Fly4free.pl

Europa? Jest zbyt droga! Podróżni, którzy wcześniej tłumnie przybywali, dziś omijają ją szerokim łukiem

Foto: Ramon Cliff / ShutterStock
Jak wynika z najnowszego Barometru Europejskiej Komisji Podróży (ETC), podróżni z Brazylii, Australii i Kanady niezbyt chętnie podróżowali w tym roku do Europy. Główną przeszkodą były dla nich wysokie koszty, spowodowane skutkami pandemii i wojną na Ukrainie.

W ramach barometru podróży długodystansowych Europejska Komisja Podróży bada plany wyjazdowe osób podróżujących na duże odległości. W trzecim tegorocznym wydaniu, obejmującym III kwartał 2023 roku przeprowadzono 1000 wywiadów online na sześciu znaczących rynkach, tj. w Australii, Brazylii, Kanadzie, Chinach, Japonii i Stanach Zjednoczonych.

Z badania wynika, że największy odsetek podróżnych, którzy nie zdecydowali się na wyjazd do Europy ze względu na wysokie koszty, pochodził z Brazylii (45 proc.), następnie z Australii (40 proc.) i Kanady (39 proc.). W przypadku Brazylijczyków, chęć odkrywania innych regionów niż Stary Kontynent wyraziło 11 proc. osób, w przypadku Australijczyków 16 proc., a Kanadyjczyków – 12 proc. Spośród badanych nacji, wysokie koszty podróży do Europy były najmniejszym problemem dla Chińczyków (21 proc.).

Niechęć do odwiedzenia Europy z powodu wysokich kosztów była spowodowana kompilacją kilku czynników. Dwa z nich wysuwają się na pierwszy plan – pandemia koronawirusa i wybuch wojny w Ukrainie. Wydarzenia ta istotnie wpłynęły na sytuację ekonomiczną w Europie – w październiku 2022 roku inflacja wyniosła 11,5 proc. W czerwcu tego roku spadła do 6,4 proc., co zdaniem ekspertów z Europejskiej Komisji Podróży może pozytywnie wpłynąć na plany podróżnicze osób z innych kontynentów.

W przedpandemicznym 2019 roku państwa członkowskie Unii Europejskiej odwiedziło 14 mln chińskich turystów, którzy skorzystali z 22,2 mln noclegów. Według unijnego urzędu statystycznego Eurostat liczba ta spadła do 3 mln w 2020 r. i do zaledwie 1,6 mln w 2021 r. Jeśli chodzi o Amerykanów, w 2019 roku europejskie kraje odwiedziło 33,6 mln osób i skorzystali z 47 mln noclegów.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »