Fly4free.pl

Koniec naciągania turystów z Polski płacących w euro. UE bierze się za dynamiczne przeliczanie walut

płatność kartą kredytową
Foto: Stokke / Shutterstock
Obywatele Polski i innych krajów są naciągani na dodatkowe prowizje podczas zagranicznych podróży np. do krajów strefy euro. Teraz Bruksela chce położyć temu kres – czytamy w „Wyborczej”.

Dynamiczne przeliczanie walut (DCC) to system stosowany od lat 90-tych. Ma on miejsce w wielu codziennych sytuacjach, które przytrafiają się nam podczas zagranicznych wyjazdów. Chodzi o takie zdarzenia, gdy w sklepie czy restauracji podczas płatności kartą złotówkową wystawioną w polskim banku jesteśmy pytani o to, czy chcemy płacić w euro czy w złotych. Podobne pytania o konwersję stawiają nam też zagranicą bankomaty podczas wypłaty gotówki.

konwersja DCC

Fot. Thisismoney.co.uk

Co wybrać? System dynamicznego przeliczania, czyli konwersja na złotówki, kusi tym, że od razu wiemy, ile bank w Polsce ściągnie nam z konta w złotych. Ale jak czytamy w „Wyborczej” – organizacje konsumenckie nazywają to „naciąganiem” a nawet „oszustwem”, bo na skutek prowizji i niekorzystnych kursów walutowych DCC oznacza często zawyżoną ostateczną cenę zakupów lub wakacyjnego obiadu w restauracji nawet o 10 proc.

W tej sytuacji do gry wchodzi Komisja Europejska. W środę zatwierdzono projekt przepisów, które wprowadzają dla sprzedawców i operatorów bankomatów obowiązek jasnego wykazania przed transakcją, jaka jest ostateczna różnica między płatnością z zamianą przez macierzysty bank (np. płatność złotówkową kartą w euro w Niemczech bez przewalutowania w terminalu płatniczym) oraz dynamicznym przeliczeniem walut (np. płatność złotówkową kartą w złotych w Niemczech z przewalutowaniem w terminalu płatniczym).

– Najwyższy czas, by usunąć nieprzejrzystość przy płatnościach. Konsumenci często wolą płacić w walucie, do której są przyzwyczajeni, ale w ogóle nie zdają sobie sprawy, że ostateczni płacą więcej. Bardzo pochwalam działania Komisji – komentuje Monique Goyens, szefowa europejskiej organizacji konsumenckiej BEUC.

I przytacza dane, według których ponad 90 proc. klientów w UE wybierających płatności za pomocą dynamicznego przeliczania zwyczajnie traci pieniądze. Niestety, wejście przepisów w życie wymaga długiego okresu przejściowego. W „Wyborczej” czytamy, że zmiany zostaną wprowadzone dopiero w 2022 r. Do tego czasu organizacje konsumenckie doradzają klientom, by unikali DCC i płacili swoją kartą w lokalnej walucie, a więc np. w krajach strefy euro przy użyciu euro.

Jednak nie zawsze skorzystanie z usługi DCC oznacza większy wydatek. Niektóre banki w Polsce wciąż pobierają horrendalne prowizje za przewalutowanie, a inne dokonują przewalutowania nawet dwukrotnie! Aby nie martwić się o to, którą opcję wybrać, możecie np. założyć sobie kartę walutową Revolut, dzięki której unikniecie dodatkowych opłat za przewalutowanie. Więcej na temat Revoluta przeczytacie tutaj.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Avatar użytkownika
Najgorszy pod tym względem jest bank Wbk ... nie dość ze kursy kosmiczne to jeszcze dodatkowo bardziej kosmiczne prowizje ... uważajcie !
poznan123, 30 marca 2018, 16:46 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Revolut nieżle musi dofinansowywać portal skoro są pisane takie peany. A co się stanie jak właściciel Revoluta pewien młody Rosjanin okaże się być na usługach Kremla i dane użytkowników trafią w nie...właściwe rączki/
HandSome, 30 marca 2018, 16:52 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Nie będzie to reklama:... Polecam bank Pekao (UniCredit) jeśli chodzi o płatności kartą za granicą to jest Okej. Płaciłem zawsze tyle ile obecny przelicznik EUR lub inne. Żadnych prowizji.
Cubero4, 30 marca 2018, 17:35 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Tzn. Putin pozna mój pesel? No tera to cały drżę. Używałem harmonii kart, przedostatnia próba racjonalizacji wydatków za granica i zakupów online to mały zestaw karciany kantoru walutowego Aliora, ale po kilku miesiącach z Revolutem to wszystko leży w szufladzie i się kurzy. Viva Revolut!
Andrzej1500100900, 30 marca 2018, 18:02 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Alior tez zlodzieje, Revolut to od czasu smartfonow najlepszy wynalazek dla turysty . polecam
Kian, 30 marca 2018, 20:33 | odpowiedz
Avatar użytkownika
z tą firmą Revolut to bym uważał, piniądze warto mieć w banku np na kartach w EUR, USD< GBP w t-mobile, albo kantor alior. Wymiana przez wlautomat i przelew trwa 3 minuty. Opłaty 0 zł (za revoluta trzba płącić zarówno zielonymi jak i swoimi danymi - zastrzegają sobie w regulaminie, że wszelkie wasze dane mogą przekazać firmom trzecim + skan dowodu hmm)
rafalopatika, 30 marca 2018, 20:47 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Polskie bankomaty i terminale platnicze sa wyjątkowo agresywne w oferowaniu przeliczenia. A niektore sa ustawione na automatyczne przeliczanie bez możliwości wyboru, np Auchan Modlinska, stacje benzynowe, itp. A kwitek ma tekst, ze klient wybral przeliczenie i zgadza sie na zlodziejski kurs i prowizję.
Aga_podrozniczka, 30 marca 2018, 23:36 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Kantor alior bank, karta w Euro, w Grecji wypłacałem 500 Euro, spieszyłem się bardzo, a bankomat zapytał czy chcę przewalutować na złotówki, tak sobie szybko myślę że przecież jak mam kartę Euro to się nawet tak nie da...dało się, przewalutowało mnie z Euro na Złoty i Złoty na Euro i kosztowało mnie to... 56 Euro prowizji. W sumie moja wina, ale później gdzieś doczytałem że niektóre banki/bankomaty jak „wyczują” polską kartę to tak próbują. W UK z kartą funtową podobnie, ale teraz wiem i uważam, a użytkownikom radzę nie naciskać przycisku PLN/PLZ :-)
drk0202, 31 marca 2018, 0:01 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »