Akceptuję i chcę ukryć komunikat Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Technologię tę wykorzystują również nasi partnerzy. Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej.



Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 20 posty(ów) ] 
Autor Wiadomość
#1 PostWysłany: 27 Paź 2021 20:33 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Mar 2015
Posty: 11
Loty: 82
Kilometry: 138 715
Cześć,

Co myślicie o szalonym planie jednodniówki na Azorach? Czas całej podróży to 23h, z czego około 6h na wyspie Terceira. Najbliższy piątek 29.10. Czy jest to realne do wykonania? Martwię się głównie czy godzina w Porto wystarczy na przesiadkę. Podróż z bagażem podręcznym, osoba w pełni zaszczepiona.

WAW - OPO 07:00 - 09:50 Wizzair
OPO - TER 10:55 - 12:30 Ryanair
TER - LIS 18:50 - 22:10 Ryanair
LIS - WAW 01:10 - 06:05 Wizzair
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami Wakacje na Azorach za 2598 PLN. Loty z Warszawy + hotel ze śniadaniami
Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast Wczasy w Turcji: tygodniowe all inclusive w hotelu niedaleko plaży od 1763 PLN. Wyloty z 2 miast
#2 PostWysłany: 27 Paź 2021 20:44 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 3981
Loty: 451
Kilometry: 660 334
platynowy
2 tygodnie temu byłem na 1,5 dniówce w Ponta Delgada (z Lizbony).
W planach miałem wypożyczenie skutera/samochodu i objechanie jak najwięcej się da.
Niestety na kilka dni przed podróżą prognoza pogody ustaliła się na 90% deszczu pierwszego dnia i 100% deszczu drugiego dnia :(
Faktycznie padało, ale w dzień tylko ok. 2 godzin z tych 1,5 dnia i żałuję, że jednak nie zrobiłem objazdu wyspy.
No ale złaziłem sobie miasto, z lotniska i na lotnisko przeszedłem sobie na piechotę - było fajnie.

Jak dla mnie warto - bo liznąłem Azorów i wiem, że z przyjemnością wrócę na dłużej.
Nie wiem co jest do zwiedzenia na Terceirze, więc się nie wypowiem.
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off
Majkel86 lubi ten post.
 
      
#3 PostWysłany: 27 Paź 2021 21:32 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2011
Posty: 2596
Loty: 240
Kilometry: 293 130
Lotnisko w Porto do najmniejszych nie należy więc może być trochę nerwowo z przesiadką w przypadku opóźnienia Chociaż jak dwa tygodnie temu lądowałem w Porto to żadne dokumenty i formularze nie były sprawdzane więc z wyjścia z samolotu do wyjścia przed lotnisko około 10 minut.

Co do krótkiego czasu na Azorach to ja jestem na tak :) Sam poleciałem Sao Miguel gdzie wprawdzie spędziłem dwie noce ale przylot był w okolicach północy a powrót nad ranem - więc wyszedł jeden pełny dzień na miejscu. Widziałem 2/3 wyspy więc całkiem sporo natomiast na taki wypad wynajem samochodu to dla mnie podstawa :)
Góra
 Profil Relacje PM off
Majkel86 lubi ten post.
 
      
#4 PostWysłany: 27 Paź 2021 21:48 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 27 Kwi 2016
Posty: 1525
Loty: 185
Kilometry: 335 678
platynowy
Moim zdaniem to głupi pomysł ale już nie takie rzeczy robili ludzie na fly4free nie mówiąc o innych podwójnych azorskich hopperach czy jednodniowkach w Tokio albo innej Kanadzie

Azory to nie Bergamo że możesz skoczyć tam w każdej chwili tylko wyspa na środku oceanu. Pogoda to loteria, raczej z większym prawdopodobieństwem pluchy niż słońca poza sezonem. Jeśli będzie padać to nic nie zobaczysz, nawet w samochodzie bez którego na wyspach nie ma jak się poruszać. Spędzisz za to wiele godzin na lotnisku lub w puszce ryanaira.

Ostatnia rzecz jest taka że Terceira to teoretycznie najmniej ciekawa azorska wyspa jeśli chodzi o przyrode. Jesli miałbym probowac jednodniowki to raczej na Sao Miguel.


Ostatnio edytowany przez tunczaj, 27 Paź 2021 21:56, edytowano w sumie 1 raz
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#5 PostWysłany: 27 Paź 2021 21:50 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 28 Lis 2013
Posty: 974
Loty: 273
Kilometry: 601 451
srebrny
@Majkel86 a jaki koszt tej wyprawy (chodzi o same loty)?
_________________
http://swiatwmoimzasiegu.blogspot.com/

Image
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#6 PostWysłany: 27 Paź 2021 21:54 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
Też uważam, że to bez sensu. Ale akurat przy założeniu jednodniówki będzie najzupełniej obojętne, czy trafi się na Terceirę czy na Sao Miguel. I tak nie będzie się dało zobaczyć 99% tego, co oferuje każda z tych wysp :)
Terceira może mieć tę przewagę, że ma najbardziej "miejskie" historyczne miasto na Azorach, Angra de Heroismo. Jeżeli pogoda ma być kiepska i nie będzie się dało specjalnie ruszyć poza miasto, to Angra może być ciekawsza od Ponta Delgada. Ale ogólnie zgadzam się w 100% z przedmówcami - na taki mega krótki wypad lepiej sobie wyskoczyć do Bergamo czy gdzie indziej w zasięgu 2 h lotu, a Azory zostawić sobie na chwilę, gdy się będzie miało więcej czasu.
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#7 PostWysłany: 27 Paź 2021 22:07 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 25 Maj 2017
Posty: 1166
Loty: 363
Kilometry: 392 814
niebieski
To i ja przy okazji podłączę się do tematu.

Mam plan na koniec czerwca / początek lipca w kwestii Portugalii i Azorów. Dotychczas kupiłem bilety do LIS i powrót z OPO (LH). Specjalnie tak, aby trochę zobaczyć Lizbony, trochę Porto a w międzyczasie przelecieć przez Azory. I teraz pytanie do Was. Czy te 24-godzinówki na poszczególnych wyspach są warte? Czy lepiej polecieć gdziekolwiek w jedną stronę, zostać ze 2-3 dni i wrócić do Porto?

Ląduję w LIS 29.06. o 21:40. Nocka. Ile czasu poświęcić na Lizbonę?
Powrót z OPO 10.07. o 12:10. Ile czasu wstecz poświęcić na Porto?

W międzyczasie Azory. Jak to rozegrać najlepiej?

PS - przeczesałem Google, ale każdy mówi inaczej, dlatego wolę dopytać kogoś, kto ma doświadczenie.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#8 PostWysłany: 27 Paź 2021 22:10 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Mar 2015
Posty: 11
Loty: 82
Kilometry: 138 715
mmaratonczyk napisał(a):
@Majkel86 a jaki koszt tej wyprawy (chodzi o same loty)?

WAW - OPO 07:00 - 09:50 Wizzair - 59 PLN
OPO - TER 10:55 - 12:30 Ryanair - 12,99 EUR
TER - LIS 18:50 - 22:10 Ryanair - 12,99 EUR
LIS - WAW 01:10 - 06:05 Wizzair - 14,99 EUR
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
#9 PostWysłany: 27 Paź 2021 22:17 
Moderator forum
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Wrz 2011
Posty: 2596
Loty: 240
Kilometry: 293 130
Zależy jakie masz @1955845624 tempo zwiedzania. Ja mam raczej szybkie + nie wchodzę zwykle do muzeów. Więc zakładając że loty będą latem czyli zachód słońca będzie stosunkowo późno, to ja będąc na Twoim miejscu - łącząc to z doświadczeniem że w Lizbonie, Porto i na Azorach już byłem, zaplanowałbym na Lizbonę jeden pełny dzień, ewentualnie następny dzień na okolicę Lizbony. Co do Porto to szybkim tempem od lądowania o 12.10 to końca dnia zobaczysz większość rzeczy w Porto. Resztę dni poświęciłbym na oblotówkę po Azorach :) To też nie tak że Lizbona i Porto są nieciekawe bo to bardzo fajne miasta - ale dla mnie Azory - choć byłem tylko na jednej wyspie są po prostu atrakcyjniejsze :)
Góra
 Profil Relacje PM off
2 ludzi lubi ten post.
1955845624 uważa post za pomocny.
 
      
#10 PostWysłany: 27 Paź 2021 22:45 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 3981
Loty: 451
Kilometry: 660 334
platynowy
@mmaratonczyk wszystko zależy kiedy chcesz lecieć - można kupić bilety na FR już za ok. 10 EUR OW.
FR lata z LIS do PDL 2 lub 3 x dziennie w zależności od dnia.
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#11 PostWysłany: 27 Paź 2021 23:40 

Rejestracja: 25 Paź 2016
Posty: 176
Majkel86 napisał(a):
mmaratonczyk napisał(a):
@Majkel86 a jaki koszt tej wyprawy (chodzi o same loty)?

WAW - OPO 07:00 - 09:50 Wizzair - 59 PLN


Hej, nie zjadłeś jednego zera, obserwuje ten kierunek i wizz bilety są po 506 WDC
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#12 PostWysłany: 28 Paź 2021 01:20 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 12 Lut 2020
Posty: 424
HON fly4free
@1955845624 @klapio
Ja właśnie jestem na końcówce bardzo podobnego planu, tzn. wyglądał on następująco:
1) 17.10 przylot wieczorem do Lizbony;
2) 18.10 -23.10 Sao Miguel (przylot 18.10 około 11:30, a powrót 23.10 około 19:00);
3) 23.10 przylot do Lizbony w nocy;
4) Lizbona de facto od 24.10 - 26.10, więc 3 pełne dni (26.10 o 18:30 miałem flixbusa do Porto);
5) Porto 27.10 - 29.10, więc dwa pełne dni.

I teraz moje odczucia, również względem tego co pisałeś @klapio:
1) Byłem na wyjeździe z dziewczyną, więc tempo trochę wolniejsze, ale sam potrafię mieć bardzo szybkie (do tego ja nie robię zdjęć, więc nie tracę na to czasu) - szczerze mówiąc ja nie jestem w stanie sobie wyobrazić zwiedzenia Lizbony w jeden dzień. Tzn. zobaczyć można dużo, ale na pewno nie odhaczysz wszystkich punktów z listy - sam przejazdy do oceanarium i z powrotem oraz z Belem i z powrotem (zakładając np. stacjonowanie koło Rossio) to dobre co najmniej 2-3h, więc ktoś musiałby chyba rozpocząć zwiedzanie koło 7 a skończyć koło 22. Oczywiście, zawsze można iść na kompromisy i zminimalizować ilość atrakcji, ale chyba nie o to chodzi. Wydaje mi się, że optymalny czas na samą Lizbonę to koło 2 dni (rzecz jasna przy szybkim tempie), jeden dzień to zrobienie jej całkowicie po łebkach.
2) Jeden dzień przydałby się na Sintrę i np. Cabo da Roca - to jest do zrobienia, aczkolwiek wymaga tempa. No i w samej Sintrze wchodzi się w górę i w dół, więc np. te 15km, które zrobiłem w tym dniu to byłoby co najmniej kilka kilometrów więcej po płaskim.
3) Nie ma tutaj w ogóle uwzględnienia czynnika pogodowego - a to jest przełom czerwca i lipca, więc upał może być bardzo duży. Wtedy tempo jest jeszcze niższe - a już na pewno ciężko jest latać z wywalonym jęzorem przez kilka dni z rzędu. A jak dodasz do tego np. dzień wylotu i latanie z bagażem po mieście, to zobaczysz jeszcze mniej. Mi do dzisiaj moja wypomina, jak w Paryżu w 3 dni (z przylotem rano, z wylotem wieczorem) zrobiliśmy 75km piechotą, jeszcze przez dwa dni z pełnymi plecakami (no dobra, ostatniego dnia to już musiałem nosić dwa naraz) :D
4) Porto - wydaje mi się, że tutaj przy szybkim tempie jeden dzień wystarczy na główne atrakcje.
5) Sao Miguel - w jeden dzień faktycznie można objechać 2/3 wyspy, ale to się sprowadzi głównie do odhaczenia kilku punktów widokowych i tyle. Oczywiście, zawsze lepiej chociaż tyle, ale przy tak krótkim czasie wydaje mi się, że większość czułaby niedosyt. Ja w 6 dni zrobiłem po wyspie z 630 km, z czego ostatniego dnia raptem kilkanaście, bo zabookowaliśmy rejs z delfinami i wielorybami. Czy te 6 dni było wystarczające? Myślę, że gdybyśmy mieli mniej czasu na wyspie, to spokojnie te 6 dni upchnęlibyśmy w 4 dni, bo tempo było luźne. Gdybyśmy mieli siedzieć jeszcze kilka dni dłużej, to sprowadziłoby się to do robienia jakiś szlaków - a tak w 6 dni zrobiliśmy dwa.
6) Czy gdybym mógł cokolwiek zmienić w swoim planie to czy bym to zrobił? Przy takiej ilości czasu (11 pełnych dni) pewnie kosztem tych dwóch dni na Sao Miguel starałbym się zaliczyć jeszcze jedną wyspę. Może też zrezygnowałbym z planu zwiedzenia również Lizbony i Porto i zostawił to na jakiś inny termin (jakiś city break zahaczający o weekend, żeby urlopu nie brać), a wtedy poświęcił czas na inne wyspy.

Generalnie odpowiedzenie na te pytanie jest ciężkie - najlepszą odpowiedzią jest "to zależy". Zależy od preferencji, od tempa zwiedzania, od pogody itd. To tak jak z moją ulubioną Maderą - teoretycznie w 3 dni da się zwiedzić najważniejsze punkty widokowe wyspy i powiedzieć, że zobaczyło się dużo. Natomiast, ja już łącznie spędziłem tam 14 dni i mam poczucie, że mógłbym spokojnie spędzić kolejne 14 i nie nudziłbym się ani przez sekundę - jest tam tyle pięknych szlaków do zrobienia (przyroda!), że na pewno tam jeszcze wrócę i to nie dlatego, żeby sobie odświeżyć to co już zobaczyłem, tylko żeby odkrywać nowe miejsca.

W listopadzie, na długi weekend, planujemy kolejny raz wyskoczyć na Azory - tym razem robiąc Flores w 1,5 dnia. I czy to będzie wystarczające? Zobaczymy, sam jestem ciekaw czy wrócimy z niedosytem czy uznamy, że tyle nam wystarczyło (na pewno już czuję niedosyt, że się nie uda zrobić Corvo - tyle, że wykorzystujemy tylko dzień urlopu, więc coś za coś) :) Ale np. inni spędzają tam o wiele więcej czasu, np. jeżeli mnie pamięć nie myli, to mignęły mi posty @tropikey, że na Flores spędził 4 albo 5 dni :)
Generalnie @tropikey chyba będzie najrzetelniej umiał odpowiedzieć, bo z tego co kojarzę to zarówno na Azorach ma zaliczonych kilka wysp, jak i Portugalię kontynentalną zrobił nie raz :)
_________________
Image
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
2 ludzi uważa post za pomocny.
 
      
#13 PostWysłany: 28 Paź 2021 08:07 

Rejestracja: 31 Paź 2017
Posty: 317
szmer napisał(a):
Majkel86 napisał(a):
mmaratonczyk napisał(a):
@Majkel86 a jaki koszt tej wyprawy (chodzi o same loty)?

WAW - OPO 07:00 - 09:50 Wizzair - 59 PLN


Hej, nie zjadłeś jednego zera, obserwuje ten kierunek i wizz bilety są po 506 WDC


Serio myślisz że kupował teraz?
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#14 PostWysłany: 28 Paź 2021 08:30 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Sty 2019
Posty: 1235
srebrny
Piszecie, że bez sensu, ale jednodniówek się nie robi z sensem :D To bardziej opcja dla tych, którzy lubią latać, a przy okazji mogą liznąć jakiegoś miejsca i jeśli się spodoba, to ewentualnie później wrócić :) Gdybym wiedział że zdążę na przesiadkę, to bym leciał ;)
Góra
 Profil Relacje PM off
Rockriderr lubi ten post.
 
      
#15 PostWysłany: 28 Paź 2021 08:35 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 16 Mar 2015
Posty: 11
Loty: 82
Kilometry: 138 715
pajacyk napisał(a):
szmer napisał(a):
Majkel86 napisał(a):
mmaratonczyk napisał(a):
@Majkel86 a jaki koszt tej wyprawy (chodzi o same loty)?

WAW - OPO 07:00 - 09:50 Wizzair - 59 PLN


Hej, nie zjadłeś jednego zera, obserwuje ten kierunek i wizz bilety są po 506 WDC


Serio myślisz że kupował teraz?

Bilet kupowałem ok 2-3 miesiące temu.
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#16 PostWysłany: 28 Paź 2021 11:42 

Rejestracja: 21 Mar 2018
Posty: 1444
złoty
ncn napisał(a):
Gdybym wiedział że zdążę na przesiadkę, to bym leciał ;)


No właśnie problem m.in. w tym, że przy lotach na Azory jest spore ryzyko, że się nie zdąży na przesiadkę. Tam lubi wiać, czasem mocno, mgła też nie jest rzadkim zjawiskiem. Terceira i Ponta Delgada są bezpieczniejsze pod tym względem niż Flores, ale to nie znaczy, że bezpieczne.

Głosy powyżej na temat zwiedzania Lizbony w jeden dzień, a okolicy w drugi, dość mocno mnie rozweseliły. Ale zdaję sobie sprawę, że nie jestem reprezentatywny - mieszkałem kiedys w Lizbonie pół roku, bardzo chętnie do niej wracam i za każdym razem znajduję nowe fajne miejsca :) Myśl o tym, że miałbym biegać po niej z wyciągniętym jęzorem jeden dzień, żeby zaliczyć "wszystko", niespecjalnie mi się mieści w głowie :)
Gdybym miał być tam tylko jeden dzień, to zacząłbym od kawy z pastel de nata w obojętnie której kawiarni, poprawiłbym kielonkiem ginjy w jednej z "dziur" w centrum, a potem poszedłbym po prostu na długi spacer bez celu i ustalonej trasy :)
Góra
 Profil Relacje PM off
6 ludzi lubi ten post.
 
      
#17 PostWysłany: 28 Paź 2021 14:47 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 07 Wrz 2015
Posty: 1448
Loty: 108
Kilometry: 150 766
srebrny
@Majkel86
6 godzin na Teceirze to faktycznie szalony pomysł ;) tym bardziej, że efektywnego czasu będziesz mieć mniej - pewnie ok. 5 godzin, ale spróbuję coś podpowiedzieć. Okolice samego lotniska nie są zbyt ciekawe. Możesz albo szybko wypożyczonym autem skoczyć do Angra da Heroismo. To przyjemne miasto. Fajnie jest tam pospacerować po Fotaleza de São João Baptista i pobliskim Parque Municipal do Relvão. Można zobaczyć katedrę, kościół miłosierdzia (niebieski) i pomnik Vasco da Gamy oraz szybko coś zjeść w knajpce w jednej z klimatycznych uliczek. Drugą opcją jest zobaczyć małą, ale klimatyczną miejscowość Paia do Vittoria i tam coś zjeść oraz punkt widokowy Miradouro do Facho. Te kilka godzin na pewno wzbudzi w Tobie duży niedosyt, bo Azory są fantastyczne, nawet późną jesienią. Jedyną loterią jest pogoda. Może się nawet zdarzyć, że ze względu na pogodę wylądujesz nie na Terceirze, ale na innej wyspie. A i opóźnienia lotów w tym okresie są całkiem częste. Życzę mimo wszystko sprzyjającej pogody i lotów o czasie!
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#18 PostWysłany: 28 Paź 2021 16:04 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 3981
Loty: 451
Kilometry: 660 334
platynowy
Lizbona jest super, ale niektóre atrakcje są dość daleko (np. Belem).

Mnie się udało 1,5 tygodnia temu zaliczyć to na co zabrakło mi czasu poprzednim razem - Golden Gate we mgle w San Francisco i Jezus w Rio de Janeiro.

Załączniki:
IMG_6807.jpg
IMG_6807.jpg [ 307.92 KiB | Obejrzany 2770 razy ]
IMG_6792.jpg
IMG_6792.jpg [ 413.42 KiB | Obejrzany 2770 razy ]
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off  
      
#19 PostWysłany: 28 Paź 2021 16:14 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 24 Sie 2010
Posty: 4825
Loty: 307
Kilometry: 514 401
Ostrzeżenia: 1
HON fly4free
z całym szacunkiem pytanie forumowiczow: czy warto gdzies byc xxxx godzin jest bezcelowe
sam podejmij decyzje, jesli jestes na tak - to szukaj podpowiedzi jak to sprawnie zrealizowac

otrzymasz odpowiedzi: jasne ze warto, eee bez sensu itd :) kazdy z nas jest inny, kazdy ma inna historie fruwania, obowiazki, kondycje itd

powodzenia :)

P.S. zrob krotka relacje z wyprawy trzymam kciuki :)
Góra
 Profil Relacje PM off
radeom lubi ten post.
 
      
#20 PostWysłany: 28 Paź 2021 16:29 
Awatar użytkownika

Rejestracja: 09 Sie 2013
Posty: 3981
Loty: 451
Kilometry: 660 334
platynowy
Wątek można podsumować - jeżeli latało się na całodniówki do Sandefjord (a niektórzy nawet z nocowaniem) czy Nykoping - to chyba każde miejsce (no może poza Charleroi) jest warte polecenia na kilka-kilkanaście godzin.
_________________
Image

"Podróżować to żyć..."
Góra
 Profil Relacje PM off
3 ludzi lubi ten post.
 
      
Wyświetl posty z poprzednich:  Sortuj według  
Napisz nowy temat Odpowiedz  [ 20 posty(ów) ] 

Wszystkie czasy w strefie UTC + 1 godzina (czas letni)


Kto jest na forum

Użytkownicy przeglądający to forum: Brak zarejestrowanych użytkowników oraz 1 gość


Nie możesz zakładać nowych tematów na tym forum
Nie możesz odpowiadać w tematach na tym forum
Nie możesz edytować swoich postów na tym forum
Nie możesz usuwać swoich postów na tym forum
Nie możesz dodawać załączników na tym forum

Przeszukaj temat:
  
phpBB® Forum Software © phpBB Group