Fly4free.pl

Etna się przebudziła! Lotnisko na Sycylii zamknięte z powodu erupcji wulkanu

Foto: Wead / Shutterstock
Z powodu erupcji wulkanu Etna na Sycylii lotnisko w Katanii zostało zamknięte do godziny 9 rano lub też do zakończenia obecnej erupcji – poinformowały w niedzielę władze portu lotniczego. Wybuchy w kraterze spowodowały emisję potężnych kłębów pyłu.


Jak czytamy w komunikacie lotniska, ruch samolotów został zawieszony po tym, gdy płyta lotniska pokryła się warstwą pyłu wulkanicznego. Komunikacja będzie wznowiona, gdy przywrócone zostaną warunki bezpieczeństwa”.

Port lotniczy w Katanii został zamknięty do poniedziałku do godziny 9 rano lub też do zakończenia obecnej erupcji. Pasażerowie zostali poproszeni o sprawdzenie statusu swojego lotu.

Pomimo zwiększonej aktywności wulkanicznej władze nie wydały żadnych obowiązkowych ewakuacji dla okolicznych terenów. Uprzedzono jednak, że dodatkowe erupcje mogą spowodować aktywność sejsmiczną, powstawanie chmury pyłu i osunięcia się ziemi w okolicy.

Trudno powiedzieć, jak poważne są erupcje. Eksperci z włoskiego Instytutu Geofizyki i Wulkanologii podkreślili, że obserwację aktywności wulkanu utrudniają chmury deszczowe w tym rejonie. Wiemy jednak, że ulice, budynki i samochody w Katanii i innych miejscowościach położonych w pobliżu Etny zostały pokryte pyłem wulkanicznym.

Etna to najwyższy aktywny wulkan Europy, należy do nielicznych europejskich wulkanów wykazujących stałą aktywność.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
historycznie czesto etna dymila/wybuchala - ktos kojarzy jak dlugo bywalo zamkniete lotnisko?
Oliwer Prandecki, 21 maja 2023, 23:30 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »