Fly4free.pl

ECDC: Kwarantanna i testy dla podróżnych w większości przypadków są bez sensu!

Foto: 1000 Words / Shutterstock

Masowe testy i kwarantanna dla podróżnych nie są rekomendowane, bo ryzyko zakażenia COVID-19 przez pasażerów linii lotniczych jest znikome – wynika ze wspólnego raportu Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób ECDC oraz EASA.

“Ryzyko zakażenia wirusem u podróżnych jest oceniane jako niższe niż u ogółu społeczeństwa czy w otoczeniu już zakażonych osób. Narzucanie kwarantanny czy regularnych testów dla podróżnych nie jest skutecznym środkiem zapobiegawczym” – czytamy we wspólnym raporcie obu instytucji, które apelują o zniesienie kwarantanny i testów w przypadku podróży międzynarodowych po krajach UE.

Brzmi to dość rozsądnie, jeśli weźmiemy pod uwagę, jak niewielkie jest ryzyko zakażenia się COVID-19 wśród pasażerów linii lotniczych. W wytycznych CEDC napisano, że wynosi ono poniżej 1 procenta na pokładzie samolotu, podczas w państwach UE i Wielkiej Brytanii – poniżej 2,5 procenta. Podobnie jest ze współczynnikiem przenoszenia COVID-19 w kontaktach gospodarstw domowych – jest on znacznie wyższy niż w przypadku pasażerów linii lotniczych.

– Musimy zachować czujność i fizyczny dystans, dlatego przedstawione dzisiaj przez EASA i ECDC wytyczne, opierające się na dowodach naukowych wskazują, by podróżni nie byli traktowani jako osoby o wysokim ryzyku zakażenia COVID-19 podczas podróży między krajami o tej samej sytuacji epidemiologicznej. Z zadowoleniem przyjmuję te wytyczne jako wkład w zapewnienie opartych na nauce, skuteczniejszych i zharmonizowanych środków dla transportu lotniczego – mówi unijna komisarz ds. transportu Adina Vălean, cytowana w komunikacie Komisji Europejskiej.

Jakie są więc zalecenia? Zalecane jest stosowanie formularzy lokalizacyjnych, które – w przypadku stwierdzania zarażenia koronawirusem u jednego z pasażerów, pozwolą na zidentyfikowanie miejsca pobytu pozostałych. A także zapewnienie podróżnym wyczerpujących informacji na temat sytuacji epidemiologicznej w kraju docelowym oraz środków stosowanych na lotniskach i na pokładach samolotów w celu zapobiegania przenoszenia wirusa w trakcie podróży.

Z raportu wynika, że jedyną sytuacją, gdy obostrzenia wobec podróżnych mają sens, to przypadki, gdy jakiś kraj zredukował poziom zakażeń prawie do zera. Wtedy przyjezdni powinni przechodzić kwarantanny i testy. Obostrzenia są też ważne w przypadku podróży między krajami ze znaczącymi różnicami w liczbach zakażeń lub tam, gdzie liczby te nie są znane.

– Podróżny nie jest z definicji osobą zakażoną. Nie ma żadnych naukowych dowodów, że podróżowanie jest przyczyną rozprzestrzeniania się wirusa – dodaje Adina Vălean.

Z drugiej strony warto pamiętać o tym, że nawoływania UE sobie, a decyzje poszczególnych krajów sobie. Tylko w ciągu ostatnich kilku dni bardziej restrykcyjną politykę dotyczącą kwarantanny wprowadziły Włochy i Austria, a także Szwajcaria.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »