Fly4free.pl

Dom za 1 EUR? To nie żart! Na Sardynii ruszyła wielka wyprzedaż nieruchomości

wloskie miasteczko
Foto: Zhukov Oleg/Shutterstock
Masz pięć złotych w portfelu? W takim razie we włoskim miasteczku Ollolai możesz spokojnie kupić za to dom i jeszcze zostanie reszta. Nie jest to błąd ani pomyłka. Ale jak to z cudownymi ofertami bywa, tak i tu jest drobny haczyk.

Małe miasteczko na Sardynii właśnie zyskało ogromną popularność, gdy tutejsze władze postanowiły zachęcić ludzi do wybrania Ollolai na swoje miejsce do życia. W tej chwili mieszka tu niespełna 1600 osób.

Aby zwiększyć atrakcyjność oferty, władze ruszają z wyprzedażą domów, dzięki której można kupić nieruchomość już za… 1 EUR, czyli aktualnie za niewiele ponad 4 PLN. W zamian za symboliczną opłatę w ręce nabywcy trafi jeden z opuszczonych domów.

Oczywiście jest też haczyk – każdy właściciel domu zobowiązuje się do przeprowadzenia kapitalnego remontu, ponieważ domy są w złym stanie technicznym. Eksperci wyliczyli, że średnio każdy dom pochłonie dodatkowe 80-85 tys. PLN, a renowacja musi być gotowa maksymalnie 3 lata po zakupie.

Cały pomysł jest częścią większej inicjatywy nazwanej „Casa a 1 EUR”, czyli po prostu „dom za 1 EUR”. W ramach projektu na podobnych zasadach sprzedawane są domy: na Sycylii, w Toskanii i Abruzji. Chodzi przede wszystkim o ożywienie i utrzymanie w formie miast i miasteczek, które borykają się z narastającym problemem wyludnienia.

Młodzi ludzie wyprowadzają się do większych miast, a nowych mieszkańców nie przybywa. Burmistrz gwarantuje chętnym do przeprowadzki ciszę, spokój i przepiękne widoki. W Ollolai produkuje się też przepyszny owczy ser, wyplata koszyki, a życie toczy się powoli.

Chętnych nie brakuje, a domy sprzedają się jak świeże bułeczki. Burmistrz Ollolai przyznał, że do tej pory wpłynęło niemal 100 wniosków, a 3 transakcje doszły już do skutku. Jeden z pierwszych domów kupił Włoch Vito Castula. Jest emerytowanym budowniczym, więc można spodziewać się, że remont pójdzie mu całkiem sprawnie.

Pierwszeństwo będą miały przede wszystkim osoby, które mają pomysł na biznes, który można rozkręcić w miasteczku. Nie jest to jednak obowiązkowe. Wnioski można składać po kontakcie z władzami miasta, także przez internet. Trzeba być jednak przygotowanym, że wszystkie dokumenty i cała procedura prowadzona jest w języku włoskim. W sumie do kupienia jest około 200 nieruchomości, a wyprzedaż potrwa do 10 lutego. Więcej szczegółów można znaleźć na oficjalnej, choć mocno niedopracowanej stronie projektu „Case a 1 Euro”. Można też kontaktować się mailowo bezpośrednio z miastem: ufficiosegreteria@comune.ollolai.nu.it.

To nie pierwsza inicjatywa na świecie, która ma na celu przyciągnięcie nowych mieszkańców do wyludniających się miejsc. Niedawno władze szwajcarskiego miasteczka Albinen obiecywały 100 tys. PLN dotacji, osobom które tylko zdecydują się na stałe przenieść w Alpy i spełnią kilka warunków.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
W sumie nie jest to głupia propozycja... A jakiś kontakt dla osób, które chciały by skorzystać?
Leszek.Warszawa, 31 stycznia 2018, 20:52 | odpowiedz
Leszek.Warszawa W sumie nie jest to głupia propozycja… A jakiś kontakt dla osób, które chciały by skorzystać?
Warto zajrzeć na stronę https://casea1euro.it/ollolai-informazioni/ albo kontaktować się mailowo bezpośrednio z miastem: segreteria.ollolai@tiscali.it i ufficiosegreteria@comune.ollolai.nu.it
Aneta Zając, 31 stycznia 2018, 21:13 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Aneta Zając
Dzięki za odpowiedź, pozdrawiam serdecznie!
Leszek.Warszawa, 31 stycznia 2018, 21:39 | odpowiedz
Avatar użytkownika
moj kolega pochodzi z Sardyni totalna bieda, poza sezonem duzo ludzi korzysta z pomocy spoleczne,j tam oprocz turystyki nie ma kompletnie nic wyspa sie wyludnia, mlodziez wyjechala za granice
tomalo77, 31 stycznia 2018, 21:59 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Wioska położona w samym centrum Sardynii, do morza 75 km do lotniska CAG 170 km (2 h)
DMW, 31 stycznia 2018, 22:29 | odpowiedz
Avatar użytkownika
DMW Wioska położona w samym centrum Sardynii, do morza 75 km do lotniska CAG 170 km (2 h)
Czyli idealne miejsce dla narzekaczy. Nie wahaj się, kupuj w ciemno.
Leszek.Warszawa, 31 stycznia 2018, 22:59 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Uwaga!!!Okazja!!! Sprzedam osiedle domów jednorodzinnych w cenie 1000 euro!Proszę nie pisać ofert w stylu: Daje 69 euro i zabieram.
CamperWestfalia, 2 lutego 2018, 13:38 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Ciekawa propozycja, ale to olbrzymia inwestycja w remont, lepiej kupić mieszkanie w Warszawie. Ja wolę na wakacje lecieć na sycylie, a na co dzień mieszkać w pięknym budynku na osiedlu classic na Tarchominie, blisko parki, wisla i piękne tereny
kajka83, 26 lutego 2019, 13:44 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »