Fly4free.pl

Dantejskie sceny na Heathrow! Pasażerowie czekali w kolejkach po 4 godziny

Foto: Peter Westmascott / Twitter

W piątek wieczorem na londyńskim lotnisku czynne były tylko 2 stanowiska kontroli granicznej, a tysiące pasażerów czekało na kontrole w wielogodzinnych kolejkach. Według relacji świadków władze lotniska zareagowały dopiero wtedy, gdy stojąca w kolejce kobieta w ciąży zasłabła.

Wydarzenia z piątkowego wieczoru to eskalacja bardzo trudnej sytuacjo, jaka w ostatnich dniach miała miejsce na Heathrow. Brytyjskie media relacjonują, że przypadków zasłabnięć pasażerów było więcej, a stłoczeni w kolejce pasażerowie nie mieli szans na przestrzeganie jakichkolwiek zasad dystansu społecznego.

O sprawie zrobiło się bardzo głośno przez weekend i otarła się ona o brytyjski rząd, który skrytykował podległą mu straż graniczną za kolejne tego typu nieakceptowalne wydarzenie na Heathrow.

Jednocześnie brytyjskie MSW zapewniło, że straż graniczna w trybie pilnym dostosuje liczbę pracowników sprawdzających dokumenty do liczby pasażerów, którzy na przełomie sierpnia i września wracają z wakacji, więc zwyczajnie jest ich znacznie więcej niż w inne weekendy.

To właśnie była zresztą główna przyczyna problemu: w piątkowy wieczór na jednym z największych lotnisk w Europie otwarte były… tylko dwa stanowiska kontroli granicznej. Według relacji pasażera, kolejka poruszała się w tempie około 1,5 metra na 45 minut. Pasażerowie mieli zacząć być obsługiwani sprawniej dopiero wtedy, gdy zasłabła stojąca w kolejce kobieta w ciąży.

Władze lotniska Heathrow przeprosiły pasażerów za zaistniałą sytuacją, ale wskazały też, że jej przyczyną jest zbyt mała liczba funkcjonariuszy straży granicznej.

– Jest nam bardzo przykro, że pasażerowie stali w niedopuszczalnie długich kolejkach do urzędników imigracyjnych z powodu zbyt małej liczby funkcjonariuszy straży granicznej na służbie. Mamy dodatkowych pracowników na Heathrow, którzy pomagają w zarządzaniu kolejkami i rozdawaniu pomocy pasażerom, w tym wody, ale potrzebujemy, aby każde stanowisko imigracyjne było obsadzone w godzinach szczytu – powiedział rzecznik lotniska.

Jeszcze w lipcu władze Heathrow apelowały do pasażerów, aby w celu uniknięcia bardzo długich kolejek nadawali swoje bagaże popołudniami na dzień przed ich planowanym lotem.

 

Komentarze

na konto Fly4free.pl, aby dodać komentarz.

Nie ma jeszcze komentarzy, może coś napiszesz?


porównaj loty, hotele, lot+hotel
Nowa oferta: . Czytaj teraz »