Fly4free.pl

Fontanna di Trevi – skarbonka przynosząca większy zysk niż niektóre muzea

Foto: ValeStock, Shutterstock
Jeden z symboli Rzymu, słynna barokowa fontanna w stolicy Włoch – jest jednocześnie bardzo dochodowym miejscem dla władz miasta. W zeszłym roku wyłowiono z niej monety o łącznej wartości, bagatela, blisko 6 mln PLN.

Jak podaje PAP, zyski, jakie przynosi fontanna, wiążą się ze zwyczajem, skrzętnie pielęgnowanym przez turystów. Większość z nich wrzuca do fontanny drobne monety (przez ramię, do tyłu), by zapewnić sobie „powrót do Rzymu”. Istnieją również legendy związane z ilością wrzucanych monet. Jedna moneta ma zapewnić powrót do Rzymu, dwie – romans, trzy – ślub.

Zyski niewątpliwie zwiększa powszechna, szczególnie widoczna w tym miejscu, moda na selfie. Uchwycenie w kadrze momentu wrzucania monety do fontanny wymaga albo precyzji, albo zasobnego portfela. Na brzegu widać niekiedy osoby, które jedynie udają charakterystyczny gest wrzucania. Ale są również tacy, którzy z zapałem wrzucają kolejne monety, licząc na przyszłe zyski (w miłości).

Pieniądze, wyławiane przez władze miasta, przeznaczone są na utrzymanie zabytków oraz na potrzeby biednych w Rzymie. W ubiegłym roku była to kwota 1,4 mln EUR… czyli blisko 6 mln PLN.

Fot. r.nagy, Shutterstock

Sama fontanna jest praktycznie cały czas otoczona przez turystów: zrobienie sobie na jej tle zdjęcia BEZ głowy lub postaci innych turystów, to nie lada wyzwanie. Oczywiście kąpiel w fontannie jest zakazana – ci, którzy liczą na powtórkę ze słynnej sceny filmowej, gdzie Anita Ekberg i Marcello Mastroianni wchodzą do fontanny di Trevi, będą rozczarowani 😉

Legenda wiąże nazwę fontanny z imieniem Trevia, noszonym przez dziewicę (łac. virgo), która odkryła źródło wody wykorzystane przy budowie akweduktu. A sama fontanna to genialne połączenie rzeźby, sztucznych skał, wody i architektury.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Byłem w Rzymie, nawet do tej fontanny wrzuciłem jakiegoś groszaka czy nawet dwa, ale tam już na pewno nie wrócę. Są o wiele ciekawsze i bezpieczniejsze miejsca.
GUCIO, 8 maja 2017, 13:00 | odpowiedz
piekne miejsce szczegolnie wieczorem. mam nadzieje tam wrocic.
michal, 8 maja 2017, 14:41 | odpowiedz
Byliśmy z żoną w ubiegłym roku w Rzymie i oczywiście między innymi przy fontannie w ciągu dnia i wieczorem niesamowita budowla żona wrzucila monetę w zwiazku z tym mamy już kupione bilety na lipiec bo niestety nie widzieliśmy wszystkiego w przepięknym mieście noclegi poraz kolejny mamy zabukowane I Sióstr Urszulanek ze śniadaniem i obiado kolacja jedzonko palce lizać adres via de casaletto
Lesio, 8 maja 2017, 22:41 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »