Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 86 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna
Autor Wiadomość
#21 PostWysłany: 12 Paź 2020 16:42 

Rejestracja: 13 Mar 2013
Posty: 169
Loty: 218
Kilometry: 674 180
Kwarantanna przedluzona do 25 pazdziernika....dolar bleu w piatek 165 pesow, i mowia ze od 15 pazdziernika zaczna latac ....ale to berdzo watpliwe
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
Majówka w USA: Seattle + Bozeman lub Missoula od 2639 PLN Majówka w USA: Seattle + Bozeman lub Missoula od 2639 PLN
Urlop nad Gardą za 1031 PLN. Loty do Włoch z Katowic, noclegi przy jeziorze i auto Urlop nad Gardą za 1031 PLN. Loty do Włoch z Katowic, noclegi przy jeziorze i auto
#22 PostWysłany: 12 Paź 2020 18:09 

Rejestracja: 27 Lip 2010
Posty: 238
niebieski
Zanim otworzą się na turystów - zbankrutują..
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#23 PostWysłany: 14 Paź 2020 00:50 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22333
https://www.diariodecuyo.com.ar/argenti ... -0087.html

W skrócie

Wracają loty krajowe i dalekodystansowe autobusy :)
Góra
 Profil Relacje PM off
j_a lubi ten post.
 
      
#24 PostWysłany: 14 Paź 2020 09:45 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 946
niebieski
Dziś się zszokowałem :shock: Dolar blue ponad 160 peso!! Oficjalny kurs to ~75ARS/USD.
Po wizycie na c. Florida wakacje z 50% zniżką :mrgreen:

Z drugiej strony są plotki o dewaluacji ARS, jak to ktoś powiedział... "nie wierzę w niezdementowane informacje" ;)
https://www.pb.pl/prezydent-argentyny-z ... so-1005353
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#25 PostWysłany: 14 Paź 2020 09:56 

Rejestracja: 27 Lip 2010
Posty: 238
niebieski
j_a - jesteś w Argentynie teraz?
Góra
 Profil Relacje PM off
j_a lubi ten post.
 
      
#26 PostWysłany: 14 Paź 2020 10:41 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 946
niebieski
Chciałbym :lol:

Ps. Przerabiałem podobną sytuację kilka lat temu, płaciło się za hotele gotówką, jedzenie było za półdarmo;)
Góra
 Profil Relacje PM off
yanas lubi ten post.
 
      
#27 PostWysłany: 14 Paź 2020 10:52 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Kwi 2014
Posty: 1991
srebrny
Już w drugiej połowie marca tego roku gdy blue dolar był po 100 było praktycznie za darmo
_________________
https://kamo375.fly4free.pl/
Góra
 Profil Relacje PM off
j_a lubi ten post.
 
      
#28 PostWysłany: 14 Paź 2020 10:59 

Rejestracja: 18 Wrz 2013
Posty: 481
złoty
A ja się cieszyłem, że się dobrze wstrzeliłem w lutym, kiedy płaciło się około 60 peso za dolara. Kraj wydawał się taki tani...

W większe otwarcie nie wierzę, kraj o populacji zbliżonej Polski rejestruje codziennie po 300-350 zgonów. Choć pewnie bardzo by chcieli się poluzować na sezon turystyczny.
Góra
 Profil Relacje PM off
j_a lubi ten post.
 
      
#29 PostWysłany: 14 Paź 2020 11:05 

Rejestracja: 27 Lip 2010
Posty: 238
niebieski
Być może w styczniu/lutym zaczną wpuszczać turystów. Do końca 2020 roku raczej nie, sami Argentyńczycy z którymi korespondowałem ostatnio nie wierzą we wcześniejsze otwarcie..
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
 
      
#30 PostWysłany: 15 Paź 2020 00:12 

Rejestracja: 02 Cze 2012
Posty: 239
Loty: 8
Kilometry: 16 686
niebieski
Warto jednak zdac sobie sprawe, ze od marca (oficjalnie) trwa kwarantanna.
Tak, od MARCA praktycznie nie da sie podrozowac miedzy prowincjami.

Nie wiadomo, kiedy tak naprawde zezwola na wpuszczanie turystow.
Wiadomo za to, ze nastroje po tak dlugim zamknieciu i izolacji kraju sa... no coz, marne.

Dewaluacja argentynskiego juz trwa w najlepsze. Jak tu przyjechalam dolar kosztowal 17 pesos.
W polowie 2019 za 1usd trzeba bylo juz placic $38, pod koniec roku, prawie $70.
Teraz juz skoczyl do $168.
A aktualny rzad sobie najlepiej nie radzi.

Jesli kraj sie nie pograzy w chaosie, bedzie mozna tu wojazowac za poldarmo.
Jak w koncu ktos tu przyjedzie wydawac swe dolary to bedzie sie czul jakby sie wygralo w totolotka :lol:
A widoki, poki co, sie nie dewauluja. ;) Warto skorzystac.

(edit) Zapomnialam dodac, ze w konteksie powrotu autokarow i lotow, to wiadomo... ze nic nie wiadomo :roll:
Podczas konferencji ogloszono, ze rzad pozostawia decyzje gubernatorom prowincji, wiec no... zadna nowosc.
No i nie beda one uzytkowane turystycznie, bilety moga kupic jedynie pracownicy "kluczowych zawodow".
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
 
      
#31 PostWysłany: 15 Paź 2020 16:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 26 Lip 2010
Posty: 3225
srebrny
Zeus napisał(a):
(btw, oni mają najlepszy akcent w Ameryce Łacińskiej)



Image
_________________
"lepiej nie jechać i nie żałować niż jechać i żałować" - Tony Halik
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#32 PostWysłany: 16 Paź 2020 05:02 

Rejestracja: 13 Mar 2013
Posty: 169
Loty: 218
Kilometry: 674 180
-- 16 Paź 2020 05:02 --

Dolar bleu 171 pesow dzisiaj

-- 16 Paź 2020 05:02 --

i idzie w gore z kazdym dniem ....
Góra
 Profil Relacje PM off
j_a lubi ten post.
 
      
#33 PostWysłany: 16 Paź 2020 15:32 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22333
https://www.batimes.com.ar/news/argenti ... ghts.phtml

Niebawem odpalają loty krajowe. Na początku mają być to loty dla pracowników a turystycznie koło grudnia mają.
Góra
 Profil Relacje PM off
j_a lubi ten post.
 
      
#34 PostWysłany: 19 Paź 2020 23:50 

Rejestracja: 13 Mar 2013
Posty: 169
Loty: 218
Kilometry: 674 180
Zaczelismy tydzien gdzie dolar bleu kosztuje 181 pesow ...
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#35 PostWysłany: 20 Paź 2020 03:45 

Rejestracja: 02 Cze 2012
Posty: 239
Loty: 8
Kilometry: 16 686
niebieski
cx8sp napisał(a):
Zaczelismy tydzien gdzie dolar bleu kosztuje 181 pesow ...


Ciagle sie wkrada w Twoje wypowiedzi maly chochlik, to nie jes dolar bleu, tylko blue ;)
I wydaje mi sie bezsensownym reportowanie aktualnej wartosci, bo lada chwila Ci zbanuja konto za spamowanie :lol:
Kwestia czasu jest jak znowu nadejdzie hiperinflacja i ceny beda sie zmieniac co 15 min.

Przy okazji sprawdzilam, dlaczego on sie wlasciwie okresla mianem "blue", skoro opiera sie na, jakby nie bylo, "black market".
A jednoczenie sprzedaje sie je calkiem otwarcie, o czym mozna sie przekonac przechadzajac sie po ulicy Florida.
Jest ona pelna "arbolitos", czyli ludzi "drzewek" sprzedajacych dolary. I tym samym do zestawu kolorow dolacza kolor zielony, no bo przeciez sprzedawcy dolcow maja pelno zielonych za swoja pazucha, a skoro maja tyle zielonych, no to skojarzenie dendrologiczne nasuwa sie samo.

Sytuacja jest tym bardziej kuriozalna bo nielegalny kurs dolara, o wartosci rozniacej sie w znacznym stopniu od tego oficjalnego, jest zupelnie bez problemu podawany w newsach wszelakich i na stronach internetowych wielu gazet.
Mozna zatem byc na biezaco i śledzić oficjalny kurs nieoficjalnej wymiany dolara.

Ale wracajac do blekitnej nazwy. Znalazlam trzy wersje pochodzenia
1. od niebieskich flamstrow ktorych mazano po banknotach, w celu upewnienia sie, ze nie sa falszywe.
Jesli kolor nie pozostawal na banknocie, mozna bylo bez obaw uwazac go za prawdziwy. Jesli niebieska kreska nie miala zamiaru zniknac, no coz, byla to falszywka.
2. poczatkowo nazywano je "blue chip" jako, ze byla to waluta
3. w wielu artykulach argentynskich stwierdzaja, ze to przez negatywne konotacje slowa "blue" po angielsku. Cos w stylu "banknotu spod ciemnej gwiazdy" :lol: Ja tego tlumaczenia nie ogarniam, ale moze cos mnie ominelo na zajeciach z angielskiego.
Znalazlam tylko cos takiego, ale tez jakby mnie nie przekonuje.

A to w ramach smiechu przez lzy. Bo w Argentynie tak naprawde nie ma tylko dwoch typow dolara, tego oficjalnego i dolara blue.
Na dzien dzisiejszy, jest ich cale multum :lol: A to przez rozne opodatkowanie wprowadzane co rusz przez aktualny rzad.
15 roznych cen dolarow
Góra
 Profil Relacje PM off
4 ludzi lubi ten post.
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
#36 PostWysłany: 20 Paź 2020 21:28 

Rejestracja: 12 Lut 2019
Posty: 946
niebieski
Nie wiem jak jest w tej chwili, ale kilkakrotnie będąc w Argentynie jednak zawsze obserwowałem, że handel na calle Florida czy Lavalle był taki półoficjalny, cinkciarze zachowywali pewne pozory (ci krzyczący to tylko naganiacze). Przykład. Pewien punkt, w którym często wymieniałem kasę był sklepem, który prowadziło dwóch wspólników. Połowę zajmowały badziewiaste pamiątki, drugą część stare marynarki :lol: W kieszeniach niektórych marynarek mieli poupychane paczki pesos. Zawsze jakieś tam pozory były, sytuacja analogiczna do PRL. Wtedy też można było odnieść wrażenie, że cinkciarze działają legalnie 8-) . Natomiast po urealnieniu kursu ten mój "znajomy" dalej handlował dolarami, zawsze parę pesos różnicy było. Ponieważ nie mógł już chyba utrzymać lokalu jako przykrywki, chodził po Lavalle z banknotami poupychanymi w specjalnie zrobionych saszetkach przywiązanych do łydek. Nie wiem, może niektórzy mają lepsze kontakty w policji, inni unikają dodatkowych kosztów ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#37 PostWysłany: 21 Paź 2020 11:49 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 13 Lip 2013
Posty: 1607
platynowy
Buyaka napisał(a):
Ciagle sie wkrada w Twoje wypowiedzi maly chochlik, to nie jes dolar bleu, tylko blue ;)

Istnieje też prawdopodobieństwo, że osoba pała niechęcią do angielskiego i woli francuski. 8-)
Tak jak tu albo tu.

Ciekawe historie pochodzenia nazwy - szczerze to o tych o których Ty napisałeś nigdy nie słyszałam. Pytałam o to kiedyś znajomych Argentyńczyków i mówiono mi, że nazwa pochodzi od przewodniego koloru flagi argentyńskiej przez co kurs wymiany zawsze byłby kojarzony właśnie z Argentyną.
Czarny kurs dolara może być w Polsce, Czechach, Nigerii - gdziekolwiek. Niebieski tylko w Argentynie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#38 PostWysłany: 21 Paź 2020 12:05 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 21 Gru 2012
Posty: 575
Loty: 196
Kilometry: 540 350
niebieski
Z kolei ja zetknąłem się z tym, że blue, a nie np black dlatego, że w przypadku black market produkt jest zwykle nielegalny, a w blue produkt jest legalny ale transakcja na takim rynku już nie do końca.
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#39 PostWysłany: 24 Paź 2020 13:11 
Sezonowy Cebulion
Awatar użytkownika

Rejestracja: 20 Lis 2011
Posty: 22333
Stan wyjątkowy przedłużony do 8 listopada
http://www.xinhuanet.com/english/2020-1 ... 463689.htm

Powrót krajowych lotów
https://www.batimes.com.ar/news/argenti ... page.phtml

Jak wygląda podróż do Argentyny teraz
https://www.lexology.com/library/detail ... 26f8cabf25
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
billabong uważa post za pomocny.
 
      
#40 PostWysłany: 24 Paź 2020 19:59 

Rejestracja: 01 Sty 2014
Posty: 128
Cudzoziemcy z sąsiednich krajów będą mogli wjeżdżać do Argentyny od 2 listopada z negatywnym testem PCR - czyli Chilijczycy, Boliwijczycy, Paragwajczycy, Brazylijczycy i Urugwajczycy. Ogłosił to dzisiaj w różnych mediach argentyński minister turystyki.

"El ministro de Turismo y Deportes de la Nación, Matías Lammens, confirmó hoy que se abrirán las fronteras para el ingreso de turistas de los países limítrofes. Podrán entrar a la Argentina desde Brasil, Paraguay, Uruguay, Bolivia y Chile -con previa presentación de un PCR negativo de coronavirus- se estima que a partir del lunes 2 de noviembre, solo a través de las fronteras aéreas. En el caso de los uruguayos, podrán hacerlo también por el Puerto de Buenos Aires, según detalló el ministro."

Źródło : sirchandler.com.ar i radio CNN.

Coś się rusza powolutku - tylko to co mówią a to co robią to dwie różne rzeczy.
Góra
 Profil Relacje PM off
Zeus lubi ten post.
Zeus uważa post za pomocny.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 86 posty(ów) ]  Idź do strony Poprzednia  1, 2, 3, 4, 5  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group