REKLAMA

Dokąd jeszcze można pojechać na wakacje bez żadnych obostrzeń? Aktualna lista krajów

ludzie na wakacjach
Foto: Oleg Magni / Pexels

Grecja, Włochy, Bułgaria – to tylko kilka krajów, do których wciąż możemy jechać na urlop bez większych problemów. Nie są jednak jedyne i choć ta lista regularnie się zmienia, to warto pamiętać, że jak na obecne warunki i tak mamy całkiem spory wybór. I to nie tylko pośród europejskich państw.

Wciąż chcielibyście wybrać się na urlop, ale już zupełnie pogubiliście się w obostrzeniach, zakazach lotów, obowiązkowych testach i potencjalnych kwarantannach? Przychodzimy z pomocą i podpowiadamy, dokąd możecie jechać bez żadnych komplikacji oraz które kraje wciąż są na nas otwarte – choć z drobnym haczykiem.

Zebraliśmy w jednym miejscu te kraje, które nie wymagają od nas żadnych kłopotliwych formalności jak testy na koronawirusa czy odbycie kwarantanny. Oczywiście zasady dość często się zmieniają, więc warto na bieżąco sprawdzać przepisy, ale na ten moment możemy wybierać nawet spośród kilkunastu krajów w Europie i nie tylko.

Żadnych problemów, czyli droga wolna

Faktycznie krajów, które zupełnie zniosły wszelkie obostrzenia, a jednocześnie nie zostały objęte zakazem lotów nie jest może spektakularnie dużo, ale wśród nich znajdziecie przynajmniej sześć całkiem wakacyjnych kierunków. I możemy je śmiało polecić tym, którzy wciąż szukają miejsca na urlop.

Wśród nich znajduje się przede wszystkim:

 • Portugalia (wraz z Maderą i Azorami)
 • Włochy
 • Grecja (tylko drogą lotniczą, przy przekraczaniu granicy lądowej wymagany jest negatywny wynik testu na COVID-19)
 • Bułgaria
 • Turcja
 • Francja
 • Chorwacja

Teoretycznie na liście mogłaby się znaleźć także Serbia, bowiem sama w sobie nie wymaga od Polaków ani testów ani kwarantanny. Niestety bezproblemowa jest głównie jeśli dolecimy do niej samolotem. Warto bowiem pamiętać, że w przypadku przekraczania granicy z terytoriów Rumunii, Bułgarii, Macedonii Północnej i Chorwacji musimy przedstawić negatywny wynik testu na koronawirusa. Można wjechać d strony Węgier powołując się na tranzyt, ale trzeba pamiętać o poruszaniu się wyznaczonymi przez Węgry korytarzami. 

Natomiast pośród mniej wakacyjnych kierunków, ale również otwartych na turystów z Polski, są także:

 • Wielka Brytania
 • Holandia
 • Czechy
 • Słowacja
 • Niemcy
 • Austria
 • Belgia
 • Luksemburg
 • Dania
 • Szwecja
 • Szwajcaria

Przy okazji warto jednak pamiętać, że na Maderze i Azorach wszyscy obcokrajowcy mają robione testy na koronawirusa, a w Grecji takie badania odbywają się losowo. W każdym z tych przypadków są one finansowane przez lokalny rząd, a więc turyści nie muszą za nie płacić. Nie stanowi to więc większego problemu.

Droga prawie wolna, czyli można jechać z drobnym „ale”

Poza państwami, do których możemy dostać się właściwie bez żadnych przeszkód, jest też parę z drobnym „haczykiem”. To te kraje, które nie wprowadziły żadnych obostrzeń wobec Polaków, ale np. są objęte zakazem lotów. Czy to znaczy, że nie możemy spędzić w nich wakacji? Nie. Możemy, ale nie w tak prosty sposób jak wcześniej.

Po pierwsze zakaz lotów nie obejmuje czarterów – pod warunkiem, że zostały one wykupione przez biura podróży przed 2 września (czyli datą wprowadzenia nowego rozporządzenia).

Możecie tam również lecieć z przesiadką lub startując z lotnisk w innym kraju (np. Berlina). Do tych niezbyt odległych możecie także pojechać samochodem – warto jednak po drodze upewnić się czy wszystkie przejścia graniczne, które planujecie przekroczyć są otwarte.

Myślicie, że takich krajów jest mało? Nic bardziej mylnego.

Na liście jest chociażby:

 • Hiszpania (wraz z Balearami i Wyspami Kanaryjskimi)
 • Albania
 • Macedonia Północna
 • Czarnogóra
 • Rumunia
 • Malta

Co ciekawe, do tych krajów należy także… Brazylia, która 30 lipca otworzyła się na turystów. Otwarte są cztery międzynarodowe lotniska – Brasilia (BSB), Rio de Janeiro (GIG), Sao Paulo Guarulhos (GRU) i Sao Paulo Viracopos (VCP). Musimy jednak pamiętać o obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym na czas pobytu.

Otwarty jest także Meksyk, ale warto zwrócić uwagę na jedną rzecz.

– O ile podróż z terytorium UE w każdym celu jest dozwolona, to funkcjonariusze graniczni częściej sprawdzają dokumenty potwierdzające cel podróży, środki finansowe, zakwaterowanie i zamiar opuszczenia terytorium Meksyku – informuje MSZ.

Warto też dorzucić do listy Tunezję, która co prawda nie jest objęta zakazem lotów, ale sama z siebie wydała obostrzenie, że bez testów na koronawirusa mogą tu wjechać jedynie osoby podróżujące z ramach zorganizowanego wyjazdu z biura podróży.

Oczywiście, jeśli jesteście gotowi wykonać test na koronawirusa za własne pieniądze, a co za tym idzie uzyskać tzw. „świadectwo zdrowia”, to lista krajów znacząco się wydłuża.  Z negatywnym wynikiem testu możecie bowiem wjechać także do Egiptu, Bośni i Hercegowiny czy na Cypr. Dla zainteresowanych stworzyliśmy poradnik, gdzie, jak i za ile można wykonać test na koronawirusa. Trzeba jednak szykować budżet w okolicach 500 PLN.

REKLAMA
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Na Białoruś też bez żadnych ograniczeń. 
Bulusia, 9 września 2020, 21:08 | odpowiedz
Avatar użytkownika
W Egipcie prawie wszyscy organizatorzy oferują testy w cenie wyjazdu
michalfraczek, 10 września 2020, 7:37 | odpowiedz
Avatar użytkownika
W Egipcie można też wykonać test na lotnisku za 30 USD. Niestety nie dotyczy to lotniska "WIZZowego" w Aleksandrii :(
michalfraczek W Egipcie prawie wszyscy organizatorzy oferują testy w cenie wyjazdu
zielak666, 10 września 2020, 9:24 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Źródło https://www.gov.pl/MaderaRząd Autonomicznego Regionu Madery od 1 lipca br. wprowadził wymóg testów.Osoby przyjeżdżające na Maderę mają 2 opcje:Okazać służbom lotniskowym na Maderze negatywny wynik testu PT-PCR na COVID-19 wykonanego na własny koszt nie wcześniej niż 72 godz. przed wylotem ze swojego miejsca zamieszkania i podpisać specjalną deklarację.Poddać się testowi na COVID-19 na lotnisku po przylocie. Test jest wykonany na koszt Rządu Madery, a cała procedura wykonania testu nie powinna trwać dłużej niż 1h. Po wypełnieniu deklaracji, pasażer opuszcza lotnisko i udaje się na własną rękę do zaplanowanego przez siebie miejsca zakwaterowania i oczekuje tam na wynik testu, który zostanie przesłany na wskazany numer telefonu w czasie nie dłuższym niż 12h od pobrania testu.Jeśli podróżujesz na Maderę, wypełnij i prześlij ten formularz online https://madeirasafe.com/#/login  24-48 godzin przed przyjazdem.Porty na Maderze i Porto Santo pozostają zamknięte.Azory                                                                                                                                                     Rząd Autonomicznego Regionu Azorów wprowadził wymóg testów. Osoby przyjeżdżające na Azory mają 2 opcje:Okazać służbom lotniskowym na Azorach  negatywny wynik testu PT-PCR na COVID-19 wykonanego na własny koszt nie wcześniej niż 72 godz. przed wylotem ze swojego miejsca zamieszkania i podpisać specjalną deklarację.Poddać się testowi na COVID-19 na lotnisku po przylocie. Test jest wykonany na koszt Rządu Azorów, a cała procedura wykonania testu nie powinna trwać dłużej niż 1h. Po wypełnieniu deklaracji, pasażer opuszcza lotnisko i udaje się na własną rękę do zaplanowanego przez siebie miejsca zakwaterowania i oczekuje tam na wynik testu, który zostanie przesłany na wskazany numer telefonu w czasie nie dłuższym niż 12h (na wyspach São Miguel i Terceira) i 48 h na pozostałych wyspach, licząc od pobrania testu. Testy te nie obowiązują dzieci do lat 12.Osoby planujące pobyt na Azorach przekraczający 7 dni, w 6.  dniu pobytu zobowiązane są do skontaktowania się z lokalnymi władzami sanitarnymi w celu ponowienia testu. Jest to test prostszy i wynik można otrzymać w 1h. Te testy są wykonywane również na koszt Rządu Azorów. Testy te nie obowiązują dzieci do lat 12.Przed wyjazdem na Azory należy wypełnić formularz online https://covid19-azores.com/ 24-48 przed przylotem.Statki wycieczkowe i jachty, po uzyskaniu zgody zarządu portu, mogą dokować w portach na Azorach. Jeśli załoga chce zejść na ląd, procedura zależy od indywidulanej sytuacji: m.in. skąd i jak długo jednostka płynęła.
Dominik Śmiałowski, 10 września 2020, 9:39 | odpowiedz
"Można byłoby wjechać bezproblemowo od strony Węgier, ale za to wtedy tzw. świadectwo zdrowia musimy przedstawić już wjeżdżając na Węgry. Tranzyt jest bowiem dozwolony tylko w drodze do Polski, ale nie z niej. Trzeba więc albo bardzo kombinować albo znaleźć połączenie lotnicze." - nie wprowadzajcie ludzi w błąd, tranzyt jest możliwy w obie strony. Ludzie jeżdżą przez Węgry do Chorwacji i nie ma żadnego problemu, trzeba się jedynie trzymać wyznaczonych tras tranzytowych i przekraczać granicę na wyznaczonych przejściach.
LeniwaKluska, 10 września 2020, 10:09 | odpowiedz
Avatar użytkownika
czyli wylatując (samolot) z Niemiec (Berlina) do Hiszpanii (Walencji) i następnie wracając drogą lądową (samochód) do Polski nie muszę mieć wykonywanego testu ani kwarantanny?
Mateusz Górka, 10 września 2020, 13:53 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Czy po powrocie z Turcji obowiązuje nas kwarantanna?
laszlowa, 10 września 2020, 14:09 | odpowiedz
Unijna strona z przepisami pokazuje, że tranzyt tylko w stronę kraju, którego jesteśmy obywatelami, ale faktycznie na MSZ już zaktualizowali, że możliwa w dwie strony pod warunkiem, że udowodnimy, że wyjedziemy z Węgier. Dzięki, dopisuję. 
LeniwaKluska "Można byłoby wjechać bezproblemowo od strony Węgier, ale za to wtedy tzw. świadectwo zdrowia musimy przedstawić już wjeżdżając na Węgry. Tranzyt jest bowiem dozwolony tylko w drodze do Polski, ale nie z niej. Trzeba więc albo bardzo kombinować albo znaleźć połączenie lotnicze." - nie wprowadzajcie ludzi w błąd, tranzyt jest możliwy w obie strony. Ludzie jeżdżą przez Węgry do Chorwacji i nie ma żadnego problemu, trzeba się jedynie trzymać wyznaczonych tras tranzytowych i przekraczać granicę na wyznaczonych przejściach.
Aneta Zając, 10 września 2020, 15:44 | odpowiedz
nie, kwarantanna nie obowiązuje obywateli Polski po przyjeździe z żadnego kraju świata.  
laszlowa Czy po powrocie z Turcji obowiązuje nas kwarantanna?
Aneta Zając, 10 września 2020, 15:44 | odpowiedz
Dokładnie to jest napisane w artykule :) Madera i Azory dozwolone, ale test trzeba wykonać - można jednak na koszt tamtejszego rządu, co również napisałam.  
Dominik Śmiałowski Źródło https://www.gov.pl/MaderaRząd Autonomicznego Regionu Madery od 1 lipca br. wprowadził wymóg testów.Osoby przyjeżdżające na Maderę mają 2 opcje:Okazać służbom lotniskowym na Maderze negatywny wynik testu PT-PCR na COVID-19 wykonanego na własny koszt nie wcześniej niż 72 godz. przed wylotem ze swojego miejsca zamieszkania i podpisać specjalną deklarację.Poddać się testowi na COVID-19 na lotnisku po przylocie. Test jest wykonany na koszt Rządu Madery, a cała procedura wykonania testu nie powinna trwać dłużej niż 1h. Po wypełnieniu deklaracji, pasażer opuszcza lotnisko i udaje się na własną rękę do zaplanowanego przez siebie miejsca zakwaterowania i oczekuje tam na wynik testu, który zostanie przesłany na wskazany numer telefonu w czasie nie dłuższym niż 12h od pobrania testu.Jeśli podróżujesz na Maderę, wypełnij i prześlij ten formularz online https://madeirasafe.com/#/login  24-48 godzin przed przyjazdem.Porty na Maderze i Porto Santo pozostają zamknięte.Azory                                                                                                                                                     Rząd Autonomicznego Regionu Azorów wprowadził wymóg testów. Osoby przyjeżdżające na Azory mają 2 opcje:Okazać służbom lotniskowym na Azorach  negatywny wynik testu PT-PCR na COVID-19 wykonanego na własny koszt nie wcześniej niż 72 godz. przed wylotem ze swojego miejsca zamieszkania i podpisać specjalną deklarację.Poddać się testowi na COVID-19 na lotnisku po przylocie. Test jest wykonany na koszt Rządu Azorów, a cała procedura wykonania testu nie powinna trwać dłużej niż 1h. Po wypełnieniu deklaracji, pasażer opuszcza lotnisko i udaje się na własną rękę do zaplanowanego przez siebie miejsca zakwaterowania i oczekuje tam na wynik testu, który zostanie przesłany na wskazany numer telefonu w czasie nie dłuższym niż 12h (na wyspach São Miguel i Terceira) i 48 h na pozostałych wyspach, licząc od pobrania testu. Testy te nie obowiązują dzieci do lat 12.Osoby planujące pobyt na Azorach przekraczający 7 dni, w 6.  dniu pobytu zobowiązane są do skontaktowania się z lokalnymi władzami sanitarnymi w celu ponowienia testu. Jest to test prostszy i wynik można otrzymać w 1h. Te testy są wykonywane również na koszt Rządu Azorów. Testy te nie obowiązują dzieci do lat 12.Przed wyjazdem na Azory należy wypełnić formularz online https://covid19-azores.com/ 24-48 przed przylotem.Statki wycieczkowe i jachty, po uzyskaniu zgody zarządu portu, mogą dokować w portach na Azorach. Jeśli załoga chce zejść na ląd, procedura zależy od indywidulanej sytuacji: m.in. skąd i jak długo jednostka płynęła.
Aneta Zając, 10 września 2020, 15:46 | odpowiedz

Do których krajów pojedziemy bez problemu? Wszystkie obostrzenia w jednym miejscu! »
REKLAMA
porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »
Akceptuję Fly4free.pl korzysta z technologii, takich jak pliki cookies, do zbierania i przetwarzania danych osobowych w celu automatycznego personalizowania treści i reklam oraz analizowania ruchu na stronie. Czytaj więcej ›Technologię tę w ramach Fly4free.pl wykorzystują również nasi partnerzy, których listę znajdziesz tutaj.

Szczegółowe informacje dotyczące plików cookies oraz zasad przetwarzania danych osobowych znajdują się w Polityce prywatności. Zapoznaj się z tymi informacjami przed korzystaniem z Fly4free.pl. Jeżeli nie wyrażasz zgody, aby pliki cookies były zapisywane na Twoim komputerze, powinieneś zmienić ustawienia swojej przeglądarki internetowej lub zakończyć korzystanie z Fly4free.pl. Pozostawienie komunikatu, dalsze przeglądanie Fly4free.pl lub kliknięcie w przycisk „Akceptuję” oznacza wyrażenie zgody na wykorzystywanie plików cookies.