Fly4free.pl

Dokąd lataliśmy w szczycie pandemii? Na liście hitowych kierunków sporo zmian

Foto: Adam Jan Figel / Shutterstock

W 2020 roku polskie lotniska obsłużyły 14,5 mln pasażerów, czyli o 70 procent mniej niż w 2019 roku – poinformował Urząd Lotnictwa Cywilnego. W pandemicznym roku wciąż najpopularniejszym kierunkiem była Wielka Brytania, ale na liście najpopularniejszych tras doszło do wielu przetasowań.

2020 rok był najtrudniejszy dla całej branży lotniczej, a szczególnie dla Polski, gdzie 15 marca ogłoszono całkowity zakaz lotów pasażerskich. Zakaz, który trwał przez ponad 3 miesiące do połowy czerwca – latem mieliśmy jeszcze delikatne ożywienie, ale jesienią, gdy nadeszła kolejna fala pandemii, linie ponownie zaczęły zawieszać kierunki. Dokąd najchętniej lataliśmy w tym okresie i z jakich linii korzystaliśmy? Urząd Lotnictwa Cywilnego podał właśnie szczegółowe dane za ubiegły rok.

14,5 mln pasażerów obsłużonych przez lotniska w Polsce to wynik, jakiego nie notowaliśmy w naszym kraju od 15 lat i który idealnie obrazuje, jak mocno straciła branża lotnicza w naszym kraju. Jeśli chodzi o największe lotniska, to utrzymano status quo. Największym portem było Lotnisko Chopina, które w 2020 roku obsłużyło łącznie 5,5 mln pasażerów (czyli o 13,4 mln osób mniej niż w 2019 roku!), na drugim miejscu był Kraków z liczbą 2,59 mln pasażerów (spadek w skali roku o 5,8 mln ludzi), a trzecie miejsce zajął port lotniczy w Gdańsku.

Foto: ULC

Jeśli chodzi o przewoźników regularnych, to czołówka pozostała bez zmian, choć nieco zmieniły się proporcje. Największą linią lotniczą w Polsce pozostał Ryanair, który obsłużył 3,9 mln pasażerów, choć po piętach depcze mu LOT – narodowy przewoźnik obsłużył 3,7 mln ludzi, a więc o 8,3 mln pasażerów mniej niż w 2019 roku. Na trzecim miejscu w zestawieniu znalazł się Wizz Air z prawie 3,4 mln obsłużonych pasażerów. Tak jak w poprzednich latach, tych trzech przewoźników zdominowało regularne przewozy pasażerskie.

Foto: ULC

Dokąd lataliśmy?

Jeśli chodzi o kraje, do których najchętniej podróżowaliśmy, to w czołówce nie ma większych zmian, choć oczywiście procentowo wszystkie kraje notują bardzo duże spadki. Najpopularniejszym celem podróży była w 2020 roku Wielka Brytania (z i do tego kraju podróżowało w sumie 2,979 mln pasażerów) – co czwarty pasażer w ruchu międzynarodowym podróżował do tego kraju. Drugim najpopularniejszym kierunkiem były Niemcy (1,25 mln pasażerów), a trzecim Włochy (779 tysięcy pasażerów). Z krajów z czołówki zestawienia najmocniej zyskała Holandia, która „awansowała” z 7 na 5 miejsce na liście najpopularniejszych kierunków (672 tys. pasażerów w w 2020 roku). Na liście awansowały też 2 kraje, które w zeszłe wakacje cieszyły się największą popularnością wśród turystów po zniesieniu zakazu lotów. To Grecja (awans z 14 na 11 miejsce) oraz Chorwacja (86,5 tysiąca pasażerów, awans z 33 na 23 miejsce), gdzie w zeszłym roku nie trzeba było mieć testów na koronawirusa, by wjechać do tego kraju. To szczególnie ciekawe w przypadku Chorwacji, która do tej pory była dla Polaków kierunkiem „samochodowym”. Jak widzimy, zaczyna się to powoli zmieniać, a patrząc na ofertę przewoźników, w tym roku Chorwacja powinna znaleźć się jeszcze wyżej w tym rankingu.

Foto: ULC

Z kolei w kategorii najpopularniejszych miast największy skok zaliczyło lotnisko w Eindhoven – loty z i do tego holenderskiego miasta w 2020 roku wybrało aż 336,3 tysięcy pasażerów, a samo Eindhoven awansowało w rankingu z 12 na 5 miejsce.

Foto: ULC
Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »