby nie zatrzymać na oglądanie ;)
Tylko po co się starać, lepiej zatrzymać :) pośpiech niewskazany ... Nie zatrzyma Cię żona to podwójna tęcza Cię zatrzyma ;) albo zielony lub niebieski (tak, kolor) jakiego nie widziałeś ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#13 PostWysłany: 04 Kwi 2015 18:39 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Paź 2012
Posty: 682
Loty: 120
Kilometry: 193 393
niebieski
dokładnie, również poleciłbym niewyczerpujące południe i wschód, w stolicy też nie ma co siedzieć więcej jak parę godzin a na zachód znów czasu mało. Chyba w waszym przypadku nie ma sensu brać 4x4, lepiej fundusze przeznaczyć na kombi i w nim nocować np. co 2 noc aby ograniczyć wydatki ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 03 Maj 2015 14:54 

Rejestracja: 26 Kwi 2011
Posty: 58
Loty: 74
Kilometry: 158 957
Znalazłem stronę z sugestiami wycieczek na zadaną liczbę dni.
https://www.extremeiceland.is/en/self-drive-tours

Oczywiście jest to jakaś strona komercyjna biura podróży, jednak mam zamiar wzorować sie na ich planach:
1) https://www.extremeiceland.is/en/self-d ... car-rental
2) https://www.extremeiceland.is/en/self-d ... car-rental
3) https://www.extremeiceland.is/en/self-d ... car-rental

Termin wyjazdu do połowa czerwca. Możliwe, że plan z punktu pierwszego w tym terminie będzie niewykonalny ze względu na zamknięte drogi?

Czy któraś z tras 2/3 jest szczególnie lepsza, godna polecenia? Chyba przejazd drogą numer 1 na wschód to najbardziej klasyczny plan na kilka dni.

Planujemy spać w samochodzie 4x4, w miarę możliwości na campingach. Chcę jeszcze zaznaczyć te punkty noclegowe na mapie oraz dodatkowo poszukać ciekawych publicznych basenów w okolicy naszej trasy.

Jeśli czas pozwoli to będziemy chcieli zajrzęć do Blue Lagoon ostatniego dnia, wracając na lotnisku.


Będę wdzięczny za sugestie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#15 PostWysłany: 03 Maj 2015 20:04 

Rejestracja: 30 Maj 2012
Posty: 201
niebieski
Jesli pytasz o wybór miedzy trasą nr 2 i 3 to nr 2 ma więcej topowych/spektakularnych atrakcji jakie znasz ze zdjęć z Islandii. Na pierwszy raz taką bym polecał (tylko oczywiście powrót na skróty 1ką bez ponownego kluczenia do Gulfossa ;) Trasa nr 2 to własnie taki typowy wariant rekeracyjny, o którym juz tu była mowa (golden circle + 1ka do Jokulsarlona). Spacie w aucie wchodzi w grę, choć jeśli wypadnie Ci nocleg kolo Selfoss to można tam dobrze wypocząć jednym z wielu TANICH miejsc noclegowych. Niepodal w Hveragerdi do rozwazenia treking do gorąccyh żródeł z możliwością pluskania ;) Ta trasa (nr 2 z Twojej oferty) jest bardzo efektowna (z wyjątkiem odcinka Keflavik-Reykiavik).
Zastąpiłbym ją trasą nr 3 tylko w przypadku gdyby na południu progozy pogody były średnie lub złe, a na półwyspie lepsze :) - wówczas nr 3 też ciekawa - szczególnie fragment drogi 52 na północ od Pigvellir. Wokół trasy nr 3 na samym połwyspie trzeba jednak dobrze poszukać atrakcji, bo nie są tak popularne i wyeksponowane (ale są tam i wspaniałe pola lawowe, i ciekawy mały lodowiec, i niezła jaskinia, i piękne plaże, i foki, niesamowite ptactwo, mniej spektakularnych pojedynczych wodospadów, ale oczywiscie cieknie po skałach na prawo i lewo - tylko trzeba dobrze brnąć miedzy 2-3 przewodnikami, bo w odróznieniu od trasy nr dwa nie jest tak, że jedziesz od znaku do znaku... W tej trasie warto po prostu myszkować po bokach- szczególnie na półwyspie. W wariancie nr 3 zamieniłbym jednak day 5 (ta mała odnóżka do Blue Laguny / vide odwieczne dyskusje o jej przereklamowaniu i nieadekwatnych kosztach) albo na całodniowe odbicie wypad do Landmannalaugar (po Gulfossie), albo jeśli czasu mało - na chwilę na koniec w Reykiaviku oraz tego samego dnia na położoną nieco na zachód od Blue Laguny nieco dziką krainę wzdłuż drogi Vigdisarvallavegur (łączącej 427 i 42) i Krysuvik.
Jednak na pierwszy raz i "krótki raz" trasa nr 2 jest świetna. Dodatkowy jej atut: do przejechania bez żadnego problemu każdym autem.
Trochę też zależy od miesiąca w którym chcesz jechać, a najwięcej od pogody - ale to zapraszam do pozostałych postów i wątków dookoła.
Tak czy inaczej - z obu wrócisz zadowolony - choć z tych dwóch polecam nr 2. Powodzenia!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 08 Sie 2016 08:30 

Rejestracja: 18 Cze 2016
Posty: 38
Czy ktoś się orientuje czy do miejsca Hornstrandir na Fiordach Zachodnich można dotrzeć samochodem w miarę blisko? Bo na mapach google nie widać żadnej drogi, czy do tego parku narodowego nie można wjeżdżać? Chcielibyśmy zobaczyć to miejsce, tylko w naszej grupie jest starsza osoba i dłuższe piesze wyprawy odpadają, możemy dojść max 5km na piechotę:

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#17 PostWysłany: 08 Sie 2016 09:07 

Rejestracja: 02 Mar 2012
Posty: 7785
złoty
@asialla W internecie jest wiele na temat Honstrandir.Tam nie ma dróg, nie można tam jeździć pojazdami silnikowymi. Jedynymi dozwolonymi i możliwymi środkami lokomocji są: łódź (od strony morza) lub własne nogi (wędrowanie po górach).Do wyprawy na Hornstrandir i okolic trzeba się odpowiednio przygotować i zachować tam dużą ostrożność. W niektórych miejscach przejście brzegiem jest niemożliwe, więc dalsza droga musi prowadzić wzdłuż brzegów klifów. Trzeba być przygotowanym na przechodzenie przez lodowato zimne strumienie górskie oraz na szybkie zmiany pogody. Czasem szlaki wiodące brzegiem morza zalewane są podczas przypływów. Należy je albo ostrożnie pokonać albo poczekać na odpływ. Należy również zdawać sobie sprawę, że czasem grupa musi poruszać się gęsiego, w górę, po niebezpiecznych, stromych zboczach.Dotarcie do wielu szczególnych miejsc na Islandii nie jest proste i trzeba włożyć wiele trudu by je osiągnąć.Polecam ciekawą relację ,która dokładnie uzmysłowi skalę wysiłku jaki trzeba włożyć aby tam dotrzeć :)http://acrossthewilderness.blogspot.com ... ndir.htmle Mam nadzieję,że nie dostanę od ciebie specjalnych podziękowań jak kol. @gorny77 wczoraj ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
asialla uważa post za pomocny.
 
      
#18 PostWysłany: 08 Sie 2016 09:34 

Rejestracja: 18 Cze 2016
Posty: 38
miriam napisał(a):
@asialla W internecie jest wiele na temat Honstrandir.Tam nie ma dróg, nie można tam jeździć pojazdami silnikowymi. Jedynymi dozwolonymi i możliwymi środkami lokomocji są: łódź (od strony morza) lub własne nogi (wędrowanie po górach).Do wyprawy na Hornstrandir i okolic trzeba się odpowiednio przygotować i zachować tam dużą ostrożność. W niektórych miejscach przejście brzegiem jest niemożliwe, więc dalsza droga musi prowadzić wzdłuż brzegów klifów. Trzeba być przygotowanym na przechodzenie przez lodowato zimne strumienie górskie oraz na szybkie zmiany pogody. Czasem szlaki wiodące brzegiem morza zalewane są podczas przypływów. Należy je albo ostrożnie pokonać albo poczekać na odpływ. Należy również zdawać sobie sprawę, że czasem grupa musi poruszać się gęsiego, w górę, po niebezpiecznych, stromych zboczach.Dotarcie do wielu szczególnych miejsc na Islandii nie jest proste i trzeba włożyć wiele trudu by je osiągnąć.Polecam ciekawą relację ,która dokładnie uzmysłowi skalę wysiłku jaki trzeba włożyć aby tam dotrzeć :)http://acrossthewilderness.blogspot.com ... ndir.htmle Mam nadzieję,że nie dostanę od ciebie specjalnych podziękowań jak kol. @gorny77 wczoraj ;)


Jeśli czytałeś posty to wiesz za co tamten kolega dostał podziękowania ;) Nic mu do tego, że nie płacę kartą kredytową, a wolę przelewem, wątek WizzAir jest od zaśmiecania pytaniami jakimikolwiek.

Dziękuję za odpowiedź, właśnie teraz siedzę i szukam o takiej wycieczce i już widzę, że to nie dla nas w żadnym razie, a bardzo szkoda :(
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 08 Sie 2016 11:04 

Rejestracja: 18 Cze 2016
Posty: 38
Czy ktoś z Was kojarzy w którym miejscu jest ten widok na drodze nr 1? Lata temu zaczarowało mnie to zdjęcie, koniecznie chcę to zobaczyć, a jak na złość zginęła mi ta lokalizacja, bo miałam zapisaną :(

Załączniki:
Ring-Road-in-Iceland.jpg
Ring-Road-in-Iceland.jpg [ 102 KiB | Obejrzany 11002 razy ]
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#20 PostWysłany: 08 Sie 2016 11:40 

Rejestracja: 27 Lis 2015
Posty: 164
niebieski
Ta góra to Lómagnúpur.

http://osm.org/go/e07VtPZw-

To masz podgląd w kamery na żywo: http://vegasja.vegagerdin.is/eng/?xmin= ... min=311640
Musisz kliknąć ikonę aparatu, bezpośredni link: http://www.vegagerdin.is/vgdata/vefmynd ... visl_1.jpg
_________________
Islandzki album: https://www.flickr.com/photos/jaz99/alb ... 7963495014
Góra
 Profil Relacje PM off
asialla uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 86 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2, 3, 4, 5  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group