Fly4free.pl

Przyleciały z Londynu z dowodem osobistym suwerena II RP. Straż Graniczna nie kryła zdziwienia

straz graniczna
Foto: Straż Graniczna
W trakcie kontroli pasażerów, Straż Graniczna spotkała się z nietypową sytuacją. Dwie kobiety chciały przekroczyć granicę na podstawie dowodu osobistego suwerena II Rzeczypospolitej Polskiej. Były przekonane, że taki dokument uprawnia je do podróżowania.

Choć wydawać by się mogło, że żadna nietypowe zdarzenia na lotniskach nie są już w stanie zaskoczyć funkcjonariuszy Straży Granicznej, to wciąż okazuje się, że fantazja pasażerów jest nieskończona.

Tym razem do zaskakującej sytuacji doszło na lotnisku w Pyrzowicach. Chwilę wcześniej wylądował tam samolot, który przywiózł pasażerów z Londynu. Zaczęła się standardowa kontrola dokumentów i wtedy funkcjonariusze spotkali trzyosobową rodzinę Polaków podróżujących z Anglii.

Wśród nich były dwie kobiety – matka i córka – które wylegitymowały się dowodem osobistym suwerena II Rzeczypospolitej.

– Jak twierdziły, dokumentem tym można legitymować się na terenie Unii Europejskiej oraz w krajach należących do strefy Schengen. Ten dowód tożsamości, autoryzowany przez Jana Zbigniewa Potockiego, podającego się za legalną głowę państwa w myśl konstytucji kwietniowej z dnia 23 kwietnia 1935 roku, miałby być ważny bezterminowo – opisuje sytuację Straż Graniczna.

Kobiety zapłaciły za wydanie dokumentu 220 PLN. Niestety nie mogły przekroczyć granicy używając takiego dokumentu, bowiem nie jest on dokumentem wydanym przez organy państwowe i nie jest uwzględniony w przepisach. Dopiero wtedy obie panie „przypomniały sobie”, że mają również tradycyjne paszporty i na ich podstawie przekroczyły granicę.

Foto: Straż Graniczna

To jednak nie jest pierwszy przypadek, gdy pasażer legitymuje się nietypowym dokumentem. W ubiegłym roku opisywaliśmy sprawę 70-letniego pasażera z USA, który próbował przekroczyć granicę na podstawie paszportu wydanego w PRL-u. Dokument był nieważny od kilkudziesięciu lat.

– Jego posiadacz, podróżujący wraz z żoną – obywatelką Polski, nie tylko nie posiadał innego polskiego dokumentu, ale również jego dane nie znajdowały się w systemie PESEL, przez co wystąpił problem z ustaleniem polskiego obywatelstwa – tłumaczy problem Straż Graniczna. – Dopiero w aktach Urzędu Stanu Cywilnego odnaleziono wpis o zawarciu przez mężczyznę związku małżeńskiego i pasażerowi zezwolono na przekroczenie granicy na podstawie właściwych przepisów.  

Co ciekawe, na pokładzie było również 11 innych osób, które miały „przeterminowane” paszporty. W trakcie odprawy posługiwali się bowiem amerykańskimi dokumentami, dlatego zostali wpuszczeni na pokład. W Polsce chcieli użyć polskich dokumentów, bowiem był to czas, gdy obcokrajowcy spoza UE nie mogli przekraczać polskiej granicy.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Na przeterminowanym paszporcie obywatel PL zawsze może wrócić do swojej ojczyzny, wiec nie dlatego zostali wpuszczeni na pokład bo posługiwali się Amerykańskimi dokumentami, tylko dlatego ze przepisy tak w Polsce jak i na całym świecie pozwalają swoim obywatelom wrócić do ich kraju.
Kiokio, 8 grudnia 2021, 13:44 | odpowiedz
Avatar użytkownika
 niby tak, ale:"Polskie przepisy umożliwiają powrót do Polski z nieważnym paszportem, ale nie oznacza to automatycznie zgody przewoźnika na przejazd lub przelot bez ważnego dokumentu podróży. Informacje na temat wymaganych dokumentów podróży znajdują się w regulaminach i warunkach rezerwacji poszczególnych przewoźników, które należy wnikliwie sprawdzić przed dokonaniem rezerwacji biletu/lotu. Wspomniane wyżej prawo powrotu do Polski z nieważnym dokumentem nie jest uwzględniane przez wszystkie linie lotnicze (np. Ryanair, British Airways)."//powroty.gov.pl/czy-moge-wrocic-z-usa-do-polski-z-niewaznym-paszportem-11843
Kiokio Na przeterminowanym paszporcie obywatel PL zawsze może wrócić do swojej ojczyzny, wiec nie dlatego zostali wpuszczeni na pokład bo posługiwali się Amerykańskimi dokumentami, tylko dlatego ze przepisy tak w Polsce jak i na całym świecie pozwalają swoim obywatelom wrócić do ich kraju.
pemat, 8 grudnia 2021, 15:02 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Czyli wspomogli 220złotymi samozwańczego Króla Polski
lotuss, 8 grudnia 2021, 20:42 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »