Fly4free.pl

Pociągi w Europie zastąpią samoloty? Do 2030 roku kilka tysięcy lotów ma zostać zastąpionych szybką koleją

Pociągi
Foto: Fotos593 / ShutterStock
Holenderski Instytut Analiz Polityki Transportowej (KiM) oszacował, że do 2030 roku ponad 5 tys. europejskich lotów rocznie z samego tylko Amsterdamu może zostać zastąpionych połączeniami kolejowymi. W kolejnych znaczenie kolei ma być jeszcze większe, a odpowiadają za to plany rozwoju tego sektora w całej Europie.

Z opublikowanego w ubiegłym tygodniu raportu wynika, że w 2030 roku podróże z udziałem około 850 tys. pasażerów rocznie – co odpowiada 5600 lotom – między Amsterdamem a 13 miastami europejskimi mogłoby zostać zastąpionych pociągami. Szacuje się, że w kolejnym 10-leciu, czyli do 2040 roku liczba ta może dwukrotnie wzrosnąć i wynieść około 1,6 mln. Chodzi o trasy ze stolicy Holandii do Londynu, Bristolu, Birmingham, Paryża, Bazylei, Brukseli, Berlina, Hanoweru, Hamburga, Düsseldorfu, Frankfurtu, Monachium i Kopenhagi.

KiM przekazał również, że 6 proc. przesiadek lotniczych na trasach między powyższymi miastami zostanie zastąpionych pociągami, a do 2040 roku odsetek ten wzrośnie do 10 proc. Za dwie trzecie zastąpienia połączeń lotniczych przez kolej odpowiadać będą trasy kolejowe z Amsterdamu do Londynu, Frankfurtu, Paryża i Berlina.

Holenderski instytut stwierdził, że jego prognoza opiera się „w jak największym stopniu na opublikowanych planach rządów, zarządców infrastruktury i operatorów przewoźników, obejmujących różne zmiany w dostawach kolei i oczekiwany wzrost liczby codziennych połączeń kolejowych na niektórych trasach”. Najświeższymi czynnikami wpływającymi na te prognozy są szybsze połączenia kolejowego na linii Amsterdam-Berlin (koniec 2023 roku) czy planowane zwiększenie liczby szybkich pociągów międzymiastowych do Brukseli (2025 rok).

KiM dodał, że odsetek pasażerów przesiadających się z transportu lotniczego na kolejowy może potencjalnie jeszcze wzrosnąć – do około 2,4 mln w 2030 roku i 3,4 mln w 2040 roku. Aby jednak tak się stało, ceny biletów kolejowych powinny zostać obniżone o 20 proc. i zniknąć bariery dla pasażerów transferowych na lotnisku Amsterdam Schiphol, takie jak brak łączonych biletów lotniczo-kolejowych i brak multimodalnej obsługi bagażu.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »