Fly4free.pl

Duże zmiany w Dubaju dla turystów. W końcu bez problemu kupimy alkohol!

Foto: S-F / Shutterstock

Trudno o lepszy dowód na to, że Dubaj otwiera się na turystów. Od kilku dni wszyscy odwiedzający to miejsce mogą bez żadnych problemów kupować alkohol w sklepach. To prawdziwy przełom!

Do tej pory spożywanie alkoholu w Dubaju przez turystów było dość problematyczne i wiązało się z wysokimi kosztami. Turyści mogli bowiem kupować i spożywać alkohol tylko w wyselekcjonowanych miejscach, takich jak: hotele, kluby i niektóre restauracje. Nietrudno zgadnąć, że nie jest to mały wydatek.

Owszem, w Dubaju istnieją sklepy monopolowe, ale teoretycznie alkohol kupować tam mogą tylko obcokrajowcy-rezydenci (nie-muzułmanie), posiadający specjalną licencję, której wyrobienie do niedawna było bardzo skomplikowane (niezbędne było m.in. zaświadczenie o zarobkach i z miejsca pracy). Turyści? Owszem, mogli próbować coś kupić i być może nawet ktoś by im sprzedał alkohol, ale sporo ryzykowali, bo gdyby zostali złapani, zostałoby to uznane za przestępstwo.

Sprawdź city breaki w Dubaju >>

Foto: MMI Dubai

Teraz to się zmieniło: kilka dni temu dwie największe sieci sklepów sprzedających alkohol w Dubaju, czyli African+Eastern oraz MMI Dubai poinformowały, że turyści mogą bez problemu i zupełnie legalnie sami kupować alkohol w sklepie.

Wystarczy przyjść do sklepu z ważnym paszportem, wypełnić formularz i podpisać deklarację, że będziemy przestrzegać wszelkich przepisów i regulacji dotyczących zakupu i konsumpcji alkoholu w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. I już… – możemy robić zakupy w każdym z kilkunastu sklepów należących tych dwóch sieci.

Reguły z grubsza pozostały niezmienione. W dalszym ciągu nie można pić alkoholu w miejscach publicznych, mało tego – nie można z nim nawet chodzić, więc w czasie spacerów po Dubaju musi on być szczelnie ukryty. Oczywiście, przestępstwem jest jazda po alkoholu, ale też jakiekolwiek paradowanie “pod wpływem” w miejscach publicznych. Zawsze trzeba też mieć przy sobie swoją zgodę na zakup alkoholu – jest ona ważna 30 dni, ale w razie czego, możecie spokojnie ją przedłużyć. Oczywiście musimy pamiętać, że taką zgodę mogą otrzymać tylko nie-muzułmanie, mający skończone 21 lat.

Foto: African+Eastern

Dodajmy też, że jednocześnie Dubaj znacząco uprościł procedury uzyskania licencji na zakup alkoholu dla obcokrajowców-rezydentów tego kraju.

Jest to z pewnością bardzo ciekawa zmiana, która pokazuje, że Dubaj coraz mocniej otwiera się na turystów i przynoszone przez nich pieniądze, choć jednocześnie w dalszym ciągu stara się to robić w koncesjonowany sposób, nie naruszając własnych praw.

Dla porównania: od początku roku Katar wprowadził tzw. „podatek od grzechu”, na mocy którego cena alkoholu z dnia na dzień wzrosła niemal dwukrotnie. Znacznie więcej płacimy też za napoje gazowane, papierosy i inne towary.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Czyżby autor miał "problem" z alkoholem? Dla normalnego człowieka, a zwłaszcza podróżnika alkohol z pewnością nie jest i nie powinien być celem wyjazdu, również do Dubaju. Ponadto, niemoralne jest propagowanie stylu życia, którego istotnym elementem jest spożywania alkoholu. Więcej klasy i wstrzemięźliwości  redaktorzy F4F! 
YKS, 2 marca 2020, 9:44 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »