Fly4free.pl

Darmowy miesięczny bilet na wszystkie pociągi w Europie! Wraca rewelacyjny program UE

Pociąg
Foto: nd3000 / Shutterstock

Unia Europejska ponownie sfinansuje 60 tysięcy biletów kolejowych dla młodych ludzi. Korzystający z biletu mogą przez miesiąc do woli podróżować pomiędzy krajami wspólnoty. A dostaną go zupełnie za darmo!

Po roku przerwy spowodowanej pandemią koronawirusa, do gry w końcu wraca jeden z najlepszych programów Unii Europejskiej – DiscoverEU. Inicjatywa, o której regularnie piszemy na łamach Fly4free.pl, cieszy się coraz większym powodzeniem i daje młodym ludziom okazję do przeżycia fenomenalnej przygody.

Na czym polega DiscoverEU?

Od kilku lat 18-latkowie z państw członkowskich mogą starać się o otwarty bilet kolejowy, który pozwala na niemal nieograniczone podróże kolejowe w ramach Unii Europejskiej. W tym roku, ponieważ zeszłoroczna edycja została odwołana przez pandemię, z programu może skorzystać młodzież w wieku od 18 do 20 lat. Znacząco wzrosła też pula biletów – w 2019 roku było ich 20 tysięcy, a w tym jest ich trzykrotnie więcej.

Co istotne, pula dostępnych biletów zawsze jest rozłożona proporcjonalnie na poszczególne kraje wspólnoty w zależności od liczby mieszkańców. Dopiero w sytuacji, jeśli w danym kraju nie ma wystarczająco dużo chętnych, bilety trafiają do puli ogólnej. To znaczy, że im mniejsze zainteresowanie programem w naszym kraju, tym większa szansa zdobycia biletów.

Bilety można wykorzystać na dowolne połączenia kolejowe przez 30 dni. Nie musi to być żaden konkretny miesiąc, ale trzeba zmieścić się w okresie od marca 2022 r. do lutego 2023 r. Nowością jest też fakt, że bilety są elastyczne i praktycznie do ostatniej chwili można zmieniać zarezerwowane połączenia – np. żeby uniknąć wprowadzonych w jakimś kraju obostrzeń.

– Ta podróż, głównie koleją (z wyjątkiem niektórych fragmentów tras, które mieszkańcy wysp lub odległych regionów UE mogą pokonać innymi środkami transportu), to doskonała okazja, by podziwiać piękne krajobrazy i różnorodność miast i miasteczek Europy – czytamy w programie.

Jak zgłosić się do programu DiscoverEU?

Zgłoszenia są banalnie proste – wystarczy wypełnić formularz na stronie DiscoverEU, odpowiedzieć na kilka pytań dotyczących Europy i… czekać na informację zwrotną. Trzeba jednak pamiętać, że wnioski przyjmowane są jedynie w terminie od 12 do 26 października (do południa).

Oczywiście o bilety mogą starać się tylko te osoby, które spełniają warunek wieku. Muszą więc być urodzone między 1 lipca 2001 roku, a 31 grudnia 2003 roku, a także mieć obywatelstwo jednego z krajów Unii Europejskiej.

Jeśli jednak ktoś ma obawy przed podróżą w pojedynkę, może złożyć wniosek grupy – wraz ze swoimi znajomymi, którzy również spełniają te warunki. Maksymalnie grupa może składać się z pięciu osób.

– W przypadku podróży w grupie lider grupy musi dokonać zgłoszenia w pierwszej kolejności, a następnie udostępnić kod zgłoszenia wszystkim członkom grupy. Członkowie grupy muszą użyć tego kodu, aby dołączyć do grupy na stronie internetowej – czytamy w instrukcji.

Szczegółowe informacje, regulamin programu i odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania znajdziecie na stronie internetowej DiscoverEU.

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.
Ale, że jak za darmo? Ktoś są to przecież zapłaci. Pewnie my, podatnicy.
RosaVonJungingen, 12 października 2021, 14:51 | odpowiedz
Avatar użytkownika
Darmowy bilet to rewelacyjny program?? To raczej spełnienie snów wyznawców komunizmu.
lib, 12 października 2021, 18:10 | odpowiedz
Po pierwsze to bilety kolejowe już są prawie za darmo. Jakby policzyc ile płaci sie za bilet a ile kosztowało postawienie i utrzymanie infrastruktury kolejowej, to okaże się że cena biletu to tylko ułamek kosztów. A kto dopłacił resztę?Poza tym. Darmowe to jest 500 plus, tutaj to jest prezent który młody dostaje od Państwa raz w życiu. Więc nie ma o co dupy ściskać.
lib Darmowy bilet to rewelacyjny program?? To raczej spełnienie snów wyznawców komunizmu.
Alvaro_morales, 12 października 2021, 20:09 | odpowiedz
A czy ktoś mnie pyta czy ja chcę dawać taki prezent? (podobnie w przypadku 500+) . Każdy forma zabierania jednym, żeby dać drugim to kradzież i to zuchwała.
Alvaro_morales Po pierwsze to bilety kolejowe już są prawie za darmo. Jakby policzyc ile płaci sie za bilet a ile kosztowało postawienie i utrzymanie infrastruktury kolejowej, to okaże się że cena biletu to tylko ułamek kosztów. A kto dopłacił resztę?Poza tym. Darmowe to jest 500 plus, tutaj to jest prezent który młody dostaje od Państwa raz w życiu. Więc nie ma o co dupy ściskać.
lib Darmowy bilet to rewelacyjny program?? To raczej spełnienie snów wyznawców komunizmu.
lib, 14 października 2021, 12:05 | odpowiedz

porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »