Fly4free.pl

Kolejne zamieszanie z ważnością szczepień. Ale tym razem mamy zmianę na lepsze!

paszport covid
Foto: Robert Avgustin / Shutterstock
Już nie przez 9 miesięcy, a bezterminowo będą ważne unijne certyfikaty COVID-19 wystawiane w Polsce. Dotyczy to jednak wyłącznie tych osób, które zdecydowały się przyjąć dawkę przypominającą szczepionki przeciw koronawirusowi.

Początkowo tzw. paszporty covidowe, czyli unijne certyfikaty COVID-19 miały funkcjonować tylko przez rok, czyli do czerwca 2022 roku i być ważne w oparciu o pełne szczepienie. Liczono bowiem, że do tej pory albo uporamy się z pandemią albo znajdzie się jakieś inne rozwiązanie. Ale z biegiem czasu przepisy zdążyły się jeszcze kilka razy zmienić.

Największą rewolucją było niespodziewane skrócenie ważności paszportów. W lutym Unia Europejska (a wraz z nią wszystkie kraje członkowskie) zdecydowały, że certyfikaty będą ważne nie przez rok, jak obiecywano, gdy ludzie zaczynali się szczepić, a przez maksymalnie 9 miesięcy, a dokładniej 270 dni od daty szczepienia. I co istotne, skrócono ważność zarówno tych certyfikatów, które dopiero miały być wystawione, jak i tych, które ludzie już mieli. Dodatkowo, niektóre kraje zdecydowały się na jeszcze bardziej restrykcyjne podejście – np. Włochy uznają certyfikat tylko przez pół roku, a Francja w pewnym momencie skróciła ich ważność do zaledwie 4 miesięcy.

W efekcie zgodnie z dotychczasowymi zasadami, osoby zaszczepione w Polsce dysponują certyfikatem ważnym przez 9 miesięcy. Dawka przypominająca przedłuża go natomiast o kolejnych 270 dni. W końcu rząd zdecydował się jednak na solidną zmianę tych zasad.

Minister Zdrowia zapewnił, że zgodnie z nowymi zasadami, unijne certyfikaty COVID-19 wydawane w Polsce są ważne bezterminowo. Oczywiście dotyczy to wyłącznie tych osób, które przyjęły dawkę przypominającą. Podstawowe szczepienie nadal jest ważne tylko przez 270 dni.

– W Polsce unijny certyfikat covidowy dla osób, które przyjęły trzecią, przypominającą dawkę szczepionki przeciw koronawirusowi, jest już bezterminowy. Jednocześnie przypominam, że UCC dla dzieci do 18. roku życia jest bezterminowy w całej UE – poinformował Adam Niedzielski.

Nie jest to jednak decyzja rewolucyjna, bo bezterminowo dawka przypominająca jest ważna także np. we wspomnianych już Włoszech. Ale to na pewno dobra wiadomość, dla tych, którzy wcześnie zdecydowali się na dawkę przypominającą i już za kilka tygodni mogliby ponownie stracić ważność certyfikatów.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Bezterminowo...czyli do jesieni(heh). Anetka ty naprawdę wierzysz w tą propagandę? Jesteś ,,rządową tubą" wieszczącą wszem i wobec" , że covidianie to zwycięski ciemny lud. A tak żeby było śmieszniej...co daje bezterminowy polski paszporcik w innych krajach? Będą go oczywiście respektować ...bo tak sobie życzy pan Poniedzielski? (heh). Sieczki z zaszczepionych główek ciąg dalszy
Semen6969, 28 kwietnia 2022, 12:48 | odpowiedz
Kto jeszcze na to patrzy, kraje się nareszcie otwierają , przetrzymałem ten syf, odwiedzałem kraje w których nie wymagano szczepionek i git
wiks91, 28 kwietnia 2022, 19:37 | odpowiedz
Kolega Benedetti się załamie jak to bezterminowo????????????Nie dadzą mi czwartej daweczki hahahha
Grażyna Buła, 28 kwietnia 2022, 20:15 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »