Fly4free.pl

Domy za 1 EUR tylko na totalnym odludziu? Nie! Tym razem sprzedają je obok Rzymu

maenza
Foto: Wikimedia

Maenza to kolejne włoskie miasto, w którym można kupić domy za zaledwie 1 EUR, czyli równowartość mniej niż 5 PLN. Tym razem jednak zamiast mieściny pomiędzy niczym a niczym, możemy zamieszkać zaledwie 100 km od Rzymu i 30 km od włoskiego wybrzeża.

Akcja sprzedaży domów za 1 EUR cieszy się ogromną popularnością i regularnie powraca w kolejnych włoskich miasteczkach. Podobne transakcje oferowały już więc już miasta i wioski m.in. na Sardynii, Sycylii czy w Toskanii. Gdzie jest haczyk? Domy sprzedawane za 1 EUR zwykle są w bardzo złym stanie i trzeba wziąć na siebie koszty remontu, a miasteczka nie oferują zbyt wielu atrakcji i od lat jedynie się wyludniają, więc i z pracą może nie być później lekko. Ale chętnych – z odpowiednim pomysłem na życie i smykałką do remontów –  nie brakuje!

Teraz do grona miasteczek z nieruchomościami za 1 EUR dołączyła Maenza, którą jeszcze niedawno zamieszkiwało niewiele ponad 3 tysiące osób. Z każdym rokiem jednak się wyludnia, młodzi ludzie wyjeżdżają stąd w poszukiwaniu pracy, a starzy umierają. W efekcie, by na nowo tchnąć życie w miasteczko – władze zdecydowały się wziąć udział w popularnej akcji. Niewielka miejscowość różni się nieco od tych z poprzednich ofert, bo jest zlokalizowana zaledwie 100 km od Rzymu i 30 km od włoskiego wybrzeża. To duża odmiana w porównaniu do wcześniejszych okazji, które w większości oferowały domy pośrodku niczego.

Do kupienia jest aż 100 domów, ale trzeba też spełniać pewne warunki. Po pierwsze – dom musi zostać wyremontowany najdalej w ciągu trzech lat, a prace należy rozpocząć najpóźniej 3 miesiące po przekazaniu nieruchomości. Dla pewności miasto pobiera też depozyt – 5 tysięcy EUR, ale zapewnia, że po sfinalizowaniu umowy zostaną one zwrócone. Wpływ na to, kto zostanie dopuszczony do takiego zakupu ma też pomysł na dalsze zagospodarowanie nieruchomości. Trzeba więc mieć jakiś plan i opowiedzieć o nim burmistrzowi.

Zastanawiacie się, ile taka renowacja może kosztować? Akcja trwa już na tyle długo, że pierwsze osoby, które kupowały takie domy podzieliły się swoimi doświadczeniami. Jak wynika z danych zebranych przez dziennikarzy amerykańskiego wydania Business Insider – średni koszt remontu wyniósł ok. 60 tys. USD (ok. 225 tys. PLN). Byli jednak tacy, którzy zmieścili się w 17 tys. USD (czyli zaledwie 64 tys. PLN), ale i tacy, którzy zaszaleli – wydając nawet 124 tys. USD (471 tys. PLN).

Czas na zgłoszenia upływa za kilka dni, 28 sierpnia. Władze zapewniają jednak, że to nie ostatnia edycja w tym miasteczku i za jakiś czas wystawią na sprzedaż kolejne nieruchomości. Odpowiednie wnioski i katalog domów znajdziecie na stronie urzędu. Dodatkowe informacje można również uzyskać pisząc na maenza@postcert.it.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »