Fly4free.pl

Duże problemy Booking.com i Airbnb w Europie. Turystów czekają duże zmiany

Foto: BigTunaOnline / Shutterstock
Milionowe kary, sądowe pozwy i potężny odpływ wynajmujących prywatne mieszkania – serwisy rezerwacyjne napotykają na duże problemy w największych turystycznych miastach Europy. To zaś może zwiastować duże zmiany dla podróżników, szukających kwater do wynajęcia.

Berlin, Paryż, Barcelona, Wenecja, Amsterdam… – to tylko największe z długiej listy miast, które jeszcze przed pandemią koronawirusa uważały Airbnb i wykształcony przez tę firmę system krótkoterminowych najmów prywatnych mieszkań dla turystów, za wcielenie wszelkiego zła.

Lista zarzutów była długa: np. Amsterdam i Barcelona wskazywały na zdecydowany nadmiar turystów, Berlin – na załamanie rynku mieszkań na wynajem, w efekcie czego w pewnym momencie samym Berlińczykom i przybywającym tu np. do pracy czy na studia ludziom trudno było wynająć mieszkanie. Ale problem był zdecydowanie poważniejszy, a wśród „poszkodowanych” miast znalazł się m.in. Kraków. Główny kłopot związany z działaniem serwisów typu Airbnb jest bowiem taki, że powodują one zamieranie życia w centrach dużych miast: starówki zamieniają się w parki rozrywki, bo z kamienic w śródmieściu wyprowadzają się mieszkańcy.

Jedni mają dość hałaśliwych imprezowiczów, wyprawiających balangi w wynajmowanych mieszkaniach, inni… sami wynajmują te mieszkania, licząc na dobry zarobek. Sytuacja ta nie mogła trwać wiecznie, więc wiele miast zaczęło wprowadzać restrykcje dotyczące najmu krótkoterminowego. Airbnb (a pośrednio także Booking.com i inne tego typu serwisy) dostały więc mocno do kieszeni i musiały się mocno dostosować do nowego otoczenia. Ale informacje z ostatnich dni pokazują, że w dalszym ciągu tego typu serwisy mają kłopoty w największych europejskich turystycznych miastach.

amsterdam kanały
Foto: kavalenkava / Shutterstock

W Amsterdamie liczba ofert spadła o 3/4…

Kilka dni temu holenderski dziennik „De Volkskrant” poinformował, że w okresie od 28 marca do 4 października liczba prywatnych mieszkań i pokojów dostępnych do wynajęcia w serwisie Airbnb w Amsterdamie zmniejszyła się o ponad ¾ – z ponad 16,6 tysięcy ofert zostało jedynie 2,9 tysiąca.
Jest to związane z restrykcjami wprowadzonymi przez władze lokalne, które od kwietnia wprowadziły obowiązek urzędowej rejestracji takich mieszkań, a wcześniej inne ograniczenia, m.in. limit wynajmu do 30 dni w roku oraz zakaz przyjmowania więcej niż 4 osób w jednym miejscu. W tej sytuacji wynajmowanie mieszkań turystom stało się dla wielu zwyczajnie nieopłacalne, a serwis Airbnb potwierdził, że wszystkie lokalizacje, które nie zostały oficjalnie zarejestrowane do 1 października (od tego dnia każdy posiadacz mieszkania na wynajem krótkoterminowy, który się nie zarejestruje, może zapłacić grzywnę), zostały usunięte z serwisu.

Z pewnością mniejszy wybór mieszkań może być pewną uciążliwością dla turystów, z drugiej jednak strony władze Amsterdamu wydają się zdeterminowane, by poprawić jakość życia swoich mieszkańców, narzekających na nadmiar zagranicznych turystów w historycznym centrum miasta.

wieden palac
Foto: LaMiaFotografia / Shutterstock

…w Wiedniu też znika kilka tysięcy ofert

Duży przełom nastąpił też w stolicy Austrii, gdzie Airbnb ogłosiło, że usunie ze swojego serwisu wszystkie mieszkania komunalne (może być tam ich kilka tysięcy). Oznacza to, że ich najemcy nie będą mogli już ich podnajmować turystom. Oczywiście, Airbnb nie robi tego z dobroci serca, bo serwis już od kilku lat toczył spór o to z miejską Wiener Wohnen. To największy w Europie zarządca nieruchomości komunalnych, który posiada aż 220 tysięcy mieszkań w stolicy Austrii. Jak czytamy w depeszy PAP, mieszka w nich prawie 1/3 Wiedeńczyków.

Wiener Wohnen już od dawna nie pozwalał na podnajmowanie mieszkań, ale zakaz nie był przestrzegany – ostatecznie sprawę załatwił jednak wyrok wiedeńskiego sądu. Wcześniej Airbnb kluczyło w tej sprawie, twierdząc, że władze miasta powinny przekazać firmie listę adresów, gdzie naruszane są przepisy. W ratuszu uznano, że to niewykonalne i nalegano na wprowadzenie ogólnej blokady.

Teraz w komunikacie Airbnb czytamy, że spółka „dobrowolnie” wprowadzi taką blokadę. Dodatkowo osoby wynajmujące w Wiedniu mieszkania za pośrednictwem Airbnb będą musiały złożyć oświadczenie, że oferowane przez nich lokum nie znajduje się w budynku komunalnym lub że nie dotyczy go zakaz podnajmowania.

Airbnb ma rteż egularnie informować wszystkie osoby oferujące mieszkania na wynajem w Wiedniu o obowiązującym zakazie podnajmowania powierzchni w lokalach komunalnych. Jeśli oferty będą tę zasadę naruszać i zostanie to zgłoszone, zostaną usunięte z platformy. A analogiczne przepisy mają też dotyczyć wszystkich nieruchomości w Austrii, wystawionych na tej platformie.

Ale problemy ma nie tylko Airbnb. Także jego największy rywali, czyli Booking.com, ma spory kłopot.

Foto: Ekaterina Pokrovsky / Shutterstock

Przegrana w Paryżu i milionowe odszkodowanie

Kilka dni temu paryski sąd nałożył na Booking.com grzywnę w wysokości 1,2 mln EUR. Powód jest także związany z wynajmem prywatnych apartamentów – firma nie złożyła bowiem w paryskim ratuszu informacji, czy osoby wynajmujące za jej pośrednictwem swoje mieszkania turystom, nie przekraczają dozwolonego limitu 120 dni w roku. Stolica Francji także nałożyła surowe limity na wynajmujących mieszkania, a sąd uznał, że firma złamała zasady „kodeksu turystycznego”, bo nie przedłożyła ratuszowi wymaganych informacji.

„Jesteśmy rozczarowani decyzją o obowiązku przekazywania informacji urzędowi miasta Paryża” – komentuje firma i podkreśla, że od tego czasu ściśle współpracuje z ratuszem, by zagwarantować jakość dostarczanych danych i spełnia wszystkie wymogi prawne obowiązujące we Francji.

Jednocześnie jednak werdykt mógł być jeszcze bardziej surowy, bo Paryż domagał się od Booking.com aż 150 mln EUR odszkodowania.

W „Rzeczpospolitej” czytamy, że nie jest to pierwsza tego typu kara na platformy noclegowe w ostatnim czasie – w lipcu miasto nałożyło 8 mln EUR kary na Airbnb, bo mimo wprowadzenia formalnego zakazu w 2017 roku, platforma cały czas umieszczała na swojej stronie oferty wynajmu od osób, które nie zarejestrowały swoich mieszkań w urzędzie.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »