Fly4free.pl

Do Chorwacji tylko autem? Otóż nie! Turyści z Polski porzucają swój „narodowy sport”

Foto: Blue Planet Studio / Shutterstock
Samochód wypakowany po brzegi i 11-13 godzin męczącej podróży (zakładając brak postojów), w zależności od tego, skąd i dokąd jedziemy – tak wciąż wygląda rzeczywistość większości turystów z Polski podróżujących do Chorwacji. Jednak najnowsze dane ULC pokazują, że coraz więcej turystów z naszego kraju zamiast auta wybiera wygodny samolot – w zeszłym roku w ten sposób nad Adriatyk dotarło już ponad 212 tysięcy osób z naszego kraju.

Na Chorwację często narzekamy (głównie na drożyznę i rosnące z roku na rok ceny), ale i tak od lat pozostaje ona naszym ulubionym wakacyjnym kierunkiem. Dość powiedzieć, że w ubiegłym roku po raz pierwszy w historii nad Adriatyk przybyło ponad milion turystów z naszego kraju. Wciąż przede wszystkim własnym autem, bo podróż wypchanym po brzegi samochodem do Chorwacji to taki nasz „narodowy sport”.

Choć trzeba oczywiście pamiętać, że przez lata wynikał on w dużej mierze z musu – chorwackie lotniska uchodziły bowiem za najdroższe w Europie, co przekładało się na ceny biletów i bardzo ograniczoną ofertę połączeń pasażerskich. W ostatnich latach mocno się to jednak zmieniło, a loty w naprawdę niskich cenach z Polski zaczęły oferować zarówno Ryanair i Wizz Air, jak i LOT. Przełożyło się to na bardzo szybko rosnącą popularność Chorwacji jako kierunku, do którego można dotrzeć samolotem. A potwierdzenie znajdujemy w najnowszych danych Urzędu Lotnictwa Cywilnego za 2021 rok. Co z nich wynika?

W ubiegłym roku na trasach z Polski do Chorwacji i z powrotem podróżowało ponad 203 tysiące pasażerów. To ponad 2,5 raza więcej niż w 2020 roku, gdy z tej formy podróży do Chorwacji skorzystało ledwie 86,4 tysiąca podróżnych z Polski. Na uwagę zaskakuje też delikatny wzrost liczby połączeń czarterowych nad Adriatyk – w 2021 roku czarterami do Chorwacji podróżowało 11,6 tys. podróżnych wobec nieco ponad 2 tysięcy osób rok wcześniej.

Czy ten trend utrzyma się także w tym roku? Wszystko na to wskazuje. Tym bardziej, że drożyzna na stacjach paliw sprawia, że samolot wydaje się obecnie bardziej ekonomiczną opcją niż samochód.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »