Fly4free.pl

Dokąd latamy najchętniej? Lista naszych ulubionych kierunków bardzo mocno się zmieniła

Foto: WDNet Creations / Shutterstock
Wielka Brytania wciąż dominuje jako najpopularniejszy kierunek na polskich lotniskach, ale już będące od lat wiceliderem Niemcy ustąpiły pod względem popularności Grecji oraz Włochom – wynika z danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego za III kwartał ubiegłego roku.

Urząd Lotnictwa Cywilnego opublikował swoje dane bez wielkiego rozgłosu tuż przed świętami Bożego Narodzenia. Jak zwykle, są one delikatnie opóźnione i dotyczą III kwartału ubiegłego roku. Są one jednak niezwykle ciekawe, bo wyraźnie pokazują, jak mocno pandemia zmieniła nasze podróże. Co się zmieniło? Sprawdźmy.

Analizując dane widzimy, że najpopularniejsze kierunki idealnie odzwierciedlają zmiany w strategii przewoźników, którzy w obliczu pandemii mocniej postawili na kierunki wakacyjno-urlopowe. Efekt to zmiany w zestawieniu najpopularniejszych kierunków w te wakacje. O ile w okresie od lipca do końca września najpopularniejszym krajem z i do którego podróżowaliśmy w przewozach regularnych była Wielka Brytania (864,2 tys. pasażerów w tym okresie), to już na kolejnych miejscach mamy spore zaskoczenia: drugie miejsce zajęła bowiem… Grecja (593,7 tys. pasażerów), a trzecie Włochy (582,8 tys. pasażerów w III kwartale). Dopiero na czwartym miejscu znalazły się zaś Niemcy, czyli „etatowy” wicelider zestawienia najpopularniejszych tras z Polski, który tylko o włos wyprzedził Hiszpanię (495 tys. pasażerów w III kwartale minionego roku, ponad 2 razy więcej niż rok temu).

Foto:

Informacje te odzwierciedlają też dane za okres od stycznia do końca września. Dwa pierwsze miejsca pozostały co prawda bez zmian (Wielka Brytania i Niemcy) ale w obu przypadkach widzimy bardzo duży spadek liczby pasażerów w skali roku. Jednocześnie spory skok w rankingu zaliczyły kierunki wakacyjne, takie jak wspomniana wcześniej Grecja (dwukrotny wzrost liczby pasażerów, awans z 9 na 3 miejsce w rankingu), Hiszpania (awans z 7 na 5 miejsce w zestawieniu), Turcja (awans z 29 na 12 miejsce w rankingu) czy Chorwacja (awans z 23 na 15 miejsce w zestawieniu).
Jeśli zaś chodzi o spadki, to spośród krajów z czołówki, najmocniej zmniejszyło się zainteresowanie lotami do Norwegii (spadek z 8 na 4 miejsce).

Foto:

W czarterach wielki powrót Egiptu

Ciekawie wygląda też zestawienie najpopularniejszych kierunków czarterowych. Patrząc na trzeci kwartał widzimy, że w okresie wakacyjnym w biurach podróży górą były tylko 2 kierunki: Turcja i Grecja, które w sumie odpowiadały za prawie 2/3 ruchu czarterowego w okresie od lipca do końca września. Na trzecim miejscu mamy za to wielki powrót, czyli Egipt, który rok temu o tej samej porze był praktycznie zamknięty. Drugim szybko rosnącym kierunkiem była Albania – w zeszłoroczne wakacje liczba pasażerów lotów czarterowych z Polski była trzy razy większa niż w 2020 roku.

Foto:

Polskie lotniska dalej w stagnacji

Patrząc na statystyki, miniony rok nie był szczególnie udany dla polskich lotnisk, które w okresie od stycznia do końca września obsłużyły ok. 12,9 mln pasażerów. W porównaniu do ubiegłego roku jest to co prawda minimalny wzrost (o 1,3 proc.), ale porównując do analogicznego okresu w 2019 – spadek aż o 65,7 procenta. Wpływa na to oczywiście bardzo słaby początek minionego roku, gdy z powodu kolejnej fali koronawirusa linie lotnicze zaczęły masowo zawieszać połączenia, a z paru lotnisk na kilka tygodni w ogóle zniknęły regularne połączenia. Jeśli chodzi o poszczególne porty, najwięcej pasażerów w III kwartałach 2021 roku obsłużyło Lotnisko Chopina – 5,1 mln pasażerów, lotnisko w Krakowie (2,3 mln pasażerów) i w Gdańsku (prawie 1,5 mln pasażerów).

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »