Fly4free.pl

Dokąd najczęściej wyjeżdżamy na urlop, na ile dni i ile nas to kosztuje? Znamy ulubione cele wyjazdowe Polaków – są zaskoczenia

Foto: haveseen / Shutterstock

Jesteście ciekawi, w których wakacyjnych miejscowościach można spotkać najwięcej rodaków? Odpowiedzi przynosi pełen niespodzianek raport Polskiej Izby Turystyki. Wynika z niego m.in., że Grecja wciąż jest najpopularniejszym urlopowym kierunkiem dla naszych turystów, ale coraz więcej Polaków na wakacje wybiera Turcję. Szybko rośnie też popularność Bałkanów, ale prawdziwy renesans zainteresowania przeżywa Tunezja.

Z raportu PIT, który przeanalizował nasze urlopowe preferencje (badanie dotyczyło tylko wyjazdów zorganizowanych w okresie od 28 kwietnia do 31 sierpnia) wynika, że to kolejny rok, w którym Polacy mocno zwrócili się do biur podróży. Nie mamy co prawda dokładnych danych dotyczących liczby klientów touroperatorów w badanym okresie, ale same biura twierdzą, że liczba klientów jest o ponad 40 proc. większa niż rok temu.

Z drugiej strony – mamy dane Turystycznego Funduszu Gwarancyjnego za I połowę roku, czyli do końca czerwca. Wynika z nich, że w tym okresie z wyjazdów turystycznych skorzystało 4 mln Polaków. W tej liczbie wycieczki czarterowe wykupiło 1,4 mln osób, czyli aż o 36 proc. więcej niż w ubiegłym roku.

Co jeszcze wiemy o polskim turyście? Całkiem sporo.

Okazuje się, że najczęściej w biurach podróży wybieramy tygodniowe wakacje (80 proc.) z opcją przelotu samolotem (94 proc.). Zdecydowana większość z nas, czyli 70 proc. kupujących wycieczki w czasie wyjazdu decyduje się na odrobinę luksusu, czyli opcję all inclusive. I możemy sobie na to spokojnie pozwolić, bo ceny w biurach podróży mocno spadły – średnia cena rezerwacji wyniosła 5709 PLN (250 PLN mniej niż rok temu), a cena imprezy spadła z 2355 PLN rok temu do 2175 PLN w tym roku.

Z drugiej strony – ponad 1/3 z nas z całą pewnością za swój wyjazd zapłaciła znacznie mniej – z badania PIT wynika, że 34 proc. z nas wykupiło wycieczki w formule last minute, czyli do 10 dni przed wylotem. I dokąd wylatujemy najchętniej?

Najpopularniejsze kierunki wyjazdowe Polaków
Foto: Polska Izba Turystyki

Grecja liderem, ale starzy faworyci wracają do łask

Porównując wyniki raportu w stosunku do ubiegłego roku widać wyraźnie, że wśród naszych preferencji nastąpiły pewne zmiany. Grecja wciąż jest dla nas zdecydowanie najpopularniejszym kierunkiem z biur podróży, ale jej udział w rynku jest niższy niż rok temu i wynosi obecnie 31,6 proc. wszystkich wycieczek wykupionych od touroperatorów.

Na pozycję wicelidera wskoczyła Turcja, która przez lata była w ścisłej czołówce najpopularniejszych krajów świata, ale w ostatnich latach zainteresowanie nią spadło z powodu obaw o bezpieczeństwo. Teraz wygląda na to, że Turcja wróciła do łask, a jej udział w rynku wyniósł 14,9 proc. wszystkich wycieczek. Widać to zresztą po dynamice wzrostu – w tym roku wykupiliśmy aż o 168 proc. wycieczek do tego kraju więcej niż rok temu.

To dużo, ale nie jest to największy zwrot pod względem popularności, bo wszystkich przebija Tunezja.

Ze względu na wysokie temperatury i niskie ceny kraj ten cieszył się przez lata ogromną popularnością wśród turystów z Polski, a swoje apogeum osiągnął w 2008 roku, gdy odwiedziło go ponad 200 tys turystów z naszego kraju.

Wszystko zmieniło się w czerwcu 2015 r., gdy w wyniku ataków terrorystycznych w Sousse i Tunisie zginęło 38 turystów. W efekcie turyści odwrócili się od tego kraju, a władzom Tunezji trudno było ich przekonać do powrotu. Wydaje się jednak, że czas leczy rany, bo w tym roku Tunezja jest zdecydowanie najszybciej rosnącym kierunkiem w biurach podróży – liczba rezerwacji do tego kraju u touroperatorów wzrosła w tym roku aż o 494 proc. w stosunku do analogicznego okresu w zeszłym roku.

Ilu to turystów? Według danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego w zeszłym roku przez polskie lotniska przewinęło się 30 tys. pasażerów. To sugeruje, że w tym roku z całą pewnością liczba turystów z naszego kraju urlopujących w Tunezji przekroczy barierę 100 tysięcy osób.

Zobaczmy, które kraje rosną najszybciej pod względem popularności.

Foto: Polska Izba Turystyki

Widzimy, że bardzo duże wzrosty zaliczyły praktycznie wszystkie kraje z czołówki rankingu, jednak na największą uwagę zasługuje Albania, które według ekspertów z PIT ma szansę stać się nowym turystycznym hitem dla naszych rodaków. Już teraz pnie się ona w górę w rankingu najpopularniejszych kierunków wakacyjnych z biur podróży i zajmuje 6. miejsce pod względem liczby rezerwacji (awans z 8 pozycji rok temu).

flaga Hiszpanii
Foto: Winedonuts / Shutterstock

Hiszpania już nie tak popularna

Zwraca też uwagę relatywnie niewielki (oczywiście na tle konkurentów) wzrost Hiszpanii, co może wskazywać na to, że ten kierunek już się nam nieco przejadł. Przypomnijmy, że w poprzednich latach Hiszpania zyskiwała na popularności jako destynacja bezpieczna – jako miejsce na urlop wybrało ją sporo ludzi, którzy wcześniej jeździli do Turcji czy Egiptu. Teraz wydaje się, że część turystów wróciła do tych – znacznie przecież tańszych – kierunków. I widać to po wynikach popularności Hiszpanii, która spadła z 2 na 4 miejsce wśród najpopularniejszych kierunków.

Nie jest to zresztą tylko polska specyfika – w lipcu liczba turystów odwiedzających Hiszpanię wyniosła 9,98 mln ludzi, co oznacza… spadek o 4,9 proc. w skali roku. Dla Hiszpanów są to dość szokujące dane, bo oznaczają pierwszy spadek liczby odwiedzających w wakacyjne miesiące od… 2009 roku! Najmocniej, bo aż 11,2 procenta spadła liczba turystów z Francji, zauważalnie mniej było też Niemców i Brytyjczyków.

Dla przypomnienia – w zeszłym roku Hiszpania wyprzedziła USA i została drugim najczęściej odwiedzanym przez turystów krajem świata z 82 mln odwiedzin na liczniku.

Wróćmy jednak do tematu i przyjrzyjmy się najpopularniejszym regionom i konkretnym miejscowościom, gdzie w te wakacje można było spotkać Polaków.

Foto: Polska Izba Turystyki

Choć najpopularniejszym wakacyjnym krajem dla Polaków jest Grecja, to najwięcej naszych rodaków w te wakacje można było spotkać na Riwierze Tureckiej, a więc w takich kurortach jak Antalya, Alanya czy Bodrum.

W czołowej dziesiątce znalazło się aż 6 miejscowości i regionów z Grecji, a oprócz Turcji miejsca w czołówce zajęły też bułgarski Słoneczny Brzeg i egipska Hurghada.

Musimy oczywiście pamiętać, że oprócz wycieczek zorganizowanych Polacy wyjeżdżają też masowo na zagraniczne wakacje na własną rękę. Tutaj zaś bezapelacyjnie triumfuje Chorwacja – w zeszłym roku odwiedziło ją prawie milion turystów z Polski, a w tym roku być może ta magiczna bariera zostanie przełamana.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
all inclusive to żaden luksus. Z mojej obserwacji to raczej wersja ekonomiczna żeby czasem za dużo nie wydać . 
noyle, 9 września 2018, 21:02 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Masz 100% racji.  Wielokrotnie przeliczyłem i Allinclusive to zawsze tańsza opcja. Mój przykład z ubiegłego roku: All inclusive na Dominikanie kosztował nie 20 000 zł ( Wielkanoc), natomiast Boże Narodzenie w Tajlandii bez all inclusive to już był wydatek rzędu 27 000 zł po podliczeniu całości. Dotyczy 3 osób, kalkulacja za rok 2017
noyle all inclusive to żaden luksus. Z mojej obserwacji to raczej wersja ekonomiczna żeby czasem za dużo nie wydać . 
roccobarocco, 10 września 2018, 5:38 | odpowiedz
Avatar użytkownika
"...badanie dotyczyło tylko wyjazdów zorganizowanych .." - i wszystko jasne, tj nic z badań nie wynika co do wakacji Polaków jako takich.  Ile osób wybiera zorganizowane vs samodzielnie organizowane? na ile zwykle jeżdżą ci co samodzielnie organizują wyjazdy? Do jakich krajów? 
okiemserca, 13 września 2018, 13:16 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »