Fly4free.pl

Koniec z 28-dniową kwarantanną. Rajski zakątek wreszcie otworzy się na turystów

Fidżi plaża i palmy
Foto: Martin Valigursky / Shutterstock

Jeszcze w tym roku do krajów, które z powrotem zaczęły wpuszczać turystów dołączy Fidżi. Rajska wyspa stosowała dotąd drakońskie restrykcje, które skutecznie odstraszały zagranicznych gości. Nowe zasady mają zacząć obowiązywać w najbliższych miesiącach – jeszcze w listopadzie lub w gorszym przypadku w grudniu.

Zacznijmy od tego, że co prawda Fidżi od dawna jest „otwarte” dla turystów, ale nie da się ukryć, że to otwarcie to było jedynie pozornie. Przyjezdnych na wyspę obowiązuje bowiem 28-dniowa kwarantanna, więc trudno uwierzyć, że ktokolwiek mógłby się na to zdecydować. Teraz jednak wyspa zamierza poluzować obostrzenia i wreszcie naprawdę się otworzyć.

Nie będzie to jednak zupełnie bezproblemowy wjazd i trzeba się liczyć z pewnymi ograniczeniami. Przede wszystkim wszyscy podróżni muszą być zaszczepieni. Po drugie przed wylotem trzeba będzie zrobić test PCR. A po trzecie – podróże będą dozwolone wyłącznie z krajów z zielonej listy. Na razie jednak nie wiadomo, jakie będą kryteria dobierania tych „bezpiecznych” kierunków. Na początku będzie można również korzystać wyłącznie z hoteli, które dostaną rządową licencję.

Jeszcze kilka dni temu tamtejszy rząd deklarował, że otwarcie może nastąpić w listopadzie, ale już teraz mówi się, że data ta jest ruchoma i bardziej prawdopodobne jest poluzowanie obostrzeń w grudniu.

– Dzięki rozsądnemu podejściu do pandemii COVID-19 możemy zmniejszyć transmisję wirusa w naszej społeczności i dajemy pewność, że Fidżi jest bezpiecznym miejscem na wakacje. Jestem przekonany, że wspólnym wysiłkiem osiągniemy założone cele i stworzymy bezpieczne środowisko do ponownego powitania turystów – powiedział Faiyaz Koya, minister handlu, turystyki i transportu.

Rząd pracuje jednak bardzo intensywnie. Rządzący cały czas są w kontakcie m.in. z Fiji Airlines i innymi przewoźnikami, by wraz z poluzowaniem obostrzeń, niemal od razu pojawiły się regularne rejsowe loty, które zapewnią dopływ turystów.

Minister podkreślił również, że jest wdzięczny za świetną współpracę z branżą turystyczną.

– Cieszymy się, że firmy turystyczne przekształcają się w centra szczepień, pomagają w transporcie szczepionek i pracowników ochrony zdrowia do najbardziej odległych obszarów, a także nieustanne opowiadanie się za koniecznością szczepień – dodał w swoim oświadczeniu. – Obecnie mamy około 96 procent kwalifikujących się obywateli Fidżi po pierwszej dawce i 47 procent w pełni zaszczepionej populacji.

Docelowo rząd chciałby otworzyć turystykę po osiągnięciu progu 80 proc. w pełni zaszczepionego społeczeństwa.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »