Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 36 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 04 Maj 2016 16:24 

Czy macie jakieś sposoby na zrobienie dobrych zdjęć z samolotu?
Ostatnio byłem w Wilnie. Samolot leciał nad Starym Miastem, pogoda dobra, świetna okazja do zrobienia dobrych zdjęć. Zdjęcia niestety nie wyszły.

Nie wiem czy taki temat już był. W wyszukiwarce nie znalazłem. Jeśli tak proszę o scalenie.
Góra
 PM off  
      
Urlop nad Gardą za 1031 PLN. Loty do Włoch z Katowic, noclegi przy jeziorze i auto Urlop nad Gardą za 1031 PLN. Loty do Włoch z Katowic, noclegi przy jeziorze i auto
Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami
#2 PostWysłany: 04 Maj 2016 16:31 

Rejestracja: 20 Gru 2011
Posty: 3045
złoty
Kiedyś gdzieś przeczytałem kilka zasad i się ich trzymam. W skrócie:
- lepiej siedzieć z przodu - mniej drgań od silnika
- nie dotykać szyby - drgania
- krótki czas - jak się da to ja robię 1/500-1/1000
- obiektyw na wprost
- bez filtra cpl
- a i bez lampy, ale to oczywiste
A i tak potem trzeba poprawić w photoshopie :)
Góra
 Profil Relacje PM off
namteH lubi ten post.
MaciekM uważa post za pomocny.
 
      
#3 PostWysłany: 04 Maj 2016 16:46 

Ostrość(focus) jak nastawiacie?

-- 04 Maj 2016 17:48 --

PS. Lecąc do Wilna trzeba wybierać miejsca po prawej stronie, żeby był widok na Stare Miasto.


Ostatnio edytowany przez Anonymous, 04 Maj 2016 16:49, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 PM off  
      
#4 PostWysłany: 04 Maj 2016 16:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
jasiub napisał(a):
...
- obiektyw na wprost
...

Co to znaczy? Prostopadle to szyby?
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#5 PostWysłany: 04 Maj 2016 16:57 

Rejestracja: 20 Gru 2011
Posty: 3045
złoty
Tak - są wtedy mniejsze zniekształcenia od szyby.

@Higflyer - jeśli manual to chyba jedyną sensowną opcją jest 8 :)
Góra
 Profil Relacje PM off
namteH uważa post za pomocny.
 
      
#6 PostWysłany: 04 Maj 2016 17:10 

Na autofocusie najczęściej mi się włącza tryb macro czyli ostrość skupia się na szybie.
Góra
 PM off
silvershark uważa post za pomocny.
 
      
#7 PostWysłany: 05 Cze 2016 21:51 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2014
Posty: 397
Loty: 62
Kilometry: 131 038
niebieski
@Higflyer Chyba w trybie automatycznym, a nie w autofocusie. W automacie nie robi się zdjęć bo zwyczajnie będą źle wychodzić.

Punkt ostrzenia ustawiam zawsze na środek jeżeli obiekty są ruchome. Czas krótki jak napisał kolega wyżej 1/100-1/500. ISO zależne od pogody. Jak słonecznie to 100-600(w nowych aparatach nie ma różnicy, a aparat ostrzy szybciej na wyższym czułościach).
_________________
Image

Moje relacje:
Filipiny | Indonezja
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 05 Cze 2016 22:14 

Rejestracja: 22 Gru 2013
Posty: 3030
srebrny
Higflyer napisał(a):
Ostrość(focus) jak nastawiacie?

Na nieskończoność.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#9 PostWysłany: 05 Cze 2016 22:19 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 14 Kwi 2013
Posty: 336
niebieski
@Higflyer
Zapewne robisz fotki jakimś prostym sprzętem. Czego używasz ?
Ja używając lustrzanki Canon 60D nie mam nigdy problemów z wykonaniem poprawnych zdjęć przez okno samolotu.
_________________
LUKASZBOGUSZ.COM
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#10 PostWysłany: 11 Sie 2016 08:32 

Rejestracja: 22 Sty 2016
Posty: 192
Loty: 118
Kilometry: 241 266
Dużo zależy od sprzętu (niestety). Ja jak już robię coś to albo telefonem, albo lustrzanką. Telefonem jak mi się nie chce wyciągać lustrzanki i wiem, że widok zaraz będzie słabszy. Lustrzanką jak mam w miarę pod ręką :D w telefonie za dużej ingerencji w ustawienia nie ma, "klik" i jest, jak jest dobre światło, że zdjęcie jakoś tam wyjdzie, o ile w miarę stabilnie w rękach trzymamy telefon/opierając o okienko, oczywiście z wyłączoną lampą.

Lustrzanką i innymi bardziej zaawansowanymi aparatami najlepiej całkowicie wyłączyć autofocusa, bo będzie tylko przeszkadzał. Ostrość na nieskończoność jak kolega wyżej słusznie powiedział. Czas w miarę krótki, jak najkrótszy. I tak trzeba mieć jakiegoś zooma raczej, bo przy obiektywach 50mm w dół to raczej niewiele z tego wyjdzie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 11 Sie 2016 16:25 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
Generalnie robić czym sie da najwyżej potem poprawiać komputerowo. Jeśli wiem ze trasa fajna to kombinuje kompakta do kieszeni. Czasem lustrzankę. Bardzo często telefonem. Dobrze jest siedzieć od nasłonecznionej strony wtedy jest szansa ze szyba nie będzie zamarznięta. Bo to chyba największy problem - lód i inne brudy. Z lustrzanki oczywiście wychodzą najlepiej ale kompakt mam z superzoomem co z kolei daje większe możliwości (w samolocie obiektywami żonglować raczej nie lubię).
Oprócz przelotowych widoczków (góry, morze) najfajniejsze widoki są przy starcie i lądowaniach ze względu na bliższe odległości do celu i więcej detali. Trzeba pamietać ze wtedy nie można wstać do torby i wyjąc aparatu. Trzeba mieć przy sobie od razu. Np przy locie z MUC w kierunku Włoch prawie od razu wlatuje sie w Aply i ze względu na potencjalne turbulencje dość długo jest włączona sygnalizacja pasów. Albo aparat jest w ręku albo nie ma zdjeć.
I oczywiście warto prześledzić wcześniej trasę samolotu żeby ewentualnie wybrać lepsza stronę (pamiętając ze ta nienasloneczniona będzie miała bardziej zamarznięte szyby)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 16 Sie 2016 17:04 

Rejestracja: 06 Kwi 2011
Posty: 800
niebieski
Jeżeli chodzi o ustawianie ostrości, to najlepiej ustawiać ją ręcznie, ale wcale nie na nieskończoność. Warto poczytać o odległości hiperfokalnej, żeby wiedzieć w jaki sposób zmaksymalizować głębię ostrości.
Góra
 Profil Relacje PM off
marcinsss uważa post za pomocny.
 
      
#13 PostWysłany: 16 Sie 2016 17:46 

Rejestracja: 27 Lis 2015
Posty: 164
niebieski
Przy robieniu zdjęć z samolotu nie ma potrzeby maksymalizowania głębi ostrości. Zwykłe manualne ustawienie na nieskończoność jest wystarczające.
W 99% przypadków zdjęć z samolotu świeci słońce i można ustawić czas naświetlania zgodnie z regułą sunny 16. Często automaty wariują i niedoświetlają zdjęcia, jeśli są jasne chmury kłębiaste obijające dużo światła.
_________________
Islandzki album: https://www.flickr.com/photos/jaz99/alb ... 7963495014
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 16 Sie 2016 18:01 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Sie 2012
Posty: 3533
srebrny
Ja jak widzę jakieś super widoki to zawsze grzecznie sie pytam załogi czy możemy sie na chwile zatrzymać w celu zrobienia zdjeć.
Jeszcze mi nigdy nie odmówiono
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
13 ludzi lubi ten post.
 
      
#15 PostWysłany: 16 Sie 2016 20:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 05 Lis 2012
Posty: 5178
Zbanowany
@becek
To po to czasem się kręcą w kółko przy większych miastach?
_________________
Marzy Ci się wycieczka rowerowa po Hiszpanii? Zapytaj! Coś podpowiem ;)
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 16 Sie 2016 20:43 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4052
@namteH bo nie potrafią trafić w pas startowy.
A w temacie - wszystko zależy od sprzętu niestety.

Wysłane z mojego SM-A500FU przy użyciu Tapatalka
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off
namteH lubi ten post.
 
      
#17 PostWysłany: 16 Sie 2016 21:37 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Wrz 2014
Posty: 2869
niebieski
Oj nie wszystko. Dużo zależy rownież od pogody, inaczej nie ma czego fotografować ;)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 13 Wrz 2016 11:03 

Japonka76 napisał(a):
A w temacie - wszystko zależy od sprzętu niestety.

Gdyby to była prawda to Murzyni zawojowaliby cały świat.
Góra
 PM off
10 ludzi lubi ten post.
 
      
#19 PostWysłany: 13 Wrz 2016 18:46 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Kwi 2014
Posty: 4052
Nic mi nie wiadomo na temat ich przemysłu

Wysłane z mojego SM-A500FU przy użyciu Tapatalka
_________________
Ιαπόνκα76
Góra
 Profil Relacje PM off
namteH lubi ten post.
 
      
#20 PostWysłany: 02 Lip 2017 14:08 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 06 Sty 2016
Posty: 44
Loty: 47
Kilometry: 262 676
Odświeżam temat - jest pewna trudność z robieniem zdjęć z samolotu. Kto dużo latał/lata na pewno zetknął się z tym i wie o co chodzi.

Mianowicie: w czasie powrotnego LOTu NRT-WAW udało mi się wyhaczyć ostatnie z wolnych miejsc przy oknie z lewej strony.
Plusy - z widokiem na Fuji, są fotki no i film ze startu. Minusy - większość trasy ponad chmurami była przy zaciemnionych oknach.
Dokładniej było tak mniej-więcej od Chabarowska i skończyło się ponad Uralem. Rozumiem, że większość czasu okna po lewej stronie były na południe, Słońce mocno świeci, szkodliwe promienie UV. Musiała być ochrona przed tym, tak przy okazji - w jaki sposób to działa?

Ktoś może wie, jak te zdjęcia rozjaśnić. Mam do wyboru Paint, kilka funkcji do Zdjęć Google i niedawno ściągnięty Nik Collection.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 36 posty(ów) ]  Idź do strony 1, 2  Następna

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group